tekirdağ, pusula, trafik kazası

tekirdağ haberleri

TRAFİK KAZALARINDA KUSUR ORANINA İTİRAZ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK KAZALARINDA KUSUR ORANINA İTİRAZ

 

Bir trafik kazası sonrasında, kaza sadece maddi hasar ile sonuçlanmışsa, kazaya karışan taraflar, kazanın oluş şekli ve nedenleri üzerinde anlaşabiliyorlarsa, Kaza Tespit Tutanağı düzenleyerek imzalarlar ve olay yerinden ayrılırlar. Taraflardan birinin imzalamadığı Kaza Tespit Tutanağı geçerli değildir. Tarafların anlaşamaması durumunda trafik polisi çağrılır ve onun düzenleyeceği Kaza Tespit Tutanağı geçerli olur.

Kaza Tespit Tutanağı sigorta şirketine ulaştığı anda, bir hasar doyası açılır ve en geç bir sonraki işgünü, bu tutanakla birlikte kazanın fotoğraflarını elektronik ortamda, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne gönderir.

Tutanak ve fotoğrafların Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne gönderilmek üzere sisteme girildiği tarihten itibaren üç iş günü içinde sigorta şirketleri ellerindeki bilgi ve belgelere dayanarak bir kusur oranı tespit eder. Bu oran, kazaya karışan her araç için yüzde 0, yüzde 50 ve yüzde 100 şeklindedir.

Eğer sigorta şirketlerinin tespit ettikleri kusur oranları aynı ise mutabakat sağlanmış demektir ve dosya sonuçlandırılır. Ama süresi içinde sigorta şirketleri kusur oranları üzerinde anlaşma sağlayamamışlarsa, dosya Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir. Sigorta şirketlerinden biri bile farklı kusur oranı vermişse dosya komisyona gidecektir.

Tutanak Değerlendirme Komisyonu, dosyayı inceleyerek üç iş günü içinde sonuçlandırmak zorundadır. Dosya sonuçlandığı zaman sigorta yaptıran kişilere, dosyanın sonuçlandığına dair bilgi cep telefonu ya da elektronik posta yolu ile gönderilir. Eğer tutanak üzerinde hem cep telefonu hem de elektronik posta adresi varsa her iki kanaldan da bilgilendirme yapılır.

Aynı bilgiler ve kusur oranları, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sitesinde de yayınlanır. Kusur oranları http://www.sbm.org.tr adresinde yer alan Online İşlemler Menüsü altındaki Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama adımından gözlenebilmektedir.

Buraya kadar yapılan açıklamalar kusur oranlarının belirlenmesine ve yayınlanmasına yönelikti. Ancak sigortalı kişiler açıklanan bu kusur oranlarına itiraz edebilirler. Kusur oranlarının beklentilerinin aksine olduğunu düşünen sigortalı kişiler bu oranlara itiraz edebilirler. Bunun için yeni belge ve bilgilerle iki gün içinde kendi sigorta şirketlerine itiraz etmeleri gerekmektedir.

Eğer bu iki günlük süre geçirilmişse, itiraz artık sigorta şirketine değil Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılmalıdır. Ya da itiraz edilmiş ancak sigorta şirketi itirazı kabul etmemiş ve kendi kararında diretmişse, bu durumda da Sigorta Tahkim Komisyonu’na gidilmelidir.

Sigortalı kişiler bu noktada Sigorta Tahkim Komisyonu’na yeniden başvurmak yerine mahkemede dava açarak özel hukuk yollarına da başvurabilirler.

Bu arada eğer kaza geçiren her iki aracın da sigorta şirketi aynı ise, bu durumda sigortalı kişi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sitesinde yer alan Online İşlemler Menüsü altındaki Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama adımından da sigorta şirketinin verdiği karara itiraz edebilir ve tutanağın komisyon tarafından yeniden değerlendirilmesi istenebilir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, sigorta şirketlerinin kaza tespit tutanaklarını girebilecekleri, sigortalı kişilerin bu tutanakları sorgulayabilecekleri sistemin alt yapısını kurmaktan sorumludur.

Tutanak Değerlendirme Komisyonu, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden ayrı ve bağımsız bir komisyondur. Bu komisyonun görevi, kusur değerlendirmesinde anlaşma sağlayamayan sigorta şirketlerinin dosyalarını incelemek ve karara bağlamaktır.

Bu komisyonun karar verdiği dosyalara ilişkin itirazlar ise ya Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılır ya da mahkeme yoluna gidilir.

Okunma Sayısı : 598
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3187
Dün : 4049
Toplam : 6029208

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri