ünsal, kaza çarpma

tekirdağ haberleri

KAZA ANINDA ARACIN ÇARPIP KAÇMASI HALLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KAZA ANINDA ARACIN ÇARPIP KAÇMASI HALLERİ

 

Sorumsuz sürücülerden kaçmak kolay değil. Üstelik son derece sıkışık bir trafik karmaşası yaşayan kalabalık ve büyük şehirlerde her zaman bir sorumsuzluk örneği ile karşılaşmak mümkündür. Seyir halindeyken bir aracın aracınıza çarpması ve kaçması anında, çarpışma olayının verdiği heyecan ve panik yüzünden, çoğu zaman çarpan aracın plakasının alınması ya da marka, renk veya belli özelliklerinin fark edilmesi mümkün olmaz.

Ya da genelde olduğu gibi yol kenarlarına bırakılan araca vurup geçen bir aracın tespit edilmesi çoğu zaman mümkün değildir. Otoparklarda bile buna benzer durumlarla karşılaşmak imkansız değil.

Peki bütün bu durumlarda araç hasar gördüğüne göre ne yapılabilir?

Araç sahibinin yaptırdığı zorunlu trafik sigortasından bu koşullarda yararlanmak mümkün değildir. Çünkü zorunlu trafik sigortası, bir kaza sırasında bu kazanın olmasında kusuru bulunmayan karşı aracın göreceği zararları veya üçüncü kişilerin göreceği zararları güvence altına alınmaktadır. Poliçe sahibinin kendi aracındaki hasarları bu sigorta karşılamayacaktır. Böyle olunca zorunlu trafik sigortasından bu durumlarda yararlanmak düşünülemez.

O zaman iş kasko sigorta poliçesine düşmektedir. Aracın geçerli bir kasko sigortası poliçesi varsa bu durumlarda ortaya çıkan hasarların karşılanması sigorta şirketinden talep edilecektir. Bunun için de mutlaka araç yerinden oynatılmadan fotoğraflarının çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca etrafta kazanın nasıl meydana geldiğini gören kişiler varsa bu kişilerin yazılı beyanlarının alınması gerekmektedir. Sigorta şirketleri, tazminat ödemeleri sırasında, görgü tespit tutanağı denilen bu beyanlara büyük önem vermektedir. Arkasından fotoğraflar ve görgü tespit tutanağı birlikte durum sigorta şirketine ihbar edilmelidir. Bu ihbarın kazanın olduğu tarihten veya hasarın öğrenildiği tarihten itibaren beş iş günü içinde yapılması gerekmektedir. Bu süreye uyulmaması halinde sigorta şirketi tazminat ödemekten kaçınabilir.

Eğer hasara neden olan araç sigorta şirketi tarafından tespit edilebilirse, ödenecek tazminat için rücu hakkını kullanacağından, sigorta şirketi açısından sorun daha rahat çözümlenir. Bu nedenle sigorta şirketi, kazayı yapan aracı belirlemeye yönelik her türlü bilgi ve belgeye gereksinim duyacaktır. Hatta varsa kaza yerini kaydeden herhangi bir kamera görüntüsünden bile yararlanacaktır. Kaza sırasında yola düşen parçaların toplanması bile sigorta şirketinin işine yarayabilir.

Eğer hasarın boyutları çok büyük değilse, sigorta şirketinden tazminat talep etmek doğru olmayabilir. Çünkü bir sonraki yıl kasko sigorta poliçesi yenilenirken, sahip olunan hasarsızlık indirimi hakkını kaybetmek söz konusudur. Bunun kararını iyi düşünerek vermek gerekir. Eğer meydana gelen hasar çok masraf gerektirmeden basitçe gideriliyorsa, tazminat talep ederek hasarsızlık indirim hakkını kaybetmeye değmeyecektir.

Kasko sigorta yaptırılmamış ise, Güvence Hesabı’nı kullanmak da bir başka çözüm olabilir. Güvence Hesabı, bilindiği gibi sigorta güvencesinden yoksun olan kişilerin zararlarını gidermek amacı ile kurulmuştur. Ancak bu hesaptan maddi zararları talep etmek mümkün değildir. Kaza sırasında araçta bulunan kişiler ölüm, yaralanma veya sakat kalma gibi bir bedensel zarara uğramışlarsa, Güvence Hesabı’ndan sadece bu zararların karşılanması talep edilebilir.

Sonuç olarak çarpan aracın tespit edilebilmesi durumunda takip edilecek en doğru yol kasko sigortaya dayanarak sigorta şirketinden tazminat talep etmektedir. Çünkü sigorta şirketi zaten o araç sahibini dava edecektir. Ama araç tesbit edilemiyorsa bu durumda da mümkün olan bütün bilgi ve belgeleri toplayarak yine sigorta şirketinden tazminat talep etmek olacaktır. Her durumda da hasarsızlık indirimleri konusunda dikkatli davranmakta yarar var.

Okunma Sayısı : 873
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 704
Dün : 5221
Toplam : 7672474

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri