ünsal, kaza çarpma

tekirdağ haberleri

KAZA ANINDA ARACIN ÇARPIP KAÇMASI HALLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KAZA ANINDA ARACIN ÇARPIP KAÇMASI HALLERİ

 

Sorumsuz sürücülerden kaçmak kolay değil. Üstelik son derece sıkışık bir trafik karmaşası yaşayan kalabalık ve büyük şehirlerde her zaman bir sorumsuzluk örneği ile karşılaşmak mümkündür. Seyir halindeyken bir aracın aracınıza çarpması ve kaçması anında, çarpışma olayının verdiği heyecan ve panik yüzünden, çoğu zaman çarpan aracın plakasının alınması ya da marka, renk veya belli özelliklerinin fark edilmesi mümkün olmaz.

Ya da genelde olduğu gibi yol kenarlarına bırakılan araca vurup geçen bir aracın tespit edilmesi çoğu zaman mümkün değildir. Otoparklarda bile buna benzer durumlarla karşılaşmak imkansız değil.

Peki bütün bu durumlarda araç hasar gördüğüne göre ne yapılabilir?

Araç sahibinin yaptırdığı zorunlu trafik sigortasından bu koşullarda yararlanmak mümkün değildir. Çünkü zorunlu trafik sigortası, bir kaza sırasında bu kazanın olmasında kusuru bulunmayan karşı aracın göreceği zararları veya üçüncü kişilerin göreceği zararları güvence altına alınmaktadır. Poliçe sahibinin kendi aracındaki hasarları bu sigorta karşılamayacaktır. Böyle olunca zorunlu trafik sigortasından bu durumlarda yararlanmak düşünülemez.

O zaman iş kasko sigorta poliçesine düşmektedir. Aracın geçerli bir kasko sigortası poliçesi varsa bu durumlarda ortaya çıkan hasarların karşılanması sigorta şirketinden talep edilecektir. Bunun için de mutlaka araç yerinden oynatılmadan fotoğraflarının çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca etrafta kazanın nasıl meydana geldiğini gören kişiler varsa bu kişilerin yazılı beyanlarının alınması gerekmektedir. Sigorta şirketleri, tazminat ödemeleri sırasında, görgü tespit tutanağı denilen bu beyanlara büyük önem vermektedir. Arkasından fotoğraflar ve görgü tespit tutanağı birlikte durum sigorta şirketine ihbar edilmelidir. Bu ihbarın kazanın olduğu tarihten veya hasarın öğrenildiği tarihten itibaren beş iş günü içinde yapılması gerekmektedir. Bu süreye uyulmaması halinde sigorta şirketi tazminat ödemekten kaçınabilir.

Eğer hasara neden olan araç sigorta şirketi tarafından tespit edilebilirse, ödenecek tazminat için rücu hakkını kullanacağından, sigorta şirketi açısından sorun daha rahat çözümlenir. Bu nedenle sigorta şirketi, kazayı yapan aracı belirlemeye yönelik her türlü bilgi ve belgeye gereksinim duyacaktır. Hatta varsa kaza yerini kaydeden herhangi bir kamera görüntüsünden bile yararlanacaktır. Kaza sırasında yola düşen parçaların toplanması bile sigorta şirketinin işine yarayabilir.

Eğer hasarın boyutları çok büyük değilse, sigorta şirketinden tazminat talep etmek doğru olmayabilir. Çünkü bir sonraki yıl kasko sigorta poliçesi yenilenirken, sahip olunan hasarsızlık indirimi hakkını kaybetmek söz konusudur. Bunun kararını iyi düşünerek vermek gerekir. Eğer meydana gelen hasar çok masraf gerektirmeden basitçe gideriliyorsa, tazminat talep ederek hasarsızlık indirim hakkını kaybetmeye değmeyecektir.

Kasko sigorta yaptırılmamış ise, Güvence Hesabı’nı kullanmak da bir başka çözüm olabilir. Güvence Hesabı, bilindiği gibi sigorta güvencesinden yoksun olan kişilerin zararlarını gidermek amacı ile kurulmuştur. Ancak bu hesaptan maddi zararları talep etmek mümkün değildir. Kaza sırasında araçta bulunan kişiler ölüm, yaralanma veya sakat kalma gibi bir bedensel zarara uğramışlarsa, Güvence Hesabı’ndan sadece bu zararların karşılanması talep edilebilir.

Sonuç olarak çarpan aracın tespit edilebilmesi durumunda takip edilecek en doğru yol kasko sigortaya dayanarak sigorta şirketinden tazminat talep etmektedir. Çünkü sigorta şirketi zaten o araç sahibini dava edecektir. Ama araç tesbit edilemiyorsa bu durumda da mümkün olan bütün bilgi ve belgeleri toplayarak yine sigorta şirketinden tazminat talep etmek olacaktır. Her durumda da hasarsızlık indirimleri konusunda dikkatli davranmakta yarar var.

Okunma Sayısı : 780
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2395
Dün : 4781
Toplam : 7139848

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri