ünsal, kaza çarpma

tekirdağ haberleri

KAZA ANINDA ARACIN ÇARPIP KAÇMASI HALLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KAZA ANINDA ARACIN ÇARPIP KAÇMASI HALLERİ

 

Sorumsuz sürücülerden kaçmak kolay değil. Üstelik son derece sıkışık bir trafik karmaşası yaşayan kalabalık ve büyük şehirlerde her zaman bir sorumsuzluk örneği ile karşılaşmak mümkündür. Seyir halindeyken bir aracın aracınıza çarpması ve kaçması anında, çarpışma olayının verdiği heyecan ve panik yüzünden, çoğu zaman çarpan aracın plakasının alınması ya da marka, renk veya belli özelliklerinin fark edilmesi mümkün olmaz.

Ya da genelde olduğu gibi yol kenarlarına bırakılan araca vurup geçen bir aracın tespit edilmesi çoğu zaman mümkün değildir. Otoparklarda bile buna benzer durumlarla karşılaşmak imkansız değil.

Peki bütün bu durumlarda araç hasar gördüğüne göre ne yapılabilir?

Araç sahibinin yaptırdığı zorunlu trafik sigortasından bu koşullarda yararlanmak mümkün değildir. Çünkü zorunlu trafik sigortası, bir kaza sırasında bu kazanın olmasında kusuru bulunmayan karşı aracın göreceği zararları veya üçüncü kişilerin göreceği zararları güvence altına alınmaktadır. Poliçe sahibinin kendi aracındaki hasarları bu sigorta karşılamayacaktır. Böyle olunca zorunlu trafik sigortasından bu durumlarda yararlanmak düşünülemez.

O zaman iş kasko sigorta poliçesine düşmektedir. Aracın geçerli bir kasko sigortası poliçesi varsa bu durumlarda ortaya çıkan hasarların karşılanması sigorta şirketinden talep edilecektir. Bunun için de mutlaka araç yerinden oynatılmadan fotoğraflarının çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca etrafta kazanın nasıl meydana geldiğini gören kişiler varsa bu kişilerin yazılı beyanlarının alınması gerekmektedir. Sigorta şirketleri, tazminat ödemeleri sırasında, görgü tespit tutanağı denilen bu beyanlara büyük önem vermektedir. Arkasından fotoğraflar ve görgü tespit tutanağı birlikte durum sigorta şirketine ihbar edilmelidir. Bu ihbarın kazanın olduğu tarihten veya hasarın öğrenildiği tarihten itibaren beş iş günü içinde yapılması gerekmektedir. Bu süreye uyulmaması halinde sigorta şirketi tazminat ödemekten kaçınabilir.

Eğer hasara neden olan araç sigorta şirketi tarafından tespit edilebilirse, ödenecek tazminat için rücu hakkını kullanacağından, sigorta şirketi açısından sorun daha rahat çözümlenir. Bu nedenle sigorta şirketi, kazayı yapan aracı belirlemeye yönelik her türlü bilgi ve belgeye gereksinim duyacaktır. Hatta varsa kaza yerini kaydeden herhangi bir kamera görüntüsünden bile yararlanacaktır. Kaza sırasında yola düşen parçaların toplanması bile sigorta şirketinin işine yarayabilir.

Eğer hasarın boyutları çok büyük değilse, sigorta şirketinden tazminat talep etmek doğru olmayabilir. Çünkü bir sonraki yıl kasko sigorta poliçesi yenilenirken, sahip olunan hasarsızlık indirimi hakkını kaybetmek söz konusudur. Bunun kararını iyi düşünerek vermek gerekir. Eğer meydana gelen hasar çok masraf gerektirmeden basitçe gideriliyorsa, tazminat talep ederek hasarsızlık indirim hakkını kaybetmeye değmeyecektir.

Kasko sigorta yaptırılmamış ise, Güvence Hesabı’nı kullanmak da bir başka çözüm olabilir. Güvence Hesabı, bilindiği gibi sigorta güvencesinden yoksun olan kişilerin zararlarını gidermek amacı ile kurulmuştur. Ancak bu hesaptan maddi zararları talep etmek mümkün değildir. Kaza sırasında araçta bulunan kişiler ölüm, yaralanma veya sakat kalma gibi bir bedensel zarara uğramışlarsa, Güvence Hesabı’ndan sadece bu zararların karşılanması talep edilebilir.

Sonuç olarak çarpan aracın tespit edilebilmesi durumunda takip edilecek en doğru yol kasko sigortaya dayanarak sigorta şirketinden tazminat talep etmektedir. Çünkü sigorta şirketi zaten o araç sahibini dava edecektir. Ama araç tesbit edilemiyorsa bu durumda da mümkün olan bütün bilgi ve belgeleri toplayarak yine sigorta şirketinden tazminat talep etmek olacaktır. Her durumda da hasarsızlık indirimleri konusunda dikkatli davranmakta yarar var.

Okunma Sayısı : 712
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2255
Dün : 3620
Toplam : 6763018

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri