tekirdağ, sahil, milletvekilleri

tekirdağ haberleri

Kaybeden Tekirdağ değil de ne?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kaybeden Tekirdağ değil de ne?

 

Üzerinde ikamet ettiğimiz Tekirdağ havası, güneşi, doğası, denizi ile pek çok doğal güzelliği bünyesinde barındıran bir kent. Şehrin merkezinde harika bir denizi var. Sahil bandını çok iyi değerlendiremiyor olsak da upuzun bir sahil şeridi var. Denizi olmayan çoğu şehirler, ülkeler bir damla su bulduklarında suyun yanına, yöresine, sağına, soluna neler yaparken biz Allah vergisi koca bir derya denizi heba ediyor daha da kıymetli hale getirecek projeleri hayata geçiremiyoruz. Daha bir yıl öncesine kadar Tekirdağ denizine kanalizasyon akıtıldığını söylemeye dilim varmıyor bile. Bu kente düşman olan insanların varlığına inanıyorum kimi zaman. Aksi halde memleketini, memleketinin suyunu, taşını, toprağını seven hangi kalp buna göz yumar?

 

Peki, bu durumda bu kentin ileri gelenleri, yöneticileri, bürokratları, belediye başkanları, vekilleri nerede ne yapıyorlar?

 

Hepimizin bildiği üzere şehrin özellikle hafta sonları cazibe noktası olan yer şüphesiz ki sahil alanı. İnsanlar bazen tüm haftanın iş yorgunluğunu atmaya, bazen denize nazır sıcak bir kahve içmeye, bazen de çocuklarına eğlenceli vakit geçirme amacıyla sahile geliyorlar. Maalesef kentteki sosyal etkinlik alanlarının kısıtlı oluşu da sahilden başka seçenek çok fazla bırakmıyor vatandaşa. Hal böyle olunca da Tekirdağ sahili insanların taleplerine karşılık verecek düzeyde olmak zorunda. Fakat öyle mi? Ne yazık ki hayır! Kimi zaman bir bardak çay içmek için dakikalarca beklemek zorunda kalabiliyoruz. Oysa sahil boyunca sıralı cafeler, restaurantlar olsa bu tablo böyle mi olur?

 

Anlatılıp durulan sahil projesi tüm Tekirdağlıları heyecanlandıran bir proje olmuştu. Proje kapsamında Süleymanpaşa Sahil Dolgu Alanın çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlandı. Bu kapsamda; I. Etap çalışmalarında; 1350 m uzunluğunda yürüyüş, bisiklet ve koşu yolu, 9 adet dikdörtgen formlu pergola, 6 adet yarım daire pergola, 10 adet kamelya, 35 adet bank, 8.500 m2 çimlendirme, 14 adet bisiklet parkı, 32 adet çöp sepeti ve 721,2 m tül ahşap korkuluk çalışmaları yapıldı. II. Etap çalışmalarında ise; 43.000 m² inşaat alanında 30.000 m² çimlendirme, 150 adet ağaç dikimi, 85 adet bank, 30 adet kamelya, 40 adet oturma grubu, 13.000 m² yürüyüş yolu çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalara ek olarak çiçek kemeri, eprenye kütük alanı, havuz yenilemesi, 3 adet çocuk oyun grubu, 230.000 adet çiçek ekimi, 139 adet elektrik direği ve tüm altyapının yenilenmesi tamamlandı. Tüm bunlar sahilin yüzünü değiştirmede etkili oldu. Ancak insanları sosyal anlamda da destekleyecek olan projenin ikinci etabı neden aradan bunca zaman geçmesine rağmen sonuçlanmıyor? Aslına bakarsanız soruyu yanlış sordum. Sonlanmak şurada dursun neden ikinci etap çalışmalarına start dahi verilmiyor?

 

Projeye göre 171 m2 alan üzerine Restaurant, 255 m2 alan üzerine Restaurant, 283 m2 alan üzerine Restaurant, 98 m2 alan üzerine cafe, 260 m2 alan üzere cafe, 20 m2 alan üzerine büfe, 115 m2 alan üzerine 3 adet wc, 43 m2 alan üzerine 1 adet wc, 199 m2 alan üzerine satış dükkanları, 67 m2 alan üzerine sosyal tesis ve 276 m2 alan üzerine balık pazarı projesi yapılacaktır.

 

Bir düşünsenize tüm bunlar sahile yapıldığı zaman oradaki hareketi, bereketi, insanların geçireceği keyifli zamanları. Tekirdağ’a yapılan en güzel yatırımların mutlaka başında gelir bu proje.

 

Konuyu zaman zaman Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın kendisine de soruyoruz. Başkan Albayrak bu projenin kendisini de çok heyecanlandırdığını fakat aynı zamanda projenin aksamış olmasından duyduğu üzüntüyü belirterek ekliyor: “Sahil Projesi Tekirdağ için düşünülmüş güzel işlerin başında gelmektedir. İlk etap tamamlandı. Fakat Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olan kısmın bu projeye dahil edilmesi için Bakanlık ile defalarca görüştük. Belgeler masalarının üzerinde bekliyor fakat onay imzası bir türlü atılmıyor.”

 

Durumdan anladığımız kadarıyla birileri Tekirdağ’a, Tekirdağ halkına kötülük ediyor. İnsana hizmet anlayışı güdülmesi gerekirken demek ki siyaset, politika, particilik mevzuları dönüyor bundan zararlı çıkan da öyle ya da böyle Tekirdağ oluyor. Parti ister A olsun ister B, C seçilen herkesin amacı doğru hizmeti vatandaşa ulaştırmak gayesi paydasında bütünleşmeli diye düşünüyoruz. Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel her fırsatta, “Tekirdağ için yapılması gereken ne varsa biz her daim hazırız” diyor. Başkan Yüksel bu konu için bir çalışma yürütüyor mu, partisi içinde konuyu gündeme getiriyor mu, Ankara’ya bunca zamandır masada bekleyen sahil projemizin akıbetinin nihayetlenmesi adına pozitif baskı uyguluyor mu yeri gelmişken buradan sormuş olalım.

 

 Tekirdağ’ımızın 6 tane milletvekili var ki bu rakam hiç de az değil. Ak Parti’den Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Metin Akgün. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Faik Öztrak, Candan Yüceer, Emre Köprülü. Bizleri, kentimizi temsil eden bu isimlerden biri de çıkıp vatandaşın dört gözle beklediği ‘sahil projesi’nin hayata geçebilmesi için elini taşın altına koymuyor mu sormadan geçemeyeceğiz.

 

 Projenin tamamlanması için gereken prosedürün uygulanması neden, niçin, hangi amaçla geciktiriliyor işin iç yüzünü bilemiyoruz fakat bildiğimiz üzücü tek bir gerçek var ki o da bu durumda kaybeden Tekirdağ ve Tekirdağ halkı oluyor bilgilerinize sayın bu kentin söz sahipleri… Dileriz konuyla ilgili en yakın zamanda kamuoyunu bilgilendirme gerçekleşir.


Okunma Sayısı : 2807
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2723
Dün : 6413
Toplam : 7422265

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri