tekirdağ, sahil, milletvekilleri

tekirdağ haberleri

Kaybeden Tekirdağ değil de ne?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kaybeden Tekirdağ değil de ne?

 

Üzerinde ikamet ettiğimiz Tekirdağ havası, güneşi, doğası, denizi ile pek çok doğal güzelliği bünyesinde barındıran bir kent. Şehrin merkezinde harika bir denizi var. Sahil bandını çok iyi değerlendiremiyor olsak da upuzun bir sahil şeridi var. Denizi olmayan çoğu şehirler, ülkeler bir damla su bulduklarında suyun yanına, yöresine, sağına, soluna neler yaparken biz Allah vergisi koca bir derya denizi heba ediyor daha da kıymetli hale getirecek projeleri hayata geçiremiyoruz. Daha bir yıl öncesine kadar Tekirdağ denizine kanalizasyon akıtıldığını söylemeye dilim varmıyor bile. Bu kente düşman olan insanların varlığına inanıyorum kimi zaman. Aksi halde memleketini, memleketinin suyunu, taşını, toprağını seven hangi kalp buna göz yumar?

 

Peki, bu durumda bu kentin ileri gelenleri, yöneticileri, bürokratları, belediye başkanları, vekilleri nerede ne yapıyorlar?

 

Hepimizin bildiği üzere şehrin özellikle hafta sonları cazibe noktası olan yer şüphesiz ki sahil alanı. İnsanlar bazen tüm haftanın iş yorgunluğunu atmaya, bazen denize nazır sıcak bir kahve içmeye, bazen de çocuklarına eğlenceli vakit geçirme amacıyla sahile geliyorlar. Maalesef kentteki sosyal etkinlik alanlarının kısıtlı oluşu da sahilden başka seçenek çok fazla bırakmıyor vatandaşa. Hal böyle olunca da Tekirdağ sahili insanların taleplerine karşılık verecek düzeyde olmak zorunda. Fakat öyle mi? Ne yazık ki hayır! Kimi zaman bir bardak çay içmek için dakikalarca beklemek zorunda kalabiliyoruz. Oysa sahil boyunca sıralı cafeler, restaurantlar olsa bu tablo böyle mi olur?

 

Anlatılıp durulan sahil projesi tüm Tekirdağlıları heyecanlandıran bir proje olmuştu. Proje kapsamında Süleymanpaşa Sahil Dolgu Alanın çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlandı. Bu kapsamda; I. Etap çalışmalarında; 1350 m uzunluğunda yürüyüş, bisiklet ve koşu yolu, 9 adet dikdörtgen formlu pergola, 6 adet yarım daire pergola, 10 adet kamelya, 35 adet bank, 8.500 m2 çimlendirme, 14 adet bisiklet parkı, 32 adet çöp sepeti ve 721,2 m tül ahşap korkuluk çalışmaları yapıldı. II. Etap çalışmalarında ise; 43.000 m² inşaat alanında 30.000 m² çimlendirme, 150 adet ağaç dikimi, 85 adet bank, 30 adet kamelya, 40 adet oturma grubu, 13.000 m² yürüyüş yolu çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalara ek olarak çiçek kemeri, eprenye kütük alanı, havuz yenilemesi, 3 adet çocuk oyun grubu, 230.000 adet çiçek ekimi, 139 adet elektrik direği ve tüm altyapının yenilenmesi tamamlandı. Tüm bunlar sahilin yüzünü değiştirmede etkili oldu. Ancak insanları sosyal anlamda da destekleyecek olan projenin ikinci etabı neden aradan bunca zaman geçmesine rağmen sonuçlanmıyor? Aslına bakarsanız soruyu yanlış sordum. Sonlanmak şurada dursun neden ikinci etap çalışmalarına start dahi verilmiyor?

 

Projeye göre 171 m2 alan üzerine Restaurant, 255 m2 alan üzerine Restaurant, 283 m2 alan üzerine Restaurant, 98 m2 alan üzerine cafe, 260 m2 alan üzere cafe, 20 m2 alan üzerine büfe, 115 m2 alan üzerine 3 adet wc, 43 m2 alan üzerine 1 adet wc, 199 m2 alan üzerine satış dükkanları, 67 m2 alan üzerine sosyal tesis ve 276 m2 alan üzerine balık pazarı projesi yapılacaktır.

 

Bir düşünsenize tüm bunlar sahile yapıldığı zaman oradaki hareketi, bereketi, insanların geçireceği keyifli zamanları. Tekirdağ’a yapılan en güzel yatırımların mutlaka başında gelir bu proje.

 

Konuyu zaman zaman Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın kendisine de soruyoruz. Başkan Albayrak bu projenin kendisini de çok heyecanlandırdığını fakat aynı zamanda projenin aksamış olmasından duyduğu üzüntüyü belirterek ekliyor: “Sahil Projesi Tekirdağ için düşünülmüş güzel işlerin başında gelmektedir. İlk etap tamamlandı. Fakat Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olan kısmın bu projeye dahil edilmesi için Bakanlık ile defalarca görüştük. Belgeler masalarının üzerinde bekliyor fakat onay imzası bir türlü atılmıyor.”

 

Durumdan anladığımız kadarıyla birileri Tekirdağ’a, Tekirdağ halkına kötülük ediyor. İnsana hizmet anlayışı güdülmesi gerekirken demek ki siyaset, politika, particilik mevzuları dönüyor bundan zararlı çıkan da öyle ya da böyle Tekirdağ oluyor. Parti ister A olsun ister B, C seçilen herkesin amacı doğru hizmeti vatandaşa ulaştırmak gayesi paydasında bütünleşmeli diye düşünüyoruz. Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel her fırsatta, “Tekirdağ için yapılması gereken ne varsa biz her daim hazırız” diyor. Başkan Yüksel bu konu için bir çalışma yürütüyor mu, partisi içinde konuyu gündeme getiriyor mu, Ankara’ya bunca zamandır masada bekleyen sahil projemizin akıbetinin nihayetlenmesi adına pozitif baskı uyguluyor mu yeri gelmişken buradan sormuş olalım.

 

 Tekirdağ’ımızın 6 tane milletvekili var ki bu rakam hiç de az değil. Ak Parti’den Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Metin Akgün. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Faik Öztrak, Candan Yüceer, Emre Köprülü. Bizleri, kentimizi temsil eden bu isimlerden biri de çıkıp vatandaşın dört gözle beklediği ‘sahil projesi’nin hayata geçebilmesi için elini taşın altına koymuyor mu sormadan geçemeyeceğiz.

 

 Projenin tamamlanması için gereken prosedürün uygulanması neden, niçin, hangi amaçla geciktiriliyor işin iç yüzünü bilemiyoruz fakat bildiğimiz üzücü tek bir gerçek var ki o da bu durumda kaybeden Tekirdağ ve Tekirdağ halkı oluyor bilgilerinize sayın bu kentin söz sahipleri… Dileriz konuyla ilgili en yakın zamanda kamuoyunu bilgilendirme gerçekleşir.


Okunma Sayısı : 2910
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2355
Dün : 8487
Toplam : 8046757

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri