kasko, zorunlu, trafik

tekirdağ haberleri

KASKO ZORUNLU MU?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KASKO ZORUNLU MU?


Hayır. Kasko sigorta tümüyle isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Yani sigorta yaptırmak isteyen kişinin görüş ve değerlendirmeleri ve risk algılamalarına bağlı olarak yaptıracağı ya da yaptırmayacağı bir sigorta türüdür kasko.

 

Ama bu kadar rahat olunmalı mı?

Diyelim ki siz çok iyi sürücüsünüz. Kendinize güveniyorsunuz ve kasko yaptırmadınız. Eğer bir kazaya karışırsanız da buna siz neden olmayacağınız için karşı tarafın zorunlu trafik sigortası sizin zararlarınızı ödeyecektir. Buraya kadar her şey güzel. Bir gün gerçekten bir kazaya karıştınız diyelim. Ama kötü bir rastlantı, karşı tarafında trafik sigortası yok. Ne olacak bu durumda? Karşı taraf cebinden ödeyebilir belki zararınızı ama ya buna da gücü yoksa? İşte gerçekten sıkıntılı bir durum. Oysa bir kasko poliçeniz olsaydı, zararınız karşılanacaktı ve karşı taraf ile uğraşmak sigorta şirketinin işi olacaktı.

 

Diyelim ki çok korunaklı bir sitede oturuyorsunuz. Site girişinde güvenlik var. Üstelik aracınız kapalı garajda. Her zaman için size ayrılmış özel bir park alanınız var. En azında gece son derece emniyetli. O zaman kasko yaptırmanın maliyetine katlanmamak için bundan vazgeçebilirsiniz. Peki ya gündüz gittiğiniz yerler? Çok sık arabayı kullanmasanız bile bir yerlere mutlaka gidiyorsunuz. Aracınız çalınmasa bile başına birşey gelirse ne olacak? Eğer İstanbul gibi kozmopolit bir şehirde yaşıyorsanız bu başınıza hiç gelmeyecek bir şey değil. Peki bu riski almaya değer mi?

 

Neden kasko sigorta yaptırmak zorundayım sorusuna verilecek cevap aslında başka bir sorunun cevabında yatıyor. Soruyu bir de şu şekilde sormak gerek: Eğer aracınız çalınırsa onun yerine aynısını koyacak maddi bir gücünüz var mı? Ya da benzer şekilde şu soru da sorulabilir: Eğer aracınızın başına birşey geldiğinde, bir trafik kazası da olabilir bu, bir kargaşa, halk hareketi gibi bir sosyal ayaklanmada zarar görmüş de olabilir, bu zararı giderecek maddi bir gücünüz var mı?

 

Eğer bu sorulara hayır cevabı veriyorsanız zaten kasko sigorta yaptırmak zorundasınız demektir. Ayrıca bu zararları kaldıracak maddi güç olsa bile, durup dururken böyle bir maddi yükün altına girmek de pek akılcı görünmüyor.

 

O zaman neden kasko sigorta yaptırmaktan kaçınasınız ki? Evet kasko sigortayı yaptırmanın ilave bir maliyeti olacaktır ama ileride olabilecek risklere karşı bugün ödenecek primler karşılaştırılacak olursa durumun kendi lehinize olacağını göreceksiniz. Önemli olan iyi bir risk analizi yapabilmektir.

 

Üstelik bir kasko sigorta, zaten yaptırılacak olan zorunlu trafik sigortasına göre daha kapsamlı olacak ve daha fazla konuda güvence sağlayacaktır. Kasko sigorta yaptırmakla, gereksinim duyulduğunda kendi risklerinizi güvence altına almış olacaksınız. Bir de zorunlu trafik sigortası sadece kaza durumlarında doğacak risklerle ilgilenirken, kasko sigortakaza dışında da birçok güvenceyi vermektedir. Hırsızlık, deprem, yangın gibi beklenmeyen ve kontrol edemeyeceğiniz riskler dışında, halk hareketleri, lokavt, grev, halk ayaklanması, kargaşa ve terör gibi sosyal hareketler karşısında da güvence altında olacaksınız. Yani hem çevresel risklerden hem de trafikte olmaktan doğan risklerden korunmak için kasko sigortası yaptırmalısınız.


Okunma Sayısı : 462
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2496
Dün : 4781
Toplam : 7139949

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri