kasko, zorunlu, trafik

tekirdağ haberleri

KASKO ZORUNLU MU?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KASKO ZORUNLU MU?


Hayır. Kasko sigorta tümüyle isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Yani sigorta yaptırmak isteyen kişinin görüş ve değerlendirmeleri ve risk algılamalarına bağlı olarak yaptıracağı ya da yaptırmayacağı bir sigorta türüdür kasko.

 

Ama bu kadar rahat olunmalı mı?

Diyelim ki siz çok iyi sürücüsünüz. Kendinize güveniyorsunuz ve kasko yaptırmadınız. Eğer bir kazaya karışırsanız da buna siz neden olmayacağınız için karşı tarafın zorunlu trafik sigortası sizin zararlarınızı ödeyecektir. Buraya kadar her şey güzel. Bir gün gerçekten bir kazaya karıştınız diyelim. Ama kötü bir rastlantı, karşı tarafında trafik sigortası yok. Ne olacak bu durumda? Karşı taraf cebinden ödeyebilir belki zararınızı ama ya buna da gücü yoksa? İşte gerçekten sıkıntılı bir durum. Oysa bir kasko poliçeniz olsaydı, zararınız karşılanacaktı ve karşı taraf ile uğraşmak sigorta şirketinin işi olacaktı.

 

Diyelim ki çok korunaklı bir sitede oturuyorsunuz. Site girişinde güvenlik var. Üstelik aracınız kapalı garajda. Her zaman için size ayrılmış özel bir park alanınız var. En azında gece son derece emniyetli. O zaman kasko yaptırmanın maliyetine katlanmamak için bundan vazgeçebilirsiniz. Peki ya gündüz gittiğiniz yerler? Çok sık arabayı kullanmasanız bile bir yerlere mutlaka gidiyorsunuz. Aracınız çalınmasa bile başına birşey gelirse ne olacak? Eğer İstanbul gibi kozmopolit bir şehirde yaşıyorsanız bu başınıza hiç gelmeyecek bir şey değil. Peki bu riski almaya değer mi?

 

Neden kasko sigorta yaptırmak zorundayım sorusuna verilecek cevap aslında başka bir sorunun cevabında yatıyor. Soruyu bir de şu şekilde sormak gerek: Eğer aracınız çalınırsa onun yerine aynısını koyacak maddi bir gücünüz var mı? Ya da benzer şekilde şu soru da sorulabilir: Eğer aracınızın başına birşey geldiğinde, bir trafik kazası da olabilir bu, bir kargaşa, halk hareketi gibi bir sosyal ayaklanmada zarar görmüş de olabilir, bu zararı giderecek maddi bir gücünüz var mı?

 

Eğer bu sorulara hayır cevabı veriyorsanız zaten kasko sigorta yaptırmak zorundasınız demektir. Ayrıca bu zararları kaldıracak maddi güç olsa bile, durup dururken böyle bir maddi yükün altına girmek de pek akılcı görünmüyor.

 

O zaman neden kasko sigorta yaptırmaktan kaçınasınız ki? Evet kasko sigortayı yaptırmanın ilave bir maliyeti olacaktır ama ileride olabilecek risklere karşı bugün ödenecek primler karşılaştırılacak olursa durumun kendi lehinize olacağını göreceksiniz. Önemli olan iyi bir risk analizi yapabilmektir.

 

Üstelik bir kasko sigorta, zaten yaptırılacak olan zorunlu trafik sigortasına göre daha kapsamlı olacak ve daha fazla konuda güvence sağlayacaktır. Kasko sigorta yaptırmakla, gereksinim duyulduğunda kendi risklerinizi güvence altına almış olacaksınız. Bir de zorunlu trafik sigortası sadece kaza durumlarında doğacak risklerle ilgilenirken, kasko sigortakaza dışında da birçok güvenceyi vermektedir. Hırsızlık, deprem, yangın gibi beklenmeyen ve kontrol edemeyeceğiniz riskler dışında, halk hareketleri, lokavt, grev, halk ayaklanması, kargaşa ve terör gibi sosyal hareketler karşısında da güvence altında olacaksınız. Yani hem çevresel risklerden hem de trafikte olmaktan doğan risklerden korunmak için kasko sigortası yaptırmalısınız.


Okunma Sayısı : 713
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3912
Dün : 7242
Toplam : 8453803

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri