kasko, zorunlu, trafik

tekirdağ haberleri

KASKO ZORUNLU MU?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KASKO ZORUNLU MU?


Hayır. Kasko sigorta tümüyle isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Yani sigorta yaptırmak isteyen kişinin görüş ve değerlendirmeleri ve risk algılamalarına bağlı olarak yaptıracağı ya da yaptırmayacağı bir sigorta türüdür kasko.

 

Ama bu kadar rahat olunmalı mı?

Diyelim ki siz çok iyi sürücüsünüz. Kendinize güveniyorsunuz ve kasko yaptırmadınız. Eğer bir kazaya karışırsanız da buna siz neden olmayacağınız için karşı tarafın zorunlu trafik sigortası sizin zararlarınızı ödeyecektir. Buraya kadar her şey güzel. Bir gün gerçekten bir kazaya karıştınız diyelim. Ama kötü bir rastlantı, karşı tarafında trafik sigortası yok. Ne olacak bu durumda? Karşı taraf cebinden ödeyebilir belki zararınızı ama ya buna da gücü yoksa? İşte gerçekten sıkıntılı bir durum. Oysa bir kasko poliçeniz olsaydı, zararınız karşılanacaktı ve karşı taraf ile uğraşmak sigorta şirketinin işi olacaktı.

 

Diyelim ki çok korunaklı bir sitede oturuyorsunuz. Site girişinde güvenlik var. Üstelik aracınız kapalı garajda. Her zaman için size ayrılmış özel bir park alanınız var. En azında gece son derece emniyetli. O zaman kasko yaptırmanın maliyetine katlanmamak için bundan vazgeçebilirsiniz. Peki ya gündüz gittiğiniz yerler? Çok sık arabayı kullanmasanız bile bir yerlere mutlaka gidiyorsunuz. Aracınız çalınmasa bile başına birşey gelirse ne olacak? Eğer İstanbul gibi kozmopolit bir şehirde yaşıyorsanız bu başınıza hiç gelmeyecek bir şey değil. Peki bu riski almaya değer mi?

 

Neden kasko sigorta yaptırmak zorundayım sorusuna verilecek cevap aslında başka bir sorunun cevabında yatıyor. Soruyu bir de şu şekilde sormak gerek: Eğer aracınız çalınırsa onun yerine aynısını koyacak maddi bir gücünüz var mı? Ya da benzer şekilde şu soru da sorulabilir: Eğer aracınızın başına birşey geldiğinde, bir trafik kazası da olabilir bu, bir kargaşa, halk hareketi gibi bir sosyal ayaklanmada zarar görmüş de olabilir, bu zararı giderecek maddi bir gücünüz var mı?

 

Eğer bu sorulara hayır cevabı veriyorsanız zaten kasko sigorta yaptırmak zorundasınız demektir. Ayrıca bu zararları kaldıracak maddi güç olsa bile, durup dururken böyle bir maddi yükün altına girmek de pek akılcı görünmüyor.

 

O zaman neden kasko sigorta yaptırmaktan kaçınasınız ki? Evet kasko sigortayı yaptırmanın ilave bir maliyeti olacaktır ama ileride olabilecek risklere karşı bugün ödenecek primler karşılaştırılacak olursa durumun kendi lehinize olacağını göreceksiniz. Önemli olan iyi bir risk analizi yapabilmektir.

 

Üstelik bir kasko sigorta, zaten yaptırılacak olan zorunlu trafik sigortasına göre daha kapsamlı olacak ve daha fazla konuda güvence sağlayacaktır. Kasko sigorta yaptırmakla, gereksinim duyulduğunda kendi risklerinizi güvence altına almış olacaksınız. Bir de zorunlu trafik sigortası sadece kaza durumlarında doğacak risklerle ilgilenirken, kasko sigortakaza dışında da birçok güvenceyi vermektedir. Hırsızlık, deprem, yangın gibi beklenmeyen ve kontrol edemeyeceğiniz riskler dışında, halk hareketleri, lokavt, grev, halk ayaklanması, kargaşa ve terör gibi sosyal hareketler karşısında da güvence altında olacaksınız. Yani hem çevresel risklerden hem de trafikte olmaktan doğan risklerden korunmak için kasko sigortası yaptırmalısınız.


Okunma Sayısı : 391
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 698
Dün : 5867
Toplam : 6771571

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri