kasko, zorunlu, trafik

tekirdağ haberleri

KASKO ZORUNLU MU?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KASKO ZORUNLU MU?


Hayır. Kasko sigorta tümüyle isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Yani sigorta yaptırmak isteyen kişinin görüş ve değerlendirmeleri ve risk algılamalarına bağlı olarak yaptıracağı ya da yaptırmayacağı bir sigorta türüdür kasko.

 

Ama bu kadar rahat olunmalı mı?

Diyelim ki siz çok iyi sürücüsünüz. Kendinize güveniyorsunuz ve kasko yaptırmadınız. Eğer bir kazaya karışırsanız da buna siz neden olmayacağınız için karşı tarafın zorunlu trafik sigortası sizin zararlarınızı ödeyecektir. Buraya kadar her şey güzel. Bir gün gerçekten bir kazaya karıştınız diyelim. Ama kötü bir rastlantı, karşı tarafında trafik sigortası yok. Ne olacak bu durumda? Karşı taraf cebinden ödeyebilir belki zararınızı ama ya buna da gücü yoksa? İşte gerçekten sıkıntılı bir durum. Oysa bir kasko poliçeniz olsaydı, zararınız karşılanacaktı ve karşı taraf ile uğraşmak sigorta şirketinin işi olacaktı.

 

Diyelim ki çok korunaklı bir sitede oturuyorsunuz. Site girişinde güvenlik var. Üstelik aracınız kapalı garajda. Her zaman için size ayrılmış özel bir park alanınız var. En azında gece son derece emniyetli. O zaman kasko yaptırmanın maliyetine katlanmamak için bundan vazgeçebilirsiniz. Peki ya gündüz gittiğiniz yerler? Çok sık arabayı kullanmasanız bile bir yerlere mutlaka gidiyorsunuz. Aracınız çalınmasa bile başına birşey gelirse ne olacak? Eğer İstanbul gibi kozmopolit bir şehirde yaşıyorsanız bu başınıza hiç gelmeyecek bir şey değil. Peki bu riski almaya değer mi?

 

Neden kasko sigorta yaptırmak zorundayım sorusuna verilecek cevap aslında başka bir sorunun cevabında yatıyor. Soruyu bir de şu şekilde sormak gerek: Eğer aracınız çalınırsa onun yerine aynısını koyacak maddi bir gücünüz var mı? Ya da benzer şekilde şu soru da sorulabilir: Eğer aracınızın başına birşey geldiğinde, bir trafik kazası da olabilir bu, bir kargaşa, halk hareketi gibi bir sosyal ayaklanmada zarar görmüş de olabilir, bu zararı giderecek maddi bir gücünüz var mı?

 

Eğer bu sorulara hayır cevabı veriyorsanız zaten kasko sigorta yaptırmak zorundasınız demektir. Ayrıca bu zararları kaldıracak maddi güç olsa bile, durup dururken böyle bir maddi yükün altına girmek de pek akılcı görünmüyor.

 

O zaman neden kasko sigorta yaptırmaktan kaçınasınız ki? Evet kasko sigortayı yaptırmanın ilave bir maliyeti olacaktır ama ileride olabilecek risklere karşı bugün ödenecek primler karşılaştırılacak olursa durumun kendi lehinize olacağını göreceksiniz. Önemli olan iyi bir risk analizi yapabilmektir.

 

Üstelik bir kasko sigorta, zaten yaptırılacak olan zorunlu trafik sigortasına göre daha kapsamlı olacak ve daha fazla konuda güvence sağlayacaktır. Kasko sigorta yaptırmakla, gereksinim duyulduğunda kendi risklerinizi güvence altına almış olacaksınız. Bir de zorunlu trafik sigortası sadece kaza durumlarında doğacak risklerle ilgilenirken, kasko sigortakaza dışında da birçok güvenceyi vermektedir. Hırsızlık, deprem, yangın gibi beklenmeyen ve kontrol edemeyeceğiniz riskler dışında, halk hareketleri, lokavt, grev, halk ayaklanması, kargaşa ve terör gibi sosyal hareketler karşısında da güvence altında olacaksınız. Yani hem çevresel risklerden hem de trafikte olmaktan doğan risklerden korunmak için kasko sigortası yaptırmalısınız.


Okunma Sayısı : 564
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 901
Dün : 4691
Toplam : 7667450

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri