kasko, poliçe, araç, değer

tekirdağ haberleri

KASKO POLİÇESİ VE DEĞER KAYBI-2

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KASKO POLİÇESİ VE DEĞER KAYBI-2


Araç sahipleri çok iyi bilirler. Kaza geçiren bir araç ne kadar kendi servisinde onarılsa da hiçbir zaman fabrikadan ilk çıktığı gibi olmaz. Herşey bir yana araç kaza geçirmiştir. Kayıtlarda kaza geçiren bir araç olarak yer alacaktır. İleride ikinci el olarak satışa çıkarıldığı zaman, araç sahibinin karşısına, kaza yapmış araç damgası her yerde çıkacaktır. Yani araç orijinal değerinden bir kere kaybetmiştir. Aracın ikinci el değerinde bir kayıp olması kaçınılmazdır.

 

İşte trafik kazası geçiren araçlar için söz konusu olan bu fiyat düşüşü değer kaybı olarak ifade edilmektedir. Bu değer kaybı konusu her zaman araç sahipleri ile bu kazaya neden olan taraf arasında ve onun zorunlu trafik sigortasını düzenleyen sigorta şirketi arasında problem olmuştur. Değer kaybı tazminat taleplerinin ödenip ödenmeyeceği konusunda bugüne kadar çeşitli sorunlar yaşanmıştır.

 

Yaşanan sorunlar önceleri, sigorta şirketleri ile çözülmeye çalışılmıştır. Ancak sigorta şirketleri, değer kaybının doğrudan bir zarar olmadığını ileri sürmüşler ve bunun zorunlu trafik ve kasko sigorta poliçelerini ilgilendirmediğini savunmuşlardır. Bu gerekçe ile de değer kaybı tazminat talepleri hep geri çevrilmiş ve bunun üzerine konu mahkemelere, arkasından Yargıtay’a taşınmıştır.

 

Yargıtay ilgili daireleri tarafından değer kayıpları konusunda verilen içtihatlar ise, hep kusurlu tarafın zorunlu trafik veya kasko poliçelerini düzenleyen sigorta şirketleri tarafından tazmin olunması gerektiği yönünde olmuştur. Böyle olunca da bu şekilde zarar gören poliçe sahipleri yeniden sigorta şirketlerinin ve Sigorta Tahkim Komisyonu’nun kapılarını çalarak tazminat talebinde bulunmuşlardır.

 

Yargıtay’ın yaklaşımı hep şu şekilde olmuştur: kaza geçiren araç her ne kadar ileri teknolojiler kullanılarak ve iyi koşullarda onarım görürse görsün, ikinci el piyasada rayiç değerinden mutlaka bir değer kaybına uğrayacaktır. Bu yüzden bu değer kaybı doğrudan zarar olarak kabul edilmelidir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesi gereğince, kazada kusurlu sürücünün trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketinin bu zararı tazmin etme sorumluluğu bulunmaktadır. Yatgıtay’ın bu yönde çok sayıda kararı bulunmaktadır.

 

Bu gelişmeler üzerine Hazine Müsteşarlığı, 2015 yılı Haziran ayında Trafik Sigorta Poliçesi genel şartlarını yeniden düzenlenmiştir. Bu kapsamda, Yargıtay’ın söz konusu kararları doğrultusunda, maddi zararlar teminatı şu şekilde tanımlanmıştır: karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında tanımlanan ve zarar gören araçta meydana gelen değer kaybı dahil her türlü değer düşmesi maddi zarar kaybıdır. Bir değer kaybı tazminatı talep edilmesi halinde, ilgili sigorta dalında ruhsat sahibi sigorta eksperleri tarafından zarar tespit edilir. Değer kaybının nasıl tespit edileceği, genel şartlar ekinde yer alan esaslara bağlıdır. Değer kaybının hesaplama yöntemi, hesaplamada esas alınacak kriterlerin neler olduğu ve bu hesaplamaları kimlerin yapabileceği genel şartlar ekinde yer almaktadır.

 

Zorunlu trafik poliçesi kapsamında sigorta şirketlerinin tazmin sorumluluğu bu şekilde yeniden düzenlenmiştir. Ancak, bu defa bazı mahkemeler, kasko sigorta yaptıran kişilerin kendi sigorta şirketine başvurarak, ortaya çıkan değer kaybından kasko sigorta poliçesini düzenleyen şirketi sorumlu tutan kararlar vermeye başlamıştır.

 

Aslında kaza geçiren araç sahipleri, kazada kusurlu olan tarafın zorunlu trafik poliçesine başvurmadan, kendi kasko sigorta poliçesinden zararlarını talep edebilmektedir. Netice olarak karşı taraf kusurlu olduğu için, kusuru oranında değer kaybı zararı karşı aracın zorunlu trafik poliçesinden rücu işlemi ile talep edilecektir. Ortada karşı tarafında kusuru oluğu için de mevcut hasarsızlık indirim hakkını kaybetmemiş olacaktır.


Okunma Sayısı : 360
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3957
Dün : 8256
Toplam : 9026286

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri