kasko, poliçe, değer, araç

tekirdağ haberleri

KASKO POLİÇESİ VE DEĞER KAYBI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KASKO POLİÇESİ VE DEĞER KAYBI

 

Araç sahipleri çok iyi bilirler. Kaza geçiren bir araç ne kadar kendi servisinde onarılsa da hiçbir zaman fabrikadan ilk çıktığı gibi olmaz. Herşey bir yana araç kaza geçirmiştir. Kayıtlarda kaza geçiren bir araç olarak yer alacaktır. İleride ikinci el olarak satışa çıkarıldığı zaman, araç sahibinin karşısına, kaza yapmış araç damgası her yerde çıkacaktır. Yani araç orijinal değerinden bir kere kaybetmiştir. Aracın ikinci el değerinde bir kayıp olması kaçınılmazdır.

 

İşte trafik kazası geçiren araçlar için söz konusu olan bu fiyat düşüşü değer kaybı olarak ifade edilmektedir. Bu değer kaybı konusu her zaman araç sahipleri ile bu kazaya neden olan taraf arasında ve onun zorunlu trafik sigortasını düzenleyen sigorta şirketi arasında problem olmuştur. Değer kaybı tazminat taleplerinin ödenip ödenmeyeceği konusunda bugüne kadar çeşitli sorunlar yaşanmıştır.

Yaşanan sorunlar önceleri, sigorta şirketleri ile çözülmeye çalışılmıştır. Ancak sigorta şirketleri, değer kaybının doğrudan bir zarar olmadığını ileri sürmüşler ve bunun zorunlu trafik ve kasko sigorta poliçelerini ilgilendirmediğini savunmuşlardır. Bu gerekçe ile de değer kaybı tazminat talepleri hep geri çevrilmiş ve bunun üzerine konu mahkemelere, arkasından Yargıtay’a taşınmıştır.

Yargıtay ilgili daireleri tarafından değer kayıpları konusunda verilen içtihatlar ise, hep kusurlu tarafın zorunlu trafik veya kasko poliçelerini düzenleyen sigorta şirketleri tarafından tazmin olunması gerektiği yönünde olmuştur. Böyle olunca da bu şekilde zarar gören poliçe sahipleri yeniden sigorta şirketlerinin ve Sigorta Tahkim Komisyonu’nun kapılarını çalarak tazminat talebinde bulunmuşlardır.

Yargıtay’ın yaklaşımı hep şu şekilde olmuştur: kaza geçiren araç her ne kadar ileri teknolojiler kullanılarak ve iyi koşullarda onarım görürse görsün, ikinci el piyasada rayiç değerinden mutlaka bir değer kaybına uğrayacaktır. Bu yüzden bu değer kaybı doğrudan zarar olarak kabul edilmelidir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesi gereğince, kazada kusurlu sürücünün trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketinin bu zararı tazmin etme sorumluluğu bulunmaktadır. Yatgıtay’ın bu yönde çok sayıda kararı bulunmaktadır.

Bu gelişmeler üzerine Hazine Müsteşarlığı, 2015 yılı Haziran ayında Trafik Sigorta Poliçesi genel şartlarını yeniden düzenlenmiştir. Bu kapsamda, Yargıtay’ın söz konusu kararları doğrultusunda, maddi zararlar teminatı şu şekilde tanımlanmıştır: karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında tanımlanan ve zarar gören araçta meydana gelen değer kaybı dahil her türlü değer düşmesi maddi zarar kaybıdır. Bir değer kaybı tazminatı talep edilmesi halinde, ilgili sigorta dalında ruhsat sahibi sigorta eksperleri tarafından zarar tespit edilir. Değer kaybının nasıl tespit edileceği, genel şartlar ekinde yer alan esaslara bağlıdır. Değer kaybının hesaplama yöntemi, hesaplamada esas alınacak kriterlerin neler olduğu ve bu hesaplamaları kimlerin yapabileceği genel şartlar ekinde yer almaktadır.

Zorunlu trafik poliçesi kapsamında sigorta şirketlerinin tazmin sorumluluğu bu şekilde yeniden düzenlenmiştir. Ancak, bu defa bazı mahkemeler, kasko sigorta yaptıran kişilerin kendi sigorta şirketine başvurarak, ortaya çıkan değer kaybından kasko sigorta poliçesini düzenleyen şirketi sorumlu tutan kararlar vermeye başlamıştır.

Aslında kaza geçiren araç sahipleri, kazada kusurlu olan tarafın zorunlu trafik poliçesine başvurmadan, kendi kasko sigorta poliçesinden zararlarını talep edebilmektedir. Netice olarak karşı taraf kusurlu olduğu için, kusuru oranında değer kaybı zararı karşı aracın zorunlu trafik poliçesinden rücu işlemi ile talep edilecektir. Ortada karşı tarafında kusuru oluğu için de mevcut hasarsızlık indirim hakkını kaybetmemiş olacaktır.

Okunma Sayısı : 612
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2285
Dün : 3620
Toplam : 6763048

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri