kasko, poliçe, değer, araç

tekirdağ haberleri

KASKO POLİÇESİ VE DEĞER KAYBI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KASKO POLİÇESİ VE DEĞER KAYBI

 

Araç sahipleri çok iyi bilirler. Kaza geçiren bir araç ne kadar kendi servisinde onarılsa da hiçbir zaman fabrikadan ilk çıktığı gibi olmaz. Herşey bir yana araç kaza geçirmiştir. Kayıtlarda kaza geçiren bir araç olarak yer alacaktır. İleride ikinci el olarak satışa çıkarıldığı zaman, araç sahibinin karşısına, kaza yapmış araç damgası her yerde çıkacaktır. Yani araç orijinal değerinden bir kere kaybetmiştir. Aracın ikinci el değerinde bir kayıp olması kaçınılmazdır.

 

İşte trafik kazası geçiren araçlar için söz konusu olan bu fiyat düşüşü değer kaybı olarak ifade edilmektedir. Bu değer kaybı konusu her zaman araç sahipleri ile bu kazaya neden olan taraf arasında ve onun zorunlu trafik sigortasını düzenleyen sigorta şirketi arasında problem olmuştur. Değer kaybı tazminat taleplerinin ödenip ödenmeyeceği konusunda bugüne kadar çeşitli sorunlar yaşanmıştır.

Yaşanan sorunlar önceleri, sigorta şirketleri ile çözülmeye çalışılmıştır. Ancak sigorta şirketleri, değer kaybının doğrudan bir zarar olmadığını ileri sürmüşler ve bunun zorunlu trafik ve kasko sigorta poliçelerini ilgilendirmediğini savunmuşlardır. Bu gerekçe ile de değer kaybı tazminat talepleri hep geri çevrilmiş ve bunun üzerine konu mahkemelere, arkasından Yargıtay’a taşınmıştır.

Yargıtay ilgili daireleri tarafından değer kayıpları konusunda verilen içtihatlar ise, hep kusurlu tarafın zorunlu trafik veya kasko poliçelerini düzenleyen sigorta şirketleri tarafından tazmin olunması gerektiği yönünde olmuştur. Böyle olunca da bu şekilde zarar gören poliçe sahipleri yeniden sigorta şirketlerinin ve Sigorta Tahkim Komisyonu’nun kapılarını çalarak tazminat talebinde bulunmuşlardır.

Yargıtay’ın yaklaşımı hep şu şekilde olmuştur: kaza geçiren araç her ne kadar ileri teknolojiler kullanılarak ve iyi koşullarda onarım görürse görsün, ikinci el piyasada rayiç değerinden mutlaka bir değer kaybına uğrayacaktır. Bu yüzden bu değer kaybı doğrudan zarar olarak kabul edilmelidir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesi gereğince, kazada kusurlu sürücünün trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketinin bu zararı tazmin etme sorumluluğu bulunmaktadır. Yatgıtay’ın bu yönde çok sayıda kararı bulunmaktadır.

Bu gelişmeler üzerine Hazine Müsteşarlığı, 2015 yılı Haziran ayında Trafik Sigorta Poliçesi genel şartlarını yeniden düzenlenmiştir. Bu kapsamda, Yargıtay’ın söz konusu kararları doğrultusunda, maddi zararlar teminatı şu şekilde tanımlanmıştır: karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında tanımlanan ve zarar gören araçta meydana gelen değer kaybı dahil her türlü değer düşmesi maddi zarar kaybıdır. Bir değer kaybı tazminatı talep edilmesi halinde, ilgili sigorta dalında ruhsat sahibi sigorta eksperleri tarafından zarar tespit edilir. Değer kaybının nasıl tespit edileceği, genel şartlar ekinde yer alan esaslara bağlıdır. Değer kaybının hesaplama yöntemi, hesaplamada esas alınacak kriterlerin neler olduğu ve bu hesaplamaları kimlerin yapabileceği genel şartlar ekinde yer almaktadır.

Zorunlu trafik poliçesi kapsamında sigorta şirketlerinin tazmin sorumluluğu bu şekilde yeniden düzenlenmiştir. Ancak, bu defa bazı mahkemeler, kasko sigorta yaptıran kişilerin kendi sigorta şirketine başvurarak, ortaya çıkan değer kaybından kasko sigorta poliçesini düzenleyen şirketi sorumlu tutan kararlar vermeye başlamıştır.

Aslında kaza geçiren araç sahipleri, kazada kusurlu olan tarafın zorunlu trafik poliçesine başvurmadan, kendi kasko sigorta poliçesinden zararlarını talep edebilmektedir. Netice olarak karşı taraf kusurlu olduğu için, kusuru oranında değer kaybı zararı karşı aracın zorunlu trafik poliçesinden rücu işlemi ile talep edilecektir. Ortada karşı tarafında kusuru oluğu için de mevcut hasarsızlık indirim hakkını kaybetmemiş olacaktır.

Okunma Sayısı : 422
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3171
Dün : 4049
Toplam : 6029192

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri