tekirdağ, kaldırımlar, habibe, teşhir

tekirdağ haberleri

Kaldırımlar sergi salonu mu?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kaldırımlar sergi salonu mu?


Tekirdağ’ın daha şık, daha kent havasında olup daha parlayan, yaşanabilir bir kent olabilmesi adına sürekli kenti gözlemliyor; elimizden geldiğince vatandaşın da sesi olmayı amaçlayarak çalışmalarımızı, yazılarımızı o yönde ele alıyoruz. Bu anlamda da arada sırada sokağa çıkıp sözü kentin gerçek sahipleri olan kent halkına bırakıyoruz. Hemen hemen herkes Tekirdağ’ın olması gereken yerin gerisinde olduğunu, geçici sahte hizmetlerle göz boyandığı yıllardan beri hızlı bir ivme kazanamadığını ifade ediyorlar. Onlar da bize soruyor “Tekirdağ ne zaman kasaba havasından çıkıp gerçek kent olacak?”

Vatandaşlar çok şeyden sıkıntı yaşıyor şehir içinde. Bunların başında da ne yazık ki dibine kadar kullanılan kaldırım işgali geliyor. Evet, şöyle evinizden bir çıkın etrafı gözlemleyerek çarşı içindeki kaldırımlarda bir yürüyün. Kaldırım kaldırım değil sergi salonu gibi maşallah. Kim ne satıyorsa her şey kaldırımın üzerinde sıralanmış. Muratlı Caddesi’ni bir turlayın derim. Bu cadde üzerindeki esnaflar da ne yazık ki dükkanlarını dışarıya açıyorlar neredeyse. Tabii ki sadece bu cadde değil. Hemen hemen her kaldırımın hali bu şekilde. Marketler meyve sebze kasalarını büyük bir rahatlıkla kaldırıma sıralamış insanlar nereden geçeceklerini hesaplayarak adım atıyorlar.

Bebek arabalı bir hanımefendi yahut elektrikli sandalyesini kullanan engelli vatandaşlarımız bu engeller yüzünden kaldırımda doğru düzgün ilerleyemiyorlar. Ha bir de utanmadan koskoca arabalarını, kamyonetlerini kaldırıma çıkarıp koyanlar var ki sormadan edemiyorum. Bu memleketin trafik polisi, zabıtası nerede, ne iş yapar? Çay içerek mesai tamamlanıyorsa şayet işte şehir de böyle keşmekeş bir halde akar gider.

Bu konu mutlaka üzerine değinilmesi gereken bir konu. Hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem Sülaymanpaşa Belediyesi’ne çok iş düşüyor. İnsanlarda gerekli bu bilinç oluşana kadar denetimlerini sıklaştırmalı ve böyle bir durumu ortadan kaldırmak için elinden geleni yapmalı.

Gelişmiş pek çok şehirde bu görüntülere rastlamak pek de mümkün olmaz. Eğe Tekirdağ’da gelişecek, değişecek deniyorsa önce şehrin görüntüsünden başlanmalı, yöneticisinden esnafına, her vatandaşına kadar bilinç oluşturulmalı.

Tüm bu görsellik Tekirdağ’ın sahipsiz olduğunu, herkesin meydanı boş bulduğunu, kent kurallarının bu şehirde (!) işlemediğini gösteriyor. Kentin belediye başkanından tutun tüm yöneticilerine kadar herkesin işlerini gereken titizlikle yapmadıklarını gösteriyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin yaya yollarını işgal etmek geri kalmışlığın, cahilliğin ve insana değer verilmediğinin en önemli göstergesidir.

Okunma Sayısı : 1107
Yapılan Yorumlar
8 Mart 2017    Ali Rıza AÇIKGÖZ
    Bizde şehirlilik kültürü gelişmemiş, bırak gelişmeyi hiç oluşmamış.Çift sıra parklar, yayalara yol vermemeler aksine korna çalarak dahada hızlanmalar, adım başı korna yüksek sesle müzik velhasıl kelam hala şehre inemedik. Hangi biri ile ilgilensin zabıta?
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1409
Dün : 4691
Toplam : 7667958

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri