tekirdağ, kaldırımlar, habibe, teşhir

tekirdağ haberleri

Kaldırımlar sergi salonu mu?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kaldırımlar sergi salonu mu?


Tekirdağ’ın daha şık, daha kent havasında olup daha parlayan, yaşanabilir bir kent olabilmesi adına sürekli kenti gözlemliyor; elimizden geldiğince vatandaşın da sesi olmayı amaçlayarak çalışmalarımızı, yazılarımızı o yönde ele alıyoruz. Bu anlamda da arada sırada sokağa çıkıp sözü kentin gerçek sahipleri olan kent halkına bırakıyoruz. Hemen hemen herkes Tekirdağ’ın olması gereken yerin gerisinde olduğunu, geçici sahte hizmetlerle göz boyandığı yıllardan beri hızlı bir ivme kazanamadığını ifade ediyorlar. Onlar da bize soruyor “Tekirdağ ne zaman kasaba havasından çıkıp gerçek kent olacak?”

Vatandaşlar çok şeyden sıkıntı yaşıyor şehir içinde. Bunların başında da ne yazık ki dibine kadar kullanılan kaldırım işgali geliyor. Evet, şöyle evinizden bir çıkın etrafı gözlemleyerek çarşı içindeki kaldırımlarda bir yürüyün. Kaldırım kaldırım değil sergi salonu gibi maşallah. Kim ne satıyorsa her şey kaldırımın üzerinde sıralanmış. Muratlı Caddesi’ni bir turlayın derim. Bu cadde üzerindeki esnaflar da ne yazık ki dükkanlarını dışarıya açıyorlar neredeyse. Tabii ki sadece bu cadde değil. Hemen hemen her kaldırımın hali bu şekilde. Marketler meyve sebze kasalarını büyük bir rahatlıkla kaldırıma sıralamış insanlar nereden geçeceklerini hesaplayarak adım atıyorlar.

Bebek arabalı bir hanımefendi yahut elektrikli sandalyesini kullanan engelli vatandaşlarımız bu engeller yüzünden kaldırımda doğru düzgün ilerleyemiyorlar. Ha bir de utanmadan koskoca arabalarını, kamyonetlerini kaldırıma çıkarıp koyanlar var ki sormadan edemiyorum. Bu memleketin trafik polisi, zabıtası nerede, ne iş yapar? Çay içerek mesai tamamlanıyorsa şayet işte şehir de böyle keşmekeş bir halde akar gider.

Bu konu mutlaka üzerine değinilmesi gereken bir konu. Hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem Sülaymanpaşa Belediyesi’ne çok iş düşüyor. İnsanlarda gerekli bu bilinç oluşana kadar denetimlerini sıklaştırmalı ve böyle bir durumu ortadan kaldırmak için elinden geleni yapmalı.

Gelişmiş pek çok şehirde bu görüntülere rastlamak pek de mümkün olmaz. Eğe Tekirdağ’da gelişecek, değişecek deniyorsa önce şehrin görüntüsünden başlanmalı, yöneticisinden esnafına, her vatandaşına kadar bilinç oluşturulmalı.

Tüm bu görsellik Tekirdağ’ın sahipsiz olduğunu, herkesin meydanı boş bulduğunu, kent kurallarının bu şehirde (!) işlemediğini gösteriyor. Kentin belediye başkanından tutun tüm yöneticilerine kadar herkesin işlerini gereken titizlikle yapmadıklarını gösteriyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin yaya yollarını işgal etmek geri kalmışlığın, cahilliğin ve insana değer verilmediğinin en önemli göstergesidir.

Okunma Sayısı : 959
Yapılan Yorumlar
8 Mart 2017    Ali Rıza AÇIKGÖZ
    Bizde şehirlilik kültürü gelişmemiş, bırak gelişmeyi hiç oluşmamış.Çift sıra parklar, yayalara yol vermemeler aksine korna çalarak dahada hızlanmalar, adım başı korna yüksek sesle müzik velhasıl kelam hala şehre inemedik. Hangi biri ile ilgilensin zabıta?
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2072
Dün : 4249
Toplam : 6781174

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri