tekirdağ, kaldırımlar, habibe, teşhir

tekirdağ haberleri

Kaldırımlar sergi salonu mu?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kaldırımlar sergi salonu mu?


Tekirdağ’ın daha şık, daha kent havasında olup daha parlayan, yaşanabilir bir kent olabilmesi adına sürekli kenti gözlemliyor; elimizden geldiğince vatandaşın da sesi olmayı amaçlayarak çalışmalarımızı, yazılarımızı o yönde ele alıyoruz. Bu anlamda da arada sırada sokağa çıkıp sözü kentin gerçek sahipleri olan kent halkına bırakıyoruz. Hemen hemen herkes Tekirdağ’ın olması gereken yerin gerisinde olduğunu, geçici sahte hizmetlerle göz boyandığı yıllardan beri hızlı bir ivme kazanamadığını ifade ediyorlar. Onlar da bize soruyor “Tekirdağ ne zaman kasaba havasından çıkıp gerçek kent olacak?”

Vatandaşlar çok şeyden sıkıntı yaşıyor şehir içinde. Bunların başında da ne yazık ki dibine kadar kullanılan kaldırım işgali geliyor. Evet, şöyle evinizden bir çıkın etrafı gözlemleyerek çarşı içindeki kaldırımlarda bir yürüyün. Kaldırım kaldırım değil sergi salonu gibi maşallah. Kim ne satıyorsa her şey kaldırımın üzerinde sıralanmış. Muratlı Caddesi’ni bir turlayın derim. Bu cadde üzerindeki esnaflar da ne yazık ki dükkanlarını dışarıya açıyorlar neredeyse. Tabii ki sadece bu cadde değil. Hemen hemen her kaldırımın hali bu şekilde. Marketler meyve sebze kasalarını büyük bir rahatlıkla kaldırıma sıralamış insanlar nereden geçeceklerini hesaplayarak adım atıyorlar.

Bebek arabalı bir hanımefendi yahut elektrikli sandalyesini kullanan engelli vatandaşlarımız bu engeller yüzünden kaldırımda doğru düzgün ilerleyemiyorlar. Ha bir de utanmadan koskoca arabalarını, kamyonetlerini kaldırıma çıkarıp koyanlar var ki sormadan edemiyorum. Bu memleketin trafik polisi, zabıtası nerede, ne iş yapar? Çay içerek mesai tamamlanıyorsa şayet işte şehir de böyle keşmekeş bir halde akar gider.

Bu konu mutlaka üzerine değinilmesi gereken bir konu. Hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem Sülaymanpaşa Belediyesi’ne çok iş düşüyor. İnsanlarda gerekli bu bilinç oluşana kadar denetimlerini sıklaştırmalı ve böyle bir durumu ortadan kaldırmak için elinden geleni yapmalı.

Gelişmiş pek çok şehirde bu görüntülere rastlamak pek de mümkün olmaz. Eğe Tekirdağ’da gelişecek, değişecek deniyorsa önce şehrin görüntüsünden başlanmalı, yöneticisinden esnafına, her vatandaşına kadar bilinç oluşturulmalı.

Tüm bu görsellik Tekirdağ’ın sahipsiz olduğunu, herkesin meydanı boş bulduğunu, kent kurallarının bu şehirde (!) işlemediğini gösteriyor. Kentin belediye başkanından tutun tüm yöneticilerine kadar herkesin işlerini gereken titizlikle yapmadıklarını gösteriyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin yaya yollarını işgal etmek geri kalmışlığın, cahilliğin ve insana değer verilmediğinin en önemli göstergesidir.

Okunma Sayısı : 1013
Yapılan Yorumlar
8 Mart 2017    Ali Rıza AÇIKGÖZ
    Bizde şehirlilik kültürü gelişmemiş, bırak gelişmeyi hiç oluşmamış.Çift sıra parklar, yayalara yol vermemeler aksine korna çalarak dahada hızlanmalar, adım başı korna yüksek sesle müzik velhasıl kelam hala şehre inemedik. Hangi biri ile ilgilensin zabıta?
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5644
Dün : 5113
Toplam : 7091044

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri