greenmax, hülya, tekirdağ, oto yıkama

tekirdağ haberleri

Kadın isterse, olur!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kadın isterse, olur!

 

 

Her nedendir bilinmez iş anlamında bazı sektörleri sadece erkekler icra edebilirmiş gibi düşünülüyor. Oysa işini layığıyla yapmak isteyen için işin kadını erkeği yani cinsiyeti yoktur aslında. İşte Hülya Gümüşhan’ın yaptığı işte sektörlerdeki cinsiyet tabularını yıkacak cinsten. O bir hanım üstelik erkek işidir denilen oto yıkama işini yapıyor. Üstüne üstlük kadın elinin değdiği her şeyin güzelleştiği gibi Hülya Hanım bu işe harika bir konseptte eklemiş bulunuyor.

 

Hülya Hanım, Türkiye’nin ilk kadın oto yıkamacısı. Bu anlamda pek çok kadına da örnek olduğu tartışılmaz. Zira evlerinde acaba ben de bu işi yapar mıyım diyen pek kadına bir nevi cesaret olmuş bir isim ki ülkemizin çeşitli illerinde artık kadın oto yıkamacılara rastlamak mümkün. Trakya Bölgesi’nde ise Hülya Hanım hala tek. Üstelik Hülya Gümüşhan’ın sahibi olduğu Green Wax sadece bir oto yıkamacı değil aynı isimle karşısında bulunan sevimli kafede arabanız yıkanırken ister Van’a özgü yöresel bir kahvaltı yapabilir veya istediğiniz şekilde zamanınızı geçirebilirsiniz. Gelin isterseniz daha fazlasını cesaretli kadın Hülya Hanım’ın kendisinden alalım.

 

Habibe Tilki Uzel: Hülya Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

Hülya Gümüşhan: Elbette, ben Hülya Gümüşhan. Aslen Vanlıyım. Fakat annemin sağlık durumuyla ilgili olarak 1994 yılında Tekirdağ’a taşındık. Uzun yıllar oldu burada yaşıyorum. Bir kızım var. bu işimin öncesinde sağlık sektörü içinde çalışıyordum. Derken kafamda böyle bir fikir canlandı ve neden olmasın dedim iyi ki de çevreden gelen ilginç yorumlarına kulak asmadan düşüncemi hayata geçirmişim.

 

H.T.Ü.: Sağlık sektörü ve oto yıkama… Uzaktan yakından alakaları yok. Neydi sizi bu fikre iten güç?

H.G.: Kesinlikle öyle. Uzun yıllar sağlık işinde severek çalıştım. Arabayla da çok zaman geçiriyordum. Fakat benim için arabayı oto yıkamaya vermek adeta bir eziyetti. Başlarda ağabeyimden rica ediyordum. Kendim bıraktığımda arabayı ne yapacağımı adeta bilemiyordum orada beklesem ortam müsait değil. Bırakıp gitsem zaman kaybı oluyordu. Benim gibi hanım arkadaşların da aynı şeyden şikayet ettiğini fark ettim. Böylece ben bu işi yapacağım, hanımlar da gelecek üstelik gelince de karşıda zaman geçirebilecekleri küçük kafe tarzı bir yer olacak dedim ve 2012 yılında hikayeme bu şekilde başlamış oldum.

 

H.T.Ü.: Green Wax’ın karşısında Green Cafe adında bir yer var. Buradan bahsedelim biraz da isterseniz?

H.G.: Evet, dediğim gibi müşterim geldiği zaman arabayı bırakıp nereye gitsem ne yapsam derdi yaşamıyor. Oturup çayını, kahvesini içiyor, dinleniyor. Tüm ürünlerimizin Van’dan geldiği Van kahvaltımız mevcut. Reçellerimizi kendimiz yapıyoruz. Her şeyimiz doğal. Kahvaltının yanı sıra gözlemelerimiz, kavurmalı yumurtamız ve çeşitleri bulunuyor. müşterimiz bu şekilde zaman geçirirken aracı da gözünün önünde yıkanmış oluyor.

 

H.T.Ü.: Kadın elinin değdiği yer güzelleşir diye bir söz vardır, bu sizin işinize de yansıyor mu?

H.G.: Elbette. Temizlik zaten kadınların en çok yaptığı şey. Erkeklerden çok aha özenli bakıyor kadın her ne yapıyorsa yapsın. İlk etapta insanlar yadırgadı ancak şimdi düzenli müşterilerimiz var bizi tercih eden. Gelen arabaların hepsi bizim için çok kıymetli. 2 tane de çalışanım var severek ve emek vererek işimizi yapıyoruz. Green Cafe kısmında ise olmazsa olmazım ablamdır. Onun leziz tatlarıyla müşterilerimizi memnun etmeye çalıyoruz.

 

H.T.Ü.: Kosgeb desteğinden faydalandınız doğru mu? Destek olmadan da bu iş kurulur mu?

H.G.: Aynen Kosgeb desteği aldım, eğitimlere gittim. Orada da ne iş kuracaksınız diye soruluyordu ve ben söylediğim zaman herkes büyük şaşkınlık yaşıyordu. Aslında bu şaşkınlığı yaratmak bile keyif verici diyebilirim. Destek olmadan da elbete açılır fakat makineler ve kurulumu masraflı olabiliyor. Ayrıca şuanda Trakya Bölgesi’nde bizdeği olduğu gibi oto yıkama ve kafe ikisi bir arada bir konsept yok. O yüzden biz farklıyız. Kullandığımız malzemeler kaliteli. Şehir içinde bazı yerler var ki kuyu suyu kullanıyor bu da arabalarda iz bırakıyor. Biz şebeke suyu kullanıyoruz.

 

H.T.Ü.: Çalışma saatleriniz nedir?

H.G.: Sabah 07.00 akşam 20.00 saatleri arasında çalışıyoruz. Randevu sistemimiz de mevcut. Ayrıca arabayı evinizden veya işinizden alıp yıkayıp bırakabiliyoruz. Çeşitli kamu kurumlarıyla anlaşmalıyız onların yıkamalarını yapıyoruz. Biz asla bir kere yıka geç mantığıyla bakmıyoruz. Bizim için sürekli tercih ediliyor olmak önemli. Kişinin referans olması önemli.

 

H.T.Ü.:  Hanımlar tercih ediyordur çoğunlukla herhalde değil mi?

H.G.: Aslında ben de başta öyle düşünmüştüm ama erkek müşterimiz de fazlasıyla var. Hanımlar elbette tercih ediyorlar fakat şöyle bir tespitim var ki söylemek isterim. Hanımlar evlerine temizliğe özen gösterdikleri kadar arabalarına çok önem vermiyor gibi. bir bey daha sık arabasını yıkatırken hanımlar var ki 2 -3 ayda arabasını yıkatıyor. Erkeklerin arabalara daha düşkün olduğunu görüyorum.

 

H.T.Ü.: Peki, tüm özel ilgiye fiyatlarınız nasıl?

H.G.: Fiyatlarımız her yerde olduğu gibi uçuk fiyatlarımız yok bizim. Araç yıkama 30 tl’dir.

 

H.T.Ü.: Gördüğüm kadarıyla cesaretli ve titiz bir kadın olarak işini layığıyla yapan bir hanım Hülya Gümüşhan. Peki, ileriye dönük planlarınız mevcut mu?

H.G.: Çok teşekkür ederim. Hayatta cesaretli olmak gerektiğini düşünüyorum. Ben şehir dışından pek çok telefon alıyorum hanımlardan benim bu yolculuğumu öğrenmek isteyen ve kendi de yapmak isteyen. Fakat acaba soranlardan kaçı hayata geçiriyor kafasından geçeni. Bana da ailem, yakınlarım olmaz bu vs dediler fakat ben yaptım. Kişi isterse her şeyi yapabilir. Hele kadın isterse kesinlikle yapar. İleriye dönük şubeleşme fikrim var. bunu da hayata geçirmek istiyorum.

 

H.T:Ü.: Kadınları her sektörde görmek son derece umut verici, bize zaman ayırdığınız çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.   

 

 


Okunma Sayısı : 875
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3874
Dün : 5767
Toplam : 9185685

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri