yaşam hastanesi, eklem ağrıları, tekirdağ

tekirdağ haberleri

YAŞAM’DAN SAĞLIK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişimYAŞAM’DAN SAĞLIK

 


Eklem Hareketlerinde Oluşan Kısıtlamalar Kinezyolojik Bantlama İle Önlenebilir


Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.


   Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, “Kinezyolojik Bantlama” hakkında şunları aktardı:

İstenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların önüne geçilmesi amacı ile geliştirilmiştir. Uygulamada derinin kaldırılmasıyla cilt ve cilt alti intertisyel alanı genişleterek dolaşım ve hareketi arttırmak hedeflenmiştir. Bunun sonucunda enflamasyon ve ağrıyı azaltmak, performansı geliştirmek, noromuskuler reedukasyonu sağlamak, zedelenmeyi önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmak gibi etkilerin oluşması gözlenmektedir. Fizyoterapistler tarafından kullanılan bu tedavi tekniği birçok kullanım alanına sahiptir. Basta kas iskelet sistemi olmak üzere santral ve periferik sinir sistemi sorunlarında da kullanılabilir.

Endikasyonları

Miyofasyal ağrı sendromu

Kas spazmlari

Eklem burkulmalarında ve zorlanmalarında

Postur bozuklukları

Spor yaralanmaları

Skolyoz

Ayak deformiteleri ( halluks valgus, çekiç parmak vb.)

Fiziksel aktivite ve sportif faaliyet oncesi kas ve eklem çevresi dokulara destek vermek suretiyle koruyucu amaçla

Tuzak noropatiler

Doğumsal brakial pleksus lezyonları

Tortikollis

Serebrovaskuler olay

Multipl skleroz

Serebral palsi

Spina bifida

Lenfödem

Konstipasyon

Kontrendikasyonları

Poliakrilat yapıdaki yapıştırıcılara alerji

Açık yaralar

Radyoterapi uygulanmış hassas cilt alanları

Ciddi kardiyak sorunların varlığı

Malignite

Vasküler oklüzyon

Kinezyolojik Bantlamanın

Etki Mekanizmaları

Zedelenme veya aşırı kullanım sonrası kasın elastik özellikleri bozulmaktadır. Bu nedenle kinezyolojik bantlar kasın elastik özelliklerine benzer, yapışkan nitelikte, uygulandıkları deri üzerinde kaldırıcı etkiye sahip ve deri ile dış ortam arasında hava dolaşımına izin verebilecek özellikte tasarlanmıştır. Teknik 3 temel kavrama dayanmaktadır. Bunlar alan , hareket ve soğutmadır. Ağrılı ve enflame kaslar ödem nedeniyle şiştikleri için yer aldıkları bölgede alan daralır. Kinezyolojik bantlama uygulandığında derinin kaldırılması ile cilt ve cilt altı intertisyel alan arttırıldığı için dolaşım ve harekette arttırılmış olur. Dolaşım ve hareketin artması o bölgede enflamasyonun azalmasına başka bir deyişle ilgili bölgenin soğumasına yol açar. Bu şekilde ağrının azaltılması , performansın arttırılması , nöromusküler reedükasyonun sağlanması , zedelenmenin önlenmesi , dolaşımın ve doku iyileşmesinin hızlanması hedeflenir.

Cilt aracılığı ile mekanoreseptörleri uyarmak suretiyle santral sinir sistemine sinyal göndererek uygulanan bölgede pozisyonel bir uyarı yaratmak, fasya dokusunun dizilimini düzeltmek, ağrılı ve enflame bölge üzerindeki fasya ve cilt ve cilt

altı yumuşak dokuları kaldırarak daha fazla alan yaratmak, hareketi

sınırlamak veya arttırmak üzere duyusal uyarı oluşturmak, eksüdayı lenf yollarına yönlendirerek ödemin azaltılmasını sağlamak gibi etkileri söz konusudur.

Kas , bağ , tendon , sinir gibi yapılar üzerindeki baskı ve basınç azaltılarak bu dokularda bir tür inhibisyon oluşturularak gerilim azaltılabilir.

Kinezyolojik Bantların Özellikleri

Cildin özelliklerini yansıtacak şekilde geliştirilmiş ve kalınlığı cildin epidermis tabakasına, esnekliği insan cildinin elastik özelliklerine benzer. Bantlar boyuna mevcut halinin % 55-60’ı kadar uzarken enine esneme özelliği yoktur. Elastik özelliğini 3-7 gün süreyle koruyan bantlar %100 pamuk liflerine sarılı polimer elastik liflerden oluşur.

Yapıştırıcısı parmak izine benzer şekilde dalgalı akrilikten oluşur, lateks içermez ve ısı ile aktive olur. Bandın yapışkan bölgesine dokunmak yapışkanlığı azaltır bu nedenle arka kağıdının çıkarılmasına yeterli özen gösterilmeli, bant katlanmamalıdır. Pamuk lifleri sayesinde vücut nemi buharlaşır ve hızlı kurur. Uygulamadan önce cilt yağ ve nemden temizlenmeli, gerekli ise bölge tıraş edilmelidir. Bandın yapışması için 20-30 dakika gerekir, bu süre içinde terlemeye yol açacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Bandın bir kaç gün kalıcılığı vardır ve banyo yapmak ya da yüzmekle bant çıkmaz. Bant ıslandığında havluyla fazla suyu alınmalı, ovalanmamalı ve kuruması beklenmelidir.

Bant çıkarılırken; cilt ve şerit arasına gerilim uygulanması uygundur. Farklı renklerde kinezyolojik bantlar mevcuttur. Ancak koyu renklerin güneş ısısını daha çok emmesine bağlı uygulanan alanda sıcaklık artışı yapması, buna karşılık açık renklerin ise ısıyı yansıtmaya bağlı uygulama altında sıcaklık azalması yapabileceği düşünülmektedir.

Başarılı bir uygulama için hastanın iyi değerlendirilmesi, doğru kasın seçilmesin, bantlamanın hangi amaçla yapılacağının belirlenmesi, uygulanacak kasa doğru pozisyon verilmesi ve bandın geriminin ayarlanması önemlidir. Bunlar tedavinin başarı şansını önemli ölçüde etkiler.

Kinezyolojik Bant Tipinin Seçimi

Kullanılan şeritler I , Y , X , tırmık , ağ veya halka şekli verilerek kullanılabilir. Bant tipinin seçimi tekniğe, hastalığın aşamasına ( akut, subakut veya kronik oluşuna ) , etkilenen bölgeye göre değişiklik gösterir. I ve Y şeritler ağrı ve ödemi azaltmak için, X şerit özellikle iki eklemi içine alan ve maksimum gerilince uzunluğu büyük oranda değişen kaslar için , tırmık şeridi lenfatik drenajı desteklemek amacıyla akut ödemli olan bölgeye uygulanır. Cerrahi girişim sonrası ödemi azaltmak için de uygulanabilir. Ağ şeklinde ki şerit dirsek eklemi gibi çok hareketli bölgelerde, halka şerit de fokal ödemi azaltmak amacıyla kullanılır.

Kullanılan bantların tüm köşelerine yuvarlak şekil verilmesi, kenarların kalkmasını önler, giysilerin giyilmesi ve çıkarılması sırasında ve kişinin hareketi sırasında bandı korur. Bantların başlangıç ve bitiş bölgelerinde ciltte rahatsızlık vermemesi amacıyla germe uygulanmamalıdır. Şeritler farklı tedavi amaçlarına göre farklı gerginliklerde uygulanır. Kinezyolojik bantlama teknikleri de uygulama amacına göre farklılık gösterir.

Kinezyolojik Bantlama Yan Etkileri

 Uygulanan bölgede cilt reaksiyonları görülebilmektedir. Bunlar alerjik reaksiyonlar veya lokal irritasyonlar şeklinde olabilir. Alerjik reaksiyon çoğu zaman bandın yapışkan özelliğini sağlayan poliakrilat yapıştırıcıya karşı gelişir. Daha nadir olarak bandın rengini veren boyaya karşı da ortaya çıkabilir. Allerjik reaksiyon gelişimi bant kullanımı için kontrendikasyon oluşturduğundan böyle bir durum gözlendiğinde bant çıkarılmalıdır.

Uygulanan cilt alanında ve bandın kenarlarında hafif eritem görülmesi bandın fazla gerilmesi veya fazla basınçla uygulanması, yanlış teknik kullanılması, cildin çok ince ve hassas olması, fazla hareketli bir bölgede uygulama , bandın suya fazla maruz kalması , çok uzun süre ciltte kalması gibi nedenlerden oluşabilir. Bant kullanımına bir süre ara verildikten ve cilt yüzeyi normale döndükten sonra bant tekrar uygulanabilir.


Okunma Sayısı : 1370
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2055
Dün : 2856
Toplam : 6660990

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri