inegöl, bursa, gezi

tekirdağ haberleri

Gelişmiş bir ilçe, İnegöl

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Gelişmiş bir ilçe, İnegöl

 


İnegöl Bursa’ya bağlı bir ilçedir. İnegöl ilçesi Bursa il merkezine 47 km uzaklıkta bulunmaktadır.  Modern bir ilçe olan İnegöl mobilyası, kaplıcası ve köftesi ile ünlüdür. Bursa’nın en gelişmiş sanayi bölgesi olan İnegöl doğal ve tarihi güzellikler ile dolu bir ilçedir. Doğal ve tarihi güzellikleri yanı sıra geniş caddeleri, alışveriş merkezleri ve parkları ile modern bir görünüme sahip İnegöl görülmesi gereken yerlerdendir.

 

İnegöl halkı arasında şehrin eski isminin bilinmesine rağmen efsaneler dillendirilmektedir.Şehrin eski ismi İnek Göl'dür. Etimolojik değişimler sonucu İnegöl adını almıştır. Fakat belediye önünde yapılan inşaatların zemin sondajlarında kabuklu su ürünlerinin kalıntıları çıkmaktadır ki, bu isminin kökeninin gölden geldiği hakkında önemli bir kanıttır. Çünkü Yenice kasabası ile İnegöl arasında bataklık olduğu tarihi kayıtlarda mevcut olup, bugün bile bataklı mevkii adında arazi tapuları düzenlenmektedir. Zemin dip suları bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle isminin göl ile ilgili olması kuvvetle muhtemeldir.

 

İnegöl Ovasının uzun yıllar boyunca sular altında kaldığı tahmin edilmektedir. Bundan dolayı Subaşı veya Gölbaşı anlamında İnegöl ismi kullanılmıştır.

İnegöl 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. İnegöl ile ilgili tarihi bulgular M. Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. İnegöl tarihindeki medeniyetler, Lidyalılar, Britanyalılar, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlılardır.

Osmanlı'nın ilk fethettiği kale, İnegöl'e bağlı Kulaca Köyü'nde bulunmaktadır. İnegöl ise, Osmanlılar tarafından 1299 yılında fethedilmiştir. İnegöl fatihi ise, Osmanlı komutanlarından Turgutalp'tir.

 

Osmanlı döneminde, İnegöl denilince, Osmanlı sarayının meşhur içeceği Çitli maden suyu, Oylat kaplıcası ve Osmanlı gemilerine malzeme üreten kereste imalathaneleri akla gelirmiş.

İnegöl Belediyesi 1870 yılında kurulmuştur.


İshak Paşa Külliyesi: İnegöl Çarşısında yer almaktadır. İshak Paşa Külliyesi camii, türbe, han, imarethane, zaviye ve medreseden oluşmaktadır. Osmanlı Devleti zamanında önemli bir devlet adamı olan İshak Paşa için yapılmıştır. İshak Paşa Külliyesi Osmanlı Devleti zamanında 18. yüzyılda inşa edilmiştir. İshak Paşa Külliyesinden günümüze sadece camii, türbe ve medrese sağlam olarak ulaşmıştır. İshak Paşa Camisi ve türbesi farklı ve tarihi mimarisi ile dikkat çekmektedir.  Ayrıca türbenin yanında bulunan İshak Paşa medresesi tarihi mimarisi ile Osmanlı İmparatorluğunun ihtişamlı mimarisini gözler önüne sermektedir. İnegöl ilçesine tarihi bir hava katan İshak Paşa Külliyesi görülmesi gereken önemli eserlerdendir.

 

İnegöl Kent Müzesi: İnegöl ilçesinin merkezinde bulunan İshak Paşa Külliyesinin yanında yer almaktadır. Halkın desteği ile açılan İnegöl Kent Müzesi Türkiye’de ilçede açılan ilk kent müzesi olma özelliğine sahiptir. Tarihi belediye binasında hizmete açılan kent müzesinde çok sayıda tarihi eser ve obje bulunmaktadır. İnegöl Kent Müzesi İshak Paşa Külliyesinin tarihi manzarası ve Çınaraltı bahçe manzarası ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Tarihi bir keyif alacağınız İnegöl Kent Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Oylat Kaplıcaları: İnegöl ilçe merkezine 27 km uzaklıkta bulunmaktadır. Uludağ’ın kar suları ve kaynak sulardan beslenen Oylat Kaplıcaları şifalı suları dikkat çekmektedir. Radyoaktif sıcak sulara sahip Oylat Kaplıcaları romatizmalı hasatlıklar, kadın hastalıkları, çocuk feci ve idrar yolları hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. İki hamam ve çok sayıda otele sahip olan Oylat Kaplıcaları şifalı bir tatil için tercih edilebilir. Oylat kaplıcalarına bağlı Oylat Şelalesi ihtişamlı görüntüsü ve ıhlamur, çınar, çam, kestane ve meşe ağaçları ile kaplı yeşil çevresi ile harika bir görüntü oluşturuyor. Harika bir manzaraya sahip Oylat Şelalesinde keyifli zamanlar geçirebilir ve bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

 

Oylat Mağarası: Oylat Kaplıcalarına 2 km uzaklıkta yer almaktadır. 665 metre uzunluğuna sahip Oylat Mağarası Türkiye’nin en büyük 3. mağarasıdır. Bursa Mağarası olarak da anılan Oylat Mağarası dikitleri, sütunları ve damlataşları ile göz dolduran bir güzelliğe sahiptir. Ziyarete açık olan Oylat Mağarası Oylat kaplıcalarına yakın olmasından ve doğal güzelliğinden dolayı çok sayıda ziyaretçi almaktadır.  Oylat ’ta bulunan yeşil tabiata sahip Oylat vadisi temiz havası ve doğal görünümü ile görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca İnegöl’e gelmişken İnegöl köftesini yemeden dönmeyiniz.

 


Okunma Sayısı : 1011
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3855
Dün : 5767
Toplam : 9185666

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri