diyet. emine görücü, pusula

tekirdağ haberleri

İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARI NE YEMELİ?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARI NE  YEMELİ?


Bu sayfada yazdığım konuları aslında danışanlarım belirliyor. Sordukları sorulara elimden geldiğince yanıt vermeye çalışıyorum. Okulların açılması ile birlikte danışanlarımdan sık sık duyduğum soru ‘’çocuğum okula gidiyor. Ne yedirmeliyim?’’.  Bu hafta ki yazım da  annelere bir parça ışık tutsun istedim.

 

Beslenme aslında anne karnından itibaren başlıyor ve annenin aldığı besinler doğacak çocuğun neredeyse bütün yaşamını  etkiliyor. Bebeğin doğumu ile birlikte kendine ait beslenme alışkanlıkları belirlenmeye başlıyor. Bebeklik çağı beslenmesini başka bir haftaya bırakmak istiyorum çünkü başlı başına kocaman bir konu ve kıssadan hisse yapabileceğimiz bir mesele değil.

Çocuğumuzun büyüme ve gelişmesi beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genetik yapı ve çevresel etmenleri her zaman kontrol altında tutmamız pek mümkün olmasa da çocuğumuza kazandıracağımız bilinçli beslenme alışkanlıkları ile onun daha sağlıklı,  verimli ve mutlu yaşamasını sağlayabiliriz. Bunun için öncelikle gelin besinleri tanıyalım:

İçerdikleri besin ögeleri yönünden birbirine benzeyen besinler bir araya toplandığında 4 ana gurup oluşmaktadır. Bunlar;

1-Süt Gurubu:

Süt, yoğurt ve peynirler kalsiyum, protein, D vitamini ve bazı B gurubu vitaminleri içerirler. Az tüketiminde kalsiyum eksikliği fazla tüketiminde ise  İlköğretim çağında bir çocuk günde 2 – 3 su bardağı süt/yoğurt ve 1 kibrit kutusu kadar peynir tüketmeli

2-Et-Yumurta-Kurubaklagil Grubu;

Kırmızı ve beyaz etler ile bunların ürünleri olan salam,sosis,sucuk,pastırma vb.,kurubaklagiller, yumurta  içeriğinde protein, demir,bazı B gurubu vitaminleri barındırırlar. Bu besin gurubundan olan kurubaklagiller haftada 3 ya da 4 kez mutlaka tüketilmelidir. Günlük olarak alınması gereken miktarlar 2-3 köfte kadar et, 1 yumurta olmalıdır.Burada atlanmaması gereken konu işlenmiş hazır et ve ürünlerini içerdikleri koruyucu maddeler nedeniyle mümkün olan en az şekilde tüketilmesini sağlamaktır.

3- Sebze ve Meyve Gurubu:

Sebze ve meyveler özellikle C -A vitaminlerini, mineralleri ve posayı içerir. Günlük ortalama 2-3 meyve ve 2-3 sebze yemeği tüketilebilir.

4- Ekmek ve Tahıl Gurubu:

Bu gurup çocuklar dahil hepimizin tüketmeyi çok sevdiği karbonhidrat içeren ve günlük enerjimizin % 55-60’ını karşılayan guruptur. Diğer besin guruplarında olduğu gibi bu gurubunda fazla tüketildiğinde kilo yapma az tüketildiğinde ise malnütrisyona neden olma özelliği bulunmaktadır. Günlük olarak tüketilmesi önerilen miktar ise 4-6 orta dilim ekmek (200-300 gr),  6- 8 yemek kaşığı makarna ya da pilav,1 kepçe çorbadır.

Çocuklarımızın öğünleri 3 ana 2/3 ara öğünden oluşmalıdır. Yukarıda yazılanları kılavuz olarak alırsak gelin birlikte örnek bir menü yapaılım J


KAHVALTI günün en önemli öğünürdür çünkü gece uzun süren bir açlıktan sonra vücudumuzun canlanabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

ü  Süt

ü  Haşlanmış yumurta

ü  Domates-salatalık ya da sevdiği bir meyve

ü  Ekmek

ARA ÖĞÜN Çocuğunuz bu sürede okulda olabilir. Beslenme çantasına sevdiği  bir  meyveyi veya karışık kuru meyvelerle harmanladığınız çiğ fındık ,çiğ badem, leblebi gibi kuru yemişlerden koyabilirsiniz. Önemli olan çocuğunuzu mümkün olduğunca abur cuburdan uzak tutmaktır. Bu demek değildir ki ‘asla …….’ Çocuklarda bu kelime her zaman geri teper.Onun için Tüketmesini istemediğimiz gıdalardan yasak olarak bahsetmek yerine onlara gereksinim duymamasını öğretmemiz gerekir.

ÖĞLE yemeği zamanında çocuklar genellikle okulda oluyor. Biz annelerin en çok zorlandığı kısım burası işte ! Çocuğumuzun tüketmesi gereken 4 besin gurubu bu süreçte de geçerli. Beslenme çantasında sulu gıdalar taşıması oldukça zor olacağından bu kısım kılavuzu göz önünde bulundurarak sizin yaratıcılığınıza kalıyor.  Ekmek arasına  ev yapımı ,yağsız tavada iyi pişirilmişköfte, yeşillik koyup yanına ayran ve meyvesini ekleyebilirsiniz. Dedim ya alternatifler sizin yaratıcılığınıza bağlı.Önemli olan 4 besin gurubunu çocuğunuza tükettirebilmekdir.

AKŞAM YEMEĞİ benim için en keyifli öğündür. Bu öğünde neredeyse bütün aile evde ve aynı sofrada toplanır.Akşam yemeği ritüelleri aynı zamanda ailenin sosyalleştiği bir zaman dilimidir. Buradaki bir diğer önemli konu akşam yemeklerinin mümkün olduğunca az yağlı, haşlanmış,ızgara edilmiş şekilde hazırlanmasıdır.

Unutmayın! Her bireyin enerji gereksinimi farklı olduğu için besin tüketim miktarları da farklıdır. Çocuklarınızı hiçbir konuda özellikle de beslenme ve aldığı sınav notları konusunda arkadaşlarıyla, yakın çevresiyle kıyaslamayın.

Bir de çocuğunuzun beslenme çantasının mutlaka her gün temiz ve hijyenik olduğundan emin olun…Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Okunma Sayısı : 858
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3805
Dün : 7242
Toplam : 8453696

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri