diyet. emine görücü, pusula

tekirdağ haberleri

İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARI NE YEMELİ?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARI NE  YEMELİ?


Bu sayfada yazdığım konuları aslında danışanlarım belirliyor. Sordukları sorulara elimden geldiğince yanıt vermeye çalışıyorum. Okulların açılması ile birlikte danışanlarımdan sık sık duyduğum soru ‘’çocuğum okula gidiyor. Ne yedirmeliyim?’’.  Bu hafta ki yazım da  annelere bir parça ışık tutsun istedim.

 

Beslenme aslında anne karnından itibaren başlıyor ve annenin aldığı besinler doğacak çocuğun neredeyse bütün yaşamını  etkiliyor. Bebeğin doğumu ile birlikte kendine ait beslenme alışkanlıkları belirlenmeye başlıyor. Bebeklik çağı beslenmesini başka bir haftaya bırakmak istiyorum çünkü başlı başına kocaman bir konu ve kıssadan hisse yapabileceğimiz bir mesele değil.

Çocuğumuzun büyüme ve gelişmesi beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genetik yapı ve çevresel etmenleri her zaman kontrol altında tutmamız pek mümkün olmasa da çocuğumuza kazandıracağımız bilinçli beslenme alışkanlıkları ile onun daha sağlıklı,  verimli ve mutlu yaşamasını sağlayabiliriz. Bunun için öncelikle gelin besinleri tanıyalım:

İçerdikleri besin ögeleri yönünden birbirine benzeyen besinler bir araya toplandığında 4 ana gurup oluşmaktadır. Bunlar;

1-Süt Gurubu:

Süt, yoğurt ve peynirler kalsiyum, protein, D vitamini ve bazı B gurubu vitaminleri içerirler. Az tüketiminde kalsiyum eksikliği fazla tüketiminde ise  İlköğretim çağında bir çocuk günde 2 – 3 su bardağı süt/yoğurt ve 1 kibrit kutusu kadar peynir tüketmeli

2-Et-Yumurta-Kurubaklagil Grubu;

Kırmızı ve beyaz etler ile bunların ürünleri olan salam,sosis,sucuk,pastırma vb.,kurubaklagiller, yumurta  içeriğinde protein, demir,bazı B gurubu vitaminleri barındırırlar. Bu besin gurubundan olan kurubaklagiller haftada 3 ya da 4 kez mutlaka tüketilmelidir. Günlük olarak alınması gereken miktarlar 2-3 köfte kadar et, 1 yumurta olmalıdır.Burada atlanmaması gereken konu işlenmiş hazır et ve ürünlerini içerdikleri koruyucu maddeler nedeniyle mümkün olan en az şekilde tüketilmesini sağlamaktır.

3- Sebze ve Meyve Gurubu:

Sebze ve meyveler özellikle C -A vitaminlerini, mineralleri ve posayı içerir. Günlük ortalama 2-3 meyve ve 2-3 sebze yemeği tüketilebilir.

4- Ekmek ve Tahıl Gurubu:

Bu gurup çocuklar dahil hepimizin tüketmeyi çok sevdiği karbonhidrat içeren ve günlük enerjimizin % 55-60’ını karşılayan guruptur. Diğer besin guruplarında olduğu gibi bu gurubunda fazla tüketildiğinde kilo yapma az tüketildiğinde ise malnütrisyona neden olma özelliği bulunmaktadır. Günlük olarak tüketilmesi önerilen miktar ise 4-6 orta dilim ekmek (200-300 gr),  6- 8 yemek kaşığı makarna ya da pilav,1 kepçe çorbadır.

Çocuklarımızın öğünleri 3 ana 2/3 ara öğünden oluşmalıdır. Yukarıda yazılanları kılavuz olarak alırsak gelin birlikte örnek bir menü yapaılım J


KAHVALTI günün en önemli öğünürdür çünkü gece uzun süren bir açlıktan sonra vücudumuzun canlanabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

ü  Süt

ü  Haşlanmış yumurta

ü  Domates-salatalık ya da sevdiği bir meyve

ü  Ekmek

ARA ÖĞÜN Çocuğunuz bu sürede okulda olabilir. Beslenme çantasına sevdiği  bir  meyveyi veya karışık kuru meyvelerle harmanladığınız çiğ fındık ,çiğ badem, leblebi gibi kuru yemişlerden koyabilirsiniz. Önemli olan çocuğunuzu mümkün olduğunca abur cuburdan uzak tutmaktır. Bu demek değildir ki ‘asla …….’ Çocuklarda bu kelime her zaman geri teper.Onun için Tüketmesini istemediğimiz gıdalardan yasak olarak bahsetmek yerine onlara gereksinim duymamasını öğretmemiz gerekir.

ÖĞLE yemeği zamanında çocuklar genellikle okulda oluyor. Biz annelerin en çok zorlandığı kısım burası işte ! Çocuğumuzun tüketmesi gereken 4 besin gurubu bu süreçte de geçerli. Beslenme çantasında sulu gıdalar taşıması oldukça zor olacağından bu kısım kılavuzu göz önünde bulundurarak sizin yaratıcılığınıza kalıyor.  Ekmek arasına  ev yapımı ,yağsız tavada iyi pişirilmişköfte, yeşillik koyup yanına ayran ve meyvesini ekleyebilirsiniz. Dedim ya alternatifler sizin yaratıcılığınıza bağlı.Önemli olan 4 besin gurubunu çocuğunuza tükettirebilmekdir.

AKŞAM YEMEĞİ benim için en keyifli öğündür. Bu öğünde neredeyse bütün aile evde ve aynı sofrada toplanır.Akşam yemeği ritüelleri aynı zamanda ailenin sosyalleştiği bir zaman dilimidir. Buradaki bir diğer önemli konu akşam yemeklerinin mümkün olduğunca az yağlı, haşlanmış,ızgara edilmiş şekilde hazırlanmasıdır.

Unutmayın! Her bireyin enerji gereksinimi farklı olduğu için besin tüketim miktarları da farklıdır. Çocuklarınızı hiçbir konuda özellikle de beslenme ve aldığı sınav notları konusunda arkadaşlarıyla, yakın çevresiyle kıyaslamayın.

Bir de çocuğunuzun beslenme çantasının mutlaka her gün temiz ve hijyenik olduğundan emin olun…Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Okunma Sayısı : 331
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3072
Dün : 5616
Toplam : 6062797

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri