diyet. emine görücü, pusula

tekirdağ haberleri

İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARI NE YEMELİ?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARI NE  YEMELİ?


Bu sayfada yazdığım konuları aslında danışanlarım belirliyor. Sordukları sorulara elimden geldiğince yanıt vermeye çalışıyorum. Okulların açılması ile birlikte danışanlarımdan sık sık duyduğum soru ‘’çocuğum okula gidiyor. Ne yedirmeliyim?’’.  Bu hafta ki yazım da  annelere bir parça ışık tutsun istedim.

 

Beslenme aslında anne karnından itibaren başlıyor ve annenin aldığı besinler doğacak çocuğun neredeyse bütün yaşamını  etkiliyor. Bebeğin doğumu ile birlikte kendine ait beslenme alışkanlıkları belirlenmeye başlıyor. Bebeklik çağı beslenmesini başka bir haftaya bırakmak istiyorum çünkü başlı başına kocaman bir konu ve kıssadan hisse yapabileceğimiz bir mesele değil.

Çocuğumuzun büyüme ve gelişmesi beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genetik yapı ve çevresel etmenleri her zaman kontrol altında tutmamız pek mümkün olmasa da çocuğumuza kazandıracağımız bilinçli beslenme alışkanlıkları ile onun daha sağlıklı,  verimli ve mutlu yaşamasını sağlayabiliriz. Bunun için öncelikle gelin besinleri tanıyalım:

İçerdikleri besin ögeleri yönünden birbirine benzeyen besinler bir araya toplandığında 4 ana gurup oluşmaktadır. Bunlar;

1-Süt Gurubu:

Süt, yoğurt ve peynirler kalsiyum, protein, D vitamini ve bazı B gurubu vitaminleri içerirler. Az tüketiminde kalsiyum eksikliği fazla tüketiminde ise  İlköğretim çağında bir çocuk günde 2 – 3 su bardağı süt/yoğurt ve 1 kibrit kutusu kadar peynir tüketmeli

2-Et-Yumurta-Kurubaklagil Grubu;

Kırmızı ve beyaz etler ile bunların ürünleri olan salam,sosis,sucuk,pastırma vb.,kurubaklagiller, yumurta  içeriğinde protein, demir,bazı B gurubu vitaminleri barındırırlar. Bu besin gurubundan olan kurubaklagiller haftada 3 ya da 4 kez mutlaka tüketilmelidir. Günlük olarak alınması gereken miktarlar 2-3 köfte kadar et, 1 yumurta olmalıdır.Burada atlanmaması gereken konu işlenmiş hazır et ve ürünlerini içerdikleri koruyucu maddeler nedeniyle mümkün olan en az şekilde tüketilmesini sağlamaktır.

3- Sebze ve Meyve Gurubu:

Sebze ve meyveler özellikle C -A vitaminlerini, mineralleri ve posayı içerir. Günlük ortalama 2-3 meyve ve 2-3 sebze yemeği tüketilebilir.

4- Ekmek ve Tahıl Gurubu:

Bu gurup çocuklar dahil hepimizin tüketmeyi çok sevdiği karbonhidrat içeren ve günlük enerjimizin % 55-60’ını karşılayan guruptur. Diğer besin guruplarında olduğu gibi bu gurubunda fazla tüketildiğinde kilo yapma az tüketildiğinde ise malnütrisyona neden olma özelliği bulunmaktadır. Günlük olarak tüketilmesi önerilen miktar ise 4-6 orta dilim ekmek (200-300 gr),  6- 8 yemek kaşığı makarna ya da pilav,1 kepçe çorbadır.

Çocuklarımızın öğünleri 3 ana 2/3 ara öğünden oluşmalıdır. Yukarıda yazılanları kılavuz olarak alırsak gelin birlikte örnek bir menü yapaılım J


KAHVALTI günün en önemli öğünürdür çünkü gece uzun süren bir açlıktan sonra vücudumuzun canlanabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

ü  Süt

ü  Haşlanmış yumurta

ü  Domates-salatalık ya da sevdiği bir meyve

ü  Ekmek

ARA ÖĞÜN Çocuğunuz bu sürede okulda olabilir. Beslenme çantasına sevdiği  bir  meyveyi veya karışık kuru meyvelerle harmanladığınız çiğ fındık ,çiğ badem, leblebi gibi kuru yemişlerden koyabilirsiniz. Önemli olan çocuğunuzu mümkün olduğunca abur cuburdan uzak tutmaktır. Bu demek değildir ki ‘asla …….’ Çocuklarda bu kelime her zaman geri teper.Onun için Tüketmesini istemediğimiz gıdalardan yasak olarak bahsetmek yerine onlara gereksinim duymamasını öğretmemiz gerekir.

ÖĞLE yemeği zamanında çocuklar genellikle okulda oluyor. Biz annelerin en çok zorlandığı kısım burası işte ! Çocuğumuzun tüketmesi gereken 4 besin gurubu bu süreçte de geçerli. Beslenme çantasında sulu gıdalar taşıması oldukça zor olacağından bu kısım kılavuzu göz önünde bulundurarak sizin yaratıcılığınıza kalıyor.  Ekmek arasına  ev yapımı ,yağsız tavada iyi pişirilmişköfte, yeşillik koyup yanına ayran ve meyvesini ekleyebilirsiniz. Dedim ya alternatifler sizin yaratıcılığınıza bağlı.Önemli olan 4 besin gurubunu çocuğunuza tükettirebilmekdir.

AKŞAM YEMEĞİ benim için en keyifli öğündür. Bu öğünde neredeyse bütün aile evde ve aynı sofrada toplanır.Akşam yemeği ritüelleri aynı zamanda ailenin sosyalleştiği bir zaman dilimidir. Buradaki bir diğer önemli konu akşam yemeklerinin mümkün olduğunca az yağlı, haşlanmış,ızgara edilmiş şekilde hazırlanmasıdır.

Unutmayın! Her bireyin enerji gereksinimi farklı olduğu için besin tüketim miktarları da farklıdır. Çocuklarınızı hiçbir konuda özellikle de beslenme ve aldığı sınav notları konusunda arkadaşlarıyla, yakın çevresiyle kıyaslamayın.

Bir de çocuğunuzun beslenme çantasının mutlaka her gün temiz ve hijyenik olduğundan emin olun…Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Okunma Sayısı : 719
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 789
Dün : 4691
Toplam : 7667338

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri