diyet. emine görücü, pusula

tekirdağ haberleri

İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARI NE YEMELİ?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARI NE  YEMELİ?


Bu sayfada yazdığım konuları aslında danışanlarım belirliyor. Sordukları sorulara elimden geldiğince yanıt vermeye çalışıyorum. Okulların açılması ile birlikte danışanlarımdan sık sık duyduğum soru ‘’çocuğum okula gidiyor. Ne yedirmeliyim?’’.  Bu hafta ki yazım da  annelere bir parça ışık tutsun istedim.

 

Beslenme aslında anne karnından itibaren başlıyor ve annenin aldığı besinler doğacak çocuğun neredeyse bütün yaşamını  etkiliyor. Bebeğin doğumu ile birlikte kendine ait beslenme alışkanlıkları belirlenmeye başlıyor. Bebeklik çağı beslenmesini başka bir haftaya bırakmak istiyorum çünkü başlı başına kocaman bir konu ve kıssadan hisse yapabileceğimiz bir mesele değil.

Çocuğumuzun büyüme ve gelişmesi beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genetik yapı ve çevresel etmenleri her zaman kontrol altında tutmamız pek mümkün olmasa da çocuğumuza kazandıracağımız bilinçli beslenme alışkanlıkları ile onun daha sağlıklı,  verimli ve mutlu yaşamasını sağlayabiliriz. Bunun için öncelikle gelin besinleri tanıyalım:

İçerdikleri besin ögeleri yönünden birbirine benzeyen besinler bir araya toplandığında 4 ana gurup oluşmaktadır. Bunlar;

1-Süt Gurubu:

Süt, yoğurt ve peynirler kalsiyum, protein, D vitamini ve bazı B gurubu vitaminleri içerirler. Az tüketiminde kalsiyum eksikliği fazla tüketiminde ise  İlköğretim çağında bir çocuk günde 2 – 3 su bardağı süt/yoğurt ve 1 kibrit kutusu kadar peynir tüketmeli

2-Et-Yumurta-Kurubaklagil Grubu;

Kırmızı ve beyaz etler ile bunların ürünleri olan salam,sosis,sucuk,pastırma vb.,kurubaklagiller, yumurta  içeriğinde protein, demir,bazı B gurubu vitaminleri barındırırlar. Bu besin gurubundan olan kurubaklagiller haftada 3 ya da 4 kez mutlaka tüketilmelidir. Günlük olarak alınması gereken miktarlar 2-3 köfte kadar et, 1 yumurta olmalıdır.Burada atlanmaması gereken konu işlenmiş hazır et ve ürünlerini içerdikleri koruyucu maddeler nedeniyle mümkün olan en az şekilde tüketilmesini sağlamaktır.

3- Sebze ve Meyve Gurubu:

Sebze ve meyveler özellikle C -A vitaminlerini, mineralleri ve posayı içerir. Günlük ortalama 2-3 meyve ve 2-3 sebze yemeği tüketilebilir.

4- Ekmek ve Tahıl Gurubu:

Bu gurup çocuklar dahil hepimizin tüketmeyi çok sevdiği karbonhidrat içeren ve günlük enerjimizin % 55-60’ını karşılayan guruptur. Diğer besin guruplarında olduğu gibi bu gurubunda fazla tüketildiğinde kilo yapma az tüketildiğinde ise malnütrisyona neden olma özelliği bulunmaktadır. Günlük olarak tüketilmesi önerilen miktar ise 4-6 orta dilim ekmek (200-300 gr),  6- 8 yemek kaşığı makarna ya da pilav,1 kepçe çorbadır.

Çocuklarımızın öğünleri 3 ana 2/3 ara öğünden oluşmalıdır. Yukarıda yazılanları kılavuz olarak alırsak gelin birlikte örnek bir menü yapaılım J


KAHVALTI günün en önemli öğünürdür çünkü gece uzun süren bir açlıktan sonra vücudumuzun canlanabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

ü  Süt

ü  Haşlanmış yumurta

ü  Domates-salatalık ya da sevdiği bir meyve

ü  Ekmek

ARA ÖĞÜN Çocuğunuz bu sürede okulda olabilir. Beslenme çantasına sevdiği  bir  meyveyi veya karışık kuru meyvelerle harmanladığınız çiğ fındık ,çiğ badem, leblebi gibi kuru yemişlerden koyabilirsiniz. Önemli olan çocuğunuzu mümkün olduğunca abur cuburdan uzak tutmaktır. Bu demek değildir ki ‘asla …….’ Çocuklarda bu kelime her zaman geri teper.Onun için Tüketmesini istemediğimiz gıdalardan yasak olarak bahsetmek yerine onlara gereksinim duymamasını öğretmemiz gerekir.

ÖĞLE yemeği zamanında çocuklar genellikle okulda oluyor. Biz annelerin en çok zorlandığı kısım burası işte ! Çocuğumuzun tüketmesi gereken 4 besin gurubu bu süreçte de geçerli. Beslenme çantasında sulu gıdalar taşıması oldukça zor olacağından bu kısım kılavuzu göz önünde bulundurarak sizin yaratıcılığınıza kalıyor.  Ekmek arasına  ev yapımı ,yağsız tavada iyi pişirilmişköfte, yeşillik koyup yanına ayran ve meyvesini ekleyebilirsiniz. Dedim ya alternatifler sizin yaratıcılığınıza bağlı.Önemli olan 4 besin gurubunu çocuğunuza tükettirebilmekdir.

AKŞAM YEMEĞİ benim için en keyifli öğündür. Bu öğünde neredeyse bütün aile evde ve aynı sofrada toplanır.Akşam yemeği ritüelleri aynı zamanda ailenin sosyalleştiği bir zaman dilimidir. Buradaki bir diğer önemli konu akşam yemeklerinin mümkün olduğunca az yağlı, haşlanmış,ızgara edilmiş şekilde hazırlanmasıdır.

Unutmayın! Her bireyin enerji gereksinimi farklı olduğu için besin tüketim miktarları da farklıdır. Çocuklarınızı hiçbir konuda özellikle de beslenme ve aldığı sınav notları konusunda arkadaşlarıyla, yakın çevresiyle kıyaslamayın.

Bir de çocuğunuzun beslenme çantasının mutlaka her gün temiz ve hijyenik olduğundan emin olun…Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Okunma Sayısı : 542
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 668
Dün : 5867
Toplam : 6771541

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri