hipertansuyon, hastalıklar

tekirdağ haberleri

HASTALIKLARDA BESLENME SERİSİ-4

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


HASTALIKLARDA BESLENME SERİSİ

 

4- HİPERTANSİYON VE BESLENME

 

Gün içinde kan basıncının belirli bir süre normal değerlerden yüksek olması, yüksek tan­siyon (hipertansiyon) olarak tanımlanır. Ülkemizde hipertansiyon oldukça yaygın bir problemdir. Maalesef erişkin her 3 kişiden 1’inde hipertansiyon bulunmaktadır. Kadınlarda erkeklerden daha sık­ görülmektedir. Türkiye’de hipertansiyon hastalarının % 53’ü, ekonomik olarak üretken çağ kabul edilen orta yaş grubunda yer almaktadır. Ülkemizde nüfus yapısının daha çok genç olduğu dikkate alındığında, 30 yaş altında görülen hiper­tansiyon sıklığının  % 12 olması oldukça düşündürücüdür. Yapılan çalışmalarda 60  yaşın üzerin­de hipertansiyon görülme sıklığı % 60-80’lere kadar yükseldiğini ve  hastaların sadece %40’ının bunun farkında olduğunu göstermektedir.

Hipertansiyon; felç, böbrek hastalıkları ve kroner kalp hastalıkları için önemli bir risk oluşturmaktadır. Hipertansiyonla ilintili risk faktörleri 4 ana gurupta ifade edilmektedir:

1-      Şişmanlık:Bir çok hastalıkta olduğu gibi şişmanlık hipertansiyonda da başlıca riskler arasında yer alır. Beden ağırlığı  olması gerekenden % 15 fazlası olan bireylerde hipertansiyon olma olasılığı normal kilolulara oranla daha yüksektir. Özellikle 30-40 yaş aralığında alınan kilolar kan basıncını yükseltmede etkili olmaktadır. Yine yapılan çalışmalar olması gereken ağırlığınızdan % 10 fazlanız var ise  kan basıncınızda 7 mmGh artışa neden olduğunu açıklamaktadır.


2-      Kalıtım:Aile öyküsünde hipertansiyon hastalığı bulunan bireylerde hastalığın tekrar etmesi sıklıkla görülmüştür. Bu nedenle kalıtım yoluyla risk altında olan bireylerin daha dikkatli olması gerekmektedir.3-      Diyet:Hipertansiyon hastalarının diyetinde tuz kısıtlaması büyük önem taşır;


·         Günlük toplam tükettiğiniz tuz miktarı 5 gr’mı geçmemeli. Bu yüzden yemeklerinizi ve ekmeğinizi tuzsuz seçmeniz önemli. Turşu gibi çok tuzlu, salamura gıdalardan uzak durun.

·          Potasyum ve magnezyumdan zengin beslenmek de önemli. Yani sofranızda maydanoz, nane, kekik, dereotu, limon,roka, marul, kıvırcık ve soğana yer açın.  

·         Her gün mutlaka 6 yemek kaşığı (3 kaşık öğlen-3 kaşık akşam) yoğurt tüketin. Süt ve yoğurtta kalsiyum bulunmaktadır.

·         Aynı zamanda  ideal kilonuza erişip kilonuzu koruyabilmek için diyet yapmanız  gerekir.

·          Sigara ve alkol kullanımın da, özellikle kalp ve damar sistemi ile hipertansiyona direkt etkisi bulunduğundan bu alışkanlıklarınızı sonlandırın. Alkol tüketiminizi şarap gibi hafif içkilerden seçin ve 28 cc’ yi geçmeyin.

·         Haftada en az 3 gün birer saatlik yürüyüşler yapmaya çalışın.

·         Katı yağlar yerine zeytin yağı, çiçek yağı, fındık yağı gibi sıvı yağlar tüketmeye çalışın.

·         Her gün 3 ana öğün 3 ara öğün tüketmeye çalışın.


Unutmayın ki sağlıklı beslenerek ideal kilonuza ulaşabilir ve hastalıkları önleyebilirsiniz!!!

Sağlık ve sevgiyle kalın.

Okunma Sayısı : 724
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 888
Dün : 4691
Toplam : 7667437

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri