hipertansuyon, hastalıklar

tekirdağ haberleri

HASTALIKLARDA BESLENME SERİSİ-4

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


HASTALIKLARDA BESLENME SERİSİ

 

4- HİPERTANSİYON VE BESLENME

 

Gün içinde kan basıncının belirli bir süre normal değerlerden yüksek olması, yüksek tan­siyon (hipertansiyon) olarak tanımlanır. Ülkemizde hipertansiyon oldukça yaygın bir problemdir. Maalesef erişkin her 3 kişiden 1’inde hipertansiyon bulunmaktadır. Kadınlarda erkeklerden daha sık­ görülmektedir. Türkiye’de hipertansiyon hastalarının % 53’ü, ekonomik olarak üretken çağ kabul edilen orta yaş grubunda yer almaktadır. Ülkemizde nüfus yapısının daha çok genç olduğu dikkate alındığında, 30 yaş altında görülen hiper­tansiyon sıklığının  % 12 olması oldukça düşündürücüdür. Yapılan çalışmalarda 60  yaşın üzerin­de hipertansiyon görülme sıklığı % 60-80’lere kadar yükseldiğini ve  hastaların sadece %40’ının bunun farkında olduğunu göstermektedir.

Hipertansiyon; felç, böbrek hastalıkları ve kroner kalp hastalıkları için önemli bir risk oluşturmaktadır. Hipertansiyonla ilintili risk faktörleri 4 ana gurupta ifade edilmektedir:

1-      Şişmanlık:Bir çok hastalıkta olduğu gibi şişmanlık hipertansiyonda da başlıca riskler arasında yer alır. Beden ağırlığı  olması gerekenden % 15 fazlası olan bireylerde hipertansiyon olma olasılığı normal kilolulara oranla daha yüksektir. Özellikle 30-40 yaş aralığında alınan kilolar kan basıncını yükseltmede etkili olmaktadır. Yine yapılan çalışmalar olması gereken ağırlığınızdan % 10 fazlanız var ise  kan basıncınızda 7 mmGh artışa neden olduğunu açıklamaktadır.


2-      Kalıtım:Aile öyküsünde hipertansiyon hastalığı bulunan bireylerde hastalığın tekrar etmesi sıklıkla görülmüştür. Bu nedenle kalıtım yoluyla risk altında olan bireylerin daha dikkatli olması gerekmektedir.3-      Diyet:Hipertansiyon hastalarının diyetinde tuz kısıtlaması büyük önem taşır;


·         Günlük toplam tükettiğiniz tuz miktarı 5 gr’mı geçmemeli. Bu yüzden yemeklerinizi ve ekmeğinizi tuzsuz seçmeniz önemli. Turşu gibi çok tuzlu, salamura gıdalardan uzak durun.

·          Potasyum ve magnezyumdan zengin beslenmek de önemli. Yani sofranızda maydanoz, nane, kekik, dereotu, limon,roka, marul, kıvırcık ve soğana yer açın.  

·         Her gün mutlaka 6 yemek kaşığı (3 kaşık öğlen-3 kaşık akşam) yoğurt tüketin. Süt ve yoğurtta kalsiyum bulunmaktadır.

·         Aynı zamanda  ideal kilonuza erişip kilonuzu koruyabilmek için diyet yapmanız  gerekir.

·          Sigara ve alkol kullanımın da, özellikle kalp ve damar sistemi ile hipertansiyona direkt etkisi bulunduğundan bu alışkanlıklarınızı sonlandırın. Alkol tüketiminizi şarap gibi hafif içkilerden seçin ve 28 cc’ yi geçmeyin.

·         Haftada en az 3 gün birer saatlik yürüyüşler yapmaya çalışın.

·         Katı yağlar yerine zeytin yağı, çiçek yağı, fındık yağı gibi sıvı yağlar tüketmeye çalışın.

·         Her gün 3 ana öğün 3 ara öğün tüketmeye çalışın.


Unutmayın ki sağlıklı beslenerek ideal kilonuza ulaşabilir ve hastalıkları önleyebilirsiniz!!!

Sağlık ve sevgiyle kalın.

Okunma Sayısı : 621
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 853
Dün : 8280
Toplam : 7126994

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri