heykel, sanat, taş

tekirdağ haberleri

Heykeller taş parçası değildir!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Heykeller taş parçası değildir!


Geçtiğimiz günlerde Ak Parti İlçe Başkanlığı Tekirdağ yerel basınına bir kahvaltı organize etti. Katılımın güzel olduğu kahvaltıda Pusula Gazetesi olarak bizler de yerimizi aldık.

 

Sahil Özcanlar Şubesinde gerçekleşen basın toplantısında ilk sözü alan Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Uzunlar oldu. Uzunlar, Süleymanpaşa’nın 4 yıldır doğru düzgün bir hizmet görmediğini, insanların düzgün asfalt yollara hasret olduğunu fakat şuan ki Süleymanpaşa Belediyesi’nin her yere kilit taş döşediğini üstelik bunu da hakkıyla güzelce yapmadığını, yapılmış yerlerin bile kilit taşlarının kısa bir sürede bozulmuş olduklarını altını çizerek belirtti. Uzunlardan sonra söz alan Ak Parti Süleymanpaşa Belediyesi Meclis Üyeleri Nevzat Bahar, Sezai Çetin ve Ali Rıza Eti’de aynı konudan dert yanarak benzer şekilde eleştirilerini dile getirdiler. Süleymanpaşa Belediyesi’nin sıfır borçlu bir belediye iken bugün 40 milyon borcu olan bir belediye oluğunu, Süleymanpaşa halkı ciddi manada hizmet beklediğini, insanların artık ayaklarına toz, toprak, çamur değdiğinde buna tahammül edemediklerini, büyükşehir olunca yaşam standartlarının yükseleceğini, diğer şehirlerde olduğu gibi büyük kent parklara kavuşacaklarını düşünmelerine rağmen değişen çok bir şey olmadığını söylediler. Ayrıca halka hizmet götürmek için çalışacakları bir belediye binasının dahi olmayışının ne kadar trajikomik olduğunu da eklediler.

 

Hem ilçe başkanı Hüseyin Uzunlar’ın hem de meclis üyelerinin buraya kadar söylediklerinde bence haklılık payı ciddi derecede var. Yapılan eleştiriyi bu beni eleştiriyor hemen karşı çıkmalıyım demeden söyledikleri ne kadar doğru veya yanlış diye bakmalı ona göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum. Sırf parti kanatları farklı da beni eleştiriyor dememek lazım. Çünkü Süleymanpaşa halkı gerçekten hizmet bekliyor, yazın sadece sahile gitmeyi değil büyük kent parklarda ailesiyle, çocuğuyla vakit geçirmek, büyük şehirde yaşıyor hissini tatmak istiyor, ayağının altı asfalt olsun istiyor, parke taşlar döşendi fakat yine dört dörtlük değil, yolun yarısı döşenmiş yarısı toprak bırakılmış, döşenenlerin bazıları şimdiden kalkmış, yolun bazı noktaları çökme yapmıştır. İnsan sormadan edemiyor bu işte hata nerede, kimde diye…

 

Ancak gel gelelim toplantıda özellikle Sezai Çetin ve Nevzat Bahar’ın dile getirdiği bir konuya asla katılmıyorum. Neyden mi bahsediyorum? Hem Çetin hem de Bahar Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın kendini taş işlerine verdiğini, sürekli anlamsız heykeller yaptırdığını ve onları sağa sola yerleştirdiğini, bakınca hiçbir mana göremediklerini, Eşkinat’ın parayı vatandaşın da ne olduklarını çözemediği bu taşlara harcadığını sert bir şekilde eleştirdiler. Bu konuya bu şekilde yaklaşılması ne yazık ki pek doğru değil. Nasıl bir tesadüf ki akşamına bir vatandaş çıkıyor sahildeki birkaç heykele zarar veriyor. Başkan Eşkinat’ın elbette yol yapmak, vatandaşa hizmet sunmak asli görevi fakat hani diyoruz ya biz artık büyükşehiriz diye işte pek çok büyükşehirlerde olduğu gibi Tekirdağ’da da sanatsal, kültürel değerler yeşersin istiyor Ekrem Eşkinat ki öyle de olmalı.

 

Buna en net örneği kendi memleketim Eskişehir’den verebilirim. Yıllar önce Eskişehir’in bugün parmak ısırtan büyük değişiminin baş mimarı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Eskişehir’in çeşitli noktalarına heykeller yerleştirirken benzer eleştirilere maruz kalmış, paramızı bu taşlara veriyor diyerek eleştirilmişti. Fakat Büyükerşen pes etmedi ve kenti zaman içinde daha da fazla heykelle donatmaya devam etti. Peki, sonunda ne mi oldu? Bugün Eskişehir pek çok olumlu özellikleri sayılırken ‘heykeller kenti’ şeklinde de bir unvana sahip oldu. Yurt içinden binlerce yerli turist kenti görmeye geliyor ve dün eleştirilen heykellerin önünde bugün fotoğraf çekilme sırasına giriyor.

 

Ekrem Eşkinat bugün bu konuda sert bir halde eleştiri alıyor olabilir fakat eğer kentin yüzünü değiştirmek istiyorsa bence yapması gerekiyor.

 

Aslına bakarsanız bu sorun sadece Tekirdağ’ın da sorunu değil. Ülkece heykellere kötü, kaka diyen kendi tarihimizin arkeolojik kazılarına bile yüz vermeyen topluluğuz. Bu yüzden Osmanlı Döneminde pek çok önemli tarihi eser, yurt dışına çıkarılmıştır. Örneğin Ankara yazıtı (Res Gestae Divi Augusti), içerik olarak çok önemlidir.  Roma İmparatoru Augustus yaptığı işleri bizzat kendi ağzından anlatır. Zira ünlü tarihçi Theodor Mommsen bu yazıtı, “yazıtların kraliçesi” olarak tanımlamıştır. O Dönemde herkesin görmesi için belli başlı kentlere gönderilmiştir. Bunlardan bir tanesi de Ankara’nın Ulus semtinde Augustus Tapınağı’nın duvarlarında duran bu Ankara yazıtıdır. Ne yazık ki, bu önemli yazıtı ilk fark eden Ankara’da yaşayan biri değildi. Avusturya İmparatoru I. Ferdinand tarafından Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleyman’a elçi olarak gönderilen Hollanda asıllı Ogier Ghiselin de Busbecq idi. Maalesef başkentimizde yer alan bu önemli yapıttan o dönemde olduğu gibi bu dönemde de bazı kimselerin haberi yoktu. Öyle ki bir dönem Ulus’ta Hacı Bayram Camii’nin tuvaleti olarak kullanılmıştı. Hala da harabe şeklinde öylece durmaktadır.

 

Diyeceğim o ki bu yüzden de aslında heykele taş parçası denmesine çok şaşırmamak lazım tabii bu konularda biraz söyleyen kişilerin alt yapısı da yoksa hele. Eleştiri yaparken elimizi vicdanımıza koyup eleştirelim. Sonra sanattan, kültürden, heykelden uzak bir toplum olma yolunda bastıra bastıra ilerletiliyoruz.

 

Son olarak aklıma M.K. Atatürk’ün şu sözü geldi: “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Yeri gelmişken söylemeden geçmek istemedim.


Okunma Sayısı : 538
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3037
Dün : 6413
Toplam : 7422579

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri