heykel, sanat, taş

tekirdağ haberleri

Heykeller taş parçası değildir!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Heykeller taş parçası değildir!


Geçtiğimiz günlerde Ak Parti İlçe Başkanlığı Tekirdağ yerel basınına bir kahvaltı organize etti. Katılımın güzel olduğu kahvaltıda Pusula Gazetesi olarak bizler de yerimizi aldık.

 

Sahil Özcanlar Şubesinde gerçekleşen basın toplantısında ilk sözü alan Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Uzunlar oldu. Uzunlar, Süleymanpaşa’nın 4 yıldır doğru düzgün bir hizmet görmediğini, insanların düzgün asfalt yollara hasret olduğunu fakat şuan ki Süleymanpaşa Belediyesi’nin her yere kilit taş döşediğini üstelik bunu da hakkıyla güzelce yapmadığını, yapılmış yerlerin bile kilit taşlarının kısa bir sürede bozulmuş olduklarını altını çizerek belirtti. Uzunlardan sonra söz alan Ak Parti Süleymanpaşa Belediyesi Meclis Üyeleri Nevzat Bahar, Sezai Çetin ve Ali Rıza Eti’de aynı konudan dert yanarak benzer şekilde eleştirilerini dile getirdiler. Süleymanpaşa Belediyesi’nin sıfır borçlu bir belediye iken bugün 40 milyon borcu olan bir belediye oluğunu, Süleymanpaşa halkı ciddi manada hizmet beklediğini, insanların artık ayaklarına toz, toprak, çamur değdiğinde buna tahammül edemediklerini, büyükşehir olunca yaşam standartlarının yükseleceğini, diğer şehirlerde olduğu gibi büyük kent parklara kavuşacaklarını düşünmelerine rağmen değişen çok bir şey olmadığını söylediler. Ayrıca halka hizmet götürmek için çalışacakları bir belediye binasının dahi olmayışının ne kadar trajikomik olduğunu da eklediler.

 

Hem ilçe başkanı Hüseyin Uzunlar’ın hem de meclis üyelerinin buraya kadar söylediklerinde bence haklılık payı ciddi derecede var. Yapılan eleştiriyi bu beni eleştiriyor hemen karşı çıkmalıyım demeden söyledikleri ne kadar doğru veya yanlış diye bakmalı ona göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum. Sırf parti kanatları farklı da beni eleştiriyor dememek lazım. Çünkü Süleymanpaşa halkı gerçekten hizmet bekliyor, yazın sadece sahile gitmeyi değil büyük kent parklarda ailesiyle, çocuğuyla vakit geçirmek, büyük şehirde yaşıyor hissini tatmak istiyor, ayağının altı asfalt olsun istiyor, parke taşlar döşendi fakat yine dört dörtlük değil, yolun yarısı döşenmiş yarısı toprak bırakılmış, döşenenlerin bazıları şimdiden kalkmış, yolun bazı noktaları çökme yapmıştır. İnsan sormadan edemiyor bu işte hata nerede, kimde diye…

 

Ancak gel gelelim toplantıda özellikle Sezai Çetin ve Nevzat Bahar’ın dile getirdiği bir konuya asla katılmıyorum. Neyden mi bahsediyorum? Hem Çetin hem de Bahar Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın kendini taş işlerine verdiğini, sürekli anlamsız heykeller yaptırdığını ve onları sağa sola yerleştirdiğini, bakınca hiçbir mana göremediklerini, Eşkinat’ın parayı vatandaşın da ne olduklarını çözemediği bu taşlara harcadığını sert bir şekilde eleştirdiler. Bu konuya bu şekilde yaklaşılması ne yazık ki pek doğru değil. Nasıl bir tesadüf ki akşamına bir vatandaş çıkıyor sahildeki birkaç heykele zarar veriyor. Başkan Eşkinat’ın elbette yol yapmak, vatandaşa hizmet sunmak asli görevi fakat hani diyoruz ya biz artık büyükşehiriz diye işte pek çok büyükşehirlerde olduğu gibi Tekirdağ’da da sanatsal, kültürel değerler yeşersin istiyor Ekrem Eşkinat ki öyle de olmalı.

 

Buna en net örneği kendi memleketim Eskişehir’den verebilirim. Yıllar önce Eskişehir’in bugün parmak ısırtan büyük değişiminin baş mimarı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Eskişehir’in çeşitli noktalarına heykeller yerleştirirken benzer eleştirilere maruz kalmış, paramızı bu taşlara veriyor diyerek eleştirilmişti. Fakat Büyükerşen pes etmedi ve kenti zaman içinde daha da fazla heykelle donatmaya devam etti. Peki, sonunda ne mi oldu? Bugün Eskişehir pek çok olumlu özellikleri sayılırken ‘heykeller kenti’ şeklinde de bir unvana sahip oldu. Yurt içinden binlerce yerli turist kenti görmeye geliyor ve dün eleştirilen heykellerin önünde bugün fotoğraf çekilme sırasına giriyor.

 

Ekrem Eşkinat bugün bu konuda sert bir halde eleştiri alıyor olabilir fakat eğer kentin yüzünü değiştirmek istiyorsa bence yapması gerekiyor.

 

Aslına bakarsanız bu sorun sadece Tekirdağ’ın da sorunu değil. Ülkece heykellere kötü, kaka diyen kendi tarihimizin arkeolojik kazılarına bile yüz vermeyen topluluğuz. Bu yüzden Osmanlı Döneminde pek çok önemli tarihi eser, yurt dışına çıkarılmıştır. Örneğin Ankara yazıtı (Res Gestae Divi Augusti), içerik olarak çok önemlidir.  Roma İmparatoru Augustus yaptığı işleri bizzat kendi ağzından anlatır. Zira ünlü tarihçi Theodor Mommsen bu yazıtı, “yazıtların kraliçesi” olarak tanımlamıştır. O Dönemde herkesin görmesi için belli başlı kentlere gönderilmiştir. Bunlardan bir tanesi de Ankara’nın Ulus semtinde Augustus Tapınağı’nın duvarlarında duran bu Ankara yazıtıdır. Ne yazık ki, bu önemli yazıtı ilk fark eden Ankara’da yaşayan biri değildi. Avusturya İmparatoru I. Ferdinand tarafından Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleyman’a elçi olarak gönderilen Hollanda asıllı Ogier Ghiselin de Busbecq idi. Maalesef başkentimizde yer alan bu önemli yapıttan o dönemde olduğu gibi bu dönemde de bazı kimselerin haberi yoktu. Öyle ki bir dönem Ulus’ta Hacı Bayram Camii’nin tuvaleti olarak kullanılmıştı. Hala da harabe şeklinde öylece durmaktadır.

 

Diyeceğim o ki bu yüzden de aslında heykele taş parçası denmesine çok şaşırmamak lazım tabii bu konularda biraz söyleyen kişilerin alt yapısı da yoksa hele. Eleştiri yaparken elimizi vicdanımıza koyup eleştirelim. Sonra sanattan, kültürden, heykelden uzak bir toplum olma yolunda bastıra bastıra ilerletiliyoruz.

 

Son olarak aklıma M.K. Atatürk’ün şu sözü geldi: “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Yeri gelmişken söylemeden geçmek istemedim.


Okunma Sayısı : 651
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2602
Dün : 8487
Toplam : 8047004

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri