heykel, sanat, taş

tekirdağ haberleri

Heykeller taş parçası değildir!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Heykeller taş parçası değildir!


Geçtiğimiz günlerde Ak Parti İlçe Başkanlığı Tekirdağ yerel basınına bir kahvaltı organize etti. Katılımın güzel olduğu kahvaltıda Pusula Gazetesi olarak bizler de yerimizi aldık.

 

Sahil Özcanlar Şubesinde gerçekleşen basın toplantısında ilk sözü alan Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Uzunlar oldu. Uzunlar, Süleymanpaşa’nın 4 yıldır doğru düzgün bir hizmet görmediğini, insanların düzgün asfalt yollara hasret olduğunu fakat şuan ki Süleymanpaşa Belediyesi’nin her yere kilit taş döşediğini üstelik bunu da hakkıyla güzelce yapmadığını, yapılmış yerlerin bile kilit taşlarının kısa bir sürede bozulmuş olduklarını altını çizerek belirtti. Uzunlardan sonra söz alan Ak Parti Süleymanpaşa Belediyesi Meclis Üyeleri Nevzat Bahar, Sezai Çetin ve Ali Rıza Eti’de aynı konudan dert yanarak benzer şekilde eleştirilerini dile getirdiler. Süleymanpaşa Belediyesi’nin sıfır borçlu bir belediye iken bugün 40 milyon borcu olan bir belediye oluğunu, Süleymanpaşa halkı ciddi manada hizmet beklediğini, insanların artık ayaklarına toz, toprak, çamur değdiğinde buna tahammül edemediklerini, büyükşehir olunca yaşam standartlarının yükseleceğini, diğer şehirlerde olduğu gibi büyük kent parklara kavuşacaklarını düşünmelerine rağmen değişen çok bir şey olmadığını söylediler. Ayrıca halka hizmet götürmek için çalışacakları bir belediye binasının dahi olmayışının ne kadar trajikomik olduğunu da eklediler.

 

Hem ilçe başkanı Hüseyin Uzunlar’ın hem de meclis üyelerinin buraya kadar söylediklerinde bence haklılık payı ciddi derecede var. Yapılan eleştiriyi bu beni eleştiriyor hemen karşı çıkmalıyım demeden söyledikleri ne kadar doğru veya yanlış diye bakmalı ona göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum. Sırf parti kanatları farklı da beni eleştiriyor dememek lazım. Çünkü Süleymanpaşa halkı gerçekten hizmet bekliyor, yazın sadece sahile gitmeyi değil büyük kent parklarda ailesiyle, çocuğuyla vakit geçirmek, büyük şehirde yaşıyor hissini tatmak istiyor, ayağının altı asfalt olsun istiyor, parke taşlar döşendi fakat yine dört dörtlük değil, yolun yarısı döşenmiş yarısı toprak bırakılmış, döşenenlerin bazıları şimdiden kalkmış, yolun bazı noktaları çökme yapmıştır. İnsan sormadan edemiyor bu işte hata nerede, kimde diye…

 

Ancak gel gelelim toplantıda özellikle Sezai Çetin ve Nevzat Bahar’ın dile getirdiği bir konuya asla katılmıyorum. Neyden mi bahsediyorum? Hem Çetin hem de Bahar Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın kendini taş işlerine verdiğini, sürekli anlamsız heykeller yaptırdığını ve onları sağa sola yerleştirdiğini, bakınca hiçbir mana göremediklerini, Eşkinat’ın parayı vatandaşın da ne olduklarını çözemediği bu taşlara harcadığını sert bir şekilde eleştirdiler. Bu konuya bu şekilde yaklaşılması ne yazık ki pek doğru değil. Nasıl bir tesadüf ki akşamına bir vatandaş çıkıyor sahildeki birkaç heykele zarar veriyor. Başkan Eşkinat’ın elbette yol yapmak, vatandaşa hizmet sunmak asli görevi fakat hani diyoruz ya biz artık büyükşehiriz diye işte pek çok büyükşehirlerde olduğu gibi Tekirdağ’da da sanatsal, kültürel değerler yeşersin istiyor Ekrem Eşkinat ki öyle de olmalı.

 

Buna en net örneği kendi memleketim Eskişehir’den verebilirim. Yıllar önce Eskişehir’in bugün parmak ısırtan büyük değişiminin baş mimarı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Eskişehir’in çeşitli noktalarına heykeller yerleştirirken benzer eleştirilere maruz kalmış, paramızı bu taşlara veriyor diyerek eleştirilmişti. Fakat Büyükerşen pes etmedi ve kenti zaman içinde daha da fazla heykelle donatmaya devam etti. Peki, sonunda ne mi oldu? Bugün Eskişehir pek çok olumlu özellikleri sayılırken ‘heykeller kenti’ şeklinde de bir unvana sahip oldu. Yurt içinden binlerce yerli turist kenti görmeye geliyor ve dün eleştirilen heykellerin önünde bugün fotoğraf çekilme sırasına giriyor.

 

Ekrem Eşkinat bugün bu konuda sert bir halde eleştiri alıyor olabilir fakat eğer kentin yüzünü değiştirmek istiyorsa bence yapması gerekiyor.

 

Aslına bakarsanız bu sorun sadece Tekirdağ’ın da sorunu değil. Ülkece heykellere kötü, kaka diyen kendi tarihimizin arkeolojik kazılarına bile yüz vermeyen topluluğuz. Bu yüzden Osmanlı Döneminde pek çok önemli tarihi eser, yurt dışına çıkarılmıştır. Örneğin Ankara yazıtı (Res Gestae Divi Augusti), içerik olarak çok önemlidir.  Roma İmparatoru Augustus yaptığı işleri bizzat kendi ağzından anlatır. Zira ünlü tarihçi Theodor Mommsen bu yazıtı, “yazıtların kraliçesi” olarak tanımlamıştır. O Dönemde herkesin görmesi için belli başlı kentlere gönderilmiştir. Bunlardan bir tanesi de Ankara’nın Ulus semtinde Augustus Tapınağı’nın duvarlarında duran bu Ankara yazıtıdır. Ne yazık ki, bu önemli yazıtı ilk fark eden Ankara’da yaşayan biri değildi. Avusturya İmparatoru I. Ferdinand tarafından Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleyman’a elçi olarak gönderilen Hollanda asıllı Ogier Ghiselin de Busbecq idi. Maalesef başkentimizde yer alan bu önemli yapıttan o dönemde olduğu gibi bu dönemde de bazı kimselerin haberi yoktu. Öyle ki bir dönem Ulus’ta Hacı Bayram Camii’nin tuvaleti olarak kullanılmıştı. Hala da harabe şeklinde öylece durmaktadır.

 

Diyeceğim o ki bu yüzden de aslında heykele taş parçası denmesine çok şaşırmamak lazım tabii bu konularda biraz söyleyen kişilerin alt yapısı da yoksa hele. Eleştiri yaparken elimizi vicdanımıza koyup eleştirelim. Sonra sanattan, kültürden, heykelden uzak bir toplum olma yolunda bastıra bastıra ilerletiliyoruz.

 

Son olarak aklıma M.K. Atatürk’ün şu sözü geldi: “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Yeri gelmişken söylemeden geçmek istemedim.


Okunma Sayısı : 401
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2098
Dün : 4249
Toplam : 6781200

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri