heykel, süleymanpaşa, cüneyt yüksel

tekirdağ haberleri

Kentimizin heykellerine dokunulmasın!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kentimizin heykellerine dokunulmasın!

 

Tekirdağ’da çözüm bekleyen acil pek çok sorun varken saksıydı heykeldi aldı başını gidiyor. Saksı meselesi tam kapandı derken bu kez de heykeller gündemi meşgul etmeye başladı.  Süleymanpaşa Belediyesi’nin göreve geldiği ilk günden itibaren heykellere karşı bakış açılarını az çok biliyorduk. Fakat satma derecesine gelecek kadar istemediklerini tahmin etmiyorduk. Sülaymanpaşa Belediyesi yaptığı meclis toplantısında Ak Parti ve MHP üyelerin oylarını alarak depolarda atıl durumda bulunan tablolar ile kentin çeşitli yerlerine konulan minyatür heykelleri müzayede yoluyla satma kararı aldı.


Bilenler bilir fakat bilmeyenler için söyleyeyim; Sülaymanpaşa Belediyesi’nin geçtiğimiz dönem başkanlığını yapan Ekrem Eşkinat, görev yaptığı süre zarfında Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu düzenledi. Sempozyum kapsamında yerli ve yabancı sanatçılara her yıl heykel ve tablo yaptırdı. Bu günleri tahmin etmiş gibi de heykellerin satılmaması ve üzerinde değişiklik yapılmaması içinde karar aldırdı. Böylece heykeller kentin çeşitli noktalarına yerleştirildi. Tablolar da çeşitli yerlere asıldı. Tabloların bir kısmı ise kayıtları tek tek alınarak depoya kondu. Eşkinat’ın kafasında sonrasında mutlaka sergilenme projesi vardı. Altını özellikle çizmek istiyorum ki tablolar depoda dedimse öyle üst üste gelişi güzel atıl halde tozlar içinde durmuyordu. Hepsi belli bir düzen içinde muhafaza ediliyordu. Fakat şimdi depodaki tabloların halini görünce şahsen ben acıyorum sanki öylece atılmış havası verilsin diye dağınık hale getirilmiş olması çok acı.

 

Hali hazırdaki Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel konuyla ilgili tahmininden çok daha net tepkilerle karşı karşıya gelince açıklama yapmak durumunda kaldı. Başkan Yüksel, yaptığı açıklamada “Asılı olanlarla problemimiz yok ama depoda duran tabloları ve minyatür heykelleri müzayede ile satma kararı aldık. Çünkü atıl halde duruyorlar. Kentin içinde yerlerini almış heykelleri satacağım demedim orada bir ironi vardı fakat yanlış anlaşıldı.” dedi.

 

Bana kalırsa Başkan Yüksel bu konuyu bir şekilde gündeme getirip kentin, vatandaşların tablolardan tutun sahilde mevcut haldeki heykeller konusundaki hassasiyetleri üzerinden bir nabız yoklamasına gitti. Tekirdağ halkı her ne kadar bana dokunmayan yılan bin yaşasın rahatlığında hayatını idame ettiriyor şeklinde bir duruş sergilese de elbette şehrin kırmızı noktaları mevcut. Kent kendine yakışanı yaparak konuyla ilgili sesini yükseltti. Yukarıda da belirttiğim gibi zaten az çok heykele vs olan bakış açıları ortada Cüneyet Başkan ve ekibinin. Belki yakın bir gelecekte kendilerinden yeni heykeller beklentimiz de yok. Fakat var olan heykeller ve tablolar üzerinden puan toplamaya çalışması bana kalırsa puan kaybettirdi. Üstelik göreve gelişinin üzerinden sadece 8 ay geçti ve şu kesin ki 8 ay gibi kısa bir sürede yıldızını hızla yükseklere taşıma eylemi gösterdi. Şuan gündeme geldiği konu son derece talihsiz bir konu. Cüneyt Başkan’ın 8 aydaki nazar boncuğu olsun diyelim bu mevzuya ve hem şehirdeki heykeller hem de tablolar yerlerinde kalsınlar. Ha tablolar atıl halde duruyorsa gerçekten dedikleri gibi eminim onların o şekilde durmalarına izin vermeyecektir Cüneyt Başkan. Layık oldukları projeler ile değerlendirecektir diye umuyorum.

 

Heykel olsun tablolar olsun hepsi sanatın birer kolları. Tekirdağ ülkenin Batı’ında olmakla övünen bir kent olmasına rağmen bu tür konulara çok da uzak kalmış bir ilimiz. Bu geç kalınmışlığı bir kenara koyup Ekrem Eşkinat bir hareket başlattı. Bu anlamda konuya siyasi rant gözüyle bakmayıp kazanan Tekirdağ olacaktır diye bakılırsa bence heykel veya tablo ile bir alıp verilmeme durumu yaşanmaz. Ülkemizde sayılı birkaç şehir var ki bunlardan bazıları Eskişehir, Antalya gibi bugün kent kimliği unvanlarının arasında  ‘heykeller kenti’ olarak da geçiyor. Onlarca yurt içi turisti ağırlıyor ve insanlar heykellerle fotoğraf çekilmek için sıraya giriyor. Neden yıllar sonra Tekirdağ için de gelişmeler bu yönde olmasın? Olması mümkün fakat amaç ne olursa olsun sanat düşmanlığının hiç lüzumu yok. Sanata ve emeğe saygı şart. Ayrıca heykelin karşısına geçip illa sanatçı burada ne mesaj vermiş diye kafa yormaya gerek yok. Bu kafadan sıyrılıp bakılırsa heykellere görülen maneviyat çok daha kıymetli olacaktır.


Okunma Sayısı : 338
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 10074
Dün : 14631
Toplam : 10267430

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri