heykel, tekirdağ, eşkinat, albayrak, yüksel

tekirdağ haberleri

Albayrak ve Eşkinat’tan keskin cevaplar

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Albayrak ve Eşkinat’tan keskin cevaplar

 

 

Hepimizin bildiği gibi bir süredir Tekirdağ’ın ana konusu heykeller… Evet, heykeller kalsın mı gitsin mi, olması iyi mi, yoksa hiç olmasalar mıydı gibi alabildiğince sorular üretiliyor. Hali hazırdaki Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve ekibinin heykeller üzerindeki fikirleri tahmin edeceğiniz gibi elbette gereksiz oldukları yönünde. Hatta satılmaları konusunda ortaya bir fikir atılarak bence vatandaşın üzerinde bir nabız yoklamasına gidildi. Fakat Tekirdağ her ne kadar sanat ve kültür konularında bu zamana kadar ülkede önde gelen kentler listesinde yer alıyor olmasa da sanata düşman olmadığını da kanıtladı. Ne diyerek kanıtladı derseniz bir kesimin “kesinlikle heykelleri istemiyoruz” demesine rağmen çoğunluk rahatsız olmadıklarını, bu tip heykel ve sanatsal faaliyetlerin kentlerin simgeleri haline geldiklerini bu yüzden olması gerektiğini savundular. Böyle olunca heykellerin satılma konusu rafa kaldırılıp zaten “satacağız” demedik diye açıklama geldi. Zira şartnamede de heykeller üzerinde değişikliğe gidilmeyeceği ve satılamayacağı konusunda net bir madde bulunuyor. Mevcut heykellerle ilgili yapılacak çok şey yok ancak uzun bir süre Süleymanpaşa yeni heykellere ev sahipliği yapmayacağa benziyor.

 

Hal böyle olunca konuyla ilgili zaman zaman üstü kapalı zaman zaman açık bir şekilde ilk tezat görüş Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’tan geldi. En son Tekirdağ’ın yeni yazarlarından Eda Nur Işıksal ve Nurcan Balıbey’in kitap söyleşi kokteylinde Albayrak Cüneyt Yüksel’e gönderme yaptı. Kısa bir konuşma gerçekleştiren Başkan Albayrak, “her kim Tekirdağ’ın sanat ve kültür faaliyetlerindeki ilerleyişini engellemeye çalışırsa çalışsın başarılı olamayacak. Bu şehirden yazarlar, heykeltıraşlar, şairler, tiyatrocular mutlak ki çıkacaktır. Geçtiğimiz günlerde piyanist Gülsin Onay’ı kentimizde misafir ettik son derece gurur duyduk bundan da. Bir sanatçı kolay yetişmiyor, sanat kolay ortaya çıkmıyor. Örneğin Gülsin hanımı dinlerken, sanatını icra ederken birisi çıkıp onun sanatına para biçebilir mi? Asla biçemez. Kaç para sanatın karşılığı olabilir? Bence hiçbir meblağ karşılığı olmaz. Bu tüm sanat konuları için geçerlidir. Bu yüzden kentimizdeki heykeller ve tablolar için de para biçilmesi, bunların üzerinde para konuşulması onları ortaya koyan sanatçıya, emeğine, heyecanına hakaret etmek demektir.” dedi. Böylece Başkan Albayrak konuyla ilgili bu kadar açık belki de ilk kez fikrini net ortaya koydu.

 

Ardından eski dönem Süleymanpaşa Belediye Başkanı olan Ekrem Eşkinat Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Konferans Salonu’nda bir basın açıklamasında bulundu. Ekrem Eşkinat, “özellikle sanat adı altında yolsuzluk yapılmış algısı yaratmaya çalışanlara hayretle bakıyorum. Eğer yaratmaya çalıştıkları bu algının gerçeklik payı varsa kanıtlarıyla ortaya koysunlar ben hazır bir şekilde bekliyorum.” dedi. Ak Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezayi Çetin’in “sanat mı- rant mı?” diyerek paylaştığı tablo için ise, “Sezayi Başkan ile güzel bir diyaloğumuz vardır fakat sanat mı rant mı lafı asla kabul edilemez. Paylaştığı tablo için şunu söyleyebilirim tavuk gibi yumurtlayıp kaz gibi ses çıkarmak tam da yapılan bu algı yönetimine uyuyor. Bizim verilemeyecek hiçbir hesabımız yoktur. Ayrıca o heykellerin bir tanesi de Sezayi Başkandadır. O halde elinde ki sanat mıdır rant mıdır sormak isterim. Aramızda dünyaya bakış açısı farkı olduğu ortada. Sanat işleri müteahhitlik işlerine hiç benzemez.”diyerek son noktayı Eşkinat koydu.

 

Belli ki bu konu bir süre daha Tekirdağ gündemini zorlayacak ve meşgul edeceğe benziyor. Meşgul ederken umarız ki bu halden zararlı çıkan Tekirdağ ve Tekirdağ halkı olmaz. Hiç şüphe yok ki sanat bir toplumun ilerleyişini kaydeden ana damarlardan bir tanesidir. Tartışmayı alevlendirirken bunu unutmamak gerekir.

        


Okunma Sayısı : 333
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 10270
Dün : 14631
Toplam : 10267626

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri