özkan dikmen, yazı, pusula

tekirdağ haberleri

HAYIRDIR DAYI(!)

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


HAYIRDIR DAYI(!)


Yazıyoruz ya; bir taraf mutlu diğer taraf mutsuz. Kime ne yazsak bir tarafı üzüyoruz anlaşılan. E memleketin hali vakti ortada, çiçek böcek yazalım kimseyi kırmayalım diyoruz, bu seferde karşımıza küresel ısınma, termik santraller, düzensiz şehir yaşamı, çevresini düşünmeyen insan müsveddeleri çıkıyor. Orada bile birilerine dokunuyor yazdıklarımız. Hal böyle olunca bende kimin neden rahatsız olduğuna bakıyorum. Sonra soruyorum… Hayırdır dayı, niye üzerine alındın?


Geçtiğimiz hafta yazımızda oldukça hit aldık. Nereye gitsek yazımız konuşuldu. Okuyanlar okumayanlara da aktarmışlar. Bir gazeteci için mutlu edici bir durum. Yazdıklarını okunması, ilgi görmesi, olumlu veya olumsuz dönüşler (eleştiri) almak. Ama yine de HAYIRDIR DAYI(!) mevzumuzla başlayan cümleleri de biz kuruyoruz.

Referandum bitti siyasi partiler kendi iç dengelerine ve iç savaşlarına döndüler. Her zaman CHP’de görmeye alıştığımız yüksek volümden eleştirileri bu kez Ak Parti’de görüyoruz ve sormadan edemiyoruz. Hayırdır dayı? Cüneyt Yüksel ve ekibine karşı ciddi manada linç kampanyası var. Kapalı kapılar ardında olsun, meydanlarda olsun inanılmaz bir muhalefetle karşı karşıya Cüneyt Yüksel. Hal böyle olunca o da bir il başkanı olarak savunmasını yapıyordur ve yapacaktır. Kendisi referandumda Ak Parti’nin oylarını artırdığını söyledi biz de bu beyana gazetemizde yer verdik. Ancak bununla ilgili değerlendirmemizi bu haftaya bıraktık. Ak Parti il Başkanı artırdığını söylediği puanların bir kısmının MHP kanadından geldiğini göz ardı etmemeli. Her ne kadar bu partinin tabanı HAYIR demiş olsa da mutlaka EVET için oy veren ciddi bir kesim de var.

Referandumun Tekirdağ için başka bir değerlendirmesi de benim için halen 12-0 şartlarının devam ettiğidir. Milletimiz yapılan alt yapı ve üst yapı çalışmalarından mağdur olsa da gelecek günlerin daha yaşanabilir bir kent olması yönünde çalışmalar yapıldığının farkında. Yani Tekirdağ seçmeni bilinçli halini sürdürüyor.  Bilinçli bir seçmene de yalandan hikâyeler uydurarak saçma sapan eleştirilerle önlerine getirilen kâğıt parçalarına, ne de sosyal medyada birkaç menfaat düşkünü müptezelin yazıları çok etki yapmıyor. Durum böyle olunca zaten bende soruyorum. Hayırdır dayı?

Ak Parti’de içerideki bu sıkıntılı durum devam ederse seçimlerde başarılı sonuç alabileceklerini düşünmüyorum. Ancak eminim en kısa sürede kendi içlerindeki sıkıntıları da aşarak çalışmalarını yoğunlaştıracaklardır. Referandumdan çıkan sonuçla birlikte hayatımızda da bir çok şeyin değişeceğini biliyoruz. Birçok alışkanlıklarımıza veda edeceğimiz günlerinde yakın olduğu kanaatindeyim. Aslında iş asıl şimdi Ak Parti teşkilatlarına düşüyor. Referandum öncesi anlattıkları değişiklikleri şimdi daha sakin ve mantık çerçevesinde vatandaşa anlatmalılar. Kalan yüzde 50’lik kısma korkmalarına bir gerek kalmadığını, rejimin değişmeyeceğini, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının medeniyeti yakalamış bir Cumhuriyet kurduklarını ve bu Cumhuriyet rejiminin sistemin adı ne olursa olsun değişmeyeceğini esas şimdi anlatmalılar. Hem anlatmalılar, hem de uygulamaları ile bunu göstermeliler-ki herkes çekincelerini bir kenara bırakıp ülkesine, rejimine, sistemine daha çok sahip çıksın. ‘Ne Mutlu Türküm’ demekten vazgeçmeyeceğimiz gibi, Ne Mustafa Kemal Atatürk’ten ne de Cumhuriyet sevdamızdan vazgeçmeyiz. İnanıyorum ki, memleketimizde cumhuriyet sevdalısı sadece yüzde 50 değil. Yoksa hayırdır dayı nereye böyle diye biri çıkar sorar….

Okunma Sayısı : 1201
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2512
Dün : 6341
Toplam : 7654191

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri