hastalıklarda beslenme, emine görücü, tekirdağ

tekirdağ haberleri

HASTALIKLARDA BESLENME SERİSİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


HASTALIKLARDA BESLENME SERİSİ

 

 

1-KOLESTEROL VE BESLENME

Kolesterol nedir?

Kolesterol vücudun tüm hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir madde olan steroittir. Vücudunuz, hormonlar, D vitamini ve gıdaları sindirmek için biraz kolesterole gerek duyar. İki çeşit lipoprotein, vücudunuzda kolestrol taşır: kötü huylu kolesterol dediğimiz düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) ve iyi huylu kolesterol dediğimiz yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL). Sağlıklı olmamız için her iki lipoprotein seviyesinin de dengede olması önemlidir. Özellikle LDL kolesterolün yüksekliği damarlarda kolesterol birikimine ve sağlık sorunlarına neden olur. Özellikle ilerleyen yaşlarda hayat standartını oldukça etkileyen yüksek kolesterol düzeyi nedeniyle bireylerin çok dikkat etmesi gerekmektedir.

            Tüketim alışkanlıklarında yapılan yanlışlıklar nedeniyle kandaki yüksek kolesterol damarların iç kısımlarında birikmeye başlar ve zamanla bu arterler kanın damarlar içerisinde akışını zorlaştırır. Bu durum ise önemli damarlarda tıkanma, damar sertliği gibi hastalıkların yaşanmasına neden olur. Hastalar beraberinde kalp krizi, kalp yetmezliği, felç, beyin kanaması gibi ağır hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalırlar.

Bazı araştırmalar düşük HDL kolesterol seviyesinin ise kalın bağırsak gibi kanser vakalarına neden olduğunu ortaya koymuştur.


Tamamen kolesterolsüz hayat istiyoruz gibi bir şey algılanmamalıdır. Organlarımızın özellikle de göz, bağışıklık, beyin ve sinir sistemi için kolesterol çok önemlidir. Bu sistemler içerisinde yer alan hücrelerde eğer kolesterol bulunmazsa güçsüz kalır. Özellikle bebeklerin beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi için kolesterol hayati öneme sahip. Aksi durumda bebeklerde gelişim geriliği yaşanır. Kanser ve türevi pek çok hastalığın önüne geçebilmek ve bu hastalıklarla mücadele edebilmek için kanda kolesterol bulunması zorunludur. Bu nedenlerle kandaki kolesterol seviyesi makul seviyede bulunduğunda herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaz.


Kandaki yüksek kolesterolün belirtileri ve tedavisi:

ü  Uzun süre tedavi edilmeyen kandaki yüksek kolesterolün en önemli belirtisi ilerleyen yaşlarda kalpte daralma ve göğüs bölgesinde ağrı yaşanmasıdır.

ü  Bacaklardaki damarların tıkanmasına sonucu bacaklarda ağrı yaşanması,

ü  Kalp damarlarında pıhtılaşma,

ü  Göz ve çevresinde aniden gelişen sarı lekelerdir.

Kandaki yüksek kolesterol en kolay yapılan kan testleriyle anlaşılabilir. Sayılan şikayetler yaşanmasa bile ileri yaştaki insanlar kan sayımı yaptırmak önlem faktörleri arasında yer alır. Bu sonuçlara göre uygun tedavi yöntemleri hekiminizce ve ekibince uygulanabilir.Peki Yüksek kolesterol neden oluşur?

Kolesterol yüksekliğinin en temel nedeni yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle ileri yaşlarda beslenme şekli pek çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Fazla yağ içeren hayvansal ürünlerin tüketimi toplumumuzda çok yaygındır. Son dönemlerde bu yağların çok faydalı olduğu yönünde tezler ortaya atılmaktadır. Ancak kontrollü bir şekilde tüketim çok önemlidir. Yeteri kadar Kolesterolü vücudumuz üretir. Dışarıdan aldığımız ekstra kolesterol içeriği yüksek besinler almamıza gerek yoktur. Sedanter yaşam tarzı dediğimiz hareketsiz yaşam tarzı da bir çok hastalıkta olduğu gibi kolesterol hastalığının da nedenlerinden biridir. Günlük hayatımızda mümkün olduğunca yürüyüş ve egzersizlere yer vermeliyiz. Akıllı telefonlar sayesinde günlük adımlarımızın sayısını kontrol edebiliriz. Ne demiştik daha önceki yazılarımızda ‘sağlık için her gün 10 bin adım’.Sağlıklı bir yaşam için kısa öneriler;

ü  Tam tahıllı, kepekli buğday , çavdar ekmeği, mısır gevreği, makarna, pirinç, bulgur, tam tahıllı kahvaltı gevrekleri, yulaf ezmesi, özellikle kepekli pirinç, kepekli bulgur, kepekli makarna tüketmeye çalışın

ü  Rafine unla yapılmış ürünleri ve beyaz pirinci kontrollü tüketin.

ü  Hazır yapılmış ya da yüksek miktarda yağ içeren poğaça, açma, kurabiye, kek vb. ürünlerinden, yüksek miktarda katı yağ (tere yağ-margarin), yumurta içeren hamur ürünlerinden uzak durun.

ü  Süt, yoğurt, peynir ve benzerlerini yarım yağlı ya da yağsız tüketelim. Yumurtayı haftada 2-3 kez haşlanmış olarak tüketin.

ü  Krema, krem şanti, kaymak, tam yağlı peynirlerden uzak durun.

ü  Yoğun kremalı ve terbiyeli çorbalardan, işkembe çorbasından uzak durun.

ü  Her türlü yemeği kızartmadan, kavurmadan  hazırlayın.Izgara, haşlanmış, fırınlanmış yemekler hazırlayın.

ü  Haftada 3 gün balık tüketin.Ama balıkları yağda kızartmayın.

ü  Tuzlu, kavrulmuş kuruyemişler tüketmeyin. Onun Yerine bir günde 2 ceviz içi ya da 8-19 fındık içi ya da 6-7 badem içi çiğ olarak tüketilebilir.

ü  Yağlı ve işlenmiş etlerden sakının. Kırmızı eti haftada 1-2 gün tüketin.Kırmızı et yerine tavuk, balık, hindi, süt danası tercih edin.

ü  Yemekleklerinizde zeytin yağı tüketmeye çalışın.Katı hidrojenize yaplardan uzak durun.

ü  Tatlıyı çok seviyorsanız yağsız sütle yapılmış olanlarını tercih edin. Baklava, puding vb tatlılardan uzak durun.

ü  Sebzeleri çok iyi yıkanmış ve mümkün olduğunca çiğ tüketmeye çalışın.Öğle ve akşam öğünlerinizde mutlaka bir porsiyon sebze yemeğiniz olsun.

ü  Her gün mutlaka 2-3 adet iyi yıkanmış meyve tüketmeye çalışın.

ü  Mayonez ve yağlı soslardan uzak durun.Sağlıkla ve Sevgiyle kalın J.

Okunma Sayısı : 832
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4016
Dün : 7242
Toplam : 8453907

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri