hastalıklarda beslenme, emine görücü, tekirdağ

tekirdağ haberleri

HASTALIKLARDA BESLENME SERİSİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


HASTALIKLARDA BESLENME SERİSİ

 

 

1-KOLESTEROL VE BESLENME

Kolesterol nedir?

Kolesterol vücudun tüm hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir madde olan steroittir. Vücudunuz, hormonlar, D vitamini ve gıdaları sindirmek için biraz kolesterole gerek duyar. İki çeşit lipoprotein, vücudunuzda kolestrol taşır: kötü huylu kolesterol dediğimiz düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) ve iyi huylu kolesterol dediğimiz yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL). Sağlıklı olmamız için her iki lipoprotein seviyesinin de dengede olması önemlidir. Özellikle LDL kolesterolün yüksekliği damarlarda kolesterol birikimine ve sağlık sorunlarına neden olur. Özellikle ilerleyen yaşlarda hayat standartını oldukça etkileyen yüksek kolesterol düzeyi nedeniyle bireylerin çok dikkat etmesi gerekmektedir.

            Tüketim alışkanlıklarında yapılan yanlışlıklar nedeniyle kandaki yüksek kolesterol damarların iç kısımlarında birikmeye başlar ve zamanla bu arterler kanın damarlar içerisinde akışını zorlaştırır. Bu durum ise önemli damarlarda tıkanma, damar sertliği gibi hastalıkların yaşanmasına neden olur. Hastalar beraberinde kalp krizi, kalp yetmezliği, felç, beyin kanaması gibi ağır hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalırlar.

Bazı araştırmalar düşük HDL kolesterol seviyesinin ise kalın bağırsak gibi kanser vakalarına neden olduğunu ortaya koymuştur.


Tamamen kolesterolsüz hayat istiyoruz gibi bir şey algılanmamalıdır. Organlarımızın özellikle de göz, bağışıklık, beyin ve sinir sistemi için kolesterol çok önemlidir. Bu sistemler içerisinde yer alan hücrelerde eğer kolesterol bulunmazsa güçsüz kalır. Özellikle bebeklerin beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi için kolesterol hayati öneme sahip. Aksi durumda bebeklerde gelişim geriliği yaşanır. Kanser ve türevi pek çok hastalığın önüne geçebilmek ve bu hastalıklarla mücadele edebilmek için kanda kolesterol bulunması zorunludur. Bu nedenlerle kandaki kolesterol seviyesi makul seviyede bulunduğunda herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaz.


Kandaki yüksek kolesterolün belirtileri ve tedavisi:

ü  Uzun süre tedavi edilmeyen kandaki yüksek kolesterolün en önemli belirtisi ilerleyen yaşlarda kalpte daralma ve göğüs bölgesinde ağrı yaşanmasıdır.

ü  Bacaklardaki damarların tıkanmasına sonucu bacaklarda ağrı yaşanması,

ü  Kalp damarlarında pıhtılaşma,

ü  Göz ve çevresinde aniden gelişen sarı lekelerdir.

Kandaki yüksek kolesterol en kolay yapılan kan testleriyle anlaşılabilir. Sayılan şikayetler yaşanmasa bile ileri yaştaki insanlar kan sayımı yaptırmak önlem faktörleri arasında yer alır. Bu sonuçlara göre uygun tedavi yöntemleri hekiminizce ve ekibince uygulanabilir.Peki Yüksek kolesterol neden oluşur?

Kolesterol yüksekliğinin en temel nedeni yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle ileri yaşlarda beslenme şekli pek çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Fazla yağ içeren hayvansal ürünlerin tüketimi toplumumuzda çok yaygındır. Son dönemlerde bu yağların çok faydalı olduğu yönünde tezler ortaya atılmaktadır. Ancak kontrollü bir şekilde tüketim çok önemlidir. Yeteri kadar Kolesterolü vücudumuz üretir. Dışarıdan aldığımız ekstra kolesterol içeriği yüksek besinler almamıza gerek yoktur. Sedanter yaşam tarzı dediğimiz hareketsiz yaşam tarzı da bir çok hastalıkta olduğu gibi kolesterol hastalığının da nedenlerinden biridir. Günlük hayatımızda mümkün olduğunca yürüyüş ve egzersizlere yer vermeliyiz. Akıllı telefonlar sayesinde günlük adımlarımızın sayısını kontrol edebiliriz. Ne demiştik daha önceki yazılarımızda ‘sağlık için her gün 10 bin adım’.Sağlıklı bir yaşam için kısa öneriler;

ü  Tam tahıllı, kepekli buğday , çavdar ekmeği, mısır gevreği, makarna, pirinç, bulgur, tam tahıllı kahvaltı gevrekleri, yulaf ezmesi, özellikle kepekli pirinç, kepekli bulgur, kepekli makarna tüketmeye çalışın

ü  Rafine unla yapılmış ürünleri ve beyaz pirinci kontrollü tüketin.

ü  Hazır yapılmış ya da yüksek miktarda yağ içeren poğaça, açma, kurabiye, kek vb. ürünlerinden, yüksek miktarda katı yağ (tere yağ-margarin), yumurta içeren hamur ürünlerinden uzak durun.

ü  Süt, yoğurt, peynir ve benzerlerini yarım yağlı ya da yağsız tüketelim. Yumurtayı haftada 2-3 kez haşlanmış olarak tüketin.

ü  Krema, krem şanti, kaymak, tam yağlı peynirlerden uzak durun.

ü  Yoğun kremalı ve terbiyeli çorbalardan, işkembe çorbasından uzak durun.

ü  Her türlü yemeği kızartmadan, kavurmadan  hazırlayın.Izgara, haşlanmış, fırınlanmış yemekler hazırlayın.

ü  Haftada 3 gün balık tüketin.Ama balıkları yağda kızartmayın.

ü  Tuzlu, kavrulmuş kuruyemişler tüketmeyin. Onun Yerine bir günde 2 ceviz içi ya da 8-19 fındık içi ya da 6-7 badem içi çiğ olarak tüketilebilir.

ü  Yağlı ve işlenmiş etlerden sakının. Kırmızı eti haftada 1-2 gün tüketin.Kırmızı et yerine tavuk, balık, hindi, süt danası tercih edin.

ü  Yemekleklerinizde zeytin yağı tüketmeye çalışın.Katı hidrojenize yaplardan uzak durun.

ü  Tatlıyı çok seviyorsanız yağsız sütle yapılmış olanlarını tercih edin. Baklava, puding vb tatlılardan uzak durun.

ü  Sebzeleri çok iyi yıkanmış ve mümkün olduğunca çiğ tüketmeye çalışın.Öğle ve akşam öğünlerinizde mutlaka bir porsiyon sebze yemeğiniz olsun.

ü  Her gün mutlaka 2-3 adet iyi yıkanmış meyve tüketmeye çalışın.

ü  Mayonez ve yağlı soslardan uzak durun.Sağlıkla ve Sevgiyle kalın J.

Okunma Sayısı : 592
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 962
Dün : 8280
Toplam : 7127103

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri