tekirdağ, hasar ihbarı, ünsal

tekirdağ haberleri

HASAR İHBARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


HASAR İHBARI

 

Kasko sigortalarında veya trafik sigortalarında ya da yangın, hırsızlık, mali mesuliyet sigortalarında, hangi sigorta şeklinde olursa olsun, güvence altına alınan bir risk gerçekleştiği anda, yani hasar meydana geldiği anda, durumun sigorta şirketine bildirilmesi belli kurallar taşımaktadır.

Hasar ihbarının ne şekilde yapılacağı ve hangi kurallara tabi olduğu, genel olarak o sigorta şeklinin genel şartlarında açıklanmıştır. Bu genel şartlar sigorta poliçesi ekinde mutlaka sigorta yaptıran kişiye verilmektedir.

Örneğin kara taşıtları kasko sigortası genel şartlarına göre, riskin meydana geldiği öğrenildiği andan itibaren en geç beş iş günü içinde hasar ihbarı sigorta şirketine yapılmış olmalıdır.

Aynı şekilde karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası yani trafik sigortası genel şartlarına göre de sigorta yaptıran kişi, sorumluluğunu gerektiren bir olayı öğrendiği tarihten itibaren beş gün içinde sigorta şirketine hasar ihbarını yapmış olmalıdır.

Yangın sigortası genel şartlarına göre, sigorta yaptıran kişi, hasarın meydana geldiği andan itibaren en geç beş iş günü içinde sigorta şirketine hasar ihbarı yapmış olmalıdır.

Hırsızlık sigortası genel şartlarına göre, riskin oluştuğunu öğrendiği tarihten itibaren beş iş günü içinde sigorta yaptıran kişi, sigorta şirketine hasar ihbarı yapmış olmalıdır.

Genel olarak hasar ihbarları üç şekilde yapılabilir:

·                          Sigorta şirketinin Çağrı Merkezleri aranabilir ve hasar ihbarı yapılabilir.

·                          Sigorta şirketinin acentelerine başvurularak hasar ihbarı yapılabilir.

·                          Kasko veya trafik sigortalarında, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerden birine araç bırakılarak da hasar ihbarı yapılmış olabilir.

Her sigorta şekline göre sigorta yaptıran kişinin ihbar yükümlülükleri usul ve esasları, ilgili genel şartlarda açıklanmıştır. Genel olarak hasar ihbarı yapılırken sigorta yaptıran kişinin öncelikle hasarın büyümemesi için gerekli önlemleri almak sorumluluğu vardır.

Hasar ihbarı yapılırken de genelde şu bilgiler istenmektedir:

·                          Poliçe tarih ve numarası

·                          Sigorta yaptıran kişinin adı soyadı ya da ticari unvanı

·                          Acentenin ismi

·                          Hasarın meydana geldiği tarih

·                          Hasarın oluş şekli ve boyutları ile ilgili detaylar

·                          Ortaya çıkan hasarın miktarı

·                          Sigortalı kişinin veya temas kurulacak kişinin telefon numarası

·                          Ekspertiz gereken durumlar için, ekspertiz yapılacak yerin açık adresi ve telefonu

·                          Araç sigortalarında aracın bırakıldığı servisin ismi, adresi ve telefon numarası

Hasar meydana geldiğinde acil yardım gerekiyorsa, bu durum mutlaka ilgili görevlilere bildirilmiş olmalıdır. Çünkü sigorta şirketi için en önemli nokta hasarın daha fazla büyümemesidir. Böyle durumlara sigorta şirketi gereken yardımı hemen organize edecektir.

Hasar sırasında, sigorta şirketlerinin dosya inceleme çalışmalarını kolaylaştırmak ve hızlandırabilmek için gerekli bilgi ve belgelerin zamanında ve tam olarak verilmiş olması önemlidir.

Örneğin kasko sigortalarında, yukarıdaki bilgilerin yanında şu belgeler de aranmaktadır: trafik kazası tespit tutanağı, tutanak tutulamamışsa, bunun nedeni ile birlikte detaylı hasar beyanı, alkol raporu, trafik tescil belgesi (ruhsat) fotokopisi, sürücünün ehliyet fotokopisi, yük taşıyan araçlarda sevk irsaliyesi, hasarlı aracın fotoğrafları, hurdaya ayrılan araçlar için hurda belgesi.

Ya da örneğin hırsızlık sigortalarında, karakola müracaat tutanağı, olay yeri görgü tespit tutanağı, çalınan malların bulunup bulunmadığını açıklayan karakol yazısı, olay yerinin detaylı fotoğrafları, hasar gören malların faturası, kullanım kılavuzu ve benzeri belgeleri, işyerleri için envanter kayıtları.

Hasar ihbarı yapıldığında sigorta şirketleri bir hasar dosyası açar ve bir dosya numarası verir. İster internet üzerinden ister çağrı merkezleri üzerinden ister doğrudan sigorta şirketine gidilerek yapılacak sorgulamalarda bu dosya numarası mutlaka sorulacaktır.

Okunma Sayısı : 583
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2276
Dün : 3620
Toplam : 6763039

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri