tekirdağ, hasar ihbarı, ünsal

tekirdağ haberleri

HASAR İHBARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


HASAR İHBARI

 

Kasko sigortalarında veya trafik sigortalarında ya da yangın, hırsızlık, mali mesuliyet sigortalarında, hangi sigorta şeklinde olursa olsun, güvence altına alınan bir risk gerçekleştiği anda, yani hasar meydana geldiği anda, durumun sigorta şirketine bildirilmesi belli kurallar taşımaktadır.

Hasar ihbarının ne şekilde yapılacağı ve hangi kurallara tabi olduğu, genel olarak o sigorta şeklinin genel şartlarında açıklanmıştır. Bu genel şartlar sigorta poliçesi ekinde mutlaka sigorta yaptıran kişiye verilmektedir.

Örneğin kara taşıtları kasko sigortası genel şartlarına göre, riskin meydana geldiği öğrenildiği andan itibaren en geç beş iş günü içinde hasar ihbarı sigorta şirketine yapılmış olmalıdır.

Aynı şekilde karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası yani trafik sigortası genel şartlarına göre de sigorta yaptıran kişi, sorumluluğunu gerektiren bir olayı öğrendiği tarihten itibaren beş gün içinde sigorta şirketine hasar ihbarını yapmış olmalıdır.

Yangın sigortası genel şartlarına göre, sigorta yaptıran kişi, hasarın meydana geldiği andan itibaren en geç beş iş günü içinde sigorta şirketine hasar ihbarı yapmış olmalıdır.

Hırsızlık sigortası genel şartlarına göre, riskin oluştuğunu öğrendiği tarihten itibaren beş iş günü içinde sigorta yaptıran kişi, sigorta şirketine hasar ihbarı yapmış olmalıdır.

Genel olarak hasar ihbarları üç şekilde yapılabilir:

·                          Sigorta şirketinin Çağrı Merkezleri aranabilir ve hasar ihbarı yapılabilir.

·                          Sigorta şirketinin acentelerine başvurularak hasar ihbarı yapılabilir.

·                          Kasko veya trafik sigortalarında, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerden birine araç bırakılarak da hasar ihbarı yapılmış olabilir.

Her sigorta şekline göre sigorta yaptıran kişinin ihbar yükümlülükleri usul ve esasları, ilgili genel şartlarda açıklanmıştır. Genel olarak hasar ihbarı yapılırken sigorta yaptıran kişinin öncelikle hasarın büyümemesi için gerekli önlemleri almak sorumluluğu vardır.

Hasar ihbarı yapılırken de genelde şu bilgiler istenmektedir:

·                          Poliçe tarih ve numarası

·                          Sigorta yaptıran kişinin adı soyadı ya da ticari unvanı

·                          Acentenin ismi

·                          Hasarın meydana geldiği tarih

·                          Hasarın oluş şekli ve boyutları ile ilgili detaylar

·                          Ortaya çıkan hasarın miktarı

·                          Sigortalı kişinin veya temas kurulacak kişinin telefon numarası

·                          Ekspertiz gereken durumlar için, ekspertiz yapılacak yerin açık adresi ve telefonu

·                          Araç sigortalarında aracın bırakıldığı servisin ismi, adresi ve telefon numarası

Hasar meydana geldiğinde acil yardım gerekiyorsa, bu durum mutlaka ilgili görevlilere bildirilmiş olmalıdır. Çünkü sigorta şirketi için en önemli nokta hasarın daha fazla büyümemesidir. Böyle durumlara sigorta şirketi gereken yardımı hemen organize edecektir.

Hasar sırasında, sigorta şirketlerinin dosya inceleme çalışmalarını kolaylaştırmak ve hızlandırabilmek için gerekli bilgi ve belgelerin zamanında ve tam olarak verilmiş olması önemlidir.

Örneğin kasko sigortalarında, yukarıdaki bilgilerin yanında şu belgeler de aranmaktadır: trafik kazası tespit tutanağı, tutanak tutulamamışsa, bunun nedeni ile birlikte detaylı hasar beyanı, alkol raporu, trafik tescil belgesi (ruhsat) fotokopisi, sürücünün ehliyet fotokopisi, yük taşıyan araçlarda sevk irsaliyesi, hasarlı aracın fotoğrafları, hurdaya ayrılan araçlar için hurda belgesi.

Ya da örneğin hırsızlık sigortalarında, karakola müracaat tutanağı, olay yeri görgü tespit tutanağı, çalınan malların bulunup bulunmadığını açıklayan karakol yazısı, olay yerinin detaylı fotoğrafları, hasar gören malların faturası, kullanım kılavuzu ve benzeri belgeleri, işyerleri için envanter kayıtları.

Hasar ihbarı yapıldığında sigorta şirketleri bir hasar dosyası açar ve bir dosya numarası verir. İster internet üzerinden ister çağrı merkezleri üzerinden ister doğrudan sigorta şirketine gidilerek yapılacak sorgulamalarda bu dosya numarası mutlaka sorulacaktır.

Okunma Sayısı : 886
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2812
Dün : 7231
Toplam : 8459936

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri