tekirdağ, hasar ihbarı, ünsal

tekirdağ haberleri

HASAR İHBARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


HASAR İHBARI

 

Kasko sigortalarında veya trafik sigortalarında ya da yangın, hırsızlık, mali mesuliyet sigortalarında, hangi sigorta şeklinde olursa olsun, güvence altına alınan bir risk gerçekleştiği anda, yani hasar meydana geldiği anda, durumun sigorta şirketine bildirilmesi belli kurallar taşımaktadır.

Hasar ihbarının ne şekilde yapılacağı ve hangi kurallara tabi olduğu, genel olarak o sigorta şeklinin genel şartlarında açıklanmıştır. Bu genel şartlar sigorta poliçesi ekinde mutlaka sigorta yaptıran kişiye verilmektedir.

Örneğin kara taşıtları kasko sigortası genel şartlarına göre, riskin meydana geldiği öğrenildiği andan itibaren en geç beş iş günü içinde hasar ihbarı sigorta şirketine yapılmış olmalıdır.

Aynı şekilde karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası yani trafik sigortası genel şartlarına göre de sigorta yaptıran kişi, sorumluluğunu gerektiren bir olayı öğrendiği tarihten itibaren beş gün içinde sigorta şirketine hasar ihbarını yapmış olmalıdır.

Yangın sigortası genel şartlarına göre, sigorta yaptıran kişi, hasarın meydana geldiği andan itibaren en geç beş iş günü içinde sigorta şirketine hasar ihbarı yapmış olmalıdır.

Hırsızlık sigortası genel şartlarına göre, riskin oluştuğunu öğrendiği tarihten itibaren beş iş günü içinde sigorta yaptıran kişi, sigorta şirketine hasar ihbarı yapmış olmalıdır.

Genel olarak hasar ihbarları üç şekilde yapılabilir:

·                          Sigorta şirketinin Çağrı Merkezleri aranabilir ve hasar ihbarı yapılabilir.

·                          Sigorta şirketinin acentelerine başvurularak hasar ihbarı yapılabilir.

·                          Kasko veya trafik sigortalarında, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerden birine araç bırakılarak da hasar ihbarı yapılmış olabilir.

Her sigorta şekline göre sigorta yaptıran kişinin ihbar yükümlülükleri usul ve esasları, ilgili genel şartlarda açıklanmıştır. Genel olarak hasar ihbarı yapılırken sigorta yaptıran kişinin öncelikle hasarın büyümemesi için gerekli önlemleri almak sorumluluğu vardır.

Hasar ihbarı yapılırken de genelde şu bilgiler istenmektedir:

·                          Poliçe tarih ve numarası

·                          Sigorta yaptıran kişinin adı soyadı ya da ticari unvanı

·                          Acentenin ismi

·                          Hasarın meydana geldiği tarih

·                          Hasarın oluş şekli ve boyutları ile ilgili detaylar

·                          Ortaya çıkan hasarın miktarı

·                          Sigortalı kişinin veya temas kurulacak kişinin telefon numarası

·                          Ekspertiz gereken durumlar için, ekspertiz yapılacak yerin açık adresi ve telefonu

·                          Araç sigortalarında aracın bırakıldığı servisin ismi, adresi ve telefon numarası

Hasar meydana geldiğinde acil yardım gerekiyorsa, bu durum mutlaka ilgili görevlilere bildirilmiş olmalıdır. Çünkü sigorta şirketi için en önemli nokta hasarın daha fazla büyümemesidir. Böyle durumlara sigorta şirketi gereken yardımı hemen organize edecektir.

Hasar sırasında, sigorta şirketlerinin dosya inceleme çalışmalarını kolaylaştırmak ve hızlandırabilmek için gerekli bilgi ve belgelerin zamanında ve tam olarak verilmiş olması önemlidir.

Örneğin kasko sigortalarında, yukarıdaki bilgilerin yanında şu belgeler de aranmaktadır: trafik kazası tespit tutanağı, tutanak tutulamamışsa, bunun nedeni ile birlikte detaylı hasar beyanı, alkol raporu, trafik tescil belgesi (ruhsat) fotokopisi, sürücünün ehliyet fotokopisi, yük taşıyan araçlarda sevk irsaliyesi, hasarlı aracın fotoğrafları, hurdaya ayrılan araçlar için hurda belgesi.

Ya da örneğin hırsızlık sigortalarında, karakola müracaat tutanağı, olay yeri görgü tespit tutanağı, çalınan malların bulunup bulunmadığını açıklayan karakol yazısı, olay yerinin detaylı fotoğrafları, hasar gören malların faturası, kullanım kılavuzu ve benzeri belgeleri, işyerleri için envanter kayıtları.

Hasar ihbarı yapıldığında sigorta şirketleri bir hasar dosyası açar ve bir dosya numarası verir. İster internet üzerinden ister çağrı merkezleri üzerinden ister doğrudan sigorta şirketine gidilerek yapılacak sorgulamalarda bu dosya numarası mutlaka sorulacaktır.

Okunma Sayısı : 656
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2656
Dün : 4781
Toplam : 7140109

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri