habibe, tilki, pusula, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Gülmeye korkar olduk!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Gülmeye korkar olduk!


Araştırmalara göre çocuklar doğduklarının 4. ayından itibaren gülmeye başlıyorlar. Bu zamanla çoğalarak gidiyor. Bir çocuk günde 400 defa gülebiliyor. Büyüklerde ise bu sayı ciddi anlamda aşağı düşmüş, yetişkin bir insan günde sadece 15 kez gülüyor. Bebeklikten başlayan gülme eylemi sanırım ergenlik yıllarının sonuna sıkışıp kalıyor ve yetişkin bir insan olduğumuzda gülmeyi neredeyse unutacak hale geliyoruz.

Üzülerek belirtmek isterim ki bu istatiksel bilgi güzelim ülkemiz için geçerli değil. Çünkü yapılan anket çalışmalarına göre Türkiye’de yetişkinler günde 15 kez bile gülmüyor. 148 ülke arasında mutluluğunu en az dışa vuran ülkelerin başında Türkiye yer alıyor. Gülümseme ve kahkaha atmada dünya ortalaması % 75 iken Türkiye’de bu oran % 43. Bizden sonra en az gülen diğer ülkeler ise Sırbistan ve Tunus.

Şimdi sokağa çıksak ve önümüze gelen kişiye “dün güldünüz mü veya kahkaha attınız mı?” diye soru yöneltsek sanırım çoğu kişi “hayır!” cevabını verecektir. Nedeni de çok açık bunun. Gülmekten korkan, çekinen, ciddi durursak ciddiye alınırız safsatalarıyla beynimiz dolduruluyor. Bıyık altı gülmekle yetiniyoruz. Gülsek kendimizi suçlu sanıyoruz neredeyse.

Sadece toplumumuz mu güler yüzlü değil? Bizi yönetenler de ne yazık ki gülmekten bir haberler. Sürekli sert, asabi, sabit bir duruş ile televizyonlardalar. Herkes birbirine üstünlüğünü kabul ettirme gayesinde. Gülümsemek kimin aklına geliyor? Oysa Türk Milleti için denmez miydi ‘misafirperver, güler yüzlü, samimi, candan toplum’ sıfatları? Denirdi! Belki de gülmekten korkar hale getirilerek Türk Milleti yalnızlaştırılıyor, yalnızlığa itiliyor.

Bu yazıyı okuduktan sonra biraz başta kendinizi sonra etrafınızı gözlemleyin lütfen. Birbirimizin yüzüne bakıp gülümsemek şurada dursun bakmaktan kaçıyoruz, gözlerimiz hep kaçak dövüşüyor. Çalışan patronundan, öğrenci öğretmeninden, çocuk büyüklerinden, memur amirinden kaçırıyor gözlerini.

Ha bir de ardı arkası kesilmeyen yargılarımız var. Gülen bir adam görsek “ne cıvık”, kahkaha atan bir kadın görsek “ne kadar hafif”, gülerek yerinde duramayan bir çocuk görsek “amma da şımarık” deyiveriyoruz. Yolda giderken pek tanımadığımız biri bakıp hafif gülümsese bozuluyoruz adeta “vardır bir çıkarı bu sebeple gülümsedi” demiyor muyuz?

Ülkemizin bir türlü sakinleşmeyen dengeleri, düzelmeyen ekonomik şartlar, düşük asgari ücret, ayrıştırılma, ötekileştirme projeleri, sınavlardaki kopya skandalları, pisipisine olan işçi ölümleri, çocuklara uygulanan şiddet, tecavüz, onca kadın ölümleri, terör ve binlerce verdiğimiz şehitlerden sonra gülecek hal mi kaldı diyebilirsiniz. Haklısınız da. Tüm bunların hiç birini ne bu ülke ne de bu ülkenin vatandaşları hak etmiyor. İşte tam da bu yüzden belki de dimdik durup, yüzümüzü güneşe dönüp tebessüm etmemiz lazım. Gülmekten ve kahkaha atmaktan korkmamamız gerek.

Yahudi asıllı İtalyan kimyager ve yazar olan Primo Levi Nazi kamplarından sağ çıkabilmiş insanlardan biridir. Levi ısrarla diyor ki, “Bizi gülmek kurtardı, hayata bağlandığımızı gördük.” Gülmeyen toplumların giderek kötümserleştiği ve ruhen bitiş yaşadıklarını araştırmalar çok net gösteriyor. İşte bu yüzden gülmekten, ağız dolusu kahkaha atmaktan korkmayalım, gülmek bizi de kurtarır. 

Okunma Sayısı : 798
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2203
Dün : 3620
Toplam : 6762966

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri