habibe, tilki, pusula, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Gülmeye korkar olduk!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Gülmeye korkar olduk!


Araştırmalara göre çocuklar doğduklarının 4. ayından itibaren gülmeye başlıyorlar. Bu zamanla çoğalarak gidiyor. Bir çocuk günde 400 defa gülebiliyor. Büyüklerde ise bu sayı ciddi anlamda aşağı düşmüş, yetişkin bir insan günde sadece 15 kez gülüyor. Bebeklikten başlayan gülme eylemi sanırım ergenlik yıllarının sonuna sıkışıp kalıyor ve yetişkin bir insan olduğumuzda gülmeyi neredeyse unutacak hale geliyoruz.

Üzülerek belirtmek isterim ki bu istatiksel bilgi güzelim ülkemiz için geçerli değil. Çünkü yapılan anket çalışmalarına göre Türkiye’de yetişkinler günde 15 kez bile gülmüyor. 148 ülke arasında mutluluğunu en az dışa vuran ülkelerin başında Türkiye yer alıyor. Gülümseme ve kahkaha atmada dünya ortalaması % 75 iken Türkiye’de bu oran % 43. Bizden sonra en az gülen diğer ülkeler ise Sırbistan ve Tunus.

Şimdi sokağa çıksak ve önümüze gelen kişiye “dün güldünüz mü veya kahkaha attınız mı?” diye soru yöneltsek sanırım çoğu kişi “hayır!” cevabını verecektir. Nedeni de çok açık bunun. Gülmekten korkan, çekinen, ciddi durursak ciddiye alınırız safsatalarıyla beynimiz dolduruluyor. Bıyık altı gülmekle yetiniyoruz. Gülsek kendimizi suçlu sanıyoruz neredeyse.

Sadece toplumumuz mu güler yüzlü değil? Bizi yönetenler de ne yazık ki gülmekten bir haberler. Sürekli sert, asabi, sabit bir duruş ile televizyonlardalar. Herkes birbirine üstünlüğünü kabul ettirme gayesinde. Gülümsemek kimin aklına geliyor? Oysa Türk Milleti için denmez miydi ‘misafirperver, güler yüzlü, samimi, candan toplum’ sıfatları? Denirdi! Belki de gülmekten korkar hale getirilerek Türk Milleti yalnızlaştırılıyor, yalnızlığa itiliyor.

Bu yazıyı okuduktan sonra biraz başta kendinizi sonra etrafınızı gözlemleyin lütfen. Birbirimizin yüzüne bakıp gülümsemek şurada dursun bakmaktan kaçıyoruz, gözlerimiz hep kaçak dövüşüyor. Çalışan patronundan, öğrenci öğretmeninden, çocuk büyüklerinden, memur amirinden kaçırıyor gözlerini.

Ha bir de ardı arkası kesilmeyen yargılarımız var. Gülen bir adam görsek “ne cıvık”, kahkaha atan bir kadın görsek “ne kadar hafif”, gülerek yerinde duramayan bir çocuk görsek “amma da şımarık” deyiveriyoruz. Yolda giderken pek tanımadığımız biri bakıp hafif gülümsese bozuluyoruz adeta “vardır bir çıkarı bu sebeple gülümsedi” demiyor muyuz?

Ülkemizin bir türlü sakinleşmeyen dengeleri, düzelmeyen ekonomik şartlar, düşük asgari ücret, ayrıştırılma, ötekileştirme projeleri, sınavlardaki kopya skandalları, pisipisine olan işçi ölümleri, çocuklara uygulanan şiddet, tecavüz, onca kadın ölümleri, terör ve binlerce verdiğimiz şehitlerden sonra gülecek hal mi kaldı diyebilirsiniz. Haklısınız da. Tüm bunların hiç birini ne bu ülke ne de bu ülkenin vatandaşları hak etmiyor. İşte tam da bu yüzden belki de dimdik durup, yüzümüzü güneşe dönüp tebessüm etmemiz lazım. Gülmekten ve kahkaha atmaktan korkmamamız gerek.

Yahudi asıllı İtalyan kimyager ve yazar olan Primo Levi Nazi kamplarından sağ çıkabilmiş insanlardan biridir. Levi ısrarla diyor ki, “Bizi gülmek kurtardı, hayata bağlandığımızı gördük.” Gülmeyen toplumların giderek kötümserleştiği ve ruhen bitiş yaşadıklarını araştırmalar çok net gösteriyor. İşte bu yüzden gülmekten, ağız dolusu kahkaha atmaktan korkmayalım, gülmek bizi de kurtarır. 

Okunma Sayısı : 974
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 837
Dün : 5221
Toplam : 7672607

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri