tekirdağ, pusula, özkan dikmen, haber, tekirdağ

tekirdağ haberleri

GÖZ ÖNÜNDE OLMAK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


GÖZ ÖNÜNDE OLMAK


Sürekli göz önünde olmak, iki satır yazı yazdıktan sonra birilerini mutsuz etmek veya birilerini mutlu etmek. Yorum yazmak, makale ortaya çıkarmak gerçekten zor iş. Bir defa meslek sakat. Gazetecilik. Kimseyi memnun edemezsin, kimseye yaranamazsın.

Gazeteci, tabir yerindeyse her deliğe giren çıkan, her kesimle ilişki içinde olan ve bunları istihbarata döken kişidir. Son günlerde istihbarat anlayışımız değişti. Birileri çıkıp geliyor ve olanı biteni kendi çerçevesinden size anlatıyor. Gazeteci ise işin doğruluğuna bakmadan kaynağına güvenerek yazıp çiziyor.

Şimdi işin püf noktasına gelelim. Gazeteciye her zaman bir yerlerden bir şeyler gelebilir. Gelmeli de. Geliyor da…

Her gelen ihbarı, istihbaratı ‘doğru’ kabul ederek yazıp çizsek iki yazı da bir özür dilemek zorunda kalacağımız durumlarda olabilirdi. Ancak gazeteci yazdıktan sonra özür çok işe yaramıyor bilmiş olun. Çünkü toplumumuz daha çok olumsuz örneklere inanıyor ve onu kabul ediyor. Sonrasında doğrusunu yazmış olsanız bile hadi geçmiş olsun.

Esasında gazeteci istihbaratını birilerinden gelecek bilgilere bağlamaz. Bağlamamalı. Bir konu üzerinde çalışıyorsa bununla ilgili birçok insanla veya muhatapları ile sohbete gitmeli. Bu sohbetlerde çok bir şey çıkmaz. Ancak gazeteci olan sohbetlerden elde ettiği bilgileri doğru analiz ederse zaten sonuca ulaşması da çok kolay olur.

Şimdi konuya geleyim. Gazetecinin her yazdığı konu birileri tarafından kendisine verilmiş ihbarlardan ibaret değildir. Son günlerde bunu kendi çıkarları için kullanan ve sırf kamuoyunda olumsuz algı yaratmak için farklı kullananlar olsa da gerçek bir gazeteci hiçbir zaman bir ihbarı sütunlarına taşımaz. Gerçek anlamda araştırma yapar ve kendi analizini ortaya çıkarır. Genellikle de bu doğru olur ve esas o zaman mesleğin gerekliliğini yapmış olur. Bu nedenle herkesin her yazdığına çizdiğine inanmayın derim.

Gelelim yazımızın başlığına. Gazeteci genellikle göz önünde olan ve her adımı ciddi takip edilen birisidir. Bu nedenle ne yaptığına ne ettiğine çok dikkat etmelidir. Dedikodudan uzak durmalı, ancak dedikodu olacak diye de birileri ile ilişkilerini kesmemelidir. Özellikle meslektaşları tarafından çok ciddi takip altındadır. Bunu önceden haber atlatmamak için yaparlardı, şimdi kiminle oturmuş kalkmış onun için yapıyorlar.

Burada küçük bir ayrıntı var. Birileri ile fazla samimiysen yandaş, uzak duruyorsan düşman oluyorsun. Ne kadar kutuplaşma olmuş dikkat ediyor musunuz? Son dönemde kişiliğimizden ve işimizden taviz vermediğimiz için tarafıma bu yönde fazla yüklenmeler oluyor. Bunları genellikle gülümseyerek karşılamış olsam da benden de bu konuda bir açıklama beklendiğinin farkındayım. Ancak kime ne açıklama yapacağımı bilemiyorum. Yani muhatapları ‘adam’ değil diyeceğim de ağır mı olur onu bilemedim!...

Siyasi kimliğimiz az çok belli olduğu halde, gazetemizin yayın politikasını mümkün olduğu kadar tarafsız kılmaya ve her görüşe saygı göstererek düzenli bir yayın halinde tutmaya dikkat ediyoruz. Bu konuda ne kadar başarılı olup olmadığımız tabi ki siz okurlarımızın takdiri. Biz bildiğimiz yoldan sizlerin önerilerini de dikkate alarak devam edeceğiz. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Kimseye yandaşlık yapmadığımız gibi, kimseye de düşman değiliz. Zaman zaman ani çıkışlarımız oluyor. Bu da mesleğimizin gerektirdiği refleks gereğidir. Kimseye özel bir kastımız olmadı olamazda…

Siz siz olur ampulü patlamış lambacıların söylediklerini fazla dikkate almayın. Evet gayretliyiz, çünkü bu gayretimiz iki çocuğumuzun geleceği için gösterdiğimiz çabadan başka bir şey değil. Keşke bizi farklı şeylerle itham edenlerin de evlenip çoluk çocuğa karıştığını görebilseydik. Sahi yaşları gelmiş geçmiş o arkadaşlar neden evlenmemişler ki?…. Hay Allah… Aklıma da neler geliyor… !... 

Okunma Sayısı : 828
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 628
Dün : 5867
Toplam : 6771501

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri