tekirdağ, pusula, özkan dikmen, haber, tekirdağ

tekirdağ haberleri

GÖZ ÖNÜNDE OLMAK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


GÖZ ÖNÜNDE OLMAK


Sürekli göz önünde olmak, iki satır yazı yazdıktan sonra birilerini mutsuz etmek veya birilerini mutlu etmek. Yorum yazmak, makale ortaya çıkarmak gerçekten zor iş. Bir defa meslek sakat. Gazetecilik. Kimseyi memnun edemezsin, kimseye yaranamazsın.

Gazeteci, tabir yerindeyse her deliğe giren çıkan, her kesimle ilişki içinde olan ve bunları istihbarata döken kişidir. Son günlerde istihbarat anlayışımız değişti. Birileri çıkıp geliyor ve olanı biteni kendi çerçevesinden size anlatıyor. Gazeteci ise işin doğruluğuna bakmadan kaynağına güvenerek yazıp çiziyor.

Şimdi işin püf noktasına gelelim. Gazeteciye her zaman bir yerlerden bir şeyler gelebilir. Gelmeli de. Geliyor da…

Her gelen ihbarı, istihbaratı ‘doğru’ kabul ederek yazıp çizsek iki yazı da bir özür dilemek zorunda kalacağımız durumlarda olabilirdi. Ancak gazeteci yazdıktan sonra özür çok işe yaramıyor bilmiş olun. Çünkü toplumumuz daha çok olumsuz örneklere inanıyor ve onu kabul ediyor. Sonrasında doğrusunu yazmış olsanız bile hadi geçmiş olsun.

Esasında gazeteci istihbaratını birilerinden gelecek bilgilere bağlamaz. Bağlamamalı. Bir konu üzerinde çalışıyorsa bununla ilgili birçok insanla veya muhatapları ile sohbete gitmeli. Bu sohbetlerde çok bir şey çıkmaz. Ancak gazeteci olan sohbetlerden elde ettiği bilgileri doğru analiz ederse zaten sonuca ulaşması da çok kolay olur.

Şimdi konuya geleyim. Gazetecinin her yazdığı konu birileri tarafından kendisine verilmiş ihbarlardan ibaret değildir. Son günlerde bunu kendi çıkarları için kullanan ve sırf kamuoyunda olumsuz algı yaratmak için farklı kullananlar olsa da gerçek bir gazeteci hiçbir zaman bir ihbarı sütunlarına taşımaz. Gerçek anlamda araştırma yapar ve kendi analizini ortaya çıkarır. Genellikle de bu doğru olur ve esas o zaman mesleğin gerekliliğini yapmış olur. Bu nedenle herkesin her yazdığına çizdiğine inanmayın derim.

Gelelim yazımızın başlığına. Gazeteci genellikle göz önünde olan ve her adımı ciddi takip edilen birisidir. Bu nedenle ne yaptığına ne ettiğine çok dikkat etmelidir. Dedikodudan uzak durmalı, ancak dedikodu olacak diye de birileri ile ilişkilerini kesmemelidir. Özellikle meslektaşları tarafından çok ciddi takip altındadır. Bunu önceden haber atlatmamak için yaparlardı, şimdi kiminle oturmuş kalkmış onun için yapıyorlar.

Burada küçük bir ayrıntı var. Birileri ile fazla samimiysen yandaş, uzak duruyorsan düşman oluyorsun. Ne kadar kutuplaşma olmuş dikkat ediyor musunuz? Son dönemde kişiliğimizden ve işimizden taviz vermediğimiz için tarafıma bu yönde fazla yüklenmeler oluyor. Bunları genellikle gülümseyerek karşılamış olsam da benden de bu konuda bir açıklama beklendiğinin farkındayım. Ancak kime ne açıklama yapacağımı bilemiyorum. Yani muhatapları ‘adam’ değil diyeceğim de ağır mı olur onu bilemedim!...

Siyasi kimliğimiz az çok belli olduğu halde, gazetemizin yayın politikasını mümkün olduğu kadar tarafsız kılmaya ve her görüşe saygı göstererek düzenli bir yayın halinde tutmaya dikkat ediyoruz. Bu konuda ne kadar başarılı olup olmadığımız tabi ki siz okurlarımızın takdiri. Biz bildiğimiz yoldan sizlerin önerilerini de dikkate alarak devam edeceğiz. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Kimseye yandaşlık yapmadığımız gibi, kimseye de düşman değiliz. Zaman zaman ani çıkışlarımız oluyor. Bu da mesleğimizin gerektirdiği refleks gereğidir. Kimseye özel bir kastımız olmadı olamazda…

Siz siz olur ampulü patlamış lambacıların söylediklerini fazla dikkate almayın. Evet gayretliyiz, çünkü bu gayretimiz iki çocuğumuzun geleceği için gösterdiğimiz çabadan başka bir şey değil. Keşke bizi farklı şeylerle itham edenlerin de evlenip çoluk çocuğa karıştığını görebilseydik. Sahi yaşları gelmiş geçmiş o arkadaşlar neden evlenmemişler ki?…. Hay Allah… Aklıma da neler geliyor… !... 

Okunma Sayısı : 1007
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2580
Dün : 6341
Toplam : 7654259

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri