tekirdağ, pusula, özkan dikmen, haber, tekirdağ

tekirdağ haberleri

GÖZ ÖNÜNDE OLMAK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


GÖZ ÖNÜNDE OLMAK


Sürekli göz önünde olmak, iki satır yazı yazdıktan sonra birilerini mutsuz etmek veya birilerini mutlu etmek. Yorum yazmak, makale ortaya çıkarmak gerçekten zor iş. Bir defa meslek sakat. Gazetecilik. Kimseyi memnun edemezsin, kimseye yaranamazsın.

Gazeteci, tabir yerindeyse her deliğe giren çıkan, her kesimle ilişki içinde olan ve bunları istihbarata döken kişidir. Son günlerde istihbarat anlayışımız değişti. Birileri çıkıp geliyor ve olanı biteni kendi çerçevesinden size anlatıyor. Gazeteci ise işin doğruluğuna bakmadan kaynağına güvenerek yazıp çiziyor.

Şimdi işin püf noktasına gelelim. Gazeteciye her zaman bir yerlerden bir şeyler gelebilir. Gelmeli de. Geliyor da…

Her gelen ihbarı, istihbaratı ‘doğru’ kabul ederek yazıp çizsek iki yazı da bir özür dilemek zorunda kalacağımız durumlarda olabilirdi. Ancak gazeteci yazdıktan sonra özür çok işe yaramıyor bilmiş olun. Çünkü toplumumuz daha çok olumsuz örneklere inanıyor ve onu kabul ediyor. Sonrasında doğrusunu yazmış olsanız bile hadi geçmiş olsun.

Esasında gazeteci istihbaratını birilerinden gelecek bilgilere bağlamaz. Bağlamamalı. Bir konu üzerinde çalışıyorsa bununla ilgili birçok insanla veya muhatapları ile sohbete gitmeli. Bu sohbetlerde çok bir şey çıkmaz. Ancak gazeteci olan sohbetlerden elde ettiği bilgileri doğru analiz ederse zaten sonuca ulaşması da çok kolay olur.

Şimdi konuya geleyim. Gazetecinin her yazdığı konu birileri tarafından kendisine verilmiş ihbarlardan ibaret değildir. Son günlerde bunu kendi çıkarları için kullanan ve sırf kamuoyunda olumsuz algı yaratmak için farklı kullananlar olsa da gerçek bir gazeteci hiçbir zaman bir ihbarı sütunlarına taşımaz. Gerçek anlamda araştırma yapar ve kendi analizini ortaya çıkarır. Genellikle de bu doğru olur ve esas o zaman mesleğin gerekliliğini yapmış olur. Bu nedenle herkesin her yazdığına çizdiğine inanmayın derim.

Gelelim yazımızın başlığına. Gazeteci genellikle göz önünde olan ve her adımı ciddi takip edilen birisidir. Bu nedenle ne yaptığına ne ettiğine çok dikkat etmelidir. Dedikodudan uzak durmalı, ancak dedikodu olacak diye de birileri ile ilişkilerini kesmemelidir. Özellikle meslektaşları tarafından çok ciddi takip altındadır. Bunu önceden haber atlatmamak için yaparlardı, şimdi kiminle oturmuş kalkmış onun için yapıyorlar.

Burada küçük bir ayrıntı var. Birileri ile fazla samimiysen yandaş, uzak duruyorsan düşman oluyorsun. Ne kadar kutuplaşma olmuş dikkat ediyor musunuz? Son dönemde kişiliğimizden ve işimizden taviz vermediğimiz için tarafıma bu yönde fazla yüklenmeler oluyor. Bunları genellikle gülümseyerek karşılamış olsam da benden de bu konuda bir açıklama beklendiğinin farkındayım. Ancak kime ne açıklama yapacağımı bilemiyorum. Yani muhatapları ‘adam’ değil diyeceğim de ağır mı olur onu bilemedim!...

Siyasi kimliğimiz az çok belli olduğu halde, gazetemizin yayın politikasını mümkün olduğu kadar tarafsız kılmaya ve her görüşe saygı göstererek düzenli bir yayın halinde tutmaya dikkat ediyoruz. Bu konuda ne kadar başarılı olup olmadığımız tabi ki siz okurlarımızın takdiri. Biz bildiğimiz yoldan sizlerin önerilerini de dikkate alarak devam edeceğiz. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Kimseye yandaşlık yapmadığımız gibi, kimseye de düşman değiliz. Zaman zaman ani çıkışlarımız oluyor. Bu da mesleğimizin gerektirdiği refleks gereğidir. Kimseye özel bir kastımız olmadı olamazda…

Siz siz olur ampulü patlamış lambacıların söylediklerini fazla dikkate almayın. Evet gayretliyiz, çünkü bu gayretimiz iki çocuğumuzun geleceği için gösterdiğimiz çabadan başka bir şey değil. Keşke bizi farklı şeylerle itham edenlerin de evlenip çoluk çocuğa karıştığını görebilseydik. Sahi yaşları gelmiş geçmiş o arkadaşlar neden evlenmemişler ki?…. Hay Allah… Aklıma da neler geliyor… !... 

Okunma Sayısı : 896
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5428
Dün : 5113
Toplam : 7090828

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri