tekirdağ, pusula, özkan dikmen, haber, tekirdağ

tekirdağ haberleri

GÖZ ÖNÜNDE OLMAK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


GÖZ ÖNÜNDE OLMAK


Sürekli göz önünde olmak, iki satır yazı yazdıktan sonra birilerini mutsuz etmek veya birilerini mutlu etmek. Yorum yazmak, makale ortaya çıkarmak gerçekten zor iş. Bir defa meslek sakat. Gazetecilik. Kimseyi memnun edemezsin, kimseye yaranamazsın.

Gazeteci, tabir yerindeyse her deliğe giren çıkan, her kesimle ilişki içinde olan ve bunları istihbarata döken kişidir. Son günlerde istihbarat anlayışımız değişti. Birileri çıkıp geliyor ve olanı biteni kendi çerçevesinden size anlatıyor. Gazeteci ise işin doğruluğuna bakmadan kaynağına güvenerek yazıp çiziyor.

Şimdi işin püf noktasına gelelim. Gazeteciye her zaman bir yerlerden bir şeyler gelebilir. Gelmeli de. Geliyor da…

Her gelen ihbarı, istihbaratı ‘doğru’ kabul ederek yazıp çizsek iki yazı da bir özür dilemek zorunda kalacağımız durumlarda olabilirdi. Ancak gazeteci yazdıktan sonra özür çok işe yaramıyor bilmiş olun. Çünkü toplumumuz daha çok olumsuz örneklere inanıyor ve onu kabul ediyor. Sonrasında doğrusunu yazmış olsanız bile hadi geçmiş olsun.

Esasında gazeteci istihbaratını birilerinden gelecek bilgilere bağlamaz. Bağlamamalı. Bir konu üzerinde çalışıyorsa bununla ilgili birçok insanla veya muhatapları ile sohbete gitmeli. Bu sohbetlerde çok bir şey çıkmaz. Ancak gazeteci olan sohbetlerden elde ettiği bilgileri doğru analiz ederse zaten sonuca ulaşması da çok kolay olur.

Şimdi konuya geleyim. Gazetecinin her yazdığı konu birileri tarafından kendisine verilmiş ihbarlardan ibaret değildir. Son günlerde bunu kendi çıkarları için kullanan ve sırf kamuoyunda olumsuz algı yaratmak için farklı kullananlar olsa da gerçek bir gazeteci hiçbir zaman bir ihbarı sütunlarına taşımaz. Gerçek anlamda araştırma yapar ve kendi analizini ortaya çıkarır. Genellikle de bu doğru olur ve esas o zaman mesleğin gerekliliğini yapmış olur. Bu nedenle herkesin her yazdığına çizdiğine inanmayın derim.

Gelelim yazımızın başlığına. Gazeteci genellikle göz önünde olan ve her adımı ciddi takip edilen birisidir. Bu nedenle ne yaptığına ne ettiğine çok dikkat etmelidir. Dedikodudan uzak durmalı, ancak dedikodu olacak diye de birileri ile ilişkilerini kesmemelidir. Özellikle meslektaşları tarafından çok ciddi takip altındadır. Bunu önceden haber atlatmamak için yaparlardı, şimdi kiminle oturmuş kalkmış onun için yapıyorlar.

Burada küçük bir ayrıntı var. Birileri ile fazla samimiysen yandaş, uzak duruyorsan düşman oluyorsun. Ne kadar kutuplaşma olmuş dikkat ediyor musunuz? Son dönemde kişiliğimizden ve işimizden taviz vermediğimiz için tarafıma bu yönde fazla yüklenmeler oluyor. Bunları genellikle gülümseyerek karşılamış olsam da benden de bu konuda bir açıklama beklendiğinin farkındayım. Ancak kime ne açıklama yapacağımı bilemiyorum. Yani muhatapları ‘adam’ değil diyeceğim de ağır mı olur onu bilemedim!...

Siyasi kimliğimiz az çok belli olduğu halde, gazetemizin yayın politikasını mümkün olduğu kadar tarafsız kılmaya ve her görüşe saygı göstererek düzenli bir yayın halinde tutmaya dikkat ediyoruz. Bu konuda ne kadar başarılı olup olmadığımız tabi ki siz okurlarımızın takdiri. Biz bildiğimiz yoldan sizlerin önerilerini de dikkate alarak devam edeceğiz. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Kimseye yandaşlık yapmadığımız gibi, kimseye de düşman değiliz. Zaman zaman ani çıkışlarımız oluyor. Bu da mesleğimizin gerektirdiği refleks gereğidir. Kimseye özel bir kastımız olmadı olamazda…

Siz siz olur ampulü patlamış lambacıların söylediklerini fazla dikkate almayın. Evet gayretliyiz, çünkü bu gayretimiz iki çocuğumuzun geleceği için gösterdiğimiz çabadan başka bir şey değil. Keşke bizi farklı şeylerle itham edenlerin de evlenip çoluk çocuğa karıştığını görebilseydik. Sahi yaşları gelmiş geçmiş o arkadaşlar neden evlenmemişler ki?…. Hay Allah… Aklıma da neler geliyor… !... 

Okunma Sayısı : 554
Yapılan Yorumlar
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
 • Eşek sütü kansere iyi geliyor mu?
  Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, hem kanserden korunmak isteyenler, hem de kanser tedavisi görenler için doğru beslenmenin önemini vurguladı. Doğru beslenmenin, kanser açısından iki öneme sahip olduğunu kaydeden Urvay, ''Birincisi hastalıktan korunmak için, diğeri ise hastalıkla mücadelede'' dedi.
 • ERKEKLERE AĞRI KESİCİ UYARISI
  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yüksek dozda ve sık ağrı kesici
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 697
Dün : 7703
Toplam : 5933461

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri