kiraz festivali, tekirdağ, süleymanpaşa

tekirdağ haberleri

Kiraz Festivali’nin Fe’si Yapıldı

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kiraz Festivali’nin Fe’si Yapıldı


54. Tekirdağ Kiraz Festivali muhteşem coşkuyla, dev kalabalıkların gösterdiği ilgiyle gerçekleşti. İlçelerden insanlar akın akın festivale koştular desem de siz inanmayın. Elbette bu cümleleri gerçekten söylemek isterdim fakat böyle bir şey olmadı. Tekirdağ’ın geleneksel kiraz festivali öyle dünden bugünden var olmuş bir festival değil. Bu sene 54.’cüsü düzenlendi ki 54 yıl az bir zaman değil. Hal böyle olunca her geçen yıl bir öncekinden daha iyi bir festivali halka sunmak varken neden acaba giderek festivalin enerjisi düşüyor? Gün sayısı azaltılıyor, içerik yavan etkinliklerle sanki sadece yapmış olmak için yapmaya dönüyor?

 

Oysa Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat tarafından yapılan açıklamada; "54. Tekirdağ Kiraz Festivali hazırlıklarımız başladı. Bu yıl bambaşka bir konsept ile festivalimiz gerçekleşecek.” demişti. Burada altı çizilen farklı konseptin ne olduğunu Tekirdağ halkı pek kavrayabilmiş değil açıkçası. Üniversite dolayısıyla gençlerin olduğu bir şehir burası en azından konsere davet edilecek sanatçıların seçiminde bu konular göz önünde bulundurulsaydı! Zira Tekirdağ’ın evvel ezelden yerlisi olan insanlarla sohbet ettiğimizde “eski festivallerin tadı hiç yok, o zamanlar festival günlerini iple çeker, sahile koşardık, şimdi festivalin ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini dahi takip etmiyoruz. Oysa bunca yıllık festivalimizin geldiği nokta bu olmamalıydı. Organizasyonu yapan kent yöneticileri halka hitap edecek bir festival haftası yapamıyorlar.” diyorlar.

 

Oysa Tekirdağ’ın Kiraz Festivali de neden bir Adana’nın Portakal Çiçeği Festivali tadında olmasın? Festivaller insanları günlük hayattan ve günlük rutinlerden kopardığı için çok önemli. Gençten yaşlıya, kadından erkeğe, çocuklara kadar her kesime hitap edecek bir program düzenlenmeli.

 

Öncelikle hakikaten yerel yönetimlerin ve onların yanında merkezi yönetimlerin festivali çok ciddi derecede sahiplenmesi gerekiyor. Hem kenti tanıtmak hem de festivali ülkede ve yurt dışında marka haline getirmek amaçlanmalıdır. Bütçe bu anlamda doğru hesaplanmalıdır. Tekirdağ coğrafi konum bakımından gayet pozitif bir nokta iken neden Kiraz Festivali’ne Yunanistan’dan Bulgaristan’dan Macaristan’dan insanlar akın akın gelmiyor? Bir kenti ve tüm değerlerini tanıtmak için böylesine güzel bir fırsat varken tam manasıyla faydalanamıyor olmamız çok üzücü. Dileriz ve umarız ki seneye ve sonrasında gerçekleşecek olan kiraz festivalleri yazının ilk cümlesinde olduğu gibi görkemli bir şekilde gerçekleşir. Zira bu sene Kiraz Festivali’nin sadece Fe’si yaşandı dersek yanlış ifade etmiş olamayız. 


Okunma Sayısı : 343
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1112
Dün : 7442
Toplam : 6649840

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri