tekirdağ, habibe, evet hayır

tekirdağ haberleri

Evet, Hayır demeden önce!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Evet, Hayır demeden önce!


Geçmiş hikayeleri okuyup kıssadan hisse çıkarmayı çok severim. O yüzden bu kez ki yazıma bir hikaye ile başlamak istiyorum.

Bir gün Hz. Ali’nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe’den, bir Arap devesiyle Şam’a gelir.

Şam sokaklarında dolaşırken biri yanına gelir, “Ver o dişi deveyi bana!” der. Küfe’den gelen adam, “Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir” diye itiraz etmişse de anlaşamamışlardır. Konu Muaviye’ye yansır. Halk meydanda toplanır. Muaviye, Küfe’den gelenle Şam’da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklar. “Bu dişi deve Şamlınındır! Sonra toplananlara dönerek sorar: Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?”

Cemaat hep birlikte bağırır, “Şamlınındır!” Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırır. “Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe’ye dönünce gördüklerini Ali’ye anlat ve de ki: “Ey Ali, Muaviye’nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!”

İşte ülkemizin hali de bu hikayeden çok farklı değil. Halkımızın belli kesmi net bir şekilde gördüğünü, bildiğini söylüyor ancak kalan diğer kısım ısrarla hayale inanıyor, yalanın dolanın ardından gidiyor.

Eskiden halklar, hükümdarların, diktatörlerin söyledikleri doğru olmasa bile ak dediklerine ak, kara dediklerine kara demek zorunda kalıyordu. Ne yazık ki ülkemizde insanlar oy verdikleri partilerin liderlerinin dediği yanlış olsa bile onların her dediğini kabul ediyor. Haksızlıklarını, yanlışları doğru sayıyor. Aynı kitle ellerini patlatırcasına alkışlıyor. İnsanlar nasıl oluyor da ‘yargılama, sorgulama ve düşünce yeteneklerini’ bir tarafa bırakarak, parti liderine körü körünü bağlanabiliyor? Bunu yaparak karşı tarafta olan birçok doğruyu ıskaladıklarının farkına bile varmıyorlar. Aynı şekilde muhalefette olan partiyi savunanlarda aynı hastalığa yakalanarak, iktidarın yaptığı doğruları ıskalıyor.

Hepimizin bildiği üzere Türkiye, Cumhurbaşkanlığı görünümlü Başkanlık sistemi için Nisan’da referanduma gidecek. Bu noktaya allem edildi kallem edildi bir şekilde geldik. Zorla kendimizi referandum sürecinin içinde bulduk. Ben iktidar olsun, muhalefet olsun partilere oy veren insanlara naçizane şunu söylemek istiyorum. Yeni Anayasa’nın Türkiye’ye neler getirip, götüreceğini iyi düşünün. Lütfen okuyun, araştırın, objektif bir halde muhasebesini yapın kendiniz için, evlatlarınız için, geleceğimiz için, canımız ülkemiz için. Bir kez olsun parti liderlerini dinlemeyin. Yapılacak değişiklikleri tekrar tekrar okuyun. Bu yeni anayasanın benzerlerinin hangi ülkelerde olduğunu araştırın. Yürütme, yasama ve yargının tek bir kişiye devredildiği ülkelerdeki insanlar mutlu mu, değil mi bir bakın. Gençseniz geleceğinizi, orta yaşlıysanız çocuklarınızı, yaşlıysanız torunlarınızı düşünün. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sistem ile ilgili daha önce söyledikleri sözleri araştırın. Vicdanınızın sesini dinleyin. Sonra gidin kendi özgür iradenizle Yeni Anayasa’ya ‘Evet’ veya ‘Hayır’ oyu verin. Yeter ki; dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen Muavviye’nin adamları gibi adaletsizliği körü körüne ‘Evet’ demeyin. Türk halkı asildir. Bu halk Zalim diktatör Muaviye’nin değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün halkı olarak kalmalıdır. Ayrıca tarih sayfalarının hepsi gösteriyor ki bu kadar büyük yetki ve güce sahip olan hangi padişah, yönetici, başkan adı ne olursa olsun hepsi sonunda bu gücün altında ezilerek hem milletlerine hem de kendilerine zeval getirmişlerdir.  

Okunma Sayısı : 922
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5033
Dün : 4057
Toplam : 6522928

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri