emeklilik, işsizlik

tekirdağ haberleri

EMEKLİLİK ve İŞSİZLİK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


EMEKLİLİK ve İŞSİZLİK

 

Denklem güzel değil mi? Emeklilik ve ardından gelen işsizlik. Yani ülkemizde her geçen gün işsizliğin arttığını söyler dururuz. Bu durum resmi olarak da kayıtlarda mevcuttur zaten. Ama şöyle bir düşünelim, emekli olması gerekip te halen çalışmakta olanlar sahneden inse gençlere yer açılmaz mı?


Bu konu mu kaldı yazacak, başka bir şey bulamadın mı diyebilirsiniz. Haklı olabilirsiniz. Ancak küçük de olsa bir analiz yapıp, memleketin işsizlik sorununa bir çözüm getirebiliriz gibi geliyor bana.

 

Bakın binlerce kişi emekliliği geldiği halde halen memuriyetten veya devlet dairelerinden (işçi statüsü) ayrılmıyor. Her birinin ayrı bir nedeni var. Kimi çocuk okutuyor, kimi maaşı azalacağı için geçinemeyeceğini düşünüyor, kimisi ise emekli olursa dünyanın sonu gelecekmiş gibi düşünüyor.


Peki, sorun nerede? Bana göre sorun esasen anlayışta. Çocuk okutanlar zor olduğu için çalışmaya devam edip çocuklarına iyi bir gelecek hazırlama derdinde. Son derece haklılar. Her anne baba bunu yapmalı. Ancak kendi çocuğu üniversiteyi bitirdikten sonra halen emekli olmayanlar çocuğuna iş arıyorlar da, acaba kendileri emekli olmadığı için bir kadronun daha eksik kalmasını sağlayamıyorlar mı? Kendi çocuklarına olmasa bile başkasının çocuklarına bir yer açabilirler mi?

 

Teknoloji döneminde halen bilgisayar kullanmasını bilmeyen ve otomasyon sisteminden hiçbir halt anlamayanların halen devlet dairelerini meşgul ettiğini de atlamamak gerekiyor. Bu emekli olacak büyüklerimizin yerine genç nesil gelse ve devletin kadroları da daha işini seven ve daha dinamik bir yapıya kavuşsa fena mı olur?


Aslına bakarsanız döngüyü doğru kursak işsizlik oranı kendiliğinden kısmen de olsa azalacaktır. Yeni nesil para harcamayı sevdiği için de piyasa ekonomisi de canlanacaktır. Çok ütopik bir şey yazmıyorum. Minicik bir düşünün bakalım. Ülkemizde kaç milyon emeklisi gelmiş de halen çalışan insan var? Ve aynı ülkemizde kaç milyon üniversite mezunu gözleri ışıl ışıl genç kardeşimiz üretmek ve devletine katkı vermek için sıra bekliyor?


Bir çoğumuzun devlet dairelerinde işleri oluyor ve işlem yapmaya gidiyorsunuz. Zaman zaman bilgisayarın tuşuna dokunmaya korkan memurlarla mutlaka karşılaştınız. Orada genç bir kardeşimiz olsa işleminiz ne kadar sürede yapılır, düşündünüz mü? Daha aktif ve daha dinamik bir devlet kadroları için emekli olma yaşı gelmiş çalışanları da bu konuda bir düşünmeye sevk ediyorum. Devletini sevmek sadece sokakta elinde bayrakla yürüyüşe katılmakla olmuyor. Devletini sevmek gelecek nesilleri de düşünmekten geçiyor.

 

Daha yerel düşünecek olursak, büyükşehir belediyesine binlerce iş müracaatının olduğunu biliyoruz. Burada emeklisi gelmiş arkadaşların bıraktıklarını düşünsek genç kardeşlerimiz işe başlasa daha dinamik bir belediye çalışmaları olmaz mı? En azından hükümet caddesine dökülen asfalt bir kere yapılırdı. Kaldırımlarımıza döşenen taşlar dansöz gibi oynamazdı. Her bir yere sinyalizasyon yapmaz iyi bir hesaplama ile dal-çık kavşaklar yapılırdı. Bu örnekleri saymak çok mümkün. Mesela Büyükşehir Belediye Başkanının etrafında siyaseten değil de, okumuş bilgili genç danışman kardeşlerimiz olsa, başkan daha aktif olmaz mı? En azından kimse şeytanın çıraklığına soyunmazdı. Başkanı yanlış yönlendiren ve kurum içinde ikilik çıkararak ÇETİN mücadele ile ÜN SALan kimse olmazdı.


Okunma Sayısı : 382
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2083
Dün : 4249
Toplam : 6781185

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri