emeklilik, işsizlik

tekirdağ haberleri

EMEKLİLİK ve İŞSİZLİK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


EMEKLİLİK ve İŞSİZLİK

 

Denklem güzel değil mi? Emeklilik ve ardından gelen işsizlik. Yani ülkemizde her geçen gün işsizliğin arttığını söyler dururuz. Bu durum resmi olarak da kayıtlarda mevcuttur zaten. Ama şöyle bir düşünelim, emekli olması gerekip te halen çalışmakta olanlar sahneden inse gençlere yer açılmaz mı?


Bu konu mu kaldı yazacak, başka bir şey bulamadın mı diyebilirsiniz. Haklı olabilirsiniz. Ancak küçük de olsa bir analiz yapıp, memleketin işsizlik sorununa bir çözüm getirebiliriz gibi geliyor bana.

 

Bakın binlerce kişi emekliliği geldiği halde halen memuriyetten veya devlet dairelerinden (işçi statüsü) ayrılmıyor. Her birinin ayrı bir nedeni var. Kimi çocuk okutuyor, kimi maaşı azalacağı için geçinemeyeceğini düşünüyor, kimisi ise emekli olursa dünyanın sonu gelecekmiş gibi düşünüyor.


Peki, sorun nerede? Bana göre sorun esasen anlayışta. Çocuk okutanlar zor olduğu için çalışmaya devam edip çocuklarına iyi bir gelecek hazırlama derdinde. Son derece haklılar. Her anne baba bunu yapmalı. Ancak kendi çocuğu üniversiteyi bitirdikten sonra halen emekli olmayanlar çocuğuna iş arıyorlar da, acaba kendileri emekli olmadığı için bir kadronun daha eksik kalmasını sağlayamıyorlar mı? Kendi çocuklarına olmasa bile başkasının çocuklarına bir yer açabilirler mi?

 

Teknoloji döneminde halen bilgisayar kullanmasını bilmeyen ve otomasyon sisteminden hiçbir halt anlamayanların halen devlet dairelerini meşgul ettiğini de atlamamak gerekiyor. Bu emekli olacak büyüklerimizin yerine genç nesil gelse ve devletin kadroları da daha işini seven ve daha dinamik bir yapıya kavuşsa fena mı olur?


Aslına bakarsanız döngüyü doğru kursak işsizlik oranı kendiliğinden kısmen de olsa azalacaktır. Yeni nesil para harcamayı sevdiği için de piyasa ekonomisi de canlanacaktır. Çok ütopik bir şey yazmıyorum. Minicik bir düşünün bakalım. Ülkemizde kaç milyon emeklisi gelmiş de halen çalışan insan var? Ve aynı ülkemizde kaç milyon üniversite mezunu gözleri ışıl ışıl genç kardeşimiz üretmek ve devletine katkı vermek için sıra bekliyor?


Bir çoğumuzun devlet dairelerinde işleri oluyor ve işlem yapmaya gidiyorsunuz. Zaman zaman bilgisayarın tuşuna dokunmaya korkan memurlarla mutlaka karşılaştınız. Orada genç bir kardeşimiz olsa işleminiz ne kadar sürede yapılır, düşündünüz mü? Daha aktif ve daha dinamik bir devlet kadroları için emekli olma yaşı gelmiş çalışanları da bu konuda bir düşünmeye sevk ediyorum. Devletini sevmek sadece sokakta elinde bayrakla yürüyüşe katılmakla olmuyor. Devletini sevmek gelecek nesilleri de düşünmekten geçiyor.

 

Daha yerel düşünecek olursak, büyükşehir belediyesine binlerce iş müracaatının olduğunu biliyoruz. Burada emeklisi gelmiş arkadaşların bıraktıklarını düşünsek genç kardeşlerimiz işe başlasa daha dinamik bir belediye çalışmaları olmaz mı? En azından hükümet caddesine dökülen asfalt bir kere yapılırdı. Kaldırımlarımıza döşenen taşlar dansöz gibi oynamazdı. Her bir yere sinyalizasyon yapmaz iyi bir hesaplama ile dal-çık kavşaklar yapılırdı. Bu örnekleri saymak çok mümkün. Mesela Büyükşehir Belediye Başkanının etrafında siyaseten değil de, okumuş bilgili genç danışman kardeşlerimiz olsa, başkan daha aktif olmaz mı? En azından kimse şeytanın çıraklığına soyunmazdı. Başkanı yanlış yönlendiren ve kurum içinde ikilik çıkararak ÇETİN mücadele ile ÜN SALan kimse olmazdı.


Okunma Sayısı : 638
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2523
Dün : 8487
Toplam : 8046925

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri