emeklilik, işsizlik

tekirdağ haberleri

EMEKLİLİK ve İŞSİZLİK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


EMEKLİLİK ve İŞSİZLİK

 

Denklem güzel değil mi? Emeklilik ve ardından gelen işsizlik. Yani ülkemizde her geçen gün işsizliğin arttığını söyler dururuz. Bu durum resmi olarak da kayıtlarda mevcuttur zaten. Ama şöyle bir düşünelim, emekli olması gerekip te halen çalışmakta olanlar sahneden inse gençlere yer açılmaz mı?


Bu konu mu kaldı yazacak, başka bir şey bulamadın mı diyebilirsiniz. Haklı olabilirsiniz. Ancak küçük de olsa bir analiz yapıp, memleketin işsizlik sorununa bir çözüm getirebiliriz gibi geliyor bana.

 

Bakın binlerce kişi emekliliği geldiği halde halen memuriyetten veya devlet dairelerinden (işçi statüsü) ayrılmıyor. Her birinin ayrı bir nedeni var. Kimi çocuk okutuyor, kimi maaşı azalacağı için geçinemeyeceğini düşünüyor, kimisi ise emekli olursa dünyanın sonu gelecekmiş gibi düşünüyor.


Peki, sorun nerede? Bana göre sorun esasen anlayışta. Çocuk okutanlar zor olduğu için çalışmaya devam edip çocuklarına iyi bir gelecek hazırlama derdinde. Son derece haklılar. Her anne baba bunu yapmalı. Ancak kendi çocuğu üniversiteyi bitirdikten sonra halen emekli olmayanlar çocuğuna iş arıyorlar da, acaba kendileri emekli olmadığı için bir kadronun daha eksik kalmasını sağlayamıyorlar mı? Kendi çocuklarına olmasa bile başkasının çocuklarına bir yer açabilirler mi?

 

Teknoloji döneminde halen bilgisayar kullanmasını bilmeyen ve otomasyon sisteminden hiçbir halt anlamayanların halen devlet dairelerini meşgul ettiğini de atlamamak gerekiyor. Bu emekli olacak büyüklerimizin yerine genç nesil gelse ve devletin kadroları da daha işini seven ve daha dinamik bir yapıya kavuşsa fena mı olur?


Aslına bakarsanız döngüyü doğru kursak işsizlik oranı kendiliğinden kısmen de olsa azalacaktır. Yeni nesil para harcamayı sevdiği için de piyasa ekonomisi de canlanacaktır. Çok ütopik bir şey yazmıyorum. Minicik bir düşünün bakalım. Ülkemizde kaç milyon emeklisi gelmiş de halen çalışan insan var? Ve aynı ülkemizde kaç milyon üniversite mezunu gözleri ışıl ışıl genç kardeşimiz üretmek ve devletine katkı vermek için sıra bekliyor?


Bir çoğumuzun devlet dairelerinde işleri oluyor ve işlem yapmaya gidiyorsunuz. Zaman zaman bilgisayarın tuşuna dokunmaya korkan memurlarla mutlaka karşılaştınız. Orada genç bir kardeşimiz olsa işleminiz ne kadar sürede yapılır, düşündünüz mü? Daha aktif ve daha dinamik bir devlet kadroları için emekli olma yaşı gelmiş çalışanları da bu konuda bir düşünmeye sevk ediyorum. Devletini sevmek sadece sokakta elinde bayrakla yürüyüşe katılmakla olmuyor. Devletini sevmek gelecek nesilleri de düşünmekten geçiyor.

 

Daha yerel düşünecek olursak, büyükşehir belediyesine binlerce iş müracaatının olduğunu biliyoruz. Burada emeklisi gelmiş arkadaşların bıraktıklarını düşünsek genç kardeşlerimiz işe başlasa daha dinamik bir belediye çalışmaları olmaz mı? En azından hükümet caddesine dökülen asfalt bir kere yapılırdı. Kaldırımlarımıza döşenen taşlar dansöz gibi oynamazdı. Her bir yere sinyalizasyon yapmaz iyi bir hesaplama ile dal-çık kavşaklar yapılırdı. Bu örnekleri saymak çok mümkün. Mesela Büyükşehir Belediye Başkanının etrafında siyaseten değil de, okumuş bilgili genç danışman kardeşlerimiz olsa, başkan daha aktif olmaz mı? En azından kimse şeytanın çıraklığına soyunmazdı. Başkanı yanlış yönlendiren ve kurum içinde ikilik çıkararak ÇETİN mücadele ile ÜN SALan kimse olmazdı.


Okunma Sayısı : 520
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2933
Dün : 6413
Toplam : 7422475

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri