emeklilik, işsizlik

tekirdağ haberleri

EMEKLİLİK ve İŞSİZLİK

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


EMEKLİLİK ve İŞSİZLİK

 

Denklem güzel değil mi? Emeklilik ve ardından gelen işsizlik. Yani ülkemizde her geçen gün işsizliğin arttığını söyler dururuz. Bu durum resmi olarak da kayıtlarda mevcuttur zaten. Ama şöyle bir düşünelim, emekli olması gerekip te halen çalışmakta olanlar sahneden inse gençlere yer açılmaz mı?


Bu konu mu kaldı yazacak, başka bir şey bulamadın mı diyebilirsiniz. Haklı olabilirsiniz. Ancak küçük de olsa bir analiz yapıp, memleketin işsizlik sorununa bir çözüm getirebiliriz gibi geliyor bana.

 

Bakın binlerce kişi emekliliği geldiği halde halen memuriyetten veya devlet dairelerinden (işçi statüsü) ayrılmıyor. Her birinin ayrı bir nedeni var. Kimi çocuk okutuyor, kimi maaşı azalacağı için geçinemeyeceğini düşünüyor, kimisi ise emekli olursa dünyanın sonu gelecekmiş gibi düşünüyor.


Peki, sorun nerede? Bana göre sorun esasen anlayışta. Çocuk okutanlar zor olduğu için çalışmaya devam edip çocuklarına iyi bir gelecek hazırlama derdinde. Son derece haklılar. Her anne baba bunu yapmalı. Ancak kendi çocuğu üniversiteyi bitirdikten sonra halen emekli olmayanlar çocuğuna iş arıyorlar da, acaba kendileri emekli olmadığı için bir kadronun daha eksik kalmasını sağlayamıyorlar mı? Kendi çocuklarına olmasa bile başkasının çocuklarına bir yer açabilirler mi?

 

Teknoloji döneminde halen bilgisayar kullanmasını bilmeyen ve otomasyon sisteminden hiçbir halt anlamayanların halen devlet dairelerini meşgul ettiğini de atlamamak gerekiyor. Bu emekli olacak büyüklerimizin yerine genç nesil gelse ve devletin kadroları da daha işini seven ve daha dinamik bir yapıya kavuşsa fena mı olur?


Aslına bakarsanız döngüyü doğru kursak işsizlik oranı kendiliğinden kısmen de olsa azalacaktır. Yeni nesil para harcamayı sevdiği için de piyasa ekonomisi de canlanacaktır. Çok ütopik bir şey yazmıyorum. Minicik bir düşünün bakalım. Ülkemizde kaç milyon emeklisi gelmiş de halen çalışan insan var? Ve aynı ülkemizde kaç milyon üniversite mezunu gözleri ışıl ışıl genç kardeşimiz üretmek ve devletine katkı vermek için sıra bekliyor?


Bir çoğumuzun devlet dairelerinde işleri oluyor ve işlem yapmaya gidiyorsunuz. Zaman zaman bilgisayarın tuşuna dokunmaya korkan memurlarla mutlaka karşılaştınız. Orada genç bir kardeşimiz olsa işleminiz ne kadar sürede yapılır, düşündünüz mü? Daha aktif ve daha dinamik bir devlet kadroları için emekli olma yaşı gelmiş çalışanları da bu konuda bir düşünmeye sevk ediyorum. Devletini sevmek sadece sokakta elinde bayrakla yürüyüşe katılmakla olmuyor. Devletini sevmek gelecek nesilleri de düşünmekten geçiyor.

 

Daha yerel düşünecek olursak, büyükşehir belediyesine binlerce iş müracaatının olduğunu biliyoruz. Burada emeklisi gelmiş arkadaşların bıraktıklarını düşünsek genç kardeşlerimiz işe başlasa daha dinamik bir belediye çalışmaları olmaz mı? En azından hükümet caddesine dökülen asfalt bir kere yapılırdı. Kaldırımlarımıza döşenen taşlar dansöz gibi oynamazdı. Her bir yere sinyalizasyon yapmaz iyi bir hesaplama ile dal-çık kavşaklar yapılırdı. Bu örnekleri saymak çok mümkün. Mesela Büyükşehir Belediye Başkanının etrafında siyaseten değil de, okumuş bilgili genç danışman kardeşlerimiz olsa, başkan daha aktif olmaz mı? En azından kimse şeytanın çıraklığına soyunmazdı. Başkanı yanlış yönlendiren ve kurum içinde ikilik çıkararak ÇETİN mücadele ile ÜN SALan kimse olmazdı.


Okunma Sayısı : 446
Yapılan Yorumlar
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5082
Dün : 7632
Toplam : 7104738

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri