poğaça, öğrenci, sabah

tekirdağ haberleri

Elindeki poğaçayı sessizce bırak!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Elindeki poğaçayı sessizce bırak!

 

Sevgili okuyucularım, şimdi sizden küçük bir ricam olacak. Özellikle de sabahın erken saatlerinde yollara düşen insanlarsanız şöyle etrafınızı bir süzmenizi isteyeceğim. Şehirleşme ile birlikte, sabah erken kalkıp işe yetişme telaşı içinde atlanan kahvaltı, güne enerjisiz başlanmasına neden olur. Kahvaltı yapılsa da kalitesi kötü, kalori ve yağ oranı yüksek poğaça, açma, simit gibi kolayca ulaşılabilen besinlerin tercih edilmesi kilo dengesinin korunmasını zorlaştırır. Sadece kilo değil daha zinde olmayı da ortadan kaldırıyor. Ama kahvaltı, güne daha zinde ve sağlıklı başlanmasına, hayat akışına uyum sağlamaya ve performansın artarak, daha enerjik olunmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kahvaltısız güne başlanmamalı.

 

 Malum ısrarla saatlerde alınmıyor ve toplum olarak pek çoğumuz kör karanlıkta ya iş yolunda ya okul yolunda oluyoruz. Herkes bir yerlere yetişme telaşesinde iken eline sağlıklı olduğu tartışılır olan bir poğaça bir börek almış gidiyor. Bizler ister kabul edin ister etmeyin sosyal yaşam içindeki gönüllü köleleriz. Adeta uzun mesai saatleri içine hapis oluyoruz. Bu yetmiyormuş gibi kimi zaman trafiğin kimi zaman bitmek bilmeyen koşturmanın pençesinde kalıyoruz. Kendimize ayırabildiğimiz küçük zamanlarda ise hep bir şeylere geç kalıyoruz.

 

Peki, bu koşturma içinde bedenimize, sağlığımıza ne kadar kulak veriyoruz. Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü diyor her doktor, her uzman. Ancak araştırmalar baktığımız zaman ülkece en fazla es geçtiğimiz öğün kahvaltı öğünü. Toplumun yarıdan fazlası sadece Pazar günleri kahvaltı yapabiliyor. Hafta içi eline poğaçasını alan koşturmanın tam ortasında buluyor kendini. Sonra sağlıklı beyinler, sağlıklı toplum gerek bize diyoruz. Sizce bu saydığım şartlar çerçevesinde mümkün mü bu?

 

Çoğu iş yeri çalışana masasında kahvaltı tarzı bir şeyler yemesine izin vermiyor. Oysa beden kendine gelip, saat gibi çalışması için sağlıklı bir şeylere ihtiyacı var. Aksi halde iş yerinde performans düşüklüğü, algı eksikliği yaşanması içten bile olmuyor doğal olarak.   

 

Toplum yararına faydalı çalışmalar proje halinde sunuluyor. Örneğin nasıl ki sigaradan kurtulmak amaçlanıyorsa bireyler üzerinde daha sağlıklı insan ve toplum için sadece Pazar gününe kalmadan hafta içi de kahvaltı yapabilir hale gelmeliyiz. Bu anlamda belki de yine devlet desteği ile iş yerlerinde yarım saat olsun kahvaltıya düzeni bozmayacak şekilde müsaade edilebilir. Tabii ki kahvaltıya izin var deyip uzun sohbetlerle çaylar kahveler içilsin de asla demiyorum. Belirli bir düzen içinde saatine uygun şekilde yerine getirilebilir diyorum. Gönül ister ki evde herkes kahvaltısını yapsın işine gelsin ancak büyükşehirlerde bazı iş yerleri var ki çok erken saatlerde iş başı yapıyor. Yol, trafik, zaman kaybı derken es geçilen şey elbette kahvaltı oluyor. Ancak uzun saat uyuduktan sonra bedenin sağlıklı yiyeceklere yüzde yüz ihtiyacı var. Arabaya benzin koymadan gidiyor mu? Hayır. Peki, bedenimize ihtiyacı olan şeyi vermeden hızlı ve sağlam bir şekilde yürümesini hangi mantıkla bekliyoruz?

 

Ben bu düşüncemi sadece buraya yazmakla kalmayıp gerekli bakanlığa da iletmiş durumdayım. En kısa zamanda müspet veya menfi şekilde cevaplanacaktır. 

 

Belki bu durum pek çok iş yerine lüks gibi gelebilir fakat bunun anlamı çok açık olarak şu: Sağlıklı olan insanın zihni de sağlıklı çalışır. Geleceğin güzel olmasını istiyorsak sağlıklı bir yaşam sürmeliyiz. Hem akıl sağlığımızı hem de vücut sağlığımızı korumalıyız. Çünkü “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”


Okunma Sayısı : 447
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3730
Dün : 8256
Toplam : 9026059

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri