ekonomi, tekirdağ, ticaret, esnaf

tekirdağ haberleri

SIKINTILI GÜNLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SIKINTILI GÜNLER


Biz de zaman zaman kendimizi kaptırıyor ve siyaset ve belediye hizmetleri ekseninde buluyoruz kendimizi. Sanki konuşulacak onca şey yokmuş gibi. Ticaretin sıkıştığı şu günlerde aslında geçim derdi ile boğuşan milyonlarca vatandaşın sorunlarına da el atmak gerek. En azından gündemde tutmakta fayda var.

 

Kent üzerinde oynanan oyunlar bir tarafa, esnafın ve tüccarın hali ortada. Nakit dönmediği sürece kalkınmanın da zor olacağı malum. Nakit dönmesi için ise üretimin bir an önce başlaması ve tarıma dayalı sanayinin de artması gerekmiyor mu?

 

Bulunduğumuz bölge tam da bunun için en uygun alanlardan birisi değil mi? Bankalar eliyle arazileri birer birer elinden çıkan çiftçimin neredeyse bir fidan ekecek toprağı bulamaz hale geldi. Bakın yıllardır söylenir ama kimse net bir rakam veremez. Trakya toprakları bilmem hangi şirket aldı, yok Katarlılar aldı, yok yabancılara satılıyor. Bankalar kredisini ödeyemeyen çiftçinin malına hemen el koyarak satışını yapıyor.

 

Bu yukarıda yazdıklarım gün içinde hepimizin aklından geçen, duyduklarımız, konuştuklarımız değil mi? Belediye iki sokağa yol yapmamış, bilmem nerede asfalt olmamış. Yok heykel niye yapılmış, yok benim yaptığım yer daha güzel. Bunlar gündemden çıkmalı ve insanların yarı aç olduğu gerçeği konuşulmalı. Başta hükümet kanadı olmak üzere yerel yönetimlerle birlikte el ele verip neler yapılabilir ona bakılmalı.

 

Bakanımız Berat Albayrak geldi. İş adamları ve iş kadınları ile buluştu. Önemli bir toplantı oldu. Anlaşılan o ki, bakan bey söylendiği gibi ‘torpille’ değil hak ederek bakan olmuş. Sokakta ne varsa her şeyden bilgisi var ve önlem alarak ilerliyorlar. Ülkenin Milli duruşunu ortaya koyarak çalışmalar yapıyorlar. Bunu görebildik. Ülkem adına sevindirici bir gelişme olarak bakabiliriz.

 

Sıkıntılı günleri geride bırakmanın bir yolu da yapılacak şeyleri başkasından beklememek. Eğer bir şeyler yapılacaksa önce kendimiz harekete geçmeliyiz. Her tarafından bereket fışkıran bu topraklarda ciddi adımlar atılarak kaybolan yıllarımızı kısa sürede geri alıp öne bile geçebiliriz. Yeter ki tüketim toplumu olup tembellikten kurtulalım.

 

En azından alışverişimi yerli esnaftan yapabiliriz. Tabi yerli esnafımız da günlük kazancını bir kişiden karşılaşacakmış gibi satışa yönelmesin. Kaliteli ve ucuz ürünü sunmasını becerebilsin. Kendi döngümüz içinde yapacağımız ticaretle hem kendimizi, hem de bölgemizi korumuş ve kollamış oluruz. Bu çerçevede insanlar da biraz da mutlu ve gülümseyerek bakarlar hayata.

 

Ne söylediğimiz ortada. Eskilerde olduğu gibi mahalle ilişkilerini güçlendirerek, komşulukları geliştirdiğimizde göreceksiniz ki, elimizdeki telefondan başımızı kaldırmış ve karşılıklı ciddi sohbetlerle ülkemiz adına bir şeyler yapmaya başlamışızdır.

 

Bu arada yerel gazetelerimizi de abone olmayı ve reklam vermeyi de ihmal etmeyin. Bugün değilse yarın mutlaka gazete ve gazeteciler size lazım olacaktır. Derdinizi olmasa bile sevincinizi paylaşmak için yerel gazetelere destek olun ki, yandaş diye suçladığınız gazeteler de gerçek gazeteciliğini yapsın.


Okunma Sayısı : 320
Yapılan Yorumlar
 • TRAKYAKENT EĞİTİME DEVAM EDİYOR
  21 02 2020.. Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği TRAKYAKENT ve Marmara Belediyeler Birliği MBB ortaklığında düzenlenen eğitim çalışmalarına, belediye personeline yönelik olarak “Vatandaş Odaklı Hizmet” konulu program ile devam edildi.
 • TEKNOPARK GENEL KURULU
  20 02 2020--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Kurul Toplantısı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin başkanlığında Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 • Çeşmelerden ikrama devam
  20.02.2020--Ergene Belediyesinin sunmuş olduğu ikram çeşmelerinden sıcak çorbalar vatandaşlara ikram edilmeye devam ediliyor.
 • Örgülerin kraliçesi, Vildan Çakmak
  6 Şubat 2020--Son yılların trend saç modellerinden biri de şüphesiz ki farklı farklı saç örgüleri ile
 • BURSLULUK SINAVI
  6 şubat 2020--Aden okulları Bursluluk sınavı için geri sayım başladı.
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5920
Dün : 15484
Toplam : 10606508

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri