habibe, tekirdağ, pusula

tekirdağ haberleri

Çocuklarımız eğitimin oyuncağı mı?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Çocuklarımız eğitimin oyuncağı mı?
 

Bir eğitim bir de sağlık konusunda sürekli değişimler yaşayan bir ülke olmaya devam ediyoruz. Yine bir eğitim reformu haberi geçtiğimiz günlerde Başbakandan geldi. Başbakan, “2019 yılı sonuna kadar tam gün eğitime geçileceğini” açıkladı. Devamında; “Tekli öğretim olacak. Okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Türkiye’de yabancı dil bilme oranı diğer ülkelere göre istediğimiz düzeyde değil. 4+4+4 sisteminde ilk 4’ten sonraki 5. yıl, yabancı dil eğitimi mecburi hale gelecek” dedi. 
Söylenenler, ilk anda güzel bir hayal gibi düşünülebilir. Ancak, eğitim çevrelerinde gerçekçi bir hedef olmadığı konusunda yaygın bir değerlendirme var. Neden çünkü bunun için de pek çok sebep var ne yazık ki.
Hali hazırda atanmayı bekleyen birçok öğretmen adayımız olsa da ülkemizde öğretmen açığı var. E bir de malum Feto Soruşturması kapsamında 28 bin öğretmen ihraç edildi. Emekli olanlar var bir de. Tekli eğitimde bu açık nasıl kapanacak? Sözleşmeli veya ücretli öğretmen ile çözüm aranacak herhalde.
 Tekli eğitimin yaşama geçirilmesi için önümüzdeki üç yıl içinde 140 bin yeni dersliğe ihtiyaç olduğu hesaplanıyor. Bilindiği gibi, büyükşehirlerde, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde derslik yetersizliği nedeniyle ikili eğitim çok yaygın. Yeni derslik sayısında büyük bir artış olmadan tekli eğitime geçmek hayal gibi.
Okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilecek dendi. Bizce de zorunlu olsun. Zira okul öncesi eğitim çocukların tam kişiliklerinin gelişmeye başladığı bir döneme denk geldiği için faydası elbette var. Ama yine aynı sorun ortaya çıkıyor derslik ve öğretmen sıkıntısı. Demek ki biraz da artık okul yapmak gerekiyor. 
Ne kadar acı ki koskoca Türkiye’nin oturmuş, kemikleşmiş, geleceğimiz olan nesillerimiz için pürüzsüz bir eğitim sistemimiz yok. Çocuklara soruyoruz, velilere soruyoruz. “Biz de tam bilmiyoruz, nasılsa bu sene uygulanan sistem seneye değişmiş oluyor” diyorlar. 

Eğitim sistemimizde sorunlar ne yazık ki bir hayli fazla. Ancak acı olan ise çocuklarımız eğitim sisteminin oyuncağı değil, olmamalı da. Tekli sistem elbette güzelmiş gibi geliyor doğru bir şekilde uygulanırsa şayet. Ancak bunun uygulanması için pek çok düzenlemeye ihtiyaç var. Aslına bakarsanız eğitim ister şuan ki haliyle kalsın isterse yeni tip olarak devam etsin önemli olan çocuklarımızın her birinin her şeyden kıymetli olduğu unutulmadan istikrarlı bir politika izlenerek laik, demokratik, çağdaş değerlerimizden vazgeçilmeye çalışmadan uygulansın. 
Okunma Sayısı : 973
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3070
Dün : 7743
Toplam : 7479602

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri