habibe, tekirdağ, pusula

tekirdağ haberleri

Çocuklarımız eğitimin oyuncağı mı?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Çocuklarımız eğitimin oyuncağı mı?
 

Bir eğitim bir de sağlık konusunda sürekli değişimler yaşayan bir ülke olmaya devam ediyoruz. Yine bir eğitim reformu haberi geçtiğimiz günlerde Başbakandan geldi. Başbakan, “2019 yılı sonuna kadar tam gün eğitime geçileceğini” açıkladı. Devamında; “Tekli öğretim olacak. Okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Türkiye’de yabancı dil bilme oranı diğer ülkelere göre istediğimiz düzeyde değil. 4+4+4 sisteminde ilk 4’ten sonraki 5. yıl, yabancı dil eğitimi mecburi hale gelecek” dedi. 
Söylenenler, ilk anda güzel bir hayal gibi düşünülebilir. Ancak, eğitim çevrelerinde gerçekçi bir hedef olmadığı konusunda yaygın bir değerlendirme var. Neden çünkü bunun için de pek çok sebep var ne yazık ki.
Hali hazırda atanmayı bekleyen birçok öğretmen adayımız olsa da ülkemizde öğretmen açığı var. E bir de malum Feto Soruşturması kapsamında 28 bin öğretmen ihraç edildi. Emekli olanlar var bir de. Tekli eğitimde bu açık nasıl kapanacak? Sözleşmeli veya ücretli öğretmen ile çözüm aranacak herhalde.
 Tekli eğitimin yaşama geçirilmesi için önümüzdeki üç yıl içinde 140 bin yeni dersliğe ihtiyaç olduğu hesaplanıyor. Bilindiği gibi, büyükşehirlerde, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde derslik yetersizliği nedeniyle ikili eğitim çok yaygın. Yeni derslik sayısında büyük bir artış olmadan tekli eğitime geçmek hayal gibi.
Okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilecek dendi. Bizce de zorunlu olsun. Zira okul öncesi eğitim çocukların tam kişiliklerinin gelişmeye başladığı bir döneme denk geldiği için faydası elbette var. Ama yine aynı sorun ortaya çıkıyor derslik ve öğretmen sıkıntısı. Demek ki biraz da artık okul yapmak gerekiyor. 
Ne kadar acı ki koskoca Türkiye’nin oturmuş, kemikleşmiş, geleceğimiz olan nesillerimiz için pürüzsüz bir eğitim sistemimiz yok. Çocuklara soruyoruz, velilere soruyoruz. “Biz de tam bilmiyoruz, nasılsa bu sene uygulanan sistem seneye değişmiş oluyor” diyorlar. 

Eğitim sistemimizde sorunlar ne yazık ki bir hayli fazla. Ancak acı olan ise çocuklarımız eğitim sisteminin oyuncağı değil, olmamalı da. Tekli sistem elbette güzelmiş gibi geliyor doğru bir şekilde uygulanırsa şayet. Ancak bunun uygulanması için pek çok düzenlemeye ihtiyaç var. Aslına bakarsanız eğitim ister şuan ki haliyle kalsın isterse yeni tip olarak devam etsin önemli olan çocuklarımızın her birinin her şeyden kıymetli olduğu unutulmadan istikrarlı bir politika izlenerek laik, demokratik, çağdaş değerlerimizden vazgeçilmeye çalışmadan uygulansın. 
Okunma Sayısı : 799
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5051
Dün : 4057
Toplam : 6522946

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri