tekirdağ, eğitim, sıralama

tekirdağ haberleri

TEKİRDAĞ EĞİTİMDE GERİLEDİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TEKİRDAĞ EĞİTİMDE GERİLEDİ

 

 

Tekirdağ 2018 LYS ve üniversite sınav sonuçlarında hayal kırıklığı yarattı. İYİ Parti Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Muzaffer Doğan, LYS ve üniversite sınavlarındaki başarısızlığı değerlendirdi.


Ülkenin eğitim konusunda geldiği son noktayı paylaşan İYİ Parti Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Muzaffer Doğan, “2000’lerin başında ekonomik gelişmişlik olarak dünyada 17. sıradaydık. Eğitim sıralamalarında da 20. sıradaydık. Hedef 23 yılda ekonomide eğitimde ilk 10’a girmekti. 2019 yılında ekonomide yine 17. sıradayız eğitimde ise PİSA sonuçlarına göre 70 gelişmiş ülke arasında Matematikte 49.,Türkçe okuyup anlamada 50.,Fen Bilgisinde ise 52. sıradayız” dedi.

 

TEKİRDAĞ 66. SIRAYA DÜŞTÜ

Yıllara göre Tekirdağ’ın eğitimdeki rakamlarında düşüş olduğunu vurgulayan Doğan, “Yıllara göre Üniversite sınav sonuçları incelendiğinde düşüş 2012 yılında başlamış olup, sendikaların tedbir alınsın uyarılarına kulak ardı edilmiş ve bu günlere gelinmiştir. İlimiz 2013 yılı üniversite sınav sonuçlarına göre sayısal sıralamada 31. Sıradadır. Tedbir alınmadığı için İlimiz 2014 yılında 54. Sıraya gerilemiştir.2015 yılında da başarısızlık sırası hızla aşağılara inerek 58.sıraya gerilemiştir. İki yıl yayınlanmayan sonuçlar 2018 yılı sonuçları yayınlandığında gördük ki, başarı sırası daha da gerileyerek 66. Sıraya gelinmiştir. Bu sonuç İlimize asla yakışmayan bir sonuçtur. Bizimle birlikte en sonda yer alan illerimizin eğitimi büyük oranda terörden etkilenen illerimizdir. İlimizde terörle ilgili bir  gerekçe olmadığına göre eğitimimizi terör gibi olumsuz etkileyen gerekçe; adalet, hakkaniyet ve liyakat giderek uzaklaşma olduğu açıkça görülmelidir” diye konuştu.


LİSELERE GİRİŞ SINAVINDA 45. SIRADA TEKİRDAĞ

Liselere giriş sınavında da durumun farklı olmadığını aktaran Doğan, “İlimizdeki Ortaokul seviyesindeki okul velileri öğrencilerin eğitimi ile ilgili konulara çok ilgilidirler. Fakat Ortaokul sonu lise sınavlarında da muazzam bir düşüş görülmektedir. 2013 yılında 20 li sıralarda olan ilimiz 2018 yılına gelindiğinde 45.sıraya gerilemiştir. Sınavda ki dersler itibariyle inceliğinde durum daha da vahimdir. Türkçe testinde, 20 soruda 16,60 puan ile 43. sıradayız. Matematik testinde, 20 soruda 6.87 puan ile 46. sıradayız. Fen Bilimleri testinde, 20 soruda 13.21 puan ile 44. sıradayız. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde, 20 soruda 9,18 puan ile 59. sıradayız. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde, 20 soruda 9,69 puan ile 58. sıradayız. Yabancı dil testinde, 10 soruda 7,91 puan ile 37. Sıradayız” sözlerini kaydetti.


Eğitimin Tekirdağ’da kan kaybettiğini belirten Doğan, “Bu yandaşlık sonucu tecrübeli idarecinin yerine acemi tecrübesiz bir ekip getirilmiştir. Gelen liyakatsiz ekibe Öğretmenler de fazla güvenmemiş zaman içinde adalet duygusu zedelenmiştir. Okullarımız bugün adaletin aşındığı, hukukun işlemez olduğu yerler haline gelmiştir. Adaletsiz ve liyakatsiz uygulamalar ilimizde kaliteli eğitimi adeta yok etmiştir. Bu adaletsizliğin eğitimi olumsuz etkileyeceği tüm eğitim paydaşlarınca; iktidar partisinin O dönemdeki il başkanlarına ve yöneticilerine defalarca dile getirilmiş ama yandaş sendikanın eğitime yaptıkları adeta görmezden gelinmiştir. Bu kayıtsızlık Tekirdağ eğitimine çok büyük zarar vermiştir. Sonuç olarak; Yukarıdaki yanlış uygulamalarla, İlimizin eğitimine,  geleceğine adeta bir darbe vurulmuştur. Bu sonuçlarda en büyük vebal bu dönemde görev yapan en büyük mülki amirler ile iktidar partisinin yöneticilerindedir.  Ortaya çıkan tablo son derece vahimdir. Umut ederiz ki başta Sayın Valimiz, Milli Eğitim Müdürümüz ve tüm ilgililer ilimizin eğitimini daha kaliteli hale getirmek için üzerine düşeni yaparlar. Aksi halde gelecek yıl eğitim adına daha kötü sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmazdır” dedi.

 

Kaynak: Ferhat Akgün-Odak Haber


Okunma Sayısı : 1051
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3453
Dün : 8256
Toplam : 9025782

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri