sadık baş

tekirdağ haberleri

sadık, tekirdağ, aden koleji

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ÇOCUKLAR YÖNETMELİ

 


Türkiye’de dershanelerin dönüşüm süreci kapsamında özel okula dönüşen ve geçtiğimiz sene özel okul ruhsatı alan Tekirdağ Aden Koleji’nin kurucusu Sadık Baş ile okulu ve eğitim sistemi üzerine defalarca röportajlar yapıldı. Ancak bu sefer ki röportaj bambaşka. Çünkü bu kez Sadık Baş’ın hobileri nelerdir, çocuklarına zaman ayırıyor mu, ailesiyle nasıl vakit geçiriyor bunları konuşuyoruz. Anlayacağınız bu sefer ki buluşmamız özel röportaj tadında şekilleniyor.


Hepimizin bildiği üzere Sadık Baş hem kendi ismini hem de dershaneden okula dönen ve bu anlamda Trakya Bölgesi’nde öncü olan Aden Koleji’ni kısa sürede pek çok kişinin hafızasına kazımayı başardı. Bugün Sadık Baş dediğimizde Aden Koleji, Aden Koleji dediğimizde Sadık Baş akla geliyor. Peki kimdir Sadık Baş, onu ne itti eğitimciliğe, boş zamanlarında neler yapar, bir kız bir erkek evlada sahip olan Sadık Baş çocuklarına zaman ayırıyor mu tüm bunlar daha fazlası özel röportajımızın içinde yer alıyor.
 
Habibe Tilki Üzel: Sadık Baş’ı nasıl bilirsiniz diye çevrenize sorduğumuzda herkes okuma ve yazmaya bayılır. Aklına gelenleri yazar diyorlar. Doğru mudur?
Sadık Baş: Aynen öyle yazmaya ve okumaya bayılıyorum. Bu eskiden beridir böyle. Aklıma gelenleri, karşılaştığım ilginç olayları yazarım sonra yıllar sonra çıkarıp okuduğum zaman çok hoşuma gider. Hatta geçenlerde 2004 yılında yazdığım bir yazım elime geçti. Ne ilginç ki özel okulu seçmek, eğitim konulu bir yazı yazmışım. Yıllar sonra okumak çok hoşuma gitti.
 
H.T.Ü.: Okulunuzun içinde bir klasik araba görüyoruz ki güzel mi güzel bu konuya da meraklıyız galiba.
S.B.: Klasik araba merakım var. O gördüğünüz 67 model bir Mustang. Genellikle burada duruyor nadir de olsa bazen dışarı çıkartıyorum. İlk arabamı ise üniversite 3. sınıfta almıştım ki onu da hiç unutmam 75 model Camaro idi. Aslına bakarsanız evet araba merakım var ancak ben doğayı da çok seviyorum. Su sesi, rüzgar sesi, güneş, deniz doğa ile ilgili ne varsa bayılıyorum. Kimi zaman arkadaşlarla araziye çıkıyoruz. Dinlendiğimi hissediyorum. Ayrıca yelken merakım var. Denizi ve yelkenle mücadaleyi çok seviyorum. Ayrıca boks yapıyorum. Okulda da hocalığını yapıyorum zaten. Hobileriniz neler derseniz bunları rahatlıkla söyleyebilirim.
 
H.T.Ü.: Üniversite eğitiminizi nerede tamamladınız?
S.B.: Afyonkarahisar’da Kocatepe Üniversitesi İşletme okudum. Sonrasında 2 – 3 yıl kadar İngiltere’de kaldım, eğitim aldım, dilimi geliştirdim. Bu yüzden İngilizcem iyidir. Mutlaka dilin olması gerektiğine inanan insanlardanım. Yabancı bir ülkede yaşamak sürekli misafir olmak gibi bir şey. Ne sahipleniyor ne sahipleniliyorsunuz. Ancak farklı bir kültür tanımak, dil öğrenmek için çok gerekli bir şey. Bu yüzden zor da olsa kendi çocuklarımın da böyle bir tecrübeye sahip olmalarını isterim.
 
H.T.Ü.: Hazır çocuk demişken bir erkek bir de yeni doğmuş bir kız çocuğu babası olduğunuzu biliyoruz.
S. B.: Çok şanslıyım ki sağlıklı iki tane evladım var. 2 yaşında Emir Hamza adında bir oğlum, 2 aylık Lina adında bir kızım var. Eşim avukattır. Eşim de ben de yoğun insanlarız ancak çocuklarımız hayatımıza dahil olduktan sonra tüm yorgunluğumuza rağmen hayat bambaşka oldu. Ben zaten çocukları seven bir insanım. Eğitimcilikle de belki bu yüzden hayatım kesişti. Çocuklarıma, eşime mutlaka zaman ayırıyorum. Özellikle hafta sonları bizim için aile günleridir. Bunu sürdürmeye de itina gösteriyorum.
 
H.T.Ü.: Okulunuz üzerine röportaj yaptığımızda görmüştük ki disiplinli bir kişiliğiniz var. Bu durum çocuklarınız için de geçerli mi?
S.B.: Kuralcı bir insanım. Bu çocuk yetiştirme konusunda da değişmez. Çocuklarımı kurallar eşliğinde büyütüyorum ki zaten çok şımartılmadan büyümelerini istiyorum. Bence kuralla yetişen çocuk ilkeli bir insan oluyor. 
 
H.T.Ü.: Emir ve Lina okul çağına geldiklerinde kendi okulunuzda okusun ister misiniz yoksa başka okula mı gönderirsiniz?
S.B.: Elbette kendi okulumda okumalarını isterim. Hem benim hem onların bu dengeyi oturtacaklarına inanıyorum. Şöyle söyleyeyim ki kardeşim kendi öğrencimdi, 3 ay bunu kimse bilmedi bile. Yine yeğenim var okulda ama her şey olması gereken dengede. 
 
H.T.Ü.: Çocuklarınızın hangi mesleği seçmelerini isterseniz?
S.B.: Bu konuyla ilgili şunu samimiyetle söylerim ki çok sevdikleri bir işi yapsınlar. O zaman çalışır gibi değil de hobi gibi iş yapacaklardır. İyi bir üniversitede okumalarını ve akademik hayatlarının olmasını isterim. Bence aileler çocuklarını iyi gözlemlemeli. Yeteneklerini keşfetmeli ve seçenek sunmalılar. Çocuk içinden mutlaka birine eğilim gösterecektir. Aksi takdirde yeteneği yok olup gider. Bana göre her bir çocuk bir damla, eğer yeterince ilgilenilmezse yağmur olup dereye akıyor, oradan denize akıyor ve kayboluyor. Buna izin vermeyelim. Aslında çocuklar dünyayı yönetmeli. Çünkü onların istedikleri her şey mutluluk üzerine. Böylece ne savaş olur ne açlık ne kötü bir dünya. Onlar yönetsin yetişkinler sadece tercüman olsun. 
 
H.T.Ü.: Bu sefer iş konuşmayalım dedik ama şunu öğrenmek isteriz eğitimciliğe nasıl başladınız? Hep kafanızda olan bir yatırım şeklimiydi?
S.B.: Hayat bazen bazı şeyleri kendisi belirliyor. Eğitimcilik aklımda yoktu. Tekstil işleri ile uğraşıyordum. İşçi bir anne babanın evladıyım. Kendi kendime planlar hep yapardım zaten ama eğitim üzerine değildi. Derken bir arkadaşım dershane almış benden de İngilizce konusunda yardım istedi. Önce 1 ay İngilizce dersi verdim. Sonra 1 sene hiç ücret almadan derslere girdim. Öğrencilerimi yabancı dil sınavına hazırladım. Hem İngilizce hem öğrencilerle beraber olmak hobi gibiydi. Sonra dershane el değiştirdi. Sahibi bana fiyat düşürelim gibi şeyler söyledi. Ben de ben zaten ücret almıyorum, biz anlaşamayacağız diyerek bir daha gitmedim. Ama öğrencilerimi de yarı yolda bırakamazdım sınava kısa süre kalmıştı. Kendi ofisimde ders vermeye devam ettim. Çocuklar beni İngilizce hocası sanıyorlardı. Onlara da anlattım, ben hoca değilim diye. Ama o kadar etkilenmiştim ki bir şeyler öğretmenin hazzından. O sene öğrencilerimin çoğu üniversiteyi kazandı. Ama ben hala dershanem olsun falan demiyorum. Günlerden bir gün bir öğretmen arkadaşım ve öğrencilerim mekanda otururken karşılaşıyoruz. Yanlarına gidiyorum. Konu konuyu açıyor ve dershane açalıma geliyor. O sıralarda bir Porsche almak üzereyken onu iptal edip dershaneciliğe yatırım yaptım. 2004’de ilk Keşan’da açtık sonra 2006’da Tekirdağ’da dershane açtık. 2012’de Keşan’da okul açtık. 2015’te ise Aden Kolejini dershaneden dönüştürdük. Benim ki tuhaf bir yol. Kafamda olmayan şeyler hayatıma girdi. Bugün olduğum noktadan ve yaptığım işten çok memnunum.  
 
H.T.Ü.:  Son olarak eminim ki çok daha güzel başarılara imza atacaksınız ancak gelecekte neyi mutlaka yapmak isterim diyorsunuz?
S.B.: Yelkenle dünyayı gezmeyi çok istiyorum. Ama özellikle toplum yararına bir şey yapmak istiyorum. 0 – 4 yaş arası kimsesiz çocuklar için bir merkez kurmayı çok isterim. Çünkü gerçekten bırakılmış o küçük çocuklara hiç dayanamıyorum.
 
H.T.Ü.: Görüyoruz ki tam da olmanız gereken yerdesiniz çocukların arasında. Eminiz ki sizden çok şey öğrenecekler hem hayata dair hem de eğitime dair. Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.           

Okunma Sayısı : 2484
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4980
Dün : 9409
Toplam : 7467109

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri