tekirdağ haberleri, doktorlar

tekirdağ haberleri

DOKTORLAR İÇİN MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOKTORLAR İÇİN MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

 

Bütün doktorlar tabip odalarına kayıtlı olarak doktorluk mesleğini sürdürürler. Her şehirde ayrı ayrı kurulu bu tabip odaları da Türkiye Tabipler Birliği’ni meydana getirir. Her doktor öncelikle mesleğe başlarken ettikleri Hipokrat yemini prensipleri doğrultusunda sadakatle çalışır. Doktorlar her zaman için doktorluk mesleğinin itibarını zedeleyecek bir davranışta bulunmaktan kaçınırlar.

Ancak ne yazık ki her zaman duyduğumuz gibi bazı istenmeyen durumlar da olmuyor değil. Doktorluk faaliyetleri sırasında yanlış uygulamalar, yanlış tedaviler, yanlış ameliyatlar, olmaması gerekmesine rağmen yapılıyor. Bu yüzden de tedavi görenler zarar görebiliyor. Gördükleri bu zararın tazmin edilmesi yönünde talepte de bulunuyorlar. Doktorlar bu tür zararları tazmin etmek durumunda kalabiliyorlar.

Doktorlar için mesleki sorumluluk sigortaları, bu şekildeki veya benzer durumdaki tazminat taleplerine karşı doktorlara koruma güvencesi veriyor. Bütün sigorta şirketleri farklı isimler verse de aslında temelinde doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası vardır.

2006 yılında yayınlanan mesleki sorumluluk sigortası genel şartlarına bağlı olarak bu kloz verilmektedir. Bu sigorta ile sigorta şirketinin, sigorta sözleşmesindeki şartlara bağlı olarak sağladığı güvenceler şunlar olmaktadır:

·         Doktorlar, poliçede konusu belirlendiği gibi doktorluk faaliyetini yaparken, görevini gerektiği şekilde yapmamışsa

·         Doktorlar hastasında karşı özen borcunu yerine getirmemişse

·         Doktorlar herhangi bir kusurlu davranışları yüzünden doğan zararları ödemek zorunda kalmışsa

·         Doktorlar herhangi bir kusurlu davranışları yüzünden yakında bir takım zararları ödemek zorunda kalacaksa

·            Doktorlar bu zararlar nedeniyle takibe uğramış ve yargılama giderleri ve avukatlık ücretleri gibi bir takım masraflar yapmışsa

Bütün bu sayılan durumlarda ortaya çıkan zararlar sigorta şirketi tarafından poliçede yazılı olan limitler içinde kalmak suretiyle teminat altına alınmaktadır.

Ancak, doktorlar manevi tazminat talepleri ile de karşılaşabilirler. Bu durumda tazminat talebi eğer poliçede belirlenen teminat limitlerinin içindeyse ya da en fazla yüzde 50’si ile sınırlı olmak kaydıyla karşılanır.

Ancak doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası, şu durumları kapsam dışında tutar:

·                Doktorların, poliçede belirlenen sınırlar dışında, aynı zamanda etik olmayan faaliyetleri sonucunda bir zarar doğmuşsa

·                Doktorların kasıtlı davranışları ile bir zarar meydana gelmişse

·           Doktorlar, işini yaparken alkol, uyuşturucu veya narkotik maddelerin etkisi altındayken bir zarara neden olmuşsa.

Bu genel kurallar dışında şu durumlar da doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası kapsamı dışındadır:

·                Genel anestezi işlemi eğer ruhsatlı bir sağlık kuruluşunda yapılmamışsa ve bir acil durum söz konusu değilse, bu işlemden kaynaklanan tazminat talepleri,

·         İlk yardım ve acil müdahale olmamasına rağmen meslekten geçici menedilen doktorların tedavi ve sağlık hizmetlerinden kaynaklanan tazminat talepleri

·                İlk yardım veya acil müdahale hizmetlerinin sunulduğu yerlerde, bulunması gerekli ekipmanın doktorların kusurları yüzünden olmamasından kaynaklanan tazminat talepleri

·                Tıbbi amaçlı kullanım dışında, radyoaktif etkilenme yüzünden talep edilen tazminat talepleri

·                Tıbbi amaçlı kullanım dışında, asbest içeren ürünlerin kullanımından kaynaklanan bütün tazminat talepleri

Bu sayılan durumlarda sigorta şirketleri ortaya çıkan zararı ödemezler.

Aslında doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası, doktorların, bir taraftan kendi vicdani yükümlülüklerini karşılarken diğer taraftan da üçüncü kişilere verdikleri maddi ve manevi zararların tazmin edilmesi yoluyla faaliyetlerini daha rahat yürütebilmelerine olanak tanımaktadır. Elbette doktor da olsalar başkasına zarar vermemek yükümlülükleri vardır. Zarar, bir ihmalden de kaynaklansa, dikkatsiz yapılan bir işlemden de kaynaklansa tazmin edilmek durumundadır.

Okunma Sayısı : 824
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 615
Dün : 5342
Toplam : 6926931

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri