tekirdağ haberleri, doktorlar

tekirdağ haberleri

DOKTORLAR İÇİN MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOKTORLAR İÇİN MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

 

Bütün doktorlar tabip odalarına kayıtlı olarak doktorluk mesleğini sürdürürler. Her şehirde ayrı ayrı kurulu bu tabip odaları da Türkiye Tabipler Birliği’ni meydana getirir. Her doktor öncelikle mesleğe başlarken ettikleri Hipokrat yemini prensipleri doğrultusunda sadakatle çalışır. Doktorlar her zaman için doktorluk mesleğinin itibarını zedeleyecek bir davranışta bulunmaktan kaçınırlar.

Ancak ne yazık ki her zaman duyduğumuz gibi bazı istenmeyen durumlar da olmuyor değil. Doktorluk faaliyetleri sırasında yanlış uygulamalar, yanlış tedaviler, yanlış ameliyatlar, olmaması gerekmesine rağmen yapılıyor. Bu yüzden de tedavi görenler zarar görebiliyor. Gördükleri bu zararın tazmin edilmesi yönünde talepte de bulunuyorlar. Doktorlar bu tür zararları tazmin etmek durumunda kalabiliyorlar.

Doktorlar için mesleki sorumluluk sigortaları, bu şekildeki veya benzer durumdaki tazminat taleplerine karşı doktorlara koruma güvencesi veriyor. Bütün sigorta şirketleri farklı isimler verse de aslında temelinde doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası vardır.

2006 yılında yayınlanan mesleki sorumluluk sigortası genel şartlarına bağlı olarak bu kloz verilmektedir. Bu sigorta ile sigorta şirketinin, sigorta sözleşmesindeki şartlara bağlı olarak sağladığı güvenceler şunlar olmaktadır:

·         Doktorlar, poliçede konusu belirlendiği gibi doktorluk faaliyetini yaparken, görevini gerektiği şekilde yapmamışsa

·         Doktorlar hastasında karşı özen borcunu yerine getirmemişse

·         Doktorlar herhangi bir kusurlu davranışları yüzünden doğan zararları ödemek zorunda kalmışsa

·         Doktorlar herhangi bir kusurlu davranışları yüzünden yakında bir takım zararları ödemek zorunda kalacaksa

·            Doktorlar bu zararlar nedeniyle takibe uğramış ve yargılama giderleri ve avukatlık ücretleri gibi bir takım masraflar yapmışsa

Bütün bu sayılan durumlarda ortaya çıkan zararlar sigorta şirketi tarafından poliçede yazılı olan limitler içinde kalmak suretiyle teminat altına alınmaktadır.

Ancak, doktorlar manevi tazminat talepleri ile de karşılaşabilirler. Bu durumda tazminat talebi eğer poliçede belirlenen teminat limitlerinin içindeyse ya da en fazla yüzde 50’si ile sınırlı olmak kaydıyla karşılanır.

Ancak doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası, şu durumları kapsam dışında tutar:

·                Doktorların, poliçede belirlenen sınırlar dışında, aynı zamanda etik olmayan faaliyetleri sonucunda bir zarar doğmuşsa

·                Doktorların kasıtlı davranışları ile bir zarar meydana gelmişse

·           Doktorlar, işini yaparken alkol, uyuşturucu veya narkotik maddelerin etkisi altındayken bir zarara neden olmuşsa.

Bu genel kurallar dışında şu durumlar da doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası kapsamı dışındadır:

·                Genel anestezi işlemi eğer ruhsatlı bir sağlık kuruluşunda yapılmamışsa ve bir acil durum söz konusu değilse, bu işlemden kaynaklanan tazminat talepleri,

·         İlk yardım ve acil müdahale olmamasına rağmen meslekten geçici menedilen doktorların tedavi ve sağlık hizmetlerinden kaynaklanan tazminat talepleri

·                İlk yardım veya acil müdahale hizmetlerinin sunulduğu yerlerde, bulunması gerekli ekipmanın doktorların kusurları yüzünden olmamasından kaynaklanan tazminat talepleri

·                Tıbbi amaçlı kullanım dışında, radyoaktif etkilenme yüzünden talep edilen tazminat talepleri

·                Tıbbi amaçlı kullanım dışında, asbest içeren ürünlerin kullanımından kaynaklanan bütün tazminat talepleri

Bu sayılan durumlarda sigorta şirketleri ortaya çıkan zararı ödemezler.

Aslında doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası, doktorların, bir taraftan kendi vicdani yükümlülüklerini karşılarken diğer taraftan da üçüncü kişilere verdikleri maddi ve manevi zararların tazmin edilmesi yoluyla faaliyetlerini daha rahat yürütebilmelerine olanak tanımaktadır. Elbette doktor da olsalar başkasına zarar vermemek yükümlülükleri vardır. Zarar, bir ihmalden de kaynaklansa, dikkatsiz yapılan bir işlemden de kaynaklansa tazmin edilmek durumundadır.

Okunma Sayısı : 717
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5127
Dün : 4057
Toplam : 6523022

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri