diyetisyen. emine, pusula

tekirdağ haberleri

DİYETİSYEN KİMDİR? NEDEN DİYETİSYENE İHTİYAÇ DUYARIZ?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DİYETİSYEN KİMDİR? NEDEN DİYETİSYENE İHTİYAÇ DUYARIZ?

 

 

Bu hafta ki yazımı mesleğimi tanıtmak için yazmak istedim. Daha önce de söylediğim gibi bu köşede yazdığım yazılarımı genellikle danışanlarımdan gelen sorular doğrultusunda hazırlıyorum. Neden meslek tanımını yapmak istediğim konusuna gelince;

 

1-      Sosyal medya, internet, televizyon kanalları gibi alanlarda beslenme tavsiyeleri uçuşup duruyor. Buralardaki bilgileri nasıl değerlendirmeniz gerektiği konusunda fikriniz olsun istedim.

2-      Diyetisyenlik mesleğini merak edenlere ve bu alanda çalışmak isteyenlere yol göstersin istedim.

Önce konuya meslek tanımı ile girmek isterim:

 Diyetisyen yani beslenme uzmanının tanımı;  İnsanların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenebilmeleri için yemek listelerinin hazırlanması, yiyeceklerin sağlığa uygun bir şekilde pişirilip sunulması konusunda çalışan, var olan besin kaynaklarının ekonomik ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan ve bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren meslek elemanıdır.

Görevlerine gelecek olursak;

1 - Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler,

2 - Toplumun yanlış beslenme alışkanlıklarını saptar. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarına karşı önlemlerin alınmasını sağlar,

3  - Besin analizlerini yapar,

4 - Diyet ürünleri geliştirir,

5  - Çeşitli hastalık durumlarındaki birey ve gruplar için hastalık durumlarına uygun diyetleri planlar,

6 - Toplu beslenme yapılan kurum ve kuruluşlarda beslenme ilkelerine uygun hizmetin verilmesini sağlar. Besinlerin satın alınması, hazırlanıp pişirilmesi, saklanması ilkelerini belirler ve uygulanmasını sağlar,

7 - Toplumu ve bireyleri sağlıklı ve ekonomik beslenme yöntemleri konusunda eğitir, eğitim materyallerini hazırlar.

Diyetisyenlerin Çalıştığı Alanlar;

 - Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında,

- Koruyucu ve eğitici diyetisyen olarak, halk sağlığı hizmetlerinde,

- Klinik diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında ve yataklı tedavi kurumlarında (enfeksiyon, şişmanlık, şeker ve kalp hastalıkları gibi hastalıkların tedavilerinde ve rehabilitasyonda özel diyetler hazırlarlar) çalışabilirler.

 - Toplu beslenme yapan kuruluşlarda, besin üretimi yapan kuruluşlarda,

 - Özel beslenme ve spor merkezlerinde görev alabilirler.

Diyetisyen tıp eğitimi almaz ancak Fizyoloji,  Beslenme Bilimleri, Diyetetik, Toplu Beslenme Sistemleri, Biyokimya, Anatomi, Halk Sağlığı ve Metabolizma dallarında eğitim alır. Doğrudan tahlil isteme yetkisi yoktur ancak tahlil istemlerini dahiliye , endokrin, kalp-damar hastalıkları uzmanı gibi doktorlara yönlendirerek önce onların sonuçları yorumlamasını ister ve ardından aşağıda vereceğim konularda tahlil sonuçlarını değerlendirerek bireye özgü bir beslenme planı uygular. İstenen tahliller ise;

Açlık-Tokluk Glikoz :Genel olarak öğün öncesi ve öğün sonrası diye nitelendirilen açlık ve tokluk kan şekerine bakarak, bireyde şeker hastalığı (diyabet) olup olmadığı hakkında bilgi verir.

 HDL-LDL-Trigliserid-Total Kolesterol: Kandaki yağları gösterir ve bireyin beslenme programı düzenlenirken yağ miktarı bu bulguya göre kısıtlanır.  

 TSH-Serbest T3-Serbest T4: Bu hormon testleri “Tiroid Fonksiyon Testi” olarak bilinir ve bireyin metabolizması hakkında bilgi verir.  

ALT-AST:Karaciğer fonksiyon testidir, bireyin karaciğer yağlanması olup olmadığı hakkında bilgi verir. Duruma göre karaciğer koruyucu veya rahatsızlığına uygun beslenme programı düzenlenir.  

 Ürik Asit-Bilirubin-Kreatinin: Böbrek fonksiyon testidir. Hastanın rahatsızlığı göz önüne alınarak gerekli beslenme tedavisi uygulanır.  

 İnsülin-Kortizol: Bu hormon testleri bireyde kilo verememe veya kilo vermede bir baskılanma söz konusu olup olmadığı hakkında bilgi verir.  

 Fe-B12-Hemoglobin-Hemogram: Bu bulgular demir eksikliği, kansızlık, B12 vitamini ve kan değerleri ile ilgili sonuçları değerlendirir. 

Tüm bu bulgular göz önünde bulundurularak biz diyetisyenler tarafından bireyin ulaşabileceği hedefler belirlenir; yaşam tarzına ve sağlık durumuna uygun, yeterli ve dengeli bir beslenme programı oluşturulur.

Her zaman altını çizerek söylerim, ’Diyeti diyetisyen yazar.’, ‘Diyet bireye özel olmalıdır.’

Bütün bu açıklamalar doğrultusunda diyetisyen olmayan hatta ve hatta sağlık alanında hiçbir eğitim almamış olan ‘şu kadar günde bu kadar kilo verdiriyorum’ diyenlere hala güvenmeyi tercih ediyorsanız, sizin seçiminiz, sorumlu sizsiniz ve sonuçlarına katlanın derim. Farkındayım oldukça sert bir ifade kullandım ancak sebebini küçük bir örnekle anlatayım:

Çok sık dilimize pelesenk olan şu bazal metabolizma hızının ne olduğunu biliyorsunuz artık. Vücudunuzun çalışabilmesi için almanız gereken en düşük enerji (kalori) miktarıdır.

Diyelim ki sizin bazal metabolizma hızınız 1300 kilokalori olsun. Oturarak çalışan,spor yapmayan, evine/işine arabayla gidip gelen, zorunlu olmadıkça hareket etmeyen bir birey dahi olsanız sizin günlük olarak almanız gereken enerji yani kalori miktarınız 1550-1600 civarındadır. Siz eğer bu enerjinin fazlasını alıyorsanız kilonuz artar, daha azını alıyorsanız kilo verirsiniz. İşin uzmanı olmayan kişi de size kalkıp 1200 kilokalorilik bir program uygulamanızı söyler ise soruyorum ‘ne kadar sağlıklı kilo vermiş olursunuz?’ çünkü almanız gereken en az enerji 1300 ki bu enerjinin kaçta kaçanın hangi besinlerden gelmesi gerektiği konusuna girmiyorum bile. Vücudunuzu tehlikeye atmış olmaz mısınız?

Sevgili okurlar lütfen şunları unutmayın:

1-      Her diyet bireye özeldir.

2-      Her bireyin enerji besin gereksinimleri farklıdır.

3-      Her sorununuzu bir uzmanın çözmesine izin verin.

Aksi durumlarda fatura size daima olması gerekenden daha pahalıya çıkar.

Sevgi ve sağlıkla kalın.

Okunma Sayısı : 491
Yapılan Yorumlar
 • 4. Uluslararası Rodosto Kupası başlıyor
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu ve Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası Rodosto Kupası’nın programı belli oldu.
 • TREDAŞ AİLESİ TEKNOFEST’TE
  20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne, TREDAŞ çalışanları da çocuklarıyla birlikte katıldı.
 • Metruk binalar ilaçlanıyor
  Kent içindeki metruk binalar hem görsel olarak kentin görüntüsünü bozuyor hem de fiziki anlamda tehlike arz ediyor. Bir türlü dokunulmayan bu metruk binalara ilaçlama çalışması yapıldı.
 • Başkan Aşure Günü’nde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muharrem ayı münasebetiyle Marmaraereğlisi ilçesi Yeniçiftlik Mahallesinde düzenlenen Aşure Günü etkinliğine katıldı.
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2929
Dün : 7996
Toplam : 6941932

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri