ağaç, tekirdağ, makale

tekirdağ haberleri

Dikili bir ağacın olsun!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Dikili bir ağacın olsun!


Son günlerde ülkemizdeki ağaç katliamları pek çok kişi gibi benimde canımı oldukça sıkıyor. Avrupa ülkelerinde bizde yaşandığı gibi sayısız ağaç katliamı şöyle dursun bir ağacın dalına zarar vermenin bile cezası var.

 

Ülkemizde ise ne yazık ki hiçbir şeye tam manasıyla kıymet vermiyoruz. Bu konuda o kadar gaddarız ki, o kadar zalimiz ki koruma ve sahip çıkma duygumuz o kadar yüzeysel ki ne doğayı, ne ağaçları, ne bitkileri, ne hayvanları, ne bebekleri, ne çocukları, ne kadınları, ne erkekleri ne insanları asla tam manasıyla hakkını vererek koruyamıyoruz.

 

Son günlerde her akşam haberlerinde canım ülkemizin başka noktalarında ağaçların cayır cayır yandığını görüyoruz. Yanan sadece ağaç mı asla değil. Yanan ormanlarımız, yanan nefesimiz, yanan geleceğimiz, yanan o alanda yaşayan pek çok canlı hayvan türü, yanan ruhu ve canı olan güzelim ağaçlarımız. Üstüne üstlük acı olan çıkan tüm bu yangınların nedenlerinin muamma oluşları. Yeteri kadar araştırılmıyor olmaları. Yetkililerden açıklama geliyor, deniyor ki: “Yanan ağaçların yeri kimseye rant kapısı olmayacaktır.” Umuyoruz ki bu cümle gerçekten samimiyetle söylenmiştir.

 

Malum hemen hemen her olaya dini karıştırıyoruz ülkemizde. Gel gelelim dinin dediklerini karıştırdığımız kadar yerine getirmeyi de başarsaydık şuan çok daha doğru adımlar atmayı başarmış bir toplum olurduk. Dinimizdeki Hadis i Şerif diyor ki, “Kıyametin koptuğunu görseniz de elinizdeki fidanı dikin.” Bu Hadis i Şerif ile görüyoruz ki ağaç dikmek, dikilen ağaca sahip çıkmak, filizi toprakla buluşturmak dinimizce de çok kutsal ve ulvi bir görev. Ağacın, yeşilin ülkemiz ve dünyamız için kıymetli olmasını toplumsal manada önemsemiyorsanız dini açıdan önemseyin, yok dini açıdan bakmıyorsanız çocuklarımızın gelecekleri diye bakın bari. Demem o ki konuya ne taraftan bakarsanız bakın yeter ki artık hakkıyla korumayı ve zenginleştirmeyi bilelim.

 

Ormanlarımızı koruma ve zenginleştirme konusu çok hassas ve mutlaka bir şeyler yapılması gereken hatta yasa tasarısı ile uygulanıyor olması gereken bir konu. Rant rant nereye kadar rant artık. 2007 yılında güya bir gündem ortaya atılmıştı özellikle evlenen ve bebek sahibi olan insanların fidan dikmeleri zorunlu hale getirilecekti. Fakat konu tam manasıyla yasalaşmadı. O yıldan sonra bazı büyükşehir belediyeleri konuya önem vererek evlenen ve bebek sahibi olan aileler adına fidan dikme eylemi gerçekleştirdiler. Bunun örnekleri ülkemizde var fakat konu rutin bir geleneğe kavuşturulmadıktan sonra ara ara yapılmış ve yapılıyor olması çok yol kat etmiyor.

 

Bugün sokağa çıkalım ve bir anket gerçekleştirelim kaç kişinin dikili bir ağacı var? Korkarım ki rakamlar hiç yüz güldürecek seviyede değildir. Yukarıda da dediğim gibi bu ülkede koruma ve sahip çıkma duygumuz oldukça yüzeysel. Özellikle çocuklarımızı, hayvanlarımızı ve yeşilimizi korumaya yönelik zarar geldiğinde ciddi ceza yaptırımları getirilerek artık bir şeyler yapılmalı. Üstelik bu konuya tüm devlet adamları, hükümetten muhalefete kim varsa destek vermeli. Parti olayı asla gözetilmemeli. Aksi halde çok değil bundan kısa bir süre sonra ne sağlıklı yeşil alanlarımız, doğamız olacak ne de o doğa içinde mutlulukla gülücükler saçan çocuklarımız, koşturan hayvanlarımız olacak. Çünkü hiç birini koruyamıyoruz. Konuyla ilgili derin araştırmalar yapıp başka ülkeler bu konularda nasıl bir tavır sergiliyorlar inceleyerek kendimize uygun modeli seçip geliştirmemiz şart.

 

Bu anlamda hepimize, herkese görev düşüyor. Artık daha fazla yanmasın içimiz, ciğerlerimiz. Sahip olduğumuz zenginliklere sıkı sıkı sarılıp değer vermeyi bilelim.

 

 Aslına bakarsanız Mustafa Kemal Atatürk’ü azıcık kendimize rehber alabilsek çok yol kat edeceğiz. Bilenler bilir büyük Önder Atatürk’ün tarihte ağladığı anlar nadirdir. Ama onlardan biri vardır ki bir İğde Ağacı gözyaşı dökmesine sebep olmuştur. Ankara’da yol kenarında her gün önünden geçtiği İğne Ağacını her seferinde selamlardı büyük insan. Bir gün bir bakar ki ağaç yerinde yoktur. Hemen sorar ve yol genişletme çalışması için kesildiğini söylerler. “Yahu, bir sorsaydınız bana da ağacı kurtarmak için bir yol bulurduk birlikte”  deyip arabasına biner ve daha fazla dayanamayıp şoförü yanında başlar gözyaşlarını akıtmaya. Çünkü o sadece bir iğde ağacı değildir. Çok mu çok zor şartlarda kurtardığı vatan toprağında yetişen, serpilen, kök salan, o günün çorak Ankara’sında dimdik dikilen, gölge olan bir canlıdır. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk vatan toprağı gibi toprağın üzerinde ne varsa onları da top yekûn sahiplenmiştir.

 

Bugün niceleri var ki altı üstü bir iğde ağacı deyip geçecek yok olmasına değil gözyaşı dökmek önemsemeyecek bile. İşte bu durum her şeyden çok daha acı gerçeğimiz maalesef…  


Okunma Sayısı : 277
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3302
Dün : 6526
Toplam : 9830602

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri