tekirdağ haberleri, makale, habibe

tekirdağ haberleri

Destan yazan Türk askeri, destanlaşan Türk askeri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Destan yazan Türk askeri, destanlaşan Türk askeri


1915 – 2017… tam 102 sene. Bu rakamlar bize neyi ifade ediyor? Elbette 18 Mart Çanakkale Savaşı’nı. Aradan onca yıl geçmesine rağmen unutmadık tüm dünyaya Türk’ün gücünü, azmini, sebatını, inancını, vatan – bayrak sevdasının önünde hiçbir engelin duramayacağını gösterdiğimiz o muhteşem zaferin yıl dönümünü.  Her 18 Mart’ta olduğu gibi bu yıl da Türk askerinin ruhunun muhteşemliğini, yokluk ve imkansızlıklar içinde gelen zaferin kahramanlarını, başta önderlik yapan M.K. Atatürk’ü ve o kahraman elleri öpülesi atalarımızı minnet, şükran ve dualarla andık. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bir 100 yıl, bir 100 yıl ve daha nice 100 yıllar böyle anmaya devam edeceğiz.

Çanakkale Savaşı dendiği zaman biliyoruz ki tüm dünya şaşkınlık ve kıskançlık duygularıyla bakıyor. Nasıl olur da her türlü imkan varken onlar değil de yamalı pijamaları, karnı yarı aç yarı tok Türk askeri kazanabilmişti. Belki hala sorunun cevabını bulabilmiş değillerdir. Şunu kimse unutmasın ki Çanakkale Savaşı’nı kazandıran yüksek bir ruh Türk askerinin kanında mevcuttur. Bu savaşla Türk askeri adeta destan yazmış kendisi de destanlaşmıştır. O kahramanların, kınalı kuzuların torunları olarak da bize yıllarca bu zaferle övünme hissini armağan etmişlerdir. Bize de bu ölümsüz armağana sonsuza kadar sahip çıkmak kalıyor.


Peki, Çanakkale Savaşı ile ilgili yabancılar nasıl yorumlar getirmiştir biliyor musunuz? İşte destana şahit olan kişilerden bazıları şu şekilde yorum yapmışlardır.

·         “Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”

Churchill


·         “Ben böyle yiğitçe savaşan kahraman bir ordu askerlerini görmedim. Türkler çok cesur harp eden, iyi sevk ve idare edilen asil Türk ordusu karşısında bulunuyoruz.”

General William Borwer


·         “Türk askerinin savaş içinde haiz olduğu yüksek niteliklerden İngiliz ordusunun haberinin olmaması felaket olmuştur. Türk askerinin ne yaman bir muharip olduklarını İngilizler kendileriyle savaştıktan sonra anlamışlardır.”

Orgeneral Hamilton


·         “Türk askeri korku bilmez, dünyada yenilgi adına kavram tanımaz, Türkler Asya’nın centilmenleridir. Onlar kahramanca savaşırlar.”


General Oglander


Savaşı ve Türk askerinin özelliklerini ise en güzel özetleyen elbette ulu önderimiz Atatürk’tür.

·         “Türk askeri kadar vatanı için gözünü dahi kırpmadan ölen, savaş anında müthiş cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanının yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker yeryüzünde görülmemiştir.”


Mustafa Kemal ATATÜRK


Şimdi bize tarihimizi daha iyi araştırarak anlamak ve daha sağlam sahip çıkmak düşüyor. Hele de son yıllarda içinde olduğumuz durumu baz alırsak elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Aksi halde vatan için destan yazan atalarımızın kemikleri sızlayacaktır.


Evet, üzerinden bir asır geçti ve biz hala o zafer gününü unutmuyor, konu açıldığında tüylerimiz diken diken oluyor. Çünkü damarlarımızda Türk kanı dolaşıyor. Bu ülkeyi bölmek isteyenler istediğiniz kadar plan yapın planlarınız ne dün hayalden öteye geçti ne de yarın geçecektir. O güzel kınalı kuzuları,” vatan gidecek, bayrak inecekse git de gelme oğul” diyen elleri öpülesi anaları, tüm atalarımızı ve tabii ki Mustafa Kemal ATATÜRK’ü minnet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhlarınız eminim ki cennette istirahatta…

Okunma Sayısı : 969
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2855
Dün : 7743
Toplam : 7479387

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri