tekirdağ haberleri, makale, habibe

tekirdağ haberleri

Destan yazan Türk askeri, destanlaşan Türk askeri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Destan yazan Türk askeri, destanlaşan Türk askeri


1915 – 2017… tam 102 sene. Bu rakamlar bize neyi ifade ediyor? Elbette 18 Mart Çanakkale Savaşı’nı. Aradan onca yıl geçmesine rağmen unutmadık tüm dünyaya Türk’ün gücünü, azmini, sebatını, inancını, vatan – bayrak sevdasının önünde hiçbir engelin duramayacağını gösterdiğimiz o muhteşem zaferin yıl dönümünü.  Her 18 Mart’ta olduğu gibi bu yıl da Türk askerinin ruhunun muhteşemliğini, yokluk ve imkansızlıklar içinde gelen zaferin kahramanlarını, başta önderlik yapan M.K. Atatürk’ü ve o kahraman elleri öpülesi atalarımızı minnet, şükran ve dualarla andık. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bir 100 yıl, bir 100 yıl ve daha nice 100 yıllar böyle anmaya devam edeceğiz.

Çanakkale Savaşı dendiği zaman biliyoruz ki tüm dünya şaşkınlık ve kıskançlık duygularıyla bakıyor. Nasıl olur da her türlü imkan varken onlar değil de yamalı pijamaları, karnı yarı aç yarı tok Türk askeri kazanabilmişti. Belki hala sorunun cevabını bulabilmiş değillerdir. Şunu kimse unutmasın ki Çanakkale Savaşı’nı kazandıran yüksek bir ruh Türk askerinin kanında mevcuttur. Bu savaşla Türk askeri adeta destan yazmış kendisi de destanlaşmıştır. O kahramanların, kınalı kuzuların torunları olarak da bize yıllarca bu zaferle övünme hissini armağan etmişlerdir. Bize de bu ölümsüz armağana sonsuza kadar sahip çıkmak kalıyor.


Peki, Çanakkale Savaşı ile ilgili yabancılar nasıl yorumlar getirmiştir biliyor musunuz? İşte destana şahit olan kişilerden bazıları şu şekilde yorum yapmışlardır.

·         “Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”

Churchill


·         “Ben böyle yiğitçe savaşan kahraman bir ordu askerlerini görmedim. Türkler çok cesur harp eden, iyi sevk ve idare edilen asil Türk ordusu karşısında bulunuyoruz.”

General William Borwer


·         “Türk askerinin savaş içinde haiz olduğu yüksek niteliklerden İngiliz ordusunun haberinin olmaması felaket olmuştur. Türk askerinin ne yaman bir muharip olduklarını İngilizler kendileriyle savaştıktan sonra anlamışlardır.”

Orgeneral Hamilton


·         “Türk askeri korku bilmez, dünyada yenilgi adına kavram tanımaz, Türkler Asya’nın centilmenleridir. Onlar kahramanca savaşırlar.”


General Oglander


Savaşı ve Türk askerinin özelliklerini ise en güzel özetleyen elbette ulu önderimiz Atatürk’tür.

·         “Türk askeri kadar vatanı için gözünü dahi kırpmadan ölen, savaş anında müthiş cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanının yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker yeryüzünde görülmemiştir.”


Mustafa Kemal ATATÜRK


Şimdi bize tarihimizi daha iyi araştırarak anlamak ve daha sağlam sahip çıkmak düşüyor. Hele de son yıllarda içinde olduğumuz durumu baz alırsak elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Aksi halde vatan için destan yazan atalarımızın kemikleri sızlayacaktır.


Evet, üzerinden bir asır geçti ve biz hala o zafer gününü unutmuyor, konu açıldığında tüylerimiz diken diken oluyor. Çünkü damarlarımızda Türk kanı dolaşıyor. Bu ülkeyi bölmek isteyenler istediğiniz kadar plan yapın planlarınız ne dün hayalden öteye geçti ne de yarın geçecektir. O güzel kınalı kuzuları,” vatan gidecek, bayrak inecekse git de gelme oğul” diyen elleri öpülesi anaları, tüm atalarımızı ve tabii ki Mustafa Kemal ATATÜRK’ü minnet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhlarınız eminim ki cennette istirahatta…

Okunma Sayısı : 898
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5437
Dün : 5113
Toplam : 7090837

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri