tekirdağ haberleri, makale, habibe

tekirdağ haberleri

Destan yazan Türk askeri, destanlaşan Türk askeri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Destan yazan Türk askeri, destanlaşan Türk askeri


1915 – 2017… tam 102 sene. Bu rakamlar bize neyi ifade ediyor? Elbette 18 Mart Çanakkale Savaşı’nı. Aradan onca yıl geçmesine rağmen unutmadık tüm dünyaya Türk’ün gücünü, azmini, sebatını, inancını, vatan – bayrak sevdasının önünde hiçbir engelin duramayacağını gösterdiğimiz o muhteşem zaferin yıl dönümünü.  Her 18 Mart’ta olduğu gibi bu yıl da Türk askerinin ruhunun muhteşemliğini, yokluk ve imkansızlıklar içinde gelen zaferin kahramanlarını, başta önderlik yapan M.K. Atatürk’ü ve o kahraman elleri öpülesi atalarımızı minnet, şükran ve dualarla andık. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bir 100 yıl, bir 100 yıl ve daha nice 100 yıllar böyle anmaya devam edeceğiz.

Çanakkale Savaşı dendiği zaman biliyoruz ki tüm dünya şaşkınlık ve kıskançlık duygularıyla bakıyor. Nasıl olur da her türlü imkan varken onlar değil de yamalı pijamaları, karnı yarı aç yarı tok Türk askeri kazanabilmişti. Belki hala sorunun cevabını bulabilmiş değillerdir. Şunu kimse unutmasın ki Çanakkale Savaşı’nı kazandıran yüksek bir ruh Türk askerinin kanında mevcuttur. Bu savaşla Türk askeri adeta destan yazmış kendisi de destanlaşmıştır. O kahramanların, kınalı kuzuların torunları olarak da bize yıllarca bu zaferle övünme hissini armağan etmişlerdir. Bize de bu ölümsüz armağana sonsuza kadar sahip çıkmak kalıyor.


Peki, Çanakkale Savaşı ile ilgili yabancılar nasıl yorumlar getirmiştir biliyor musunuz? İşte destana şahit olan kişilerden bazıları şu şekilde yorum yapmışlardır.

·         “Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”

Churchill


·         “Ben böyle yiğitçe savaşan kahraman bir ordu askerlerini görmedim. Türkler çok cesur harp eden, iyi sevk ve idare edilen asil Türk ordusu karşısında bulunuyoruz.”

General William Borwer


·         “Türk askerinin savaş içinde haiz olduğu yüksek niteliklerden İngiliz ordusunun haberinin olmaması felaket olmuştur. Türk askerinin ne yaman bir muharip olduklarını İngilizler kendileriyle savaştıktan sonra anlamışlardır.”

Orgeneral Hamilton


·         “Türk askeri korku bilmez, dünyada yenilgi adına kavram tanımaz, Türkler Asya’nın centilmenleridir. Onlar kahramanca savaşırlar.”


General Oglander


Savaşı ve Türk askerinin özelliklerini ise en güzel özetleyen elbette ulu önderimiz Atatürk’tür.

·         “Türk askeri kadar vatanı için gözünü dahi kırpmadan ölen, savaş anında müthiş cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanının yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker yeryüzünde görülmemiştir.”


Mustafa Kemal ATATÜRK


Şimdi bize tarihimizi daha iyi araştırarak anlamak ve daha sağlam sahip çıkmak düşüyor. Hele de son yıllarda içinde olduğumuz durumu baz alırsak elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Aksi halde vatan için destan yazan atalarımızın kemikleri sızlayacaktır.


Evet, üzerinden bir asır geçti ve biz hala o zafer gününü unutmuyor, konu açıldığında tüylerimiz diken diken oluyor. Çünkü damarlarımızda Türk kanı dolaşıyor. Bu ülkeyi bölmek isteyenler istediğiniz kadar plan yapın planlarınız ne dün hayalden öteye geçti ne de yarın geçecektir. O güzel kınalı kuzuları,” vatan gidecek, bayrak inecekse git de gelme oğul” diyen elleri öpülesi anaları, tüm atalarımızı ve tabii ki Mustafa Kemal ATATÜRK’ü minnet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhlarınız eminim ki cennette istirahatta…

Okunma Sayısı : 838
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4286
Dün : 4124
Toplam : 6794623

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri