tekirdağ haberleri, makale, habibe

tekirdağ haberleri

Destan yazan Türk askeri, destanlaşan Türk askeri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Destan yazan Türk askeri, destanlaşan Türk askeri


1915 – 2017… tam 102 sene. Bu rakamlar bize neyi ifade ediyor? Elbette 18 Mart Çanakkale Savaşı’nı. Aradan onca yıl geçmesine rağmen unutmadık tüm dünyaya Türk’ün gücünü, azmini, sebatını, inancını, vatan – bayrak sevdasının önünde hiçbir engelin duramayacağını gösterdiğimiz o muhteşem zaferin yıl dönümünü.  Her 18 Mart’ta olduğu gibi bu yıl da Türk askerinin ruhunun muhteşemliğini, yokluk ve imkansızlıklar içinde gelen zaferin kahramanlarını, başta önderlik yapan M.K. Atatürk’ü ve o kahraman elleri öpülesi atalarımızı minnet, şükran ve dualarla andık. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bir 100 yıl, bir 100 yıl ve daha nice 100 yıllar böyle anmaya devam edeceğiz.

Çanakkale Savaşı dendiği zaman biliyoruz ki tüm dünya şaşkınlık ve kıskançlık duygularıyla bakıyor. Nasıl olur da her türlü imkan varken onlar değil de yamalı pijamaları, karnı yarı aç yarı tok Türk askeri kazanabilmişti. Belki hala sorunun cevabını bulabilmiş değillerdir. Şunu kimse unutmasın ki Çanakkale Savaşı’nı kazandıran yüksek bir ruh Türk askerinin kanında mevcuttur. Bu savaşla Türk askeri adeta destan yazmış kendisi de destanlaşmıştır. O kahramanların, kınalı kuzuların torunları olarak da bize yıllarca bu zaferle övünme hissini armağan etmişlerdir. Bize de bu ölümsüz armağana sonsuza kadar sahip çıkmak kalıyor.


Peki, Çanakkale Savaşı ile ilgili yabancılar nasıl yorumlar getirmiştir biliyor musunuz? İşte destana şahit olan kişilerden bazıları şu şekilde yorum yapmışlardır.

·         “Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”

Churchill


·         “Ben böyle yiğitçe savaşan kahraman bir ordu askerlerini görmedim. Türkler çok cesur harp eden, iyi sevk ve idare edilen asil Türk ordusu karşısında bulunuyoruz.”

General William Borwer


·         “Türk askerinin savaş içinde haiz olduğu yüksek niteliklerden İngiliz ordusunun haberinin olmaması felaket olmuştur. Türk askerinin ne yaman bir muharip olduklarını İngilizler kendileriyle savaştıktan sonra anlamışlardır.”

Orgeneral Hamilton


·         “Türk askeri korku bilmez, dünyada yenilgi adına kavram tanımaz, Türkler Asya’nın centilmenleridir. Onlar kahramanca savaşırlar.”


General Oglander


Savaşı ve Türk askerinin özelliklerini ise en güzel özetleyen elbette ulu önderimiz Atatürk’tür.

·         “Türk askeri kadar vatanı için gözünü dahi kırpmadan ölen, savaş anında müthiş cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanının yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker yeryüzünde görülmemiştir.”


Mustafa Kemal ATATÜRK


Şimdi bize tarihimizi daha iyi araştırarak anlamak ve daha sağlam sahip çıkmak düşüyor. Hele de son yıllarda içinde olduğumuz durumu baz alırsak elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Aksi halde vatan için destan yazan atalarımızın kemikleri sızlayacaktır.


Evet, üzerinden bir asır geçti ve biz hala o zafer gününü unutmuyor, konu açıldığında tüylerimiz diken diken oluyor. Çünkü damarlarımızda Türk kanı dolaşıyor. Bu ülkeyi bölmek isteyenler istediğiniz kadar plan yapın planlarınız ne dün hayalden öteye geçti ne de yarın geçecektir. O güzel kınalı kuzuları,” vatan gidecek, bayrak inecekse git de gelme oğul” diyen elleri öpülesi anaları, tüm atalarımızı ve tabii ki Mustafa Kemal ATATÜRK’ü minnet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhlarınız eminim ki cennette istirahatta…

Okunma Sayısı : 1068
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6384
Dün : 7472
Toplam : 8026948

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri