teski, güneş enerjisi, tekirdağ, belediye

tekirdağ haberleri

DEPOLARA GÜNEŞ ENERJİSİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DEPOLARA GÜNEŞ ENERJİSİ

 

 

TESKİ Tekirdağ’ın ilk güneş enerji santralini yaptı. Muratlı Aşağısevindikli mahallesinde bulunan su deposunun olduğu bölgeye inşa edilen güneş enerjisi tesisi törenle hizmete girdi. TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Güneş enerjisi bakımından ülkemiz coğrafi olarak çok ciddi bir potansiyele sahiptir. Bu anlamda yıllık ülke olarak 3 GW güneş enerjisi üretimi yapabilecek kapasitede olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Süleymanpaşa ilçesine su sağlayan kuyuların bulunduğu Muratlı Aşağısevindikli Mahallesi’nde güneş enerji santrali kurdu. Santral düzenlenen törenle hizmete açıldı. Kalkınma Ajansı desteği ile yapılan proje kapsamında ilk olarak 150 KW’lik bir santral hizmete girdi.

Su kuyularının terfi işlemlerini yapan depo bölgesinde düzenlenen törene Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepi, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, belediye ve TESKİ’nin bürokratları ile vatandaşlar katıldı.

 

MALİYET DÜŞECEK

Törende konuşan TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, “Yaklaşık KDV dahil bir milyon liraya mal olan tesis yıllık 315 megawat enerji üretecektir. Bununla birlikte TESKİ’nin her geçen gün artan enerji tüketim masrafları da düşecektir. Özellikle su kuyuları için ciddi derecede enerji tüketimi yapıyoruz. Aylık 3 milyon lira ortalama enerji maliyetimiz oluyor. Bu santral enerji maliyetimizi de azaltacaktır” dedi.

 

TEMİZ ÇEVRE

Trakya’nın gün geçtikçe kirlendiğine dikkat çeken Başa, “Dünya’nın kabul ettiği güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi enerjileri artık daha da sık kullanılmaya başlandı. Bizler de bu kapsamda bir proje üreterek hayata geçirdik. Trakya’nın gün her gün biraz daha fazla kirlendiğine dikkat çekersek, bu tür tesisler aynı zamanda çevre dostu olarak da görülebilir. Bu güne kadar kurulan arıtma tesislerinde de aynı hassasiyeti gösteriyoruz” diye konuştu.

 

BARAJ NEDEN OLMASIN

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise yaptığı konuşmada TESKİ’nin çalışmalarından son derece memnun olduğunun altını çizdi. Albayrak, “TESKİ bizim göz bebeğimiz. Çalışmalarını yakından takip ediyorum. Oldukça verimli ve kente büyük hizmetleri olan çalışmalar yapıyorlar. Bu nedenle bende bundan güç alarak TESKİ’den bundan sonraki süreçte baraj yapabilecek bir çalışma bekliyorum. Büyükşehir ve TESKİ olarak neden kendi barajımızı yapıp kendi enerjimizi üretmeyelim. Beni son derece heyecanlandıran bir çalışma gerçekleştirmişler. Tüm arkadaşlara teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Törende su fiyatlarının indirilmesini isteyen Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ile projeye katkı veren Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Şahin de birer konuşma yaptı. Gerçekleşen konuşmaların ardından tesis kurdele kesilerek hizmete açıldı. Projeyi ortaya çıkaran mühendislere ise birer teşekkür belgesi verildi ve kendilerinden sistemin çalışmasıyla ilgili bilgiler alındı.

Okunma Sayısı : 1305
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5147
Dün : 5113
Toplam : 7090547

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri