antalya, tekirdağ, gezi, demre

tekirdağ haberleri

Noel Baba’nın memleketi Demre

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Noel Baba’nın memleketi Demre

 

 

Antalya’nın sahil şehirlerinden birisi olan Demre tarihi ve çeşitli turizm alternatifleri ile yerli-yabancı turistleri kendine çekiyor. Gezilecek yerler oldukça fazla olduğu için bir sene gelen öbür sena başka bir aktivite yapmak için Demre’nin yolunu tutuyor.

 

Demre ilçesi aynı zamanda Kale adı ile de anılmaktadır. İlçeye bağlı olan 9 adet köy mevcuttur. Yerliler ağırlıklı olarak tarım, hayvancılık ve ormancılık sayesinde gelir sağlamaktadırlar. Aynı zamanda yerliler el ile yaptıkları el oymaları sayesinde de gelir sağlayabilmektedirler. Şayet bu el oymaları yerel bir üne de sahiptirler. İlçenin tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Aynı zamanda Noel Baba’nın da bu bölgede doğduğu iddia edilmektedir. Bu sebep ile her sene 6 Aralık tarihinde Noel Baba etkinlikleri düzenlenmektedir. Eski dönemlerden çok fazla tarihi kalıntıya rastlanmasa bile günümüze kadar korunarak, en az hasar ile ulaşabilen bir tiyatro mevcuttur. Eski zamanlarda Myra adına sahip olan ilçe Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda bölgede Roma İmparatorluğu zamanından kalma mezarlar da görülebilmektedir. Dalış ve tarihi bölgeleri gezmekten hoşlananlar için son derece ideal bu bölgede yer alan Noel Baba Kilisesi, özellikle yabancı turistlerin son derece ilgisini çekmektedir. Özellik ile kiliseyi yılın belli dönemlerinde ziyarete gelen Rus asıllı turistler, bu kiliseye gelerek ibadet ederler. Bunun sebebi ise Noel Baba’nın yani gerçek adı Saint Nicholas’ın, yaşamı boyunca durumu kötü olan bireylere, özellik ile çocuklara hediyeler dağıtması ve bu iyiliği yüzünden ölümünden sonra bile adından halen iyilik ile bahsettirmesidir. Dolayısı ile yurt dışından gelen turistler için bu kilise, bizim Hac’a gitmemiz ile aynı değerde görülmektedir. u kulağa ilk başta ilginç gelse de aslında çok az bilinen ama çok doğru bir bilgidir. Kilise, günümüzde müze haline getirilmiş ve turistlere müze olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda burada yer alan Noel Baba heykeli de geçen yıllarda bazı siyasi sorunlara yol açmıştır. Bunun sebebi ise orada yer alan Noel Baba heykeli Ruslar tarafından özel olarak yaptırılmıştır. Fakat Demre Belediyesi, daha sonra buraya kendi üretim olan bir heykel yapmak istediğinden dolayı, Rusların yaptığı heykeli gizlice müzeye kaldırarak yerine yeni heykeli dikmişlerdir. Bu durumda Rusya’dan çok büyük bir tepki almış ve daha ciddi sorunları doğurmuştur.

 

 

Demre’de Gezilecek Yerler

Soura Antik Kenti: Likya medeniyetin şehirlerinden birisidir. Antik kente dair bilgiler oldukça sınırlıdır. Milattan önce dördüncü yüzyılda kurulduğu sanılmnaktadır. Şehirde akropol, nekropol (mezarlık) kale duvarları, tapınak kalıntıları, Bizans dönemine ait kilise kalıtıları ve sütünlar vardır.

 

Myra: Yüce ana tanrıçanın yeri manasına gelen Myra Demre merkezinde bulunan ve yine Likya Uygarlığına ait bir kenttir. Aziz Nikalaos (Noel Baba) buralıdır. Antik kentte kaya mezarları, Romalılardan kalma tiyatro ve Bizans dönemine ait Aziz Nikalaos (Noel Baba) kilisesi gezilecek yerlerdendir.

 

Kekova: Kekova Likya uygarlığının görkemli kentlerinden birisi iken depremler nedeniyle giderek denize batmış bir antik şehirdir. Antik kent şimdilerde Kekova adası ile Çayağzı arasında bulunan denizin içinde bulunmaktadır. Demreden buraya gulet turlerı düzenlenmekte ve oldukça talep görmektedir. Üçağız Köyünden kiralayacağınız teknelerle Kekova adasının etrafını ve antik kenti gezebilirsiniz. Mavi yolculuğun önemli duraklarından birisi burasıdır. Yatlar, fok mağaralarının yanında geçer, Kekova adasının etrafını dolaşarak Tersane Limanına demir atarlar. Demre ayrıca dalış tutkunları için de ideal bir yerdir.

 


Okunma Sayısı : 1475
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3756
Dün : 7242
Toplam : 8453647

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri