antalya, tekirdağ, gezi, demre

tekirdağ haberleri

Noel Baba’nın memleketi Demre

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Noel Baba’nın memleketi Demre

 

 

Antalya’nın sahil şehirlerinden birisi olan Demre tarihi ve çeşitli turizm alternatifleri ile yerli-yabancı turistleri kendine çekiyor. Gezilecek yerler oldukça fazla olduğu için bir sene gelen öbür sena başka bir aktivite yapmak için Demre’nin yolunu tutuyor.

 

Demre ilçesi aynı zamanda Kale adı ile de anılmaktadır. İlçeye bağlı olan 9 adet köy mevcuttur. Yerliler ağırlıklı olarak tarım, hayvancılık ve ormancılık sayesinde gelir sağlamaktadırlar. Aynı zamanda yerliler el ile yaptıkları el oymaları sayesinde de gelir sağlayabilmektedirler. Şayet bu el oymaları yerel bir üne de sahiptirler. İlçenin tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Aynı zamanda Noel Baba’nın da bu bölgede doğduğu iddia edilmektedir. Bu sebep ile her sene 6 Aralık tarihinde Noel Baba etkinlikleri düzenlenmektedir. Eski dönemlerden çok fazla tarihi kalıntıya rastlanmasa bile günümüze kadar korunarak, en az hasar ile ulaşabilen bir tiyatro mevcuttur. Eski zamanlarda Myra adına sahip olan ilçe Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda bölgede Roma İmparatorluğu zamanından kalma mezarlar da görülebilmektedir. Dalış ve tarihi bölgeleri gezmekten hoşlananlar için son derece ideal bu bölgede yer alan Noel Baba Kilisesi, özellikle yabancı turistlerin son derece ilgisini çekmektedir. Özellik ile kiliseyi yılın belli dönemlerinde ziyarete gelen Rus asıllı turistler, bu kiliseye gelerek ibadet ederler. Bunun sebebi ise Noel Baba’nın yani gerçek adı Saint Nicholas’ın, yaşamı boyunca durumu kötü olan bireylere, özellik ile çocuklara hediyeler dağıtması ve bu iyiliği yüzünden ölümünden sonra bile adından halen iyilik ile bahsettirmesidir. Dolayısı ile yurt dışından gelen turistler için bu kilise, bizim Hac’a gitmemiz ile aynı değerde görülmektedir. u kulağa ilk başta ilginç gelse de aslında çok az bilinen ama çok doğru bir bilgidir. Kilise, günümüzde müze haline getirilmiş ve turistlere müze olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda burada yer alan Noel Baba heykeli de geçen yıllarda bazı siyasi sorunlara yol açmıştır. Bunun sebebi ise orada yer alan Noel Baba heykeli Ruslar tarafından özel olarak yaptırılmıştır. Fakat Demre Belediyesi, daha sonra buraya kendi üretim olan bir heykel yapmak istediğinden dolayı, Rusların yaptığı heykeli gizlice müzeye kaldırarak yerine yeni heykeli dikmişlerdir. Bu durumda Rusya’dan çok büyük bir tepki almış ve daha ciddi sorunları doğurmuştur.

 

 

Demre’de Gezilecek Yerler

Soura Antik Kenti: Likya medeniyetin şehirlerinden birisidir. Antik kente dair bilgiler oldukça sınırlıdır. Milattan önce dördüncü yüzyılda kurulduğu sanılmnaktadır. Şehirde akropol, nekropol (mezarlık) kale duvarları, tapınak kalıntıları, Bizans dönemine ait kilise kalıtıları ve sütünlar vardır.

 

Myra: Yüce ana tanrıçanın yeri manasına gelen Myra Demre merkezinde bulunan ve yine Likya Uygarlığına ait bir kenttir. Aziz Nikalaos (Noel Baba) buralıdır. Antik kentte kaya mezarları, Romalılardan kalma tiyatro ve Bizans dönemine ait Aziz Nikalaos (Noel Baba) kilisesi gezilecek yerlerdendir.

 

Kekova: Kekova Likya uygarlığının görkemli kentlerinden birisi iken depremler nedeniyle giderek denize batmış bir antik şehirdir. Antik kent şimdilerde Kekova adası ile Çayağzı arasında bulunan denizin içinde bulunmaktadır. Demreden buraya gulet turlerı düzenlenmekte ve oldukça talep görmektedir. Üçağız Köyünden kiralayacağınız teknelerle Kekova adasının etrafını ve antik kenti gezebilirsiniz. Mavi yolculuğun önemli duraklarından birisi burasıdır. Yatlar, fok mağaralarının yanında geçer, Kekova adasının etrafını dolaşarak Tersane Limanına demir atarlar. Demre ayrıca dalış tutkunları için de ideal bir yerdir.

 


Okunma Sayısı : 1115
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 667
Dün : 5221
Toplam : 7672437

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri