antalya, tekirdağ, gezi, demre

tekirdağ haberleri

Noel Baba’nın memleketi Demre

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Noel Baba’nın memleketi Demre

 

 

Antalya’nın sahil şehirlerinden birisi olan Demre tarihi ve çeşitli turizm alternatifleri ile yerli-yabancı turistleri kendine çekiyor. Gezilecek yerler oldukça fazla olduğu için bir sene gelen öbür sena başka bir aktivite yapmak için Demre’nin yolunu tutuyor.

 

Demre ilçesi aynı zamanda Kale adı ile de anılmaktadır. İlçeye bağlı olan 9 adet köy mevcuttur. Yerliler ağırlıklı olarak tarım, hayvancılık ve ormancılık sayesinde gelir sağlamaktadırlar. Aynı zamanda yerliler el ile yaptıkları el oymaları sayesinde de gelir sağlayabilmektedirler. Şayet bu el oymaları yerel bir üne de sahiptirler. İlçenin tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Aynı zamanda Noel Baba’nın da bu bölgede doğduğu iddia edilmektedir. Bu sebep ile her sene 6 Aralık tarihinde Noel Baba etkinlikleri düzenlenmektedir. Eski dönemlerden çok fazla tarihi kalıntıya rastlanmasa bile günümüze kadar korunarak, en az hasar ile ulaşabilen bir tiyatro mevcuttur. Eski zamanlarda Myra adına sahip olan ilçe Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda bölgede Roma İmparatorluğu zamanından kalma mezarlar da görülebilmektedir. Dalış ve tarihi bölgeleri gezmekten hoşlananlar için son derece ideal bu bölgede yer alan Noel Baba Kilisesi, özellikle yabancı turistlerin son derece ilgisini çekmektedir. Özellik ile kiliseyi yılın belli dönemlerinde ziyarete gelen Rus asıllı turistler, bu kiliseye gelerek ibadet ederler. Bunun sebebi ise Noel Baba’nın yani gerçek adı Saint Nicholas’ın, yaşamı boyunca durumu kötü olan bireylere, özellik ile çocuklara hediyeler dağıtması ve bu iyiliği yüzünden ölümünden sonra bile adından halen iyilik ile bahsettirmesidir. Dolayısı ile yurt dışından gelen turistler için bu kilise, bizim Hac’a gitmemiz ile aynı değerde görülmektedir. u kulağa ilk başta ilginç gelse de aslında çok az bilinen ama çok doğru bir bilgidir. Kilise, günümüzde müze haline getirilmiş ve turistlere müze olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda burada yer alan Noel Baba heykeli de geçen yıllarda bazı siyasi sorunlara yol açmıştır. Bunun sebebi ise orada yer alan Noel Baba heykeli Ruslar tarafından özel olarak yaptırılmıştır. Fakat Demre Belediyesi, daha sonra buraya kendi üretim olan bir heykel yapmak istediğinden dolayı, Rusların yaptığı heykeli gizlice müzeye kaldırarak yerine yeni heykeli dikmişlerdir. Bu durumda Rusya’dan çok büyük bir tepki almış ve daha ciddi sorunları doğurmuştur.

 

 

Demre’de Gezilecek Yerler

Soura Antik Kenti: Likya medeniyetin şehirlerinden birisidir. Antik kente dair bilgiler oldukça sınırlıdır. Milattan önce dördüncü yüzyılda kurulduğu sanılmnaktadır. Şehirde akropol, nekropol (mezarlık) kale duvarları, tapınak kalıntıları, Bizans dönemine ait kilise kalıtıları ve sütünlar vardır.

 

Myra: Yüce ana tanrıçanın yeri manasına gelen Myra Demre merkezinde bulunan ve yine Likya Uygarlığına ait bir kenttir. Aziz Nikalaos (Noel Baba) buralıdır. Antik kentte kaya mezarları, Romalılardan kalma tiyatro ve Bizans dönemine ait Aziz Nikalaos (Noel Baba) kilisesi gezilecek yerlerdendir.

 

Kekova: Kekova Likya uygarlığının görkemli kentlerinden birisi iken depremler nedeniyle giderek denize batmış bir antik şehirdir. Antik kent şimdilerde Kekova adası ile Çayağzı arasında bulunan denizin içinde bulunmaktadır. Demreden buraya gulet turlerı düzenlenmekte ve oldukça talep görmektedir. Üçağız Köyünden kiralayacağınız teknelerle Kekova adasının etrafını ve antik kenti gezebilirsiniz. Mavi yolculuğun önemli duraklarından birisi burasıdır. Yatlar, fok mağaralarının yanında geçer, Kekova adasının etrafını dolaşarak Tersane Limanına demir atarlar. Demre ayrıca dalış tutkunları için de ideal bir yerdir.

 


Okunma Sayısı : 622
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1763
Dün : 6637
Toplam : 7266834

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri