çocuklar, seçim, oy, internet

tekirdağ haberleri

Oy kullanmıyorlar diye çocuklar göz ardı mı?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Oy kullanmıyorlar diye çocuklar göz ardı mı?

 

 

Ülkece yerel seçimi geride bıraktık. Ayrıca sanırım ülkenin en uzun sayılan seçimini yaşadık. Her partiden olsun tüm siyasiler sayısız vaatlerde bulundular. Çocuklara olan özel ilgimden olsa gerek vaatleri incelerken ben hep acaba çocuklar için ne söylüyorlar diye bilhassa bakıyorum.  Biz büyükler seçimlerden, sandıktan çok şey bekliyoruz. Peki, çocuklarımız beklemiyor mu? Onlar neler istiyor? Onların hayal ettiği mahalle, şehir, ülke nasıl acaba?

 

Bu anlamda  İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu 7-12 yaş arası çocuklarla atölye çalışmaları düzenledi ve onların sesine, beklentilerini ifade etmeleri için aracı oldu. Bakın çocuklar isteklerini nasıl güzel ifade etmişler üstelik istekleri yerine gelse çok daha yaşanılası bir ülke olmaz mıyız? 


“Çok film izlemek istiyorum ama sinema biletleri pahalı, ücretsiz film izleme yerleri olsun mahallemizde.”

“Bisiklet sürmek için alan bulamıyorum.”

“Trafik azalsın istiyorum.”

“Okul servislerimiz çok pahalı, ücretsiz olsun.”

“Tüm Mahallelere tüm spor dallarının olacağı tesis yapılsın.”

“Ücretsiz internet alanımız olsun.”

“Oyuncaklar çok pahalı oyuncak parkı olsun oynayalım doyasıya.”

“Market fiyatları çok pahalı istediğimizi alamıyoruz, indirim olsun.”

“Mahallemizde kaliteli parklar olsun istiyoruz.”

 

Bunlar çocukların istediklerinden sadece bir kısmı. Çocuklar siyasilerin televizyonlarda bangır bangır bağırarak hayal anlatmalarını değil gerçek projelere imza atmalarını istiyorlar. Kentlerin çocuk dostu olmasını istiyorlar. Hepimiz el ele verip ne kadar mutlu çocukluk yaşatabilirsek onlara o kadar mutlu bir toplum yaratmış oluruz. Partililer seçim öncesi verdikleri sözlerin bakalım ne kadarını hayata geçirebilecekler. En önemlisi çocuklar adına neler yapabilecekler.

 

Evet, çocuklarımız yaşları gelene kadar oy veremiyorlar ama bizlerin verdiği oyların sonuçlarına onlar da dahil oluyorlar. O yüzden onlara güzeli, doğruyu yaşatmaya ve sunmaya borçluyuz. Hep söylediğim şeyi yine yeniden dile getireceğim çocuğuma canımı veririm gibi klişe cümleleri çok kolay söyleyebilen bir toplumuz. Ancak iş pratiğe geldiğinde ne yazık ki çocuklara en az değer, önem veren bir halkız. Sözde seviyoruz biz onları ne acı ki. Bunca çocuk ölümleri ve çocuk istismarı, tecavüzleri de bu yüzden bu topraklarda yaşanmıyor mu zaten. Onlara kaliteli bir çevre, eğitim, yeterli oyun alanları sunmuyoruz. Yoksulluk çoğu çocuğun yakasını daha el kadar bebekken yakalıyor. Canı çektiğini uzanıp alamıyor olması kimin ayıbı bu pahalılıkla? Doğaya uzak kalan, bencil insanların bolca bulunduğu, yoğun trafik, kirli havada büyümelerine göz yumuyoruz. Dahası sanatla, kültürel faaliyetlerle onları donatamıyoruz. Sinemaya, tiyatroya, konsere minik yaşından itibaren aşina olmalarını sağlamıyoruz. Aile içinde şiddet gören çocuğa el uzatmıyoruz, istismara uğrayan çocuk korkarak göz yumuyor bu kan donduran olaya. Sonca çocuğumuz bu tür olaylara kurban gitti. Siyasilerimiz neden o günlerin hesabına hiç düşmüyor? Bu kadar sağlıksız koşullar içinde büyüyor yavrularımız biz hepimiz buna göz yumuyor sonra da çocuklarımızı çok seviyoruz diyoruz. Sevgi bunun neresinde tartışılır? Son seçimi geçirmiş bulunmaktayız. Bu topraklar sadece büyüklerin değil. Asıl çocuklarımızın. En büyük beklentim bu dönemden itibaren tüm ülke çocuklarının çok daha kaliteli yaşam standartlarına erişmiş olması.


Okunma Sayısı : 185
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3952
Dün : 4946
Toplam : 8634398

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri