Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Abdurrahman Topak, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte, Türkiye’deki her 10 kadından 8’inin korkulu rüyası olan cilt lekelerinin türleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi

tekirdağ haberleri

cilt lekesi, yaşam hastanesi, Abdurrahman topak, doktor, tedavi,türleri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim

 

CİLT LEKESİ TÜRLERİ VE TEDAVİSİ

 

 

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Abdurrahman Topak, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte, Türkiye’deki her 10 kadından 8’inin korkulu rüyası olan cilt lekelerinin türleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.


CİLT LEKELERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?


Pigmentler cildimizin rengini belirleyen renk maddeleridir. Bu renk maddeleri ciltte mevcut olan melanosit denilen hücreler tarafından üretilir. Niçin üretilir? Cildi güneşin içindeki ultraviyole ışınlarından korumak için üretilir. İşte bu yüzden ne kadar güneşe maruz kalırsa o kadar çoğalırlar. Her kişinin genetik olarak belirli miktarda pigment sentezleri veya pigment rezervi vardır.


Sarışınlık veya esmer olanlarda azlık-çokluk farklıdır.  Melonosit hücreleri cilde rengini veren melanin adlı protein yaparlar. Bu melaninler de ciltteki  keratinosit hücrelerinde depolanır. Cildin üst derisi bu pigment içeren hücrelerle kaplıdır. Melanin sentezi beyinde melanosit  stimülan hormonun (MSH) uyarılması ile olmaktadır.  Melanin sentezine bir protein olan trozinaz enzimi yardımcı olur. Yedi farklı fototip vardır.


Fototip -1; sarışın mavi gözlü ya da kızıl saçlı mavi göz ve çilli yüzün güneş görmesi takibinde teni kızaran ve asla bronzlaşmayan ciltlerdir. Bu tip ciltlerde kanser olma riski fazladır.

 

Tersi Fototip-4 ve üstü olanlar esmer ciltler olup kızarmadan bronzlaşan ve cilt kanseri riski daha az olan ciltlerdir. Bazen beyaz ten olup koyu renk saç ve koyu renk gözlü olanlar da esmer tip kategorisinde değerlendirilir. Çünkü onların da pigment sayısı fazladır. Ancak onlar kızararak bronzlaşırlar. Esmerlerin ve koyu ciltte olanlarda melanin pigment sayıları çok olduğundan güneş hasarını az görürler.


Melasma lekelerini (doğum lekesi) sınıflandırmak istersek hepsinin sebebi güneş ışınlarıdır. Melasmalar genetik yatkınlığı olan ve hormanal bir sorunun da olduğu bir dönemde ortaya çıkan pigment bozukluğudur. Bu hormanal durum;


·       Hamilelik

·       Doğum kontrol hapları alıyor olmak veya hormonlu spiral kullanıyor olmak

·       Adet ve menapoz dönemlerinde güneşlenmek

·       Endokrinal sebeplerle mesela tiroid fonksiyon bozukluğu

·       Bazı ilaçların tetiklemesi ile (dilantin-tetrasiklinler)

·       Prolaktin yüksekliği


Melasmalar, epidermal ve dermal olarak iki şekilde görülürler. Yeni oluşanlar, sütlü kahverengi tarzında olanlar epidermaldir. Daha alt tabakada (dermal) olanlar, grimsi mavi, kahverengi tarzında görülürler.  Genellikle alında, elmacık kemikleri üzerinde görülürler. Bazen de yaygın halde görülürler. Tedavide önce bunlara neden olan ilaçlar ve hastalıklar tedavi edilmelidir.  Yüksek doz (50 SPF) güneş koruyucuları açık alanlarda saatte bir, güneş gören odalar ve evdeki ortamlarda 2 saatte bir sürülmelidir. Melasma şayet epidermal kaynaklı ise leke ilaçlarına cevap verebilir veya içinde bazı asitler olan kremle peeling (soyma işlemi) yapılabilir. Tedavi içerisinde veya tamamında olabilecek tahrişleri önleyecek ilaçlar verilir.


Dermal melasmada tedavi ve epidermal melasmanın tedavisine ek olarak kimyasal peeling veya IPL, C vitamini enjeksiyonları yani mezoterapi kombine olarak veya tek tek sıra ile uygulanabilir.


Lentigolar (kahverengi cilt lekesi) ; kenarları belirsiz ve sütlü kahverengi renktedirler.  İrili ufaklı görülebilirler. Güneşe maruz kaldıkça sayıları artar ve renkleri koyulaşır. Güneş lekeleri varsa cilt güneşin zararlı ışınlarına açık (ultraviyole A-B) ve cilt kanserine meyilli olabilir. Çok nadiren bu tarz lekeler lentigo  maligna isimli cilt kanserine dönüşebilir. Ancak açık göğüs dekolte ve omuz başlarında, ellerde sıklıkla görülen güneş lekeleri kansere dönüşecek anlamı çıkarılmamalıdır. Bu bakımdan bu tarzda lekeleri olanların mutlaka yaz-kış güneş koruyucu kullanması gerekir. Bu lekelerin tedavisi zordur. Ancak kremleri sürülmeli, destekleyici peelingler ya da IPL tedavisi yapılmalıdır.


IPL, lazerden daha güvenli bir ışık teknolojisidir. Sadece ehil olan doktor veya estetisyen tarafından kullanılmalıdır. Sonuçlar başarılıdır. Güneş lekeleri (Lentigo) üzerine uygulandığı zaman ışık etkileri ile o bölgede leke ısınarak üzeri hafifçe kabuklanır. Günler sonra bu kabuklar dökülür.


Post Lezyonlar Pigmentasyon;  öncesinde vücutta oluşan ve tedavi olan yaralar üzerinde sonradan olan lekelerdir. Mesela dudak üzerinde yapılan sir ağda sonrası oluşan leke, sivilce izleri, herhangi bir yara sonrası oluşan  lekelerdir. Tedavisi,  yukarıda anlatılan epidermal ve dermal tip leke tedavisi gibi yapılır.


Leke önlenmesinde vitaminin rolü var mıdır?


 

Yazın C vitamini ve çinko minerallerine yönelmek daha doğru olur.  Güneş hasarına karşı antioksidan olarak mücadele eden bitkiler ve meyveler tüketilmelidir. Bol yeşillik, çekirdekli üzüm (çekirdeği çiğnenerek), mor renkli sebze ve meyveler tavsiye edilir. Bu araştırmalar sonucunda C vitamini ile birlikte magnezyumun leke tedavisinde yeri olduğu iddia edilmektedir.

Okunma Sayısı : 6425
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1015
Dün : 7442
Toplam : 6649743

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri