Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Abdurrahman Topak, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte, Türkiye’deki her 10 kadından 8’inin korkulu rüyası olan cilt lekelerinin türleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi

tekirdağ haberleri

cilt lekesi, yaşam hastanesi, Abdurrahman topak, doktor, tedavi,türleri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim

 

CİLT LEKESİ TÜRLERİ VE TEDAVİSİ

 

 

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Abdurrahman Topak, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte, Türkiye’deki her 10 kadından 8’inin korkulu rüyası olan cilt lekelerinin türleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.


CİLT LEKELERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?


Pigmentler cildimizin rengini belirleyen renk maddeleridir. Bu renk maddeleri ciltte mevcut olan melanosit denilen hücreler tarafından üretilir. Niçin üretilir? Cildi güneşin içindeki ultraviyole ışınlarından korumak için üretilir. İşte bu yüzden ne kadar güneşe maruz kalırsa o kadar çoğalırlar. Her kişinin genetik olarak belirli miktarda pigment sentezleri veya pigment rezervi vardır.


Sarışınlık veya esmer olanlarda azlık-çokluk farklıdır.  Melonosit hücreleri cilde rengini veren melanin adlı protein yaparlar. Bu melaninler de ciltteki  keratinosit hücrelerinde depolanır. Cildin üst derisi bu pigment içeren hücrelerle kaplıdır. Melanin sentezi beyinde melanosit  stimülan hormonun (MSH) uyarılması ile olmaktadır.  Melanin sentezine bir protein olan trozinaz enzimi yardımcı olur. Yedi farklı fototip vardır.


Fototip -1; sarışın mavi gözlü ya da kızıl saçlı mavi göz ve çilli yüzün güneş görmesi takibinde teni kızaran ve asla bronzlaşmayan ciltlerdir. Bu tip ciltlerde kanser olma riski fazladır.

 

Tersi Fototip-4 ve üstü olanlar esmer ciltler olup kızarmadan bronzlaşan ve cilt kanseri riski daha az olan ciltlerdir. Bazen beyaz ten olup koyu renk saç ve koyu renk gözlü olanlar da esmer tip kategorisinde değerlendirilir. Çünkü onların da pigment sayısı fazladır. Ancak onlar kızararak bronzlaşırlar. Esmerlerin ve koyu ciltte olanlarda melanin pigment sayıları çok olduğundan güneş hasarını az görürler.


Melasma lekelerini (doğum lekesi) sınıflandırmak istersek hepsinin sebebi güneş ışınlarıdır. Melasmalar genetik yatkınlığı olan ve hormanal bir sorunun da olduğu bir dönemde ortaya çıkan pigment bozukluğudur. Bu hormanal durum;


·       Hamilelik

·       Doğum kontrol hapları alıyor olmak veya hormonlu spiral kullanıyor olmak

·       Adet ve menapoz dönemlerinde güneşlenmek

·       Endokrinal sebeplerle mesela tiroid fonksiyon bozukluğu

·       Bazı ilaçların tetiklemesi ile (dilantin-tetrasiklinler)

·       Prolaktin yüksekliği


Melasmalar, epidermal ve dermal olarak iki şekilde görülürler. Yeni oluşanlar, sütlü kahverengi tarzında olanlar epidermaldir. Daha alt tabakada (dermal) olanlar, grimsi mavi, kahverengi tarzında görülürler.  Genellikle alında, elmacık kemikleri üzerinde görülürler. Bazen de yaygın halde görülürler. Tedavide önce bunlara neden olan ilaçlar ve hastalıklar tedavi edilmelidir.  Yüksek doz (50 SPF) güneş koruyucuları açık alanlarda saatte bir, güneş gören odalar ve evdeki ortamlarda 2 saatte bir sürülmelidir. Melasma şayet epidermal kaynaklı ise leke ilaçlarına cevap verebilir veya içinde bazı asitler olan kremle peeling (soyma işlemi) yapılabilir. Tedavi içerisinde veya tamamında olabilecek tahrişleri önleyecek ilaçlar verilir.


Dermal melasmada tedavi ve epidermal melasmanın tedavisine ek olarak kimyasal peeling veya IPL, C vitamini enjeksiyonları yani mezoterapi kombine olarak veya tek tek sıra ile uygulanabilir.


Lentigolar (kahverengi cilt lekesi) ; kenarları belirsiz ve sütlü kahverengi renktedirler.  İrili ufaklı görülebilirler. Güneşe maruz kaldıkça sayıları artar ve renkleri koyulaşır. Güneş lekeleri varsa cilt güneşin zararlı ışınlarına açık (ultraviyole A-B) ve cilt kanserine meyilli olabilir. Çok nadiren bu tarz lekeler lentigo  maligna isimli cilt kanserine dönüşebilir. Ancak açık göğüs dekolte ve omuz başlarında, ellerde sıklıkla görülen güneş lekeleri kansere dönüşecek anlamı çıkarılmamalıdır. Bu bakımdan bu tarzda lekeleri olanların mutlaka yaz-kış güneş koruyucu kullanması gerekir. Bu lekelerin tedavisi zordur. Ancak kremleri sürülmeli, destekleyici peelingler ya da IPL tedavisi yapılmalıdır.


IPL, lazerden daha güvenli bir ışık teknolojisidir. Sadece ehil olan doktor veya estetisyen tarafından kullanılmalıdır. Sonuçlar başarılıdır. Güneş lekeleri (Lentigo) üzerine uygulandığı zaman ışık etkileri ile o bölgede leke ısınarak üzeri hafifçe kabuklanır. Günler sonra bu kabuklar dökülür.


Post Lezyonlar Pigmentasyon;  öncesinde vücutta oluşan ve tedavi olan yaralar üzerinde sonradan olan lekelerdir. Mesela dudak üzerinde yapılan sir ağda sonrası oluşan leke, sivilce izleri, herhangi bir yara sonrası oluşan  lekelerdir. Tedavisi,  yukarıda anlatılan epidermal ve dermal tip leke tedavisi gibi yapılır.


Leke önlenmesinde vitaminin rolü var mıdır?


 

Yazın C vitamini ve çinko minerallerine yönelmek daha doğru olur.  Güneş hasarına karşı antioksidan olarak mücadele eden bitkiler ve meyveler tüketilmelidir. Bol yeşillik, çekirdekli üzüm (çekirdeği çiğnenerek), mor renkli sebze ve meyveler tavsiye edilir. Bu araştırmalar sonucunda C vitamini ile birlikte magnezyumun leke tedavisinde yeri olduğu iddia edilmektedir.

Okunma Sayısı : 8001
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3869
Dün : 10880
Toplam : 8227230

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri