tekirdağ habibe tilki

tekirdağ haberleri

Gündüzlüdeki çeşme ve çamur ilgi bekliyor

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Gündüzlüdeki çeşme ve çamur ilgi bekliyor

 

Öylesine kıymetli topraklar üzerinde yaşıyoruz ki sadece bir, iki, üç, beş, on şehrimiz değerli değil. Ülkemizin hemen hemen her memleketine gidelim mutlaka tarihi, kültürel birçok zenginliği bünyesinde barındırıyor. Gel gelelim bunun bilinçli olarak farkında olmayıp ne yazık ki doğru değerlendirmeyi başaramıyoruz. Tekirdağ için de durum bundan farklı değil. Tarihe yaptığı ev sahipliği ile muazzam denizi, bakir kalmış alanlarıyla akın akın ilgiyi hak ediyor. Ancak bizler reklamını yapmayı bir türlü başaramadığımız için tüm bu zenginlikler kendi halinde duruyor.

Şimdi size Tekirdağ’ımızın sahip olduğu iki önemli değerden bahsedeceğim. Bilenler bilirler. Gündüzlü Köyü’ndeki tarihi çeşme ve yine orada olan özel çamur. Duymayanlar bir çeşme ve çamur ne kadar özel olabilir diye düşünebilir. Ama hiç de öyle değil. Gündüzlü muhtarı ve vatandaşlardan bir kaçı durumu yetkililere bildirip çeşmenin restorasyon yapılması için başvurmuşlar. Anıtlar Yüksek Kurulu gelip araştırma yapıyor, bilirkişi numaralandırma yapıyor, yaklaşık iki asırlık bir geçmişe sahip olduğu belirleniyor. Ancak devamı geliyor mu? Gelmiyor. Tarihi çeşme etrafı balçık içinde kalmış bir şekilde kaderine terk edilmiş. Yine aynı civardaki çamur ise özellikli bir çamur. Osmanlı Devleti'ne sığınarak hayatının son 15 yılını Tekirdağ'da geçiren Macar Prensi  II. French Rakoczi'nin romatizmasına şifa bulması için bu çamuru kullanmıştır. Hal böyle olunca da bizlerin yüzüne bile bakmadığımız bu çamura Macarlılar bir hayli ilgi duymaktadırlar. Macarlar, çok önem verdikleri Macar tarihinin önemli isimlerinden olan Racoczi'nin hayatını irdelediklerinde şifalı bir çamurun olduğunu öğrenmişlerdir. Tekirdağ'a ziyarete geldiklerinde bu çamurun nerede olduğunu hep sormuş ve Rakoczi'nin yaşadığı yerleri ziyaret ettiklerinde kendilerini mutlu hissetmişlerdir. Aslına bakarsanız 1960 yıllarına kadar Tekirdağ halkı da bu özel çamuru romatizmal hastalıkların şifasında kullanmışlardır. Ancak gel zaman git zaman ilgi azalmış. Şuanda ise ne yazık ki çamur kurumaya bırakılmıştır.

Oysa kent yöneticilerinden tutun da hepimiz derhal Tekirdağ turizmine can verilmeli diyoruz. Evet, diyoruz demesine de harekete bir türlü geçilmiyor.  Bugün Tekirdağ'da turizm dendiği zaman akla 'deniz, kum, güneş' geliyor ama ne var ki bunda da başarılı değil. Bir Ege gibi, Akdeniz gibi asla tercih edilmiyor. O yüzden Tekirdağ sağlık, kültür ve kongre turizmleriyle çeşitlenmeli. Bu yüzden de bu çeşmenin restorasyonu ve çamurun cazibe merkezi haline gelmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin hızlı bir şekilde kollarını sıvayıp harekete geçmesi lazım. Çamurla ilgili çalışmalar yapıldığında eminim ki en baştaki misafirlerimiz Macarlar ve sonrasında romatizma hastalıkları için şifa arayacak birçok insan olacaktır. Biz bu konunun takipçisi olacak ve Büyükşehir Belediyesi’nin giderek yok olmaya üz tutan tarihi çeşme ve çamur için ne yapacağını yakından takip edeceğiz.

Okunma Sayısı : 1610
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2597
Dün : 7743
Toplam : 7479129

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri