tekirdağ habibe tilki

tekirdağ haberleri

Gündüzlüdeki çeşme ve çamur ilgi bekliyor

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Gündüzlüdeki çeşme ve çamur ilgi bekliyor

 

Öylesine kıymetli topraklar üzerinde yaşıyoruz ki sadece bir, iki, üç, beş, on şehrimiz değerli değil. Ülkemizin hemen hemen her memleketine gidelim mutlaka tarihi, kültürel birçok zenginliği bünyesinde barındırıyor. Gel gelelim bunun bilinçli olarak farkında olmayıp ne yazık ki doğru değerlendirmeyi başaramıyoruz. Tekirdağ için de durum bundan farklı değil. Tarihe yaptığı ev sahipliği ile muazzam denizi, bakir kalmış alanlarıyla akın akın ilgiyi hak ediyor. Ancak bizler reklamını yapmayı bir türlü başaramadığımız için tüm bu zenginlikler kendi halinde duruyor.

Şimdi size Tekirdağ’ımızın sahip olduğu iki önemli değerden bahsedeceğim. Bilenler bilirler. Gündüzlü Köyü’ndeki tarihi çeşme ve yine orada olan özel çamur. Duymayanlar bir çeşme ve çamur ne kadar özel olabilir diye düşünebilir. Ama hiç de öyle değil. Gündüzlü muhtarı ve vatandaşlardan bir kaçı durumu yetkililere bildirip çeşmenin restorasyon yapılması için başvurmuşlar. Anıtlar Yüksek Kurulu gelip araştırma yapıyor, bilirkişi numaralandırma yapıyor, yaklaşık iki asırlık bir geçmişe sahip olduğu belirleniyor. Ancak devamı geliyor mu? Gelmiyor. Tarihi çeşme etrafı balçık içinde kalmış bir şekilde kaderine terk edilmiş. Yine aynı civardaki çamur ise özellikli bir çamur. Osmanlı Devleti'ne sığınarak hayatının son 15 yılını Tekirdağ'da geçiren Macar Prensi  II. French Rakoczi'nin romatizmasına şifa bulması için bu çamuru kullanmıştır. Hal böyle olunca da bizlerin yüzüne bile bakmadığımız bu çamura Macarlılar bir hayli ilgi duymaktadırlar. Macarlar, çok önem verdikleri Macar tarihinin önemli isimlerinden olan Racoczi'nin hayatını irdelediklerinde şifalı bir çamurun olduğunu öğrenmişlerdir. Tekirdağ'a ziyarete geldiklerinde bu çamurun nerede olduğunu hep sormuş ve Rakoczi'nin yaşadığı yerleri ziyaret ettiklerinde kendilerini mutlu hissetmişlerdir. Aslına bakarsanız 1960 yıllarına kadar Tekirdağ halkı da bu özel çamuru romatizmal hastalıkların şifasında kullanmışlardır. Ancak gel zaman git zaman ilgi azalmış. Şuanda ise ne yazık ki çamur kurumaya bırakılmıştır.

Oysa kent yöneticilerinden tutun da hepimiz derhal Tekirdağ turizmine can verilmeli diyoruz. Evet, diyoruz demesine de harekete bir türlü geçilmiyor.  Bugün Tekirdağ'da turizm dendiği zaman akla 'deniz, kum, güneş' geliyor ama ne var ki bunda da başarılı değil. Bir Ege gibi, Akdeniz gibi asla tercih edilmiyor. O yüzden Tekirdağ sağlık, kültür ve kongre turizmleriyle çeşitlenmeli. Bu yüzden de bu çeşmenin restorasyonu ve çamurun cazibe merkezi haline gelmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin hızlı bir şekilde kollarını sıvayıp harekete geçmesi lazım. Çamurla ilgili çalışmalar yapıldığında eminim ki en baştaki misafirlerimiz Macarlar ve sonrasında romatizma hastalıkları için şifa arayacak birçok insan olacaktır. Biz bu konunun takipçisi olacak ve Büyükşehir Belediyesi’nin giderek yok olmaya üz tutan tarihi çeşme ve çamur için ne yapacağını yakından takip edeceğiz.

Okunma Sayısı : 1354
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5330
Dün : 4057
Toplam : 6523225

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri