tekirdağ habibe tilki

tekirdağ haberleri

Gündüzlüdeki çeşme ve çamur ilgi bekliyor

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Gündüzlüdeki çeşme ve çamur ilgi bekliyor

 

Öylesine kıymetli topraklar üzerinde yaşıyoruz ki sadece bir, iki, üç, beş, on şehrimiz değerli değil. Ülkemizin hemen hemen her memleketine gidelim mutlaka tarihi, kültürel birçok zenginliği bünyesinde barındırıyor. Gel gelelim bunun bilinçli olarak farkında olmayıp ne yazık ki doğru değerlendirmeyi başaramıyoruz. Tekirdağ için de durum bundan farklı değil. Tarihe yaptığı ev sahipliği ile muazzam denizi, bakir kalmış alanlarıyla akın akın ilgiyi hak ediyor. Ancak bizler reklamını yapmayı bir türlü başaramadığımız için tüm bu zenginlikler kendi halinde duruyor.

Şimdi size Tekirdağ’ımızın sahip olduğu iki önemli değerden bahsedeceğim. Bilenler bilirler. Gündüzlü Köyü’ndeki tarihi çeşme ve yine orada olan özel çamur. Duymayanlar bir çeşme ve çamur ne kadar özel olabilir diye düşünebilir. Ama hiç de öyle değil. Gündüzlü muhtarı ve vatandaşlardan bir kaçı durumu yetkililere bildirip çeşmenin restorasyon yapılması için başvurmuşlar. Anıtlar Yüksek Kurulu gelip araştırma yapıyor, bilirkişi numaralandırma yapıyor, yaklaşık iki asırlık bir geçmişe sahip olduğu belirleniyor. Ancak devamı geliyor mu? Gelmiyor. Tarihi çeşme etrafı balçık içinde kalmış bir şekilde kaderine terk edilmiş. Yine aynı civardaki çamur ise özellikli bir çamur. Osmanlı Devleti'ne sığınarak hayatının son 15 yılını Tekirdağ'da geçiren Macar Prensi  II. French Rakoczi'nin romatizmasına şifa bulması için bu çamuru kullanmıştır. Hal böyle olunca da bizlerin yüzüne bile bakmadığımız bu çamura Macarlılar bir hayli ilgi duymaktadırlar. Macarlar, çok önem verdikleri Macar tarihinin önemli isimlerinden olan Racoczi'nin hayatını irdelediklerinde şifalı bir çamurun olduğunu öğrenmişlerdir. Tekirdağ'a ziyarete geldiklerinde bu çamurun nerede olduğunu hep sormuş ve Rakoczi'nin yaşadığı yerleri ziyaret ettiklerinde kendilerini mutlu hissetmişlerdir. Aslına bakarsanız 1960 yıllarına kadar Tekirdağ halkı da bu özel çamuru romatizmal hastalıkların şifasında kullanmışlardır. Ancak gel zaman git zaman ilgi azalmış. Şuanda ise ne yazık ki çamur kurumaya bırakılmıştır.

Oysa kent yöneticilerinden tutun da hepimiz derhal Tekirdağ turizmine can verilmeli diyoruz. Evet, diyoruz demesine de harekete bir türlü geçilmiyor.  Bugün Tekirdağ'da turizm dendiği zaman akla 'deniz, kum, güneş' geliyor ama ne var ki bunda da başarılı değil. Bir Ege gibi, Akdeniz gibi asla tercih edilmiyor. O yüzden Tekirdağ sağlık, kültür ve kongre turizmleriyle çeşitlenmeli. Bu yüzden de bu çeşmenin restorasyonu ve çamurun cazibe merkezi haline gelmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin hızlı bir şekilde kollarını sıvayıp harekete geçmesi lazım. Çamurla ilgili çalışmalar yapıldığında eminim ki en baştaki misafirlerimiz Macarlar ve sonrasında romatizma hastalıkları için şifa arayacak birçok insan olacaktır. Biz bu konunun takipçisi olacak ve Büyükşehir Belediyesi’nin giderek yok olmaya üz tutan tarihi çeşme ve çamur için ne yapacağını yakından takip edeceğiz.

Okunma Sayısı : 1481
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5228
Dün : 7253
Toplam : 6926202

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri