TESKİ, büyükşehir, çerkezköy, tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri

ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ

 

 

TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor. Arıtma tesisinde arıtılarak standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj ediliyor. Tamamlanan projenin açılış töreni Çerkezköy Atıksu Terfi Merkezi (TM1) İstasyonunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Genel Sekreteri Oral Karakaya, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr. İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, İller Bankası yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Çerkezköylü vatandaş katıldı.

 

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Bugün bana göre Çerkezköy için tarihi bir gün. Yıllarca Çerkezköy’ün evsel atıksuyu doğrudan derelere deşarj olmaktaydı. Ama bugünden sonra Çerkezköy ilçe merkezimizin atıksuyu ve ek olarak Kızılpınar Mahallemizin atıksuyu artık doğrudan derelere değil, önce terfi merkezimize ardından Çerkezköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine iletilecektir. Yani yaptığımız bu yatırımla Çerkezköy’ümüzün atıksu problemini çözüyoruz.

 

Yaklaşık bir yıl önce Çerkezköy İlçesi Kanalizasyon İnşaatının temeli atıldı ve hızlıca çalışmalara başladık. Proje kapsamında Kızılpınar Mahallemize yaklaşık 69.000 metre kanalizasyon şebeke hattı döşendi. Çerkezköy’ün atıksuyunu terfi merkezine getirecek olan 4.163 metre atıksu kolektör hattı imalatı yapıldı. Atıksu terfi merkezinden arıtma tesisine atıksuyu iletecek olan 1 kilometre uzunluğunda terfi hattı yapıldı.

 

Çerkezköy ilçe merkezi, Kızılpınar Mahallesi, Kapaklı ilçesinin Bahçelievler ve Pınarça Mahallelerinin atıksuyu Atıksu Terfi Merkezine (TM 1) gelmektedir. Ayrıca gelecekte kanalizasyon şebeke çalışması yapmayı planladığımız Veliköy Mahallemizin atıksuyu kolektör hattı aracılığıyla Atıksu Terfi Merkezine (TM 1) getirilecektir. Buradan da Çerkezköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine iletilecektir.

 

Atıksu Terfi Merkezi (TM 1) 13 metre çapında ve 7.5 metre derinliğinde olup, 4 adet pompa ve yine gelecekte ihtiyaç duyulması halinde bir yedek pompa bulunmaktadır. Tesisimizde SCADA otomasyon sistemi mevcut. SCADA sayesinde tesisimizi uzaktan kontrol etme ve gözlemleme imkânımız da olacak. Tesisimizde 1 adet 500 kW jeneratör, 1 adet hava tankı, 1 adet 1.000 kW trafo, 1 adet beton muhafazalı trafo köşkü ve 1 adet kompresör bulunmaktadır.

 

Çerkezköy atıksu ve terfi merkezimiz kapasite olarak 2034 yılına kadar 750 lt/sn, yani saniyede 700 litre suyu alıp ince ve kaba ızgaralardan geçirip atık su arıtma tesisine basacak bir kapasitededir. 2049 yılına kadar 1.200 lt/sn'lik debiyle çalışarak faaliyetini sürdürecektir. 2018 yılı itibariyle tesisimiz yaklaşık 600 lt/sn debi ile çalışarak 200.000 nüfusa hizmet edebilir durumdadır. Nüfus artığında bunu ilavelerde beraber, 750 lt/sn ve en nihayetinde de 1.200 lt/sn debiye çıkarabilecek bir kapasiteye sahiptir.

 

İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hem Kapaklı hem de Çerkezköy’ün tüm atık suyunu arıtabilecek bir kapasitededir. Kapaklı ve Çerkezköy bölgesinin atıksuları İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine gitmiş olacak. Gerçekten bölge için çok önemli bir yatırım. Bu çalışmalarda bize önderlik eden, yatırımın gerçekleşmesinde desteğini talimatlarını yardımlarını esirgemeyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak'a, bu yatırımın burada gerçekleşmesi için her türlü desteği veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay'a, bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen, beraber çalıştığımız İller Bankasının İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün değerli temsilcilerine ve kontrol mühendislerine, tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ediyorum.

 

TESKİ olarak çalışmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar iyi bir performans ortaya koyduk. Sayın Başkanımızın önderliğinde 2.045 kilometrelik bir altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Tekirdağ genelinde 620 milyonluk bir altyapı hamlesini gerçekleştirdik. Bu sayede gerçekten altyapı problemleri çözülmüş bir il olma yolunda önemli mesafeler aldık. Çerkezköy ile ilgili önümüzdeki dönemde en büyük hedefimiz içme suyu altyapısını yenilemek. Bu noktada da İller Bankamız projeyi bitirdi. Yakın zaman önce TESKİ'ye teslim etti. Ben bu duygularla yapılan bu güzel çevre yatırımının, Tekirdağ'ımızın en büyük ilçelerinden olan ve her zaman en güzel şeyleri hak eden Çerkezköy'ümüze hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Toprağın Altına Gömülen Yatırımlar, Geleceğe Dönük Yatırımlardır.

Törende konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay; “4 yıl önce göreve geldiğimizde derelerine kanalizasyon akan, ani su baskınlarıyla anılan, kanalizasyon ve içme suyu sorunları olan bir Çerkezköy teslim aldık. Ancak göreve geldiğimiz gün öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımızla ve TESKİ ile beraber bu dere taşkınlarının Çerkezköy'e yaşattığı zararları masaya yatırdık. Hayata geçirilen projeler doğrultusuna yaptığımız çalışmalarla, TESKİ ile beraber yaklaşık 7 milyonluk bir yatırım toprağın altına gömüldü. 25-30 kilogram yağışla baskın gören Çerkezköy, 60-70 kilogramı gördü ve 'bana mısın'' demedi. Dolayısıyla vatandaşı bire bir ilgilendiren, Çerkezköy'ün en temel ve görmezden gelinen sorununu böylesine hayati bir yatırımla noktalayan Büyükşehir Belediye Başkanıma ve TESKİ Genel Müdürüme teşekkür ediyorum. Toprağın altına gömülen yatırımlar, geleceğe dönük yatırımlardır. Çevrenin daha da güzelleşmesi, Çerkezköy ve bölgeyi daha da yaşanabilir kılacak yatırımlardır. Yani biz 4 yıllık görev süremiz boyunca Çerkezköy'ü daha yaşanılabilir kılmak için mücadele ediyoruz. Çerkezköy inşallah aldığı yatırımlarla etrafında suları temizlenmiş, kanalizasyon sorunları olmayan, altyapı, üst yapı, çevre sorunları olmayan, havası, suyu ve çevresi temiz bir Çerkezköy hayaliyle geleceğe umutla bakıyor. Dolayısıyla biz bugünden itibaren bu güzel yatırımların Çerkezköy'ün geleceğine katkı sağladığını biliyor ve görüyoruz. Yatırımımızın Çerkezköy'ümüze, Tekirdağ'ımıza, bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

Çerkezköy Adım Adım Rahatladı

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Çerkezköy’ün çevresinin değiştiği, Çerkezköy için tarihi bir gün olan kanalizasyon kolektör ve terfi hatlarının açılışının yapıldığı bu güzel günde sizleri Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanınız olarak sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 4 sene geriye gidelim ve burayı teslim aldığımız Çerkezköy'ü düşünelim. Çerkezköylülerin yaşadığı sıkıntıları yakından bilen ve hizmet süremiz içerisinde alınan aşamalarla Çerkezköy'ün adım adım rahatladığını gerçekten büyük değişimleri yerinde görüyoruz. Göreve geldiğimizin ikinci ayında yağan yağmurda Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’la beraber çizme ayağımızda o manzarayı gördük. O günden buyana gelinen nokta meydandadır.

 

Halkın bize verdiği yetki süresince en büyük idealim, Çerkezköy'ün içme suyu hatlarının yenilenmesidir. İnşallah halktan aldığımız yetki süresinin içerisinde Çerkezköy'ün sağlıklı içme suyuna kavuşacağı hamleyi de yapacağız. Bu duygularla hizmete sunulan bu tesislerin Çerkezköy'e hayırlı olmasını diliyorum. Bir konuyu bir kez de kez daha ben tekrarlamak istiyorum. Yapılan bu biyolojik arıtma tesisleri Devlet Su İşleri tarafından yapılmaktadır. Ama TESKİ adına yapılmaktadır. Teslim aldığımız her biyolojik atıksu arıtma tesisinin parasını da kuruşu kuruşuna, bunu yapan DSİ ve ilgili yerlere ödüyoruz. Bu duygularla gelecek günlerin ülkemiz için, Çerkezköy için, halkımız için, Tekirdağ için güzellikler getirmesi dileğiyle tesisin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından hizmete alınan tesislerin açılış kurdelesi kesildi ve tesis gezildi.

 

Kaynak: TESKİ Basın ofisi


Okunma Sayısı : 715
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1336
Dün : 3980
Toplam : 6776189

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri