TESKİ, büyükşehir, çerkezköy, tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri

ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ

 

 

TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor. Arıtma tesisinde arıtılarak standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj ediliyor. Tamamlanan projenin açılış töreni Çerkezköy Atıksu Terfi Merkezi (TM1) İstasyonunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Genel Sekreteri Oral Karakaya, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr. İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, İller Bankası yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Çerkezköylü vatandaş katıldı.

 

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Bugün bana göre Çerkezköy için tarihi bir gün. Yıllarca Çerkezköy’ün evsel atıksuyu doğrudan derelere deşarj olmaktaydı. Ama bugünden sonra Çerkezköy ilçe merkezimizin atıksuyu ve ek olarak Kızılpınar Mahallemizin atıksuyu artık doğrudan derelere değil, önce terfi merkezimize ardından Çerkezköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine iletilecektir. Yani yaptığımız bu yatırımla Çerkezköy’ümüzün atıksu problemini çözüyoruz.

 

Yaklaşık bir yıl önce Çerkezköy İlçesi Kanalizasyon İnşaatının temeli atıldı ve hızlıca çalışmalara başladık. Proje kapsamında Kızılpınar Mahallemize yaklaşık 69.000 metre kanalizasyon şebeke hattı döşendi. Çerkezköy’ün atıksuyunu terfi merkezine getirecek olan 4.163 metre atıksu kolektör hattı imalatı yapıldı. Atıksu terfi merkezinden arıtma tesisine atıksuyu iletecek olan 1 kilometre uzunluğunda terfi hattı yapıldı.

 

Çerkezköy ilçe merkezi, Kızılpınar Mahallesi, Kapaklı ilçesinin Bahçelievler ve Pınarça Mahallelerinin atıksuyu Atıksu Terfi Merkezine (TM 1) gelmektedir. Ayrıca gelecekte kanalizasyon şebeke çalışması yapmayı planladığımız Veliköy Mahallemizin atıksuyu kolektör hattı aracılığıyla Atıksu Terfi Merkezine (TM 1) getirilecektir. Buradan da Çerkezköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine iletilecektir.

 

Atıksu Terfi Merkezi (TM 1) 13 metre çapında ve 7.5 metre derinliğinde olup, 4 adet pompa ve yine gelecekte ihtiyaç duyulması halinde bir yedek pompa bulunmaktadır. Tesisimizde SCADA otomasyon sistemi mevcut. SCADA sayesinde tesisimizi uzaktan kontrol etme ve gözlemleme imkânımız da olacak. Tesisimizde 1 adet 500 kW jeneratör, 1 adet hava tankı, 1 adet 1.000 kW trafo, 1 adet beton muhafazalı trafo köşkü ve 1 adet kompresör bulunmaktadır.

 

Çerkezköy atıksu ve terfi merkezimiz kapasite olarak 2034 yılına kadar 750 lt/sn, yani saniyede 700 litre suyu alıp ince ve kaba ızgaralardan geçirip atık su arıtma tesisine basacak bir kapasitededir. 2049 yılına kadar 1.200 lt/sn'lik debiyle çalışarak faaliyetini sürdürecektir. 2018 yılı itibariyle tesisimiz yaklaşık 600 lt/sn debi ile çalışarak 200.000 nüfusa hizmet edebilir durumdadır. Nüfus artığında bunu ilavelerde beraber, 750 lt/sn ve en nihayetinde de 1.200 lt/sn debiye çıkarabilecek bir kapasiteye sahiptir.

 

İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hem Kapaklı hem de Çerkezköy’ün tüm atık suyunu arıtabilecek bir kapasitededir. Kapaklı ve Çerkezköy bölgesinin atıksuları İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine gitmiş olacak. Gerçekten bölge için çok önemli bir yatırım. Bu çalışmalarda bize önderlik eden, yatırımın gerçekleşmesinde desteğini talimatlarını yardımlarını esirgemeyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak'a, bu yatırımın burada gerçekleşmesi için her türlü desteği veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay'a, bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen, beraber çalıştığımız İller Bankasının İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün değerli temsilcilerine ve kontrol mühendislerine, tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ediyorum.

 

TESKİ olarak çalışmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar iyi bir performans ortaya koyduk. Sayın Başkanımızın önderliğinde 2.045 kilometrelik bir altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Tekirdağ genelinde 620 milyonluk bir altyapı hamlesini gerçekleştirdik. Bu sayede gerçekten altyapı problemleri çözülmüş bir il olma yolunda önemli mesafeler aldık. Çerkezköy ile ilgili önümüzdeki dönemde en büyük hedefimiz içme suyu altyapısını yenilemek. Bu noktada da İller Bankamız projeyi bitirdi. Yakın zaman önce TESKİ'ye teslim etti. Ben bu duygularla yapılan bu güzel çevre yatırımının, Tekirdağ'ımızın en büyük ilçelerinden olan ve her zaman en güzel şeyleri hak eden Çerkezköy'ümüze hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Toprağın Altına Gömülen Yatırımlar, Geleceğe Dönük Yatırımlardır.

Törende konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay; “4 yıl önce göreve geldiğimizde derelerine kanalizasyon akan, ani su baskınlarıyla anılan, kanalizasyon ve içme suyu sorunları olan bir Çerkezköy teslim aldık. Ancak göreve geldiğimiz gün öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımızla ve TESKİ ile beraber bu dere taşkınlarının Çerkezköy'e yaşattığı zararları masaya yatırdık. Hayata geçirilen projeler doğrultusuna yaptığımız çalışmalarla, TESKİ ile beraber yaklaşık 7 milyonluk bir yatırım toprağın altına gömüldü. 25-30 kilogram yağışla baskın gören Çerkezköy, 60-70 kilogramı gördü ve 'bana mısın'' demedi. Dolayısıyla vatandaşı bire bir ilgilendiren, Çerkezköy'ün en temel ve görmezden gelinen sorununu böylesine hayati bir yatırımla noktalayan Büyükşehir Belediye Başkanıma ve TESKİ Genel Müdürüme teşekkür ediyorum. Toprağın altına gömülen yatırımlar, geleceğe dönük yatırımlardır. Çevrenin daha da güzelleşmesi, Çerkezköy ve bölgeyi daha da yaşanabilir kılacak yatırımlardır. Yani biz 4 yıllık görev süremiz boyunca Çerkezköy'ü daha yaşanılabilir kılmak için mücadele ediyoruz. Çerkezköy inşallah aldığı yatırımlarla etrafında suları temizlenmiş, kanalizasyon sorunları olmayan, altyapı, üst yapı, çevre sorunları olmayan, havası, suyu ve çevresi temiz bir Çerkezköy hayaliyle geleceğe umutla bakıyor. Dolayısıyla biz bugünden itibaren bu güzel yatırımların Çerkezköy'ün geleceğine katkı sağladığını biliyor ve görüyoruz. Yatırımımızın Çerkezköy'ümüze, Tekirdağ'ımıza, bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

Çerkezköy Adım Adım Rahatladı

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Çerkezköy’ün çevresinin değiştiği, Çerkezköy için tarihi bir gün olan kanalizasyon kolektör ve terfi hatlarının açılışının yapıldığı bu güzel günde sizleri Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanınız olarak sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 4 sene geriye gidelim ve burayı teslim aldığımız Çerkezköy'ü düşünelim. Çerkezköylülerin yaşadığı sıkıntıları yakından bilen ve hizmet süremiz içerisinde alınan aşamalarla Çerkezköy'ün adım adım rahatladığını gerçekten büyük değişimleri yerinde görüyoruz. Göreve geldiğimizin ikinci ayında yağan yağmurda Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’la beraber çizme ayağımızda o manzarayı gördük. O günden buyana gelinen nokta meydandadır.

 

Halkın bize verdiği yetki süresince en büyük idealim, Çerkezköy'ün içme suyu hatlarının yenilenmesidir. İnşallah halktan aldığımız yetki süresinin içerisinde Çerkezköy'ün sağlıklı içme suyuna kavuşacağı hamleyi de yapacağız. Bu duygularla hizmete sunulan bu tesislerin Çerkezköy'e hayırlı olmasını diliyorum. Bir konuyu bir kez de kez daha ben tekrarlamak istiyorum. Yapılan bu biyolojik arıtma tesisleri Devlet Su İşleri tarafından yapılmaktadır. Ama TESKİ adına yapılmaktadır. Teslim aldığımız her biyolojik atıksu arıtma tesisinin parasını da kuruşu kuruşuna, bunu yapan DSİ ve ilgili yerlere ödüyoruz. Bu duygularla gelecek günlerin ülkemiz için, Çerkezköy için, halkımız için, Tekirdağ için güzellikler getirmesi dileğiyle tesisin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından hizmete alınan tesislerin açılış kurdelesi kesildi ve tesis gezildi.

 

Kaynak: TESKİ Basın ofisi


Okunma Sayısı : 970
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4131
Dün : 4544
Toplam : 7146128

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri