tekirdağ makale, habibe, pusula

tekirdağ haberleri

Çamur kenti Tekirdağ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Çamur kenti Tekirdağ


“Tekirdağ’a kar yağmaz” derken bu kış Tekirdağ halkı kara doydu diyebiliriz. Hem de bu kez kar öyle incecik fırtına gibi eserek değil sakin, lapa lapa, dingin yağdı kentin üzerine. Büyüğü küçüğü belli ki karı çok özlemiş olmalı ki insanlar karın tadını çıkardı. Tabii en çok da Tekirdağ’ın çocukları kara kavuşmanın mutluluğunu yaşadılar. Buraya kadar her şey çok güzel, çok masum karın yağışını izlemek, kartopu oynamak, kardan adam yapmak. Ancak karın yağması durup erimeye başlayınca şehir tam bir felakete dönüşüyor. Neredeyse kardan adam yapmayı bırakıp erimesinin ardından da ‘çamurdan kuleler’ yapacak hale geliyoruz.

Evet, her yağmurun, karın arkasından Tekirdağ çamur kente dönüşüyor. İnsanlar yolda yürürken kendilerine daha az çamurlu alan bulmaya çalışırken ceylan misali sekiyorlar. Araçlarımız boydan boya çamur içinde onları hiç söylemiyorum. Pek övülen sadece sözde olan özde olmayan Prestij Caddesi iki yağmurun ardından çakıl yola çoktan dönüştü bile. Yetkililer hala “asfaltı incelemeye gönderdik, suç bizde değil” diye dursunlar. Ara sokaklar, mahalle araları bir kentin sokakları mı yoksa bakımsız bir köyün sokakları mı belli değil. Devlet Hastanesi 1. Kısım civarı yarım yamalak kazılmış bırakılmış. Yol, parke diye bir şey yok. Bu civar hastane olması sebebiyle hastası, doktoru, memuru en fazla insan sirkülasyonu olan bir civar. Ancak bakım sıfır. Tekirdağ insanı bunu mu hak ediyor. Sabah işine giden takım elbiseli beyleri görüyorum. Mis gibi giyinmişler ama pantolon paçaları, ayakkabıları tarladan çıkmış gibi. Herkesin suratında öfke. Tekirdağ bir kent olarak geçiyor ama ücra bir köyden farksız bu görüntüleri ile. Şehrin ana yolları, kaldırımları resmen çamur pistine dönmüş insanların ayaklarından, araçların lastiklerinden. Neredeyse ayağımıza poşet geçirip yürüyeceğiz. Ya da benim gibi işe giderken gözden çıkardığınız bir çizme giyip iş yerinize gelince kirlenmesini istemediğiniz cici ayakkabılarınızı giyin en iyisi.

Yetkililer artık bir an önce Tekirdağ’ı hak ettiği doğru düzgün yollarına, kaldırımlarına kavuştursun. Ama öyle gözüken bir iki caddenin ya da zenginlerin oturduğu bir iki mahallenin yolunu, kaldırımını değil. Her mahalleye aynı düzeni, bakımı bekliyoruz. Bu her şeyden önce burada yaşayan insanlara, çocuklara saygıdır. Bu kentin halkı bu eziyeti yaşamak zorunda mıdır? Herkesin kendileri gibi ayaklarını çamura değdirmeyen dev cipleri yok hatırlatmak isterim. Bir kentin en önemli medeniyet göstergesi şüphesiz yolları, düzenli kaldırımları ve bakımlı mahalleleri ise ve biz bunların hiç birini Tekirdağ’da göremiyorsak medeniyetten de bahsedemeyiz.

Ben ve hepimiz eminim ki evimizden işimize, okulumuza gitmek için ayağımızı sokağa bastığımız anda çamurun, rezilliğin içinde yüzmek değil tertemiz yolumuzda hayatımıza devam etmek istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz?

Asfaltta çorabıyla yürüyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bir de bizim mahalleye gelsin istiyorum. Boylu boyunca çamura nasıl battığını görmek isterim şahsen.

Okunma Sayısı : 3019
Yapılan Yorumlar
11 Ocak 2017    şahin helvacı
    bir daha ki belediye başkanlığı seçimlerinde sihirli değneği olmayana oy atmayalım... nedir bu anlayışsızlık anlamadım gitti alt yapı yok dersiniz alt yapı yaparlar tozundan,toprağından,çamurundan, şikayet edersiniz tredaş gelir kabloları yer altına alıcaz der elektrıkler yok diye şikayet edersınız buda demek oluyor ki size sihirli değnekli yöneticiler gerekiyor öyle yöneticiler bulursanız hiç kaçırmayın derim size gazeteci hanım...haa bu arada benı yanlış anlamayın ben ne chp nede akp sempatızanıyım sade bir vatandaşım ;)
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2607
Dün : 7743
Toplam : 7479139

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri