habibe tilki, pusula, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Bizi ötekileştiren devlet!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bizi ötekileştiren devlet!


“…Biz, Türklerin ekmeğini yiyoruz, başka hiçbir memlekette sığınmacıya bu kadar yardım edilemez. Bu millet, öyle söylendiği gibi korkunç değil bilakis bunun kadar barışçıl millet görmedim ve hiçbir yerde buradaki kadar sakin ve rahat olamayız. Türkler ile nerede karşılaşsak hep iyilikle bizi karşılarlar.” 16 Ocak 1725

“…Tanrı bizi buraya başkasına iyilik etmesini bilen bir millet arasına getirdi ve onların eliyle rızkımızı bol bol veriyor ki, bu ellere şükran borcumuz vardır.” 16 Ocak 1735

Tarih kitaplarının tozlu sayfalarını biraz karıştırdığımız zaman biz Türkler ile ilgili nasıl ifadelere yer verilmiş çok net bir şekilde görebiliyoruz. Yukarıdaki dizeler buna en güzel örneklerden. Üstelik cümlelerin sahibi de yaşadığımız şehir ile alakalı bir isim olan “Tekirdağ Tarihi’nin Macar Yazarı” unvanıyla tanınan Mikes Kelemen’e ait. Kelemen Türkleri ne de güzel yardımsever, iyilik etmesini bilen, barışçıl ve misafirper dışarıdan gelen kişileri de kabul eden bir millet olarak tanımlamış.

İnsan bu tip alıntıları okuyunca ister istemez iç çekiyor, hayıflanıyor, “ya şimdi nasılız?” diye sormaktan kendini alamıyor. Tarih kitapları bizi nasıl yazmışken bundan sonra nasıl yazacak gelecek nesillere? Dışarıdan gelen insana dahi kucak açabilen bir milletken bugün kendi kendimizi

Çok üzülerek söyleyebilirim ki hem bizim ülkemiz için hem de dünya geneline baktığımız zaman ‘ayrıştırma, ötekileştirme, sınıflandırma’ adına ne dersek diyelim hepsinin altında devlet eli olduğunu görmek mümkün.


Dönelim antik dönemlere kavim savaşları, ikiye bölünmeler beraberinde gelen kıyamlar. Bugün her konuda örnek gösterilen Amerika siyah-beyaz ayrımını özellikle başlatarak yıllarca köleleştirme sistemine hizmet etmediler mi? Komşumuz Suriye- Irak- İran kendi devletinin askeriyle çatışan muhalifler aralarında bölünerek müthiş bir çatışma içine girmediler mi? bunun neticesinde bu ülke insanları ne olduğunu anlamadan kendilerini kaosun tam ortasında buldular. Yine Filistin ve İsrail bu duruma net örneklerden biri. İsrail dini kullanarak empoze ettiği ötekileştirme ile küçücük çocukların üzerine bombalar yağdırmadı mı?


Ya bizde durum nasıl? Şükür henüz tam manasıyla iç savasın içindeyiz diyemeyiz ama bu gidişle hızla iç savaşa sürükleniyoruz. Tarihler boyunca farklıların bir arada uyumla yaşadığı bir millet olmakla övünen bizler şimdi yan komşumuz ile fikir ayrılığından kavga eder hale geldik. Sağ, sol, başı açık, kapalı, inananı, inanmayanı, Türk, Kürt, Alevi, Sünni derken parça pinçik hale yuvarlanıyoruz. Kimimiz ne kadar taraf olmamaya çalışsa da bu kez de “seç rengini” diyerek baskı uyguluyoruz.


Gezi olayları bu konuya örneklerden biri. Hatırlarsınız ki devletin polisi ile vatandaş düşmancasına hunharca bir tutum içine girmemiş miydi? Gencecik üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz polis ve provokatörlerin elinden yediği dayakla hayatının baharında yaşama veda etmedi mi? devlet polise yetki sizde diyerek vatandaşın üzerine düşman hattına salar gibi gönderirse bu tip olayların yaşanması doğallaşıyor.


Oysa beş parmağın beşi bir mi, özbeöz kardeşlerin huyu, suyu, suratları farklı değil mi? Hayatı güzelleştiren aynı olanla değil farklılık, çeşitlilik arasında uyumla ilerlemek değil mi? Yukarıdaki örneklere baktığımız zaman neredeyse hepsi devlet eliyle vatandaş üzerine uygulanmıştır. İnsanlık tarihi daha pek çok bu tip örneklerle doludur. Evet, ne yazık ki devletler ötekileştiriyor. Gerek kendi halkını, gerek diğer devletler üzerinde yapılan bu ötekileştirme planları hep oldu ve olmaya da devam edeceğe benziyor. O halde akıllı birer vatandaş olarak bize düşen bu bilgileri okumak, araştırmak, analiz etmek, devlet kendi çıkarları uğruna halk arasına ‘ötekileştirme tohumları’ atsa bile bu tohumları yeşertmemek. Farklı renklerle yan yana elbette yürürüz. İşte o zaman rengarenk ve güçlü bir zincir oluşturmuş oluruz. Biz Türk Milleti olarak istersek bunu çok güzel başarırız.   

Okunma Sayısı : 855
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4284
Dün : 4124
Toplam : 6794621

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri