habibe tilki, pusula, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Bizi ötekileştiren devlet!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bizi ötekileştiren devlet!


“…Biz, Türklerin ekmeğini yiyoruz, başka hiçbir memlekette sığınmacıya bu kadar yardım edilemez. Bu millet, öyle söylendiği gibi korkunç değil bilakis bunun kadar barışçıl millet görmedim ve hiçbir yerde buradaki kadar sakin ve rahat olamayız. Türkler ile nerede karşılaşsak hep iyilikle bizi karşılarlar.” 16 Ocak 1725

“…Tanrı bizi buraya başkasına iyilik etmesini bilen bir millet arasına getirdi ve onların eliyle rızkımızı bol bol veriyor ki, bu ellere şükran borcumuz vardır.” 16 Ocak 1735

Tarih kitaplarının tozlu sayfalarını biraz karıştırdığımız zaman biz Türkler ile ilgili nasıl ifadelere yer verilmiş çok net bir şekilde görebiliyoruz. Yukarıdaki dizeler buna en güzel örneklerden. Üstelik cümlelerin sahibi de yaşadığımız şehir ile alakalı bir isim olan “Tekirdağ Tarihi’nin Macar Yazarı” unvanıyla tanınan Mikes Kelemen’e ait. Kelemen Türkleri ne de güzel yardımsever, iyilik etmesini bilen, barışçıl ve misafirper dışarıdan gelen kişileri de kabul eden bir millet olarak tanımlamış.

İnsan bu tip alıntıları okuyunca ister istemez iç çekiyor, hayıflanıyor, “ya şimdi nasılız?” diye sormaktan kendini alamıyor. Tarih kitapları bizi nasıl yazmışken bundan sonra nasıl yazacak gelecek nesillere? Dışarıdan gelen insana dahi kucak açabilen bir milletken bugün kendi kendimizi

Çok üzülerek söyleyebilirim ki hem bizim ülkemiz için hem de dünya geneline baktığımız zaman ‘ayrıştırma, ötekileştirme, sınıflandırma’ adına ne dersek diyelim hepsinin altında devlet eli olduğunu görmek mümkün.


Dönelim antik dönemlere kavim savaşları, ikiye bölünmeler beraberinde gelen kıyamlar. Bugün her konuda örnek gösterilen Amerika siyah-beyaz ayrımını özellikle başlatarak yıllarca köleleştirme sistemine hizmet etmediler mi? Komşumuz Suriye- Irak- İran kendi devletinin askeriyle çatışan muhalifler aralarında bölünerek müthiş bir çatışma içine girmediler mi? bunun neticesinde bu ülke insanları ne olduğunu anlamadan kendilerini kaosun tam ortasında buldular. Yine Filistin ve İsrail bu duruma net örneklerden biri. İsrail dini kullanarak empoze ettiği ötekileştirme ile küçücük çocukların üzerine bombalar yağdırmadı mı?


Ya bizde durum nasıl? Şükür henüz tam manasıyla iç savasın içindeyiz diyemeyiz ama bu gidişle hızla iç savaşa sürükleniyoruz. Tarihler boyunca farklıların bir arada uyumla yaşadığı bir millet olmakla övünen bizler şimdi yan komşumuz ile fikir ayrılığından kavga eder hale geldik. Sağ, sol, başı açık, kapalı, inananı, inanmayanı, Türk, Kürt, Alevi, Sünni derken parça pinçik hale yuvarlanıyoruz. Kimimiz ne kadar taraf olmamaya çalışsa da bu kez de “seç rengini” diyerek baskı uyguluyoruz.


Gezi olayları bu konuya örneklerden biri. Hatırlarsınız ki devletin polisi ile vatandaş düşmancasına hunharca bir tutum içine girmemiş miydi? Gencecik üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz polis ve provokatörlerin elinden yediği dayakla hayatının baharında yaşama veda etmedi mi? devlet polise yetki sizde diyerek vatandaşın üzerine düşman hattına salar gibi gönderirse bu tip olayların yaşanması doğallaşıyor.


Oysa beş parmağın beşi bir mi, özbeöz kardeşlerin huyu, suyu, suratları farklı değil mi? Hayatı güzelleştiren aynı olanla değil farklılık, çeşitlilik arasında uyumla ilerlemek değil mi? Yukarıdaki örneklere baktığımız zaman neredeyse hepsi devlet eliyle vatandaş üzerine uygulanmıştır. İnsanlık tarihi daha pek çok bu tip örneklerle doludur. Evet, ne yazık ki devletler ötekileştiriyor. Gerek kendi halkını, gerek diğer devletler üzerinde yapılan bu ötekileştirme planları hep oldu ve olmaya da devam edeceğe benziyor. O halde akıllı birer vatandaş olarak bize düşen bu bilgileri okumak, araştırmak, analiz etmek, devlet kendi çıkarları uğruna halk arasına ‘ötekileştirme tohumları’ atsa bile bu tohumları yeşertmemek. Farklı renklerle yan yana elbette yürürüz. İşte o zaman rengarenk ve güçlü bir zincir oluşturmuş oluruz. Biz Türk Milleti olarak istersek bunu çok güzel başarırız.   

Okunma Sayısı : 1115
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6526
Dün : 7472
Toplam : 8027090

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri