habibe tilki, pusula, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Bizi ötekileştiren devlet!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bizi ötekileştiren devlet!


“…Biz, Türklerin ekmeğini yiyoruz, başka hiçbir memlekette sığınmacıya bu kadar yardım edilemez. Bu millet, öyle söylendiği gibi korkunç değil bilakis bunun kadar barışçıl millet görmedim ve hiçbir yerde buradaki kadar sakin ve rahat olamayız. Türkler ile nerede karşılaşsak hep iyilikle bizi karşılarlar.” 16 Ocak 1725

“…Tanrı bizi buraya başkasına iyilik etmesini bilen bir millet arasına getirdi ve onların eliyle rızkımızı bol bol veriyor ki, bu ellere şükran borcumuz vardır.” 16 Ocak 1735

Tarih kitaplarının tozlu sayfalarını biraz karıştırdığımız zaman biz Türkler ile ilgili nasıl ifadelere yer verilmiş çok net bir şekilde görebiliyoruz. Yukarıdaki dizeler buna en güzel örneklerden. Üstelik cümlelerin sahibi de yaşadığımız şehir ile alakalı bir isim olan “Tekirdağ Tarihi’nin Macar Yazarı” unvanıyla tanınan Mikes Kelemen’e ait. Kelemen Türkleri ne de güzel yardımsever, iyilik etmesini bilen, barışçıl ve misafirper dışarıdan gelen kişileri de kabul eden bir millet olarak tanımlamış.

İnsan bu tip alıntıları okuyunca ister istemez iç çekiyor, hayıflanıyor, “ya şimdi nasılız?” diye sormaktan kendini alamıyor. Tarih kitapları bizi nasıl yazmışken bundan sonra nasıl yazacak gelecek nesillere? Dışarıdan gelen insana dahi kucak açabilen bir milletken bugün kendi kendimizi

Çok üzülerek söyleyebilirim ki hem bizim ülkemiz için hem de dünya geneline baktığımız zaman ‘ayrıştırma, ötekileştirme, sınıflandırma’ adına ne dersek diyelim hepsinin altında devlet eli olduğunu görmek mümkün.


Dönelim antik dönemlere kavim savaşları, ikiye bölünmeler beraberinde gelen kıyamlar. Bugün her konuda örnek gösterilen Amerika siyah-beyaz ayrımını özellikle başlatarak yıllarca köleleştirme sistemine hizmet etmediler mi? Komşumuz Suriye- Irak- İran kendi devletinin askeriyle çatışan muhalifler aralarında bölünerek müthiş bir çatışma içine girmediler mi? bunun neticesinde bu ülke insanları ne olduğunu anlamadan kendilerini kaosun tam ortasında buldular. Yine Filistin ve İsrail bu duruma net örneklerden biri. İsrail dini kullanarak empoze ettiği ötekileştirme ile küçücük çocukların üzerine bombalar yağdırmadı mı?


Ya bizde durum nasıl? Şükür henüz tam manasıyla iç savasın içindeyiz diyemeyiz ama bu gidişle hızla iç savaşa sürükleniyoruz. Tarihler boyunca farklıların bir arada uyumla yaşadığı bir millet olmakla övünen bizler şimdi yan komşumuz ile fikir ayrılığından kavga eder hale geldik. Sağ, sol, başı açık, kapalı, inananı, inanmayanı, Türk, Kürt, Alevi, Sünni derken parça pinçik hale yuvarlanıyoruz. Kimimiz ne kadar taraf olmamaya çalışsa da bu kez de “seç rengini” diyerek baskı uyguluyoruz.


Gezi olayları bu konuya örneklerden biri. Hatırlarsınız ki devletin polisi ile vatandaş düşmancasına hunharca bir tutum içine girmemiş miydi? Gencecik üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz polis ve provokatörlerin elinden yediği dayakla hayatının baharında yaşama veda etmedi mi? devlet polise yetki sizde diyerek vatandaşın üzerine düşman hattına salar gibi gönderirse bu tip olayların yaşanması doğallaşıyor.


Oysa beş parmağın beşi bir mi, özbeöz kardeşlerin huyu, suyu, suratları farklı değil mi? Hayatı güzelleştiren aynı olanla değil farklılık, çeşitlilik arasında uyumla ilerlemek değil mi? Yukarıdaki örneklere baktığımız zaman neredeyse hepsi devlet eliyle vatandaş üzerine uygulanmıştır. İnsanlık tarihi daha pek çok bu tip örneklerle doludur. Evet, ne yazık ki devletler ötekileştiriyor. Gerek kendi halkını, gerek diğer devletler üzerinde yapılan bu ötekileştirme planları hep oldu ve olmaya da devam edeceğe benziyor. O halde akıllı birer vatandaş olarak bize düşen bu bilgileri okumak, araştırmak, analiz etmek, devlet kendi çıkarları uğruna halk arasına ‘ötekileştirme tohumları’ atsa bile bu tohumları yeşertmemek. Farklı renklerle yan yana elbette yürürüz. İşte o zaman rengarenk ve güçlü bir zincir oluşturmuş oluruz. Biz Türk Milleti olarak istersek bunu çok güzel başarırız.   

Okunma Sayısı : 578
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3128
Dün : 4961
Toplam : 6025100

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri