habibe tilki, pusula, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Bizi ötekileştiren devlet!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bizi ötekileştiren devlet!


“…Biz, Türklerin ekmeğini yiyoruz, başka hiçbir memlekette sığınmacıya bu kadar yardım edilemez. Bu millet, öyle söylendiği gibi korkunç değil bilakis bunun kadar barışçıl millet görmedim ve hiçbir yerde buradaki kadar sakin ve rahat olamayız. Türkler ile nerede karşılaşsak hep iyilikle bizi karşılarlar.” 16 Ocak 1725

“…Tanrı bizi buraya başkasına iyilik etmesini bilen bir millet arasına getirdi ve onların eliyle rızkımızı bol bol veriyor ki, bu ellere şükran borcumuz vardır.” 16 Ocak 1735

Tarih kitaplarının tozlu sayfalarını biraz karıştırdığımız zaman biz Türkler ile ilgili nasıl ifadelere yer verilmiş çok net bir şekilde görebiliyoruz. Yukarıdaki dizeler buna en güzel örneklerden. Üstelik cümlelerin sahibi de yaşadığımız şehir ile alakalı bir isim olan “Tekirdağ Tarihi’nin Macar Yazarı” unvanıyla tanınan Mikes Kelemen’e ait. Kelemen Türkleri ne de güzel yardımsever, iyilik etmesini bilen, barışçıl ve misafirper dışarıdan gelen kişileri de kabul eden bir millet olarak tanımlamış.

İnsan bu tip alıntıları okuyunca ister istemez iç çekiyor, hayıflanıyor, “ya şimdi nasılız?” diye sormaktan kendini alamıyor. Tarih kitapları bizi nasıl yazmışken bundan sonra nasıl yazacak gelecek nesillere? Dışarıdan gelen insana dahi kucak açabilen bir milletken bugün kendi kendimizi

Çok üzülerek söyleyebilirim ki hem bizim ülkemiz için hem de dünya geneline baktığımız zaman ‘ayrıştırma, ötekileştirme, sınıflandırma’ adına ne dersek diyelim hepsinin altında devlet eli olduğunu görmek mümkün.


Dönelim antik dönemlere kavim savaşları, ikiye bölünmeler beraberinde gelen kıyamlar. Bugün her konuda örnek gösterilen Amerika siyah-beyaz ayrımını özellikle başlatarak yıllarca köleleştirme sistemine hizmet etmediler mi? Komşumuz Suriye- Irak- İran kendi devletinin askeriyle çatışan muhalifler aralarında bölünerek müthiş bir çatışma içine girmediler mi? bunun neticesinde bu ülke insanları ne olduğunu anlamadan kendilerini kaosun tam ortasında buldular. Yine Filistin ve İsrail bu duruma net örneklerden biri. İsrail dini kullanarak empoze ettiği ötekileştirme ile küçücük çocukların üzerine bombalar yağdırmadı mı?


Ya bizde durum nasıl? Şükür henüz tam manasıyla iç savasın içindeyiz diyemeyiz ama bu gidişle hızla iç savaşa sürükleniyoruz. Tarihler boyunca farklıların bir arada uyumla yaşadığı bir millet olmakla övünen bizler şimdi yan komşumuz ile fikir ayrılığından kavga eder hale geldik. Sağ, sol, başı açık, kapalı, inananı, inanmayanı, Türk, Kürt, Alevi, Sünni derken parça pinçik hale yuvarlanıyoruz. Kimimiz ne kadar taraf olmamaya çalışsa da bu kez de “seç rengini” diyerek baskı uyguluyoruz.


Gezi olayları bu konuya örneklerden biri. Hatırlarsınız ki devletin polisi ile vatandaş düşmancasına hunharca bir tutum içine girmemiş miydi? Gencecik üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz polis ve provokatörlerin elinden yediği dayakla hayatının baharında yaşama veda etmedi mi? devlet polise yetki sizde diyerek vatandaşın üzerine düşman hattına salar gibi gönderirse bu tip olayların yaşanması doğallaşıyor.


Oysa beş parmağın beşi bir mi, özbeöz kardeşlerin huyu, suyu, suratları farklı değil mi? Hayatı güzelleştiren aynı olanla değil farklılık, çeşitlilik arasında uyumla ilerlemek değil mi? Yukarıdaki örneklere baktığımız zaman neredeyse hepsi devlet eliyle vatandaş üzerine uygulanmıştır. İnsanlık tarihi daha pek çok bu tip örneklerle doludur. Evet, ne yazık ki devletler ötekileştiriyor. Gerek kendi halkını, gerek diğer devletler üzerinde yapılan bu ötekileştirme planları hep oldu ve olmaya da devam edeceğe benziyor. O halde akıllı birer vatandaş olarak bize düşen bu bilgileri okumak, araştırmak, analiz etmek, devlet kendi çıkarları uğruna halk arasına ‘ötekileştirme tohumları’ atsa bile bu tohumları yeşertmemek. Farklı renklerle yan yana elbette yürürüz. İşte o zaman rengarenk ve güçlü bir zincir oluşturmuş oluruz. Biz Türk Milleti olarak istersek bunu çok güzel başarırız.   

Okunma Sayısı : 1012
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3016
Dün : 7743
Toplam : 7479548

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri