21 mart, nevruz, bahar, şiir, down

tekirdağ haberleri

1 günden daha fazlası

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


1 günden daha fazlası

 

Bugün 21 Mart… Sadece takvimde bir tarih gibi gözükse de aslında 21 Mart bir günden çok daha fazlası…

 

Neden mi çünkü 21 Mart aslında Down Sendromu Farkındalık Günü, aslında Nevruz Bayramı Günü, aslında İlkbahar Ekinoksu, aslında Dünya Ormancılık Günü, aslında Dünya Kukla Günü ve aslında Dünya Şiir Günü...

 

Birleşmiş Milletler, toplumda Down Sendromlu bireyler için farkındalık yaratmak, onların toplumdaki sorunlarını çözmek için 21 Mart'ı Dünya Down Sendromu Günü ilan etti. Down Sendromu’nda 21. kromozomun 2 tane yerine 3 tane olması bireyleri özel kılıyor. Sonuç olarak 46 kromozom yerine 47 kromozoma sahip oluyorlar. Yani onlar sizden bizden eksik değil aksine +1 ile fazlalıkla hayattalar. Çoğu kişinin sandığı gibi onlar hasta değil, sadece genetik bir farklılığa sahipler. Tedavi edilecek bir durumları yok. Down Sendromlu bireysel uygun bir eğitim sonucunda toplum hayatına ayak uydurabiliyorlar. Bize düşen de etrafımızda gördüğümüzde onlara uzaydan düşmüş gibi bakmak yerine en basitinden gülücük gönderebiliriz. Çünkü her canlı gibi onlarında ihtiyacı olan temel şey sevgi ve ilgi. Gününüz kutlu olsun güzel insanlar…

 

21 Mart dendiğinde çoğu kişinin aklına nevruz bayramı geliyor. Evet, Nevruz kışın sona erdiğini artık baharın geldiğini bize müjdeliyor. Öyle ki Nevruz dünden bugünden değil tarihler boyunca hep kutlanmış, bahar hep bayram havasında karşılanmış. Bereketin, beklentilerin, huzurun ve baharın gelişini bize müjdeleyen Nevruz Günümüz kutlu olsun…

 

Ekinoks kısaca ilkbahar gündönümüdür ve sıcak havanın habercisidir. 21 Mart’ın en bilindik özelliği gecenin ve gündüzün birbirine eşitlenmesidir. Bu günden sonra gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlar. 21 Mart ile Güney Yarım Küre'de Sonbahar olurken, Kuzey Yarım Küre'de İlkbahar başlangıcıdır. Dolayısıyla ülkemiz Kuzey Yarım Küre’de olup ilkbahara merhaba diyor. Hoş geldin İlkbahar…

 

21 Mart Dünya Ormancılık Günü’dür. Ormanların önemine dair farkındalık oluşturmak için kutlanan bir gündür. Ülkece ormanlarımıza yapmadığımız eziyet kalmıyor. Onları yakıp yıkıyoruz, rant için üzerlerine dev binalar yapıyoruz, orman olmaktan çıkartı satışa çıkartıyoruz. Tüm bunlara rağmen hala orman bakımından zengin bir ülkeyiz. Bunun kıymetinin farkına varıp ormanlarımıza sahip çıkmalı geleceğimizin nefesi olan orman alanlarımızı korumalıyız. Bu farkındalığı çocuklara izah etmek kadar erişkin insanlara da anlatmalıyız zira onlara en büyük zararı veren çocuklar değil koca koca insanlar. Ormanlar milyonlarca canlı için önemli bir ekosistemdir, bu önemli günü es geçmemek dileğiyle…

 

21 Mart aslında aynı zamanda Dünya Kukla Günü. Çoğu kişi bu günü duymamış olsa da artık ülkemizde de kutlanıyor. Şimdiki nesil elinden akıllı telefonları tabletleri bırakmasa da bu ülkede Hacivat ve Karagöz ile büyüyen bir nesil olduğuna göre bu günü kutlamamak olmaz.   UNESCO çatısı altındaki UNIMA (Uluslararası Kukla Birliği) merkezinin tüm dünyadaki kuklacıların harekete geçerek kukla sanatının bir sanat formu olarak farkına varılmasını ve bu sanatın gücüne dikkat çekilmesini amaçlıyor.

 

Ne diyorlar “şiirsiz beden olmaz” işte bu yüzden 21 Mart Dünya Şiir Günü. Öyle ki şiir kimi zaman bir çığlığı kimi zaman bir kahkahayı kimi zaman serzenişi kimi zaman aşkın en güzel halini kimi zaman insanın dibe vuruşunu kimi zaman isyanı kimi zaman teşekkürü dile getirir. Hem öyle güzel dile getirir ki okuduğun cümlelerin duygusu iliklerine kadar işler. Şiir, bir yankıdır. Her ne kadar günümüzde düşüncelerini ifade etmek bir cesaret işi olsa da ne düşüncelerinizi söylemekten ne de şiire kulak vermekten asla vaz geçmeyin. Bu güzel gün kutlu olsun…  


Okunma Sayısı : 596
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3384
Dün : 6526
Toplam : 9830684

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri