kahve, fincan, bir

tekirdağ haberleri

BİR FİNCAN KAHVE

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


BİR FİNCAN KAHVE

 

Kahve tüketimi hayatımızın vazgeçilmez alışkanlıkları haline geldi. Gerek Türk Kahvesi gerekse çözülebilir kahve tüketiminin faydalarını ve zararlarını görelim istedim bu hafta. Daha önce bu konu ile ilgili tüketim oranlarından bahsetmiştim sizlere ancak sosyal mecralarda öyle çok yanlış bilgiler dolaşıyor ve danışanlarım öyle ilginç sorularla geliyor ki bana ben de bu konunun tekrar irdelenmesi gerektiğini düşündüm ve yeni araştırmalarımla  ‘bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var’ mı acaba görelim istedim.


Kahvenin yararları nelerdir?


1: Enerjinizi ve mental (zihinsel) gücü arttırır;

Kafein en güçlü uyarıcılardan biridir ve kahve içinde de yoğunluklu olarak bulunur. Kana karışan kafein ise adrenalin ve nöradrenelin hormonlarının salınımını uyararak bedeni hareket etmeye hazır hale getirir. Zihnin daha hızlı, atik olmasına neden olur. ‘kahve içmeden ayılamıyorum’ , ‘daha iyi odaklanıyorum’… gibi cümleler sarf etmenizin sebebi budur.

2:Kafein egzersiz performansını arttırır;

Yapılan araştırmalar egzersize başlamadan 30-45 dakika önce tüketilen kahvenin antrenman performansını %12.3 arttırdığını söylüyor.

 Bu durum kahve tüketiminden sonra kafeinin;kan akışını (özellikle mikrosirkülasyon) hızlandırmasından,yağ asitlerinin parçalanarak kan akışına verilmesinden,kas ağrısını azaltmasından kaynaklanır.


3: Tip 2 diyabet riskini azaltır;

Yapılan bir meta analiz çalışmasında  günde bir kupa kahve tüketiminin tip-2 diyabet riskini %7 azalttığı görülmüş.

Bu nedenle abartmadan, kararında içilen kahve miktarı, insülin direncini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak kahvenizi hangi tipte olursa olsun, sade yani kremasız, süt tozu olmadan ve şekersiz olarak tüketmeye çalışın. Sade kahve çok sert geliyor ise süt ile yumuşatmaya çalışın.

 

4:Alzheimer ve Parkinson hastalığı riskini azaltır;

Yapılan araştırmalar kahve tüketiminin Alzheimer ve Parkinson hastalığını %35-65 oranında önleyebileceğini gösteriyor . Biliyorsunuz ki Alzheimer ve Parkinson hastalığı için henüz geliştirilmiş bir tedavi yok. Bu sebeple hastalığa yakalanmamak en iyi çözüm gibi görülüyor. Kahvenin Alzheimer ve Parkinson hastalığını önleme mekanizmasında “kafein” içeriğinin önemli rolü olduğu düşünülüyor. Bu nedenle  kafeinsiz  kahve içmenin nörolojik hastalıklardan korumak gibi bir özelliği olmadığı anlaşılıyor.

 

5:Karaciğer kanserini önlemede yardımcı olur;

Yapılan çalışmalar kahve içmenin karaciğer kanserine yakalanma riskini %40’a kadar azaltabildiğini söylüyor .

Kahve içinde barındırdığı kafeinin de yardımıyla, karaciğer kan akımını arttırıyor ve hücresel korumaya yardım ederek karaciğer sağlığının geliştirilmesine yardım ediyor.  

 

6: Antioksidan özelliktedir;

İçerdiği antioksidanlar ile beraber hücre hasarını azaltıyor. Bu etkisi ile de daha  uzun yaşamaya yardımcı olabileceği söyleniyor.

Kahvenin yararlarına ilişkin son olarak söyleyebileceğim çok az da olsa yağ yakımına yardımcı olduğudur.


Kahvenin zararları nelerdir?


1:Bağımlılık oluşturur;

Kahvenin içinde bulunan kafein aynı zamanda keyif verici bir maddedir ve keyif verici maddelerin de bağımlılık yapma özelliği vardır (şeker,çikolata, kolalı içecekler gibi).

Düzenli bir biçimde kahve tüketiyor iseniz, ilerleyen zamanda içtiğiniz miktar size az gelecek ve kendinizi rahatlatmak ve mutlu etmek için daha fazlatüketmek isteyeceksiniz.

Kahve miktarını arttırmadan, aynı ölçüde tüketimin size hazvermesine devam etmek istiyorsanız, tükettiğiniz miktar ve süre ile oynayın. Mesela her gün aynı saatte içtiğiniz kahveyi haftada 2-3 gün farklı saatlerde için. Bu içtiğniz miktar ile de aynıdır. Günde 2 fincan içiyorsanız, haftada 2-3 gün 1 fincan için.

 

2:Kaygı ve panik bozukluğuna neden olur;

Kahve tüketimi bedeninizi ve beyninizi harekete geçirir. Bu durum birçok kişi için güvenlidir, ancak bazı kişiler kaygı ve panik bozukluğuna yatkındır.

Bu yatkınlık kahvenin beden ve zihninizi ateşleme etkisine farklı şekilde cevap oluşturur. Özellikle sürekli tüketilen ve gece tüketilen kahve, işte bu kaygı ve panik bozukluğu olan ya da yatkın olan kişilerde  kaygı probleminin artmasına neden olur.

Gece içilen kahve, uyarıcı etkiye sahip olduğu  için uykusuzluğa ve kronikleşen uyku problemlerine neden olur. Süreklilik gösteren uyku dengesizlikleri ise zaman içerisinde bir çok kronik fiziksel ve mental dengesizliklere neden olur.

 

3:Tansiyonu yükseltir;

Fazla kahve tüketimi, kan akışını hızlandırdığı için çarpıntıya ve tansiyon yüksekliğine neden olur.Bu etki özellikle hali hazırda tansiyon hastalığı olanlar için önemlidir. Çünkü zaten yüksek olan ve ilaç ile kontrol edilen tansiyonun kahve tüketimi ile artışı bedene zarar verebilir.

Bu nedenle yüksek tansiyonu olan ve risk taşıyanlar kahve tüketimine dikkat etmeliler.

Kahvenin yararları da zararları da tükettiğiniz kahve miktarına ve türüne göre değişmektedir.

Kahvenin türü ile ilgili söyleyebileceğim, mümkün olduğunda en az kavrulmuş türde ve evde çekerek yani öğüterek kullanmanız olacaktır.

Miktar olarak ise az kavrulmuş Türk kahvesinden günde 2 fincan şekersiz, çözülebilir hazır kahvelerden ise mümkün olduğunca filtre edilmiş olanlarını tercih ederek günlük toplamda 2 kupa sade olarak tüketmeniz yeterli olacaktır.


Sevgi ve sağlıkla kalın.


Okunma Sayısı : 370
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6085
Dün : 6077
Toplam : 8787326

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri