trakya, biotek, mustafa şentop, ajans

tekirdağ haberleri

TRAKYA’NIN TRAKYAZİRAATBİYOTEK PEOJESİ VAR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAKYA’NIN TRAKYAZİRAATBİYOTEK PEOJESİ VAR

 

 

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi tarafından yürütülen TR21/16/KÖA/0006 referans numaralı “ZİRAATbiyotek” isimli projenin kapanış toplantısı Naip Mahallesi’ndeki NKÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Üretim Biriminde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’UN teşrifleriyle gerçekleştirildi.

 

Törene TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Soner Gül, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Törenin açış konuşması gerçekleştiren Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Bölge halkına ve çiftçilerimize fayda getirecek bir proje düşüncesiyle yola çıkıldı. Buradaki amacımız Trakya Kalkınma Ajansı ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olarak yerinde kırsal kalkınmayı destekleyerek yöremizin ekonomik olarak kalkınması ve refahının artırılmasını sağlamaktır. Bu proje sayesinde, tarımsal ileri teknoloji araştırma laboratuvarları yörede yaygın tarımı yapılan ve ihtiyaç duyulan fideler ve fidanlar zirai hastalıklardan azade ve verim düzeyi yüksek hale getirilmiş şekilde ve ayrıca hem Trakya ve Tekirdağ’a, hem de Naip’e özgü yerli ve milli olarak burada üretilecektir” dedi.

 

Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin ise “Biliyorsunuz ki ülkemiz ve dünyamızdaki iklim değişiklikleri sonucu şiddetli yağışlar ve kuraklık ile çeşitli bitkisel hastalıklar ve böcek zararlıları sebebiyle günden güne tarımsal üretimde azalmalar meydana gelmektedir. Azalan tarımsal üretim ve artan nüfus arasındaki ilişkiyi de göz önüne aldığımızda artık alternatif bazı projelerin hayata geçirilmesi kaçınılmaz oluyor.  Özellikle sanayi ile tarımı bir arada ortaklaşa kullanarak çeşitli AR-GE çalışmalarının, burada da gördüğümüz gibi laboratuvar çalışmalarının göz önüne alınması ve yürütülmesi önem arz ediyor. Tarımda bitki teknolojisi, moleküler genetik ve tohumculuk alanında artık yeni hedefler, yeni stratejiler ortaya koymamız gerekiyor. Bu sebeple Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Birimi (ZİRAATBiyotek) ismi verilen bu proje Trakya Kalkınma Ajansı’nın kıymetli desteği ile Üniversitemiz arasında ortaklaşa hayata geçmiş bulunuyor” şeklinde konuştu ve “Bina ve makine ekipman dahil yaklaşık maliyeti 2.7 milyon lirayı bulan proje ile hayata geçen ZİRAATBiyotek ile zaten yöremizde mevcut olan gelişmiş seracılığa katkı sağlamak ve tarımla uğraşan çiftçilerimizin daha iyi ve daha kaliteli üretim yapabilmesi için birer eğitim merkezi vazifesi görmesi amaçlanmıştır. İçinde yer alan AR-GE laboratuvarı ile geliştirilecek tohumlar ve bitkiler sayesinde çiftçilerimizin ekonomik olarak zayıflamasına engel olunmak istenmektedir. Bu vesile ile burada yaşayan insanlarımızın, özellikle gençlerimizin kente göç etmemesini, köylülerimizin daha ekonomik değeri yüksek üretimler yaparak ekonomiye ve Türkiye’ye katkı sağlamalarını istiyoruz” diye konuşmasını sürdürdü.

 

Vali Aziz Yıldırım, “Dünyada nüfus artıyor. Bu da demek oluyor ki gıda üretiminin de artması gerekiyor. Onun içindir ki hem seralarımız iklim farklılıklarını ortadan kaldırıyor, hem de yeni geliştirilmiş tohumlardan elde edilen tarımsal üretim belki 5-6 katına kadar çıkartılabiliyor. Bunlar önemli kazanımlar. Bunu yapabilecek bir merkez kurulmuş burada. Bu anlamda kurumlarımızın yapmış olduğu bu iş birliği ile ortaya çıkan, bugün açılışını yaptığımız ZİRAATBiyotek’i coşkuyla karşılıyor, emeği geçen kurumlarımızı kutluyorum” dedi.


 

“Küçük ama önemli bir tesis”

Son olarak TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop yaptığı konuşmada “Bu tesis belki küçük gözükebilir ama çok önemli bir amaç için kuruldu. Günümüzde başta tarımsal üretim olmak üzere gıda, stratejik bir mesele haline geldi. Özellikle gıdanın genetiği ile oynanması durumunda insana zarar verici biyolojik nesneye dönüşebileceğini görüyoruz. Bu bakımdan bizim bu ziraat alanında, bilhassa temel gıdalarımızın tohumlarının genetiği anlamında yerli ve milli üretimlere ihtiyacımız var. İşte bu kurulan tesis bu anlamda bir başlangıç olarak düşünülmeli ve sayılarının üretimi arttırmak adına ivedi olarak çoğalması da lazım. Çünkü bizim milletimizin yiyeceğini ve içeceğini tamamen bu ülkede ve onun maddi ve manevi faydasına hizmet edecek bir şekilde planlamamız ve gerçekleştirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

 

Ardından tesis ve laboratuarlar gezilerek proje ve laboratuarlar ile ilgili bilgilendirme Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sezen Arat, Dr. Öğr. Üyesi Sefer Demirbaş, Dr. Öğr. Üyesi Sheida Daneshvar ve Arş. Gör. Elif Ceren Pehlivan tarafından TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve beraberindekilere yapıldı.

Tören, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop adına yerleşke bahçesine sedir ağacı dikilmesi ile son buldu.

 

 


Okunma Sayısı : 919
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4282
Dün : 4946
Toplam : 8634728

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri