siyaset, politika, tekirdağ, tekirdağ

tekirdağ haberleri

ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM


Malum siyaset yazacağız yine. Gündem sıcak. Hatta kaynama noktasına geldi bile. Başlıkta da dediğimiz gibi denklem fena. Çünkü bu denklemi bilinmez yapan İYİ Parti’nin ta kendisidir. Ciddi anlamda çalışma yürüten teşkilatlarının tabanda ne kadar karşılık bulacağı inanın her kesim tarafından merakla bekleniyor.


Benim değinmek istediğim konu, kıyıda köşede herkes tarafından konuşulan İYİ Parti’nin hangi partiden oy devşireceği konusudur. Tamam, ağırlıklı olarak MHP’den kopanların öncülük ettiği bir oluşum olduğu ortada. Ancak içerisinde Demokrat Parti kökenliler olduğu kadar, Sosyal Demokrat kimlikte diyebileceğimiz hatırı sayılır bir potansiyeli de mevcut.

 

Ben şimdi sizlere konuşulan bir konuşu açıkça aktarayım. İYİ Parti’nin Trakya bölgesinden genellikle CHP oylarını eriteceği konuşuluyor. Anadolu kesiminde ise daha çok Ak Parti oylarını çekeceği düşünülüyor. Yani mahalledeki dedikodu bu yönde. İnsanlar da bu düşünceyi benimsemiş görünüyor ki, neredeyse konuşulan konu ekseninde bunlar var. MHP’den alacağı oyu söylemiyorum, çünkü orada ciddi bir erime olduğu gözlemleniyor. Ancak ne kadarı İYİ Parti’ye gider o bilinmez. Geçtiğimiz günlerde MHP’li bir dostumuz şu cümleyi kurdu. “Geçmişte partilerinden kopup başka parti kuranlar oldu, bunun sonucunda da hüsrana uğrayan hep yeniler oldu. Yani babadan kopan evlat başarılı olamaz” dedi.  Tabi ki, bunun geçmiş seçimlerden farklı olduğunu anlatmaya çalıştım ama çok da dinleyecek gibi görünmüyordu. Yani eski ‘tüfekler’ halen ‘taş yerinde ağırdır’ atasözünden hareketle partilerini bırakacak gibi görünmüyor.

 

Bu çerçevede gözler yaklaşık 2,5 milyonu bulan genç seçmende. Ciddi bir oy potansiyeli olan yeni oy kullanacak gençler için liderlerin de genel proje eğilimleri o tarafa daha çok kaymış durumda.  24 Haziran için herkesin olduğu gibi benim de bir tahminim var bunu yakın dostlarımla paylaştım. Siyasi tahminlerde yanılmadığımı da en çok Ak Partili bazı dostlarım bilir. Çok yemeklerini yemişliğim var. Hatta halen takım elbiselerim bile gelmedi ya, neyse. Buranın konusu değil.

 

Yeni vekil hesaplamaları da çok enteresan olacak. Yani oy kullanırken çok dikkat etmeli ve nereye nasıl oy verdiğimizi de unutmamalıyız. 2014’de Tekirdağ’ın vekil sayısını hesaplamıştım siyasilerin iddialarına göre. Bu seçimde bunu yapacağım. İlerleyen haftalarda daha da netleşecek. Şu kadarını söyleyeyim İYİ Parti daha mantıklı konuşan bir üslupta tanıtım gerçekleştirdi geçtiğimiz günlerde. 7-0 gibi hayalci bir yaklaşımdan öte, 3 vekil için çalışıyoruz dediler ki akıllıca geldi bana.


HAKARETLER ELEŞTİRİ OLAMAZ

Hep yazıyoruz, bıkmadan yazmaya devam edeceğim. Malum seçim sürecine girince, hangi tarafın olursa olsun fanatikleri ortaya çıkıyor. Bu tipler özellikle sosyal medyada neredeyse ağıza alınmayacak şekilde liderlere veya adaylara hakaretlere varan aşağılayıcı sözlerle paylaşımlarda bulunuyorlar. ‘Kişi kendine yakışanı yapar’ cümlesinden hareketle bunların bir son bulmasını diliyorum. Ayrıca olmadın photoshop fotolara veya söylenmeyen cümlelerin söylenmiş gibi yansıtılmasına inanan onlarca insanı gördükçe ‘ne hallere düştük’ demek geliyor içimden. Bu kadar fanatik ve kör olmadan, sağduyulu bir seçim sürecini yaşamak bu kadar mı zor? Biraz daha sakin olmak bana göre herkes için daha faydalı olacak. İnsanlığımızı unutmayalım…


Okunma Sayısı : 576
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 764
Dün : 4691
Toplam : 7667313

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri