siyaset, politika, tekirdağ, tekirdağ

tekirdağ haberleri

ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM


Malum siyaset yazacağız yine. Gündem sıcak. Hatta kaynama noktasına geldi bile. Başlıkta da dediğimiz gibi denklem fena. Çünkü bu denklemi bilinmez yapan İYİ Parti’nin ta kendisidir. Ciddi anlamda çalışma yürüten teşkilatlarının tabanda ne kadar karşılık bulacağı inanın her kesim tarafından merakla bekleniyor.


Benim değinmek istediğim konu, kıyıda köşede herkes tarafından konuşulan İYİ Parti’nin hangi partiden oy devşireceği konusudur. Tamam, ağırlıklı olarak MHP’den kopanların öncülük ettiği bir oluşum olduğu ortada. Ancak içerisinde Demokrat Parti kökenliler olduğu kadar, Sosyal Demokrat kimlikte diyebileceğimiz hatırı sayılır bir potansiyeli de mevcut.

 

Ben şimdi sizlere konuşulan bir konuşu açıkça aktarayım. İYİ Parti’nin Trakya bölgesinden genellikle CHP oylarını eriteceği konuşuluyor. Anadolu kesiminde ise daha çok Ak Parti oylarını çekeceği düşünülüyor. Yani mahalledeki dedikodu bu yönde. İnsanlar da bu düşünceyi benimsemiş görünüyor ki, neredeyse konuşulan konu ekseninde bunlar var. MHP’den alacağı oyu söylemiyorum, çünkü orada ciddi bir erime olduğu gözlemleniyor. Ancak ne kadarı İYİ Parti’ye gider o bilinmez. Geçtiğimiz günlerde MHP’li bir dostumuz şu cümleyi kurdu. “Geçmişte partilerinden kopup başka parti kuranlar oldu, bunun sonucunda da hüsrana uğrayan hep yeniler oldu. Yani babadan kopan evlat başarılı olamaz” dedi.  Tabi ki, bunun geçmiş seçimlerden farklı olduğunu anlatmaya çalıştım ama çok da dinleyecek gibi görünmüyordu. Yani eski ‘tüfekler’ halen ‘taş yerinde ağırdır’ atasözünden hareketle partilerini bırakacak gibi görünmüyor.

 

Bu çerçevede gözler yaklaşık 2,5 milyonu bulan genç seçmende. Ciddi bir oy potansiyeli olan yeni oy kullanacak gençler için liderlerin de genel proje eğilimleri o tarafa daha çok kaymış durumda.  24 Haziran için herkesin olduğu gibi benim de bir tahminim var bunu yakın dostlarımla paylaştım. Siyasi tahminlerde yanılmadığımı da en çok Ak Partili bazı dostlarım bilir. Çok yemeklerini yemişliğim var. Hatta halen takım elbiselerim bile gelmedi ya, neyse. Buranın konusu değil.

 

Yeni vekil hesaplamaları da çok enteresan olacak. Yani oy kullanırken çok dikkat etmeli ve nereye nasıl oy verdiğimizi de unutmamalıyız. 2014’de Tekirdağ’ın vekil sayısını hesaplamıştım siyasilerin iddialarına göre. Bu seçimde bunu yapacağım. İlerleyen haftalarda daha da netleşecek. Şu kadarını söyleyeyim İYİ Parti daha mantıklı konuşan bir üslupta tanıtım gerçekleştirdi geçtiğimiz günlerde. 7-0 gibi hayalci bir yaklaşımdan öte, 3 vekil için çalışıyoruz dediler ki akıllıca geldi bana.


HAKARETLER ELEŞTİRİ OLAMAZ

Hep yazıyoruz, bıkmadan yazmaya devam edeceğim. Malum seçim sürecine girince, hangi tarafın olursa olsun fanatikleri ortaya çıkıyor. Bu tipler özellikle sosyal medyada neredeyse ağıza alınmayacak şekilde liderlere veya adaylara hakaretlere varan aşağılayıcı sözlerle paylaşımlarda bulunuyorlar. ‘Kişi kendine yakışanı yapar’ cümlesinden hareketle bunların bir son bulmasını diliyorum. Ayrıca olmadın photoshop fotolara veya söylenmeyen cümlelerin söylenmiş gibi yansıtılmasına inanan onlarca insanı gördükçe ‘ne hallere düştük’ demek geliyor içimden. Bu kadar fanatik ve kör olmadan, sağduyulu bir seçim sürecini yaşamak bu kadar mı zor? Biraz daha sakin olmak bana göre herkes için daha faydalı olacak. İnsanlığımızı unutmayalım…


Okunma Sayısı : 450
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3842
Dün : 4544
Toplam : 7145839

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri