siyaset, politika, tekirdağ, tekirdağ

tekirdağ haberleri

ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM


Malum siyaset yazacağız yine. Gündem sıcak. Hatta kaynama noktasına geldi bile. Başlıkta da dediğimiz gibi denklem fena. Çünkü bu denklemi bilinmez yapan İYİ Parti’nin ta kendisidir. Ciddi anlamda çalışma yürüten teşkilatlarının tabanda ne kadar karşılık bulacağı inanın her kesim tarafından merakla bekleniyor.


Benim değinmek istediğim konu, kıyıda köşede herkes tarafından konuşulan İYİ Parti’nin hangi partiden oy devşireceği konusudur. Tamam, ağırlıklı olarak MHP’den kopanların öncülük ettiği bir oluşum olduğu ortada. Ancak içerisinde Demokrat Parti kökenliler olduğu kadar, Sosyal Demokrat kimlikte diyebileceğimiz hatırı sayılır bir potansiyeli de mevcut.

 

Ben şimdi sizlere konuşulan bir konuşu açıkça aktarayım. İYİ Parti’nin Trakya bölgesinden genellikle CHP oylarını eriteceği konuşuluyor. Anadolu kesiminde ise daha çok Ak Parti oylarını çekeceği düşünülüyor. Yani mahalledeki dedikodu bu yönde. İnsanlar da bu düşünceyi benimsemiş görünüyor ki, neredeyse konuşulan konu ekseninde bunlar var. MHP’den alacağı oyu söylemiyorum, çünkü orada ciddi bir erime olduğu gözlemleniyor. Ancak ne kadarı İYİ Parti’ye gider o bilinmez. Geçtiğimiz günlerde MHP’li bir dostumuz şu cümleyi kurdu. “Geçmişte partilerinden kopup başka parti kuranlar oldu, bunun sonucunda da hüsrana uğrayan hep yeniler oldu. Yani babadan kopan evlat başarılı olamaz” dedi.  Tabi ki, bunun geçmiş seçimlerden farklı olduğunu anlatmaya çalıştım ama çok da dinleyecek gibi görünmüyordu. Yani eski ‘tüfekler’ halen ‘taş yerinde ağırdır’ atasözünden hareketle partilerini bırakacak gibi görünmüyor.

 

Bu çerçevede gözler yaklaşık 2,5 milyonu bulan genç seçmende. Ciddi bir oy potansiyeli olan yeni oy kullanacak gençler için liderlerin de genel proje eğilimleri o tarafa daha çok kaymış durumda.  24 Haziran için herkesin olduğu gibi benim de bir tahminim var bunu yakın dostlarımla paylaştım. Siyasi tahminlerde yanılmadığımı da en çok Ak Partili bazı dostlarım bilir. Çok yemeklerini yemişliğim var. Hatta halen takım elbiselerim bile gelmedi ya, neyse. Buranın konusu değil.

 

Yeni vekil hesaplamaları da çok enteresan olacak. Yani oy kullanırken çok dikkat etmeli ve nereye nasıl oy verdiğimizi de unutmamalıyız. 2014’de Tekirdağ’ın vekil sayısını hesaplamıştım siyasilerin iddialarına göre. Bu seçimde bunu yapacağım. İlerleyen haftalarda daha da netleşecek. Şu kadarını söyleyeyim İYİ Parti daha mantıklı konuşan bir üslupta tanıtım gerçekleştirdi geçtiğimiz günlerde. 7-0 gibi hayalci bir yaklaşımdan öte, 3 vekil için çalışıyoruz dediler ki akıllıca geldi bana.


HAKARETLER ELEŞTİRİ OLAMAZ

Hep yazıyoruz, bıkmadan yazmaya devam edeceğim. Malum seçim sürecine girince, hangi tarafın olursa olsun fanatikleri ortaya çıkıyor. Bu tipler özellikle sosyal medyada neredeyse ağıza alınmayacak şekilde liderlere veya adaylara hakaretlere varan aşağılayıcı sözlerle paylaşımlarda bulunuyorlar. ‘Kişi kendine yakışanı yapar’ cümlesinden hareketle bunların bir son bulmasını diliyorum. Ayrıca olmadın photoshop fotolara veya söylenmeyen cümlelerin söylenmiş gibi yansıtılmasına inanan onlarca insanı gördükçe ‘ne hallere düştük’ demek geliyor içimden. Bu kadar fanatik ve kör olmadan, sağduyulu bir seçim sürecini yaşamak bu kadar mı zor? Biraz daha sakin olmak bana göre herkes için daha faydalı olacak. İnsanlığımızı unutmayalım…


Okunma Sayısı : 342
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2227
Dün : 3620
Toplam : 6762990

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri