siyaset, politika, tekirdağ, tekirdağ

tekirdağ haberleri

ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM


Malum siyaset yazacağız yine. Gündem sıcak. Hatta kaynama noktasına geldi bile. Başlıkta da dediğimiz gibi denklem fena. Çünkü bu denklemi bilinmez yapan İYİ Parti’nin ta kendisidir. Ciddi anlamda çalışma yürüten teşkilatlarının tabanda ne kadar karşılık bulacağı inanın her kesim tarafından merakla bekleniyor.


Benim değinmek istediğim konu, kıyıda köşede herkes tarafından konuşulan İYİ Parti’nin hangi partiden oy devşireceği konusudur. Tamam, ağırlıklı olarak MHP’den kopanların öncülük ettiği bir oluşum olduğu ortada. Ancak içerisinde Demokrat Parti kökenliler olduğu kadar, Sosyal Demokrat kimlikte diyebileceğimiz hatırı sayılır bir potansiyeli de mevcut.

 

Ben şimdi sizlere konuşulan bir konuşu açıkça aktarayım. İYİ Parti’nin Trakya bölgesinden genellikle CHP oylarını eriteceği konuşuluyor. Anadolu kesiminde ise daha çok Ak Parti oylarını çekeceği düşünülüyor. Yani mahalledeki dedikodu bu yönde. İnsanlar da bu düşünceyi benimsemiş görünüyor ki, neredeyse konuşulan konu ekseninde bunlar var. MHP’den alacağı oyu söylemiyorum, çünkü orada ciddi bir erime olduğu gözlemleniyor. Ancak ne kadarı İYİ Parti’ye gider o bilinmez. Geçtiğimiz günlerde MHP’li bir dostumuz şu cümleyi kurdu. “Geçmişte partilerinden kopup başka parti kuranlar oldu, bunun sonucunda da hüsrana uğrayan hep yeniler oldu. Yani babadan kopan evlat başarılı olamaz” dedi.  Tabi ki, bunun geçmiş seçimlerden farklı olduğunu anlatmaya çalıştım ama çok da dinleyecek gibi görünmüyordu. Yani eski ‘tüfekler’ halen ‘taş yerinde ağırdır’ atasözünden hareketle partilerini bırakacak gibi görünmüyor.

 

Bu çerçevede gözler yaklaşık 2,5 milyonu bulan genç seçmende. Ciddi bir oy potansiyeli olan yeni oy kullanacak gençler için liderlerin de genel proje eğilimleri o tarafa daha çok kaymış durumda.  24 Haziran için herkesin olduğu gibi benim de bir tahminim var bunu yakın dostlarımla paylaştım. Siyasi tahminlerde yanılmadığımı da en çok Ak Partili bazı dostlarım bilir. Çok yemeklerini yemişliğim var. Hatta halen takım elbiselerim bile gelmedi ya, neyse. Buranın konusu değil.

 

Yeni vekil hesaplamaları da çok enteresan olacak. Yani oy kullanırken çok dikkat etmeli ve nereye nasıl oy verdiğimizi de unutmamalıyız. 2014’de Tekirdağ’ın vekil sayısını hesaplamıştım siyasilerin iddialarına göre. Bu seçimde bunu yapacağım. İlerleyen haftalarda daha da netleşecek. Şu kadarını söyleyeyim İYİ Parti daha mantıklı konuşan bir üslupta tanıtım gerçekleştirdi geçtiğimiz günlerde. 7-0 gibi hayalci bir yaklaşımdan öte, 3 vekil için çalışıyoruz dediler ki akıllıca geldi bana.


HAKARETLER ELEŞTİRİ OLAMAZ

Hep yazıyoruz, bıkmadan yazmaya devam edeceğim. Malum seçim sürecine girince, hangi tarafın olursa olsun fanatikleri ortaya çıkıyor. Bu tipler özellikle sosyal medyada neredeyse ağıza alınmayacak şekilde liderlere veya adaylara hakaretlere varan aşağılayıcı sözlerle paylaşımlarda bulunuyorlar. ‘Kişi kendine yakışanı yapar’ cümlesinden hareketle bunların bir son bulmasını diliyorum. Ayrıca olmadın photoshop fotolara veya söylenmeyen cümlelerin söylenmiş gibi yansıtılmasına inanan onlarca insanı gördükçe ‘ne hallere düştük’ demek geliyor içimden. Bu kadar fanatik ve kör olmadan, sağduyulu bir seçim sürecini yaşamak bu kadar mı zor? Biraz daha sakin olmak bana göre herkes için daha faydalı olacak. İnsanlığımızı unutmayalım…


Okunma Sayısı : 728
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3782
Dün : 7242
Toplam : 8453673

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri