tekirdağ, bıçakçı

tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri, bıçakçı

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


BİLEYİCİ USTASI

 


Kesmeyen bir berber makası onu bileyici ustası yapar
 
Teknoloji ışık hızıyla ilerliyor. Ancak bazı konularda teknolojinin sözü geçmiyor. İşte o mesleklerden biri şüphesiz ki bıçak bileme işi. Zamana meydan okuyan bir meslek bileyicilik. El emeği göz nuru ister, sabır ister, bilgi ister, beceri ister. Bu mesleği bir kentte icra eden insanları saysak bir elin parmaklarını geçmez belki de. İşte bizler de bu hafta o kıymetli insanlardan birini misafir ediyoruz sayfalarımıza. Usta Ekrem Çorbacı bu işe severek emek veriyor.
 
Bileyicilik, kesici aletlerin kesici ağızlarını alet kullanarak keskin duruma getirme, keskinleştirme mesleğidir. Kesici aletler olduğu sürece bileyicilikte devam edecek. Mesleğin detaylarını ve mesleğe nasıl giriş yaptığını ustamız Ekrem Bey’den alalım.
 
Habibe Tilki Üzel: Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
Ekrem Çorbacı: Gelibolu Evreşe 1952 doğumluyum. 1977 senesinden bu yana Tekirdağ’da yaşıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
 
H.T.Ü.: Ekrem bey yaptığınız iş tam olarak nedir? Çünkü insanların bu konuda az bilgisi olabilir
E.Ç.:  İşimiz bileyiciliktir. Bu mesleği icra eden çok kişi yok. Tekirdağ’da yapan tek kişi benim. Diş açar, bileriz. Bıçak, makas, balta, keser, her türlü robot bıçağı, matbaa bıçağı, dönerci bıçağı, kuaför makasları gibi tüm kesici aletlerin bıçaklarını biliyoruz. Çaprazlama tezgahı, diş açma tezgahı - bileği taşı, zımpara taşı, eğe bu mesleğin olmazsa olmazlarıdır.
 
H.T.Ü.: Peki siz bu mesleğe nasıl, ne zaman başladınız?
E.Ç.: Benim mesleğe giriş yapmam tamamen tesadüfen oldu. Hayat getiriyor deniyor ya resmen öyle oldu. 2009 yılında mesleğe başladım. Bir gün kendi işimden çıktım ki o zaman baba mesleği olan marangozluk yapıyorum, berbere gittim. Berber Recep Gençtürk saçlarımı kesiyor ama canım acıyor makas saçımı çekiyor. Dedim makas körelmiş yarın bana getir bir ara keskinleştireyim dedim. Ertesi gün Recep bey getirdi makası marangozhanede yaptım. Ertesi gün tekrar geldi çok güzel olmuş diyerek başka makaslar da getirdi. Hatta uzun bir süre çevre berberlerde aletlerini getirdiler. Derken berber Recep bey bana bu işi yapsana, yapan biri yok Tekirdağ’da Çorlu’ya İstanbul’a götürmek zorunda kalıyoruz dedi ki şu anda Çorlu’da ki usta vefat etmiştir. Ben halen marangozluğa devam ediyorum. Bana bu işi yapmalısın diyor halen berber Recep bey. Ben de dedim ki bir araştırayım, ne gerekiyor, nasıl oluyor? İstanbul’da bu işi yapan birini aradım gel ben bilgi veririm dedi. Gittim İstanbul’a Tahtakale’ye buldum adresi. Adam kovdu beni bizim ekmeğimizle mi oynayacaksın dedi. Döndüm arkamı meğer o benim telefonda konuştuğum adamın ortağıymış, diğeri gel konuşalım dese de gitmedim.
 
H.T.Ü.: Bir şey sorup öğrenemediniz yani?
E.Ç.: Evet, diğeri öyle kovunca ısrar etmedim. Oralarda gezinirken İzmirli bir usta ile tanıştım. İzmir’e babamın yanına git o öğretir dedi. Ben de sonra atladım İzmir’e gittim.
 
H.T.Ü.: Vazgeçmemişsiniz.
E.Ç.: Hayır vazgeçmedim. 6 ayda 5 kere İzmir’e gidip gelerek birçok şeyi öğrendim. Çünkü birinin göstermesi gerekiyordu. Nasıl ne kadar hızla olacak v.s diye. Öğrendim, aletleri aldım ve başladım mesleğe. 2009 yılında başlamış oldum. 2 senedir de Bayol Pasajı içindeki dükkanda çalışıyorum. Marangozu bu işe başlayınca devrettim. Marangozluk baba mesleğim. O yüzden bu işte çok zorlanmadım. Elim yatkındı zaten. Severek, isteyerek yapıyorum. 
 
H.T.Ü.: Tesadüf azmi, azim de zaferi getirmiş bir nevi.
E.Ç.: Kesinlikle öyle oldu. Berber koltuğunda o makasın saçımı çekmesi bana bu mesleği getirdi. Ben de öğrenmek için elimden geleni yaptım.  
 
H.T.Ü.: Bileyici mesleğinin özelliği nedir?
E.Ç.: Bileme işi basit gibi görünüyor ama çok önemlidir. İncelik, ustalık ister. Usta öncelikle bilenecek olan malzemeyi tanıyıp hangi çelikten yapıldığını bilmesi lazım. Biz şuan bir çeliğe baktığımız zaman kalitesini biliyoruz. Mesela bıçağı bilediğin zaman yakmayacaksın, özelliğini bozmayacaksın. Bileme düzgün olacak. Bilediğin malzemenin ağzı eğri olmayacak.  Bileme ince bir sanattır bunu herkes yapamaz. Kötü bir bileyici kaliteli bir bıçağı bileyeyim derken bıçağı bozabilir. Herkes bileme taşı alabilir ama önemli olan işin hakkını vermek, işi bilmektir. Müşteriyi memnun etmektir.  
 
H.T.Ü:Hangi dönemler yoğun oluyorsunuz?
E.Ç.: Nisan- Mayıs aylarında budama dönemi olduğu için testere bilemede  yoğunluk yaşıyoruz. Bıçaklarda ise Kurban Bayramı'nda yoğun oluyoruz. Kurban Bayramı'na 5-6 gün kala işlerimiz çok yoğun oluyor. Erişte kesim dönemleri  olan Haziran-Temmuz aylarında bıçak bileme yoğun oluyor. Aynı zamanda koyun kırkma döneminde kırkma makasları bileriz.  İnşaat sezonunda ise testere, ot biçme döneminde makas, budama zamanı bağ makası ve testere bileniyor. Bayram üzeri, terziler ve berberler makaslarını biletiyorlar. Kullanılan malzemenin mevsimine göre bir yoğunluk yaşarız. 
 
H.T.Ü.: Bileme ömrü ne kadardır?
E.Ç.: Bilmeye ve kullanıma bağlıdır. Kimi var döner bıçağını 2 ayda bir bilemeye getiriyor,  kimi de var haftada 1 getiriyor. Evdeki bıçakta aynen öyle, evdeki bıçağın keskinliği hanımların kullanımına bağlıdır. 
 
H.T.Ü: Dükkanda pek çok bıçak ve anahtar da görüyorum.
E.Ç.: Evet, Sürmene Dövme Bıçak Sanayi yani Sürdövbısa marka bıçakların bayiliğini yapıyorum. Buna da şöyle başladım: Bu bıçaklardan 2 – 3 kutu aldım satmak için dediler satamazsın, bayiliğini almam lazım dediler. Bunun üzerine firmanın müdürü geldi onayladı ve öyle devam ediyorum şuan. Bu bıçaklar tamamen el yapımı, çok kaliteli. Onun dışında anahtar da yapıyorum, çilingirlikte. İstanbul çilingirlik odasına kayıtlıyım. İnternette Tekirdağ anahtarcım diye arattığınızda biz çıkıyoruz. Ev, buzhane kapıları, araba kapıları açıyorum sadece çelik kasa açmaya gidemiyorum onun da kursuna gideceğim yakında.
 
H.T.Ü.: Ne güzel, on parmakta on marifet. Bu işleri birilerine öğretiyor musunuz? Özellikle bileyicilik mesleğini.
E.Ç.: Elbette, öğretiyorum ve öğrenilsin de istiyorum. Çünkü kaybolsun istemiyorum bu mesleğin. Yanımda çalışan elemanıma, torunuma öğretiyorum. Bu işi yapmak isteyenlere şunu söyleyebilirim ki bilgi ve tecrübe şart. Dikkatli olmak lazım ayrıca. Çünkü bazen ellerimiz zarar görebiliyor ama gereken özen gösterilirse bir şey olmaz. 
 
H.T.Ü.: Ekrem bey çok teşekkür ederiz bize zaman ayırdığınız ve iyi çalışmalar dileriz.
Okunma Sayısı : 2539
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4983
Dün : 9409
Toplam : 7467112

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri