tekirdağ, bıçakçı

tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri, bıçakçı

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


BİLEYİCİ USTASI

 


Kesmeyen bir berber makası onu bileyici ustası yapar
 
Teknoloji ışık hızıyla ilerliyor. Ancak bazı konularda teknolojinin sözü geçmiyor. İşte o mesleklerden biri şüphesiz ki bıçak bileme işi. Zamana meydan okuyan bir meslek bileyicilik. El emeği göz nuru ister, sabır ister, bilgi ister, beceri ister. Bu mesleği bir kentte icra eden insanları saysak bir elin parmaklarını geçmez belki de. İşte bizler de bu hafta o kıymetli insanlardan birini misafir ediyoruz sayfalarımıza. Usta Ekrem Çorbacı bu işe severek emek veriyor.
 
Bileyicilik, kesici aletlerin kesici ağızlarını alet kullanarak keskin duruma getirme, keskinleştirme mesleğidir. Kesici aletler olduğu sürece bileyicilikte devam edecek. Mesleğin detaylarını ve mesleğe nasıl giriş yaptığını ustamız Ekrem Bey’den alalım.
 
Habibe Tilki Üzel: Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
Ekrem Çorbacı: Gelibolu Evreşe 1952 doğumluyum. 1977 senesinden bu yana Tekirdağ’da yaşıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
 
H.T.Ü.: Ekrem bey yaptığınız iş tam olarak nedir? Çünkü insanların bu konuda az bilgisi olabilir
E.Ç.:  İşimiz bileyiciliktir. Bu mesleği icra eden çok kişi yok. Tekirdağ’da yapan tek kişi benim. Diş açar, bileriz. Bıçak, makas, balta, keser, her türlü robot bıçağı, matbaa bıçağı, dönerci bıçağı, kuaför makasları gibi tüm kesici aletlerin bıçaklarını biliyoruz. Çaprazlama tezgahı, diş açma tezgahı - bileği taşı, zımpara taşı, eğe bu mesleğin olmazsa olmazlarıdır.
 
H.T.Ü.: Peki siz bu mesleğe nasıl, ne zaman başladınız?
E.Ç.: Benim mesleğe giriş yapmam tamamen tesadüfen oldu. Hayat getiriyor deniyor ya resmen öyle oldu. 2009 yılında mesleğe başladım. Bir gün kendi işimden çıktım ki o zaman baba mesleği olan marangozluk yapıyorum, berbere gittim. Berber Recep Gençtürk saçlarımı kesiyor ama canım acıyor makas saçımı çekiyor. Dedim makas körelmiş yarın bana getir bir ara keskinleştireyim dedim. Ertesi gün Recep bey getirdi makası marangozhanede yaptım. Ertesi gün tekrar geldi çok güzel olmuş diyerek başka makaslar da getirdi. Hatta uzun bir süre çevre berberlerde aletlerini getirdiler. Derken berber Recep bey bana bu işi yapsana, yapan biri yok Tekirdağ’da Çorlu’ya İstanbul’a götürmek zorunda kalıyoruz dedi ki şu anda Çorlu’da ki usta vefat etmiştir. Ben halen marangozluğa devam ediyorum. Bana bu işi yapmalısın diyor halen berber Recep bey. Ben de dedim ki bir araştırayım, ne gerekiyor, nasıl oluyor? İstanbul’da bu işi yapan birini aradım gel ben bilgi veririm dedi. Gittim İstanbul’a Tahtakale’ye buldum adresi. Adam kovdu beni bizim ekmeğimizle mi oynayacaksın dedi. Döndüm arkamı meğer o benim telefonda konuştuğum adamın ortağıymış, diğeri gel konuşalım dese de gitmedim.
 
H.T.Ü.: Bir şey sorup öğrenemediniz yani?
E.Ç.: Evet, diğeri öyle kovunca ısrar etmedim. Oralarda gezinirken İzmirli bir usta ile tanıştım. İzmir’e babamın yanına git o öğretir dedi. Ben de sonra atladım İzmir’e gittim.
 
H.T.Ü.: Vazgeçmemişsiniz.
E.Ç.: Hayır vazgeçmedim. 6 ayda 5 kere İzmir’e gidip gelerek birçok şeyi öğrendim. Çünkü birinin göstermesi gerekiyordu. Nasıl ne kadar hızla olacak v.s diye. Öğrendim, aletleri aldım ve başladım mesleğe. 2009 yılında başlamış oldum. 2 senedir de Bayol Pasajı içindeki dükkanda çalışıyorum. Marangozu bu işe başlayınca devrettim. Marangozluk baba mesleğim. O yüzden bu işte çok zorlanmadım. Elim yatkındı zaten. Severek, isteyerek yapıyorum. 
 
H.T.Ü.: Tesadüf azmi, azim de zaferi getirmiş bir nevi.
E.Ç.: Kesinlikle öyle oldu. Berber koltuğunda o makasın saçımı çekmesi bana bu mesleği getirdi. Ben de öğrenmek için elimden geleni yaptım.  
 
H.T.Ü.: Bileyici mesleğinin özelliği nedir?
E.Ç.: Bileme işi basit gibi görünüyor ama çok önemlidir. İncelik, ustalık ister. Usta öncelikle bilenecek olan malzemeyi tanıyıp hangi çelikten yapıldığını bilmesi lazım. Biz şuan bir çeliğe baktığımız zaman kalitesini biliyoruz. Mesela bıçağı bilediğin zaman yakmayacaksın, özelliğini bozmayacaksın. Bileme düzgün olacak. Bilediğin malzemenin ağzı eğri olmayacak.  Bileme ince bir sanattır bunu herkes yapamaz. Kötü bir bileyici kaliteli bir bıçağı bileyeyim derken bıçağı bozabilir. Herkes bileme taşı alabilir ama önemli olan işin hakkını vermek, işi bilmektir. Müşteriyi memnun etmektir.  
 
H.T.Ü:Hangi dönemler yoğun oluyorsunuz?
E.Ç.: Nisan- Mayıs aylarında budama dönemi olduğu için testere bilemede  yoğunluk yaşıyoruz. Bıçaklarda ise Kurban Bayramı'nda yoğun oluyoruz. Kurban Bayramı'na 5-6 gün kala işlerimiz çok yoğun oluyor. Erişte kesim dönemleri  olan Haziran-Temmuz aylarında bıçak bileme yoğun oluyor. Aynı zamanda koyun kırkma döneminde kırkma makasları bileriz.  İnşaat sezonunda ise testere, ot biçme döneminde makas, budama zamanı bağ makası ve testere bileniyor. Bayram üzeri, terziler ve berberler makaslarını biletiyorlar. Kullanılan malzemenin mevsimine göre bir yoğunluk yaşarız. 
 
H.T.Ü.: Bileme ömrü ne kadardır?
E.Ç.: Bilmeye ve kullanıma bağlıdır. Kimi var döner bıçağını 2 ayda bir bilemeye getiriyor,  kimi de var haftada 1 getiriyor. Evdeki bıçakta aynen öyle, evdeki bıçağın keskinliği hanımların kullanımına bağlıdır. 
 
H.T.Ü: Dükkanda pek çok bıçak ve anahtar da görüyorum.
E.Ç.: Evet, Sürmene Dövme Bıçak Sanayi yani Sürdövbısa marka bıçakların bayiliğini yapıyorum. Buna da şöyle başladım: Bu bıçaklardan 2 – 3 kutu aldım satmak için dediler satamazsın, bayiliğini almam lazım dediler. Bunun üzerine firmanın müdürü geldi onayladı ve öyle devam ediyorum şuan. Bu bıçaklar tamamen el yapımı, çok kaliteli. Onun dışında anahtar da yapıyorum, çilingirlikte. İstanbul çilingirlik odasına kayıtlıyım. İnternette Tekirdağ anahtarcım diye arattığınızda biz çıkıyoruz. Ev, buzhane kapıları, araba kapıları açıyorum sadece çelik kasa açmaya gidemiyorum onun da kursuna gideceğim yakında.
 
H.T.Ü.: Ne güzel, on parmakta on marifet. Bu işleri birilerine öğretiyor musunuz? Özellikle bileyicilik mesleğini.
E.Ç.: Elbette, öğretiyorum ve öğrenilsin de istiyorum. Çünkü kaybolsun istemiyorum bu mesleğin. Yanımda çalışan elemanıma, torunuma öğretiyorum. Bu işi yapmak isteyenlere şunu söyleyebilirim ki bilgi ve tecrübe şart. Dikkatli olmak lazım ayrıca. Çünkü bazen ellerimiz zarar görebiliyor ama gereken özen gösterilirse bir şey olmaz. 
 
H.T.Ü.: Ekrem bey çok teşekkür ederiz bize zaman ayırdığınız ve iyi çalışmalar dileriz.
Okunma Sayısı : 2185
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1980
Dün : 2856
Toplam : 6660915

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri