tekirdağ, bıçakçı

tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri, bıçakçı

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


BİLEYİCİ USTASI

 


Kesmeyen bir berber makası onu bileyici ustası yapar
 
Teknoloji ışık hızıyla ilerliyor. Ancak bazı konularda teknolojinin sözü geçmiyor. İşte o mesleklerden biri şüphesiz ki bıçak bileme işi. Zamana meydan okuyan bir meslek bileyicilik. El emeği göz nuru ister, sabır ister, bilgi ister, beceri ister. Bu mesleği bir kentte icra eden insanları saysak bir elin parmaklarını geçmez belki de. İşte bizler de bu hafta o kıymetli insanlardan birini misafir ediyoruz sayfalarımıza. Usta Ekrem Çorbacı bu işe severek emek veriyor.
 
Bileyicilik, kesici aletlerin kesici ağızlarını alet kullanarak keskin duruma getirme, keskinleştirme mesleğidir. Kesici aletler olduğu sürece bileyicilikte devam edecek. Mesleğin detaylarını ve mesleğe nasıl giriş yaptığını ustamız Ekrem Bey’den alalım.
 
Habibe Tilki Üzel: Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
Ekrem Çorbacı: Gelibolu Evreşe 1952 doğumluyum. 1977 senesinden bu yana Tekirdağ’da yaşıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
 
H.T.Ü.: Ekrem bey yaptığınız iş tam olarak nedir? Çünkü insanların bu konuda az bilgisi olabilir
E.Ç.:  İşimiz bileyiciliktir. Bu mesleği icra eden çok kişi yok. Tekirdağ’da yapan tek kişi benim. Diş açar, bileriz. Bıçak, makas, balta, keser, her türlü robot bıçağı, matbaa bıçağı, dönerci bıçağı, kuaför makasları gibi tüm kesici aletlerin bıçaklarını biliyoruz. Çaprazlama tezgahı, diş açma tezgahı - bileği taşı, zımpara taşı, eğe bu mesleğin olmazsa olmazlarıdır.
 
H.T.Ü.: Peki siz bu mesleğe nasıl, ne zaman başladınız?
E.Ç.: Benim mesleğe giriş yapmam tamamen tesadüfen oldu. Hayat getiriyor deniyor ya resmen öyle oldu. 2009 yılında mesleğe başladım. Bir gün kendi işimden çıktım ki o zaman baba mesleği olan marangozluk yapıyorum, berbere gittim. Berber Recep Gençtürk saçlarımı kesiyor ama canım acıyor makas saçımı çekiyor. Dedim makas körelmiş yarın bana getir bir ara keskinleştireyim dedim. Ertesi gün Recep bey getirdi makası marangozhanede yaptım. Ertesi gün tekrar geldi çok güzel olmuş diyerek başka makaslar da getirdi. Hatta uzun bir süre çevre berberlerde aletlerini getirdiler. Derken berber Recep bey bana bu işi yapsana, yapan biri yok Tekirdağ’da Çorlu’ya İstanbul’a götürmek zorunda kalıyoruz dedi ki şu anda Çorlu’da ki usta vefat etmiştir. Ben halen marangozluğa devam ediyorum. Bana bu işi yapmalısın diyor halen berber Recep bey. Ben de dedim ki bir araştırayım, ne gerekiyor, nasıl oluyor? İstanbul’da bu işi yapan birini aradım gel ben bilgi veririm dedi. Gittim İstanbul’a Tahtakale’ye buldum adresi. Adam kovdu beni bizim ekmeğimizle mi oynayacaksın dedi. Döndüm arkamı meğer o benim telefonda konuştuğum adamın ortağıymış, diğeri gel konuşalım dese de gitmedim.
 
H.T.Ü.: Bir şey sorup öğrenemediniz yani?
E.Ç.: Evet, diğeri öyle kovunca ısrar etmedim. Oralarda gezinirken İzmirli bir usta ile tanıştım. İzmir’e babamın yanına git o öğretir dedi. Ben de sonra atladım İzmir’e gittim.
 
H.T.Ü.: Vazgeçmemişsiniz.
E.Ç.: Hayır vazgeçmedim. 6 ayda 5 kere İzmir’e gidip gelerek birçok şeyi öğrendim. Çünkü birinin göstermesi gerekiyordu. Nasıl ne kadar hızla olacak v.s diye. Öğrendim, aletleri aldım ve başladım mesleğe. 2009 yılında başlamış oldum. 2 senedir de Bayol Pasajı içindeki dükkanda çalışıyorum. Marangozu bu işe başlayınca devrettim. Marangozluk baba mesleğim. O yüzden bu işte çok zorlanmadım. Elim yatkındı zaten. Severek, isteyerek yapıyorum. 
 
H.T.Ü.: Tesadüf azmi, azim de zaferi getirmiş bir nevi.
E.Ç.: Kesinlikle öyle oldu. Berber koltuğunda o makasın saçımı çekmesi bana bu mesleği getirdi. Ben de öğrenmek için elimden geleni yaptım.  
 
H.T.Ü.: Bileyici mesleğinin özelliği nedir?
E.Ç.: Bileme işi basit gibi görünüyor ama çok önemlidir. İncelik, ustalık ister. Usta öncelikle bilenecek olan malzemeyi tanıyıp hangi çelikten yapıldığını bilmesi lazım. Biz şuan bir çeliğe baktığımız zaman kalitesini biliyoruz. Mesela bıçağı bilediğin zaman yakmayacaksın, özelliğini bozmayacaksın. Bileme düzgün olacak. Bilediğin malzemenin ağzı eğri olmayacak.  Bileme ince bir sanattır bunu herkes yapamaz. Kötü bir bileyici kaliteli bir bıçağı bileyeyim derken bıçağı bozabilir. Herkes bileme taşı alabilir ama önemli olan işin hakkını vermek, işi bilmektir. Müşteriyi memnun etmektir.  
 
H.T.Ü:Hangi dönemler yoğun oluyorsunuz?
E.Ç.: Nisan- Mayıs aylarında budama dönemi olduğu için testere bilemede  yoğunluk yaşıyoruz. Bıçaklarda ise Kurban Bayramı'nda yoğun oluyoruz. Kurban Bayramı'na 5-6 gün kala işlerimiz çok yoğun oluyor. Erişte kesim dönemleri  olan Haziran-Temmuz aylarında bıçak bileme yoğun oluyor. Aynı zamanda koyun kırkma döneminde kırkma makasları bileriz.  İnşaat sezonunda ise testere, ot biçme döneminde makas, budama zamanı bağ makası ve testere bileniyor. Bayram üzeri, terziler ve berberler makaslarını biletiyorlar. Kullanılan malzemenin mevsimine göre bir yoğunluk yaşarız. 
 
H.T.Ü.: Bileme ömrü ne kadardır?
E.Ç.: Bilmeye ve kullanıma bağlıdır. Kimi var döner bıçağını 2 ayda bir bilemeye getiriyor,  kimi de var haftada 1 getiriyor. Evdeki bıçakta aynen öyle, evdeki bıçağın keskinliği hanımların kullanımına bağlıdır. 
 
H.T.Ü: Dükkanda pek çok bıçak ve anahtar da görüyorum.
E.Ç.: Evet, Sürmene Dövme Bıçak Sanayi yani Sürdövbısa marka bıçakların bayiliğini yapıyorum. Buna da şöyle başladım: Bu bıçaklardan 2 – 3 kutu aldım satmak için dediler satamazsın, bayiliğini almam lazım dediler. Bunun üzerine firmanın müdürü geldi onayladı ve öyle devam ediyorum şuan. Bu bıçaklar tamamen el yapımı, çok kaliteli. Onun dışında anahtar da yapıyorum, çilingirlikte. İstanbul çilingirlik odasına kayıtlıyım. İnternette Tekirdağ anahtarcım diye arattığınızda biz çıkıyoruz. Ev, buzhane kapıları, araba kapıları açıyorum sadece çelik kasa açmaya gidemiyorum onun da kursuna gideceğim yakında.
 
H.T.Ü.: Ne güzel, on parmakta on marifet. Bu işleri birilerine öğretiyor musunuz? Özellikle bileyicilik mesleğini.
E.Ç.: Elbette, öğretiyorum ve öğrenilsin de istiyorum. Çünkü kaybolsun istemiyorum bu mesleğin. Yanımda çalışan elemanıma, torunuma öğretiyorum. Bu işi yapmak isteyenlere şunu söyleyebilirim ki bilgi ve tecrübe şart. Dikkatli olmak lazım ayrıca. Çünkü bazen ellerimiz zarar görebiliyor ama gereken özen gösterilirse bir şey olmaz. 
 
H.T.Ü.: Ekrem bey çok teşekkür ederiz bize zaman ayırdığınız ve iyi çalışmalar dileriz.
Okunma Sayısı : 2774
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6209
Dün : 7231
Toplam : 8034004

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri