tekirdağ, bıçakçı

tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri, bıçakçı

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


BİLEYİCİ USTASI

 


Kesmeyen bir berber makası onu bileyici ustası yapar
 
Teknoloji ışık hızıyla ilerliyor. Ancak bazı konularda teknolojinin sözü geçmiyor. İşte o mesleklerden biri şüphesiz ki bıçak bileme işi. Zamana meydan okuyan bir meslek bileyicilik. El emeği göz nuru ister, sabır ister, bilgi ister, beceri ister. Bu mesleği bir kentte icra eden insanları saysak bir elin parmaklarını geçmez belki de. İşte bizler de bu hafta o kıymetli insanlardan birini misafir ediyoruz sayfalarımıza. Usta Ekrem Çorbacı bu işe severek emek veriyor.
 
Bileyicilik, kesici aletlerin kesici ağızlarını alet kullanarak keskin duruma getirme, keskinleştirme mesleğidir. Kesici aletler olduğu sürece bileyicilikte devam edecek. Mesleğin detaylarını ve mesleğe nasıl giriş yaptığını ustamız Ekrem Bey’den alalım.
 
Habibe Tilki Üzel: Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
Ekrem Çorbacı: Gelibolu Evreşe 1952 doğumluyum. 1977 senesinden bu yana Tekirdağ’da yaşıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
 
H.T.Ü.: Ekrem bey yaptığınız iş tam olarak nedir? Çünkü insanların bu konuda az bilgisi olabilir
E.Ç.:  İşimiz bileyiciliktir. Bu mesleği icra eden çok kişi yok. Tekirdağ’da yapan tek kişi benim. Diş açar, bileriz. Bıçak, makas, balta, keser, her türlü robot bıçağı, matbaa bıçağı, dönerci bıçağı, kuaför makasları gibi tüm kesici aletlerin bıçaklarını biliyoruz. Çaprazlama tezgahı, diş açma tezgahı - bileği taşı, zımpara taşı, eğe bu mesleğin olmazsa olmazlarıdır.
 
H.T.Ü.: Peki siz bu mesleğe nasıl, ne zaman başladınız?
E.Ç.: Benim mesleğe giriş yapmam tamamen tesadüfen oldu. Hayat getiriyor deniyor ya resmen öyle oldu. 2009 yılında mesleğe başladım. Bir gün kendi işimden çıktım ki o zaman baba mesleği olan marangozluk yapıyorum, berbere gittim. Berber Recep Gençtürk saçlarımı kesiyor ama canım acıyor makas saçımı çekiyor. Dedim makas körelmiş yarın bana getir bir ara keskinleştireyim dedim. Ertesi gün Recep bey getirdi makası marangozhanede yaptım. Ertesi gün tekrar geldi çok güzel olmuş diyerek başka makaslar da getirdi. Hatta uzun bir süre çevre berberlerde aletlerini getirdiler. Derken berber Recep bey bana bu işi yapsana, yapan biri yok Tekirdağ’da Çorlu’ya İstanbul’a götürmek zorunda kalıyoruz dedi ki şu anda Çorlu’da ki usta vefat etmiştir. Ben halen marangozluğa devam ediyorum. Bana bu işi yapmalısın diyor halen berber Recep bey. Ben de dedim ki bir araştırayım, ne gerekiyor, nasıl oluyor? İstanbul’da bu işi yapan birini aradım gel ben bilgi veririm dedi. Gittim İstanbul’a Tahtakale’ye buldum adresi. Adam kovdu beni bizim ekmeğimizle mi oynayacaksın dedi. Döndüm arkamı meğer o benim telefonda konuştuğum adamın ortağıymış, diğeri gel konuşalım dese de gitmedim.
 
H.T.Ü.: Bir şey sorup öğrenemediniz yani?
E.Ç.: Evet, diğeri öyle kovunca ısrar etmedim. Oralarda gezinirken İzmirli bir usta ile tanıştım. İzmir’e babamın yanına git o öğretir dedi. Ben de sonra atladım İzmir’e gittim.
 
H.T.Ü.: Vazgeçmemişsiniz.
E.Ç.: Hayır vazgeçmedim. 6 ayda 5 kere İzmir’e gidip gelerek birçok şeyi öğrendim. Çünkü birinin göstermesi gerekiyordu. Nasıl ne kadar hızla olacak v.s diye. Öğrendim, aletleri aldım ve başladım mesleğe. 2009 yılında başlamış oldum. 2 senedir de Bayol Pasajı içindeki dükkanda çalışıyorum. Marangozu bu işe başlayınca devrettim. Marangozluk baba mesleğim. O yüzden bu işte çok zorlanmadım. Elim yatkındı zaten. Severek, isteyerek yapıyorum. 
 
H.T.Ü.: Tesadüf azmi, azim de zaferi getirmiş bir nevi.
E.Ç.: Kesinlikle öyle oldu. Berber koltuğunda o makasın saçımı çekmesi bana bu mesleği getirdi. Ben de öğrenmek için elimden geleni yaptım.  
 
H.T.Ü.: Bileyici mesleğinin özelliği nedir?
E.Ç.: Bileme işi basit gibi görünüyor ama çok önemlidir. İncelik, ustalık ister. Usta öncelikle bilenecek olan malzemeyi tanıyıp hangi çelikten yapıldığını bilmesi lazım. Biz şuan bir çeliğe baktığımız zaman kalitesini biliyoruz. Mesela bıçağı bilediğin zaman yakmayacaksın, özelliğini bozmayacaksın. Bileme düzgün olacak. Bilediğin malzemenin ağzı eğri olmayacak.  Bileme ince bir sanattır bunu herkes yapamaz. Kötü bir bileyici kaliteli bir bıçağı bileyeyim derken bıçağı bozabilir. Herkes bileme taşı alabilir ama önemli olan işin hakkını vermek, işi bilmektir. Müşteriyi memnun etmektir.  
 
H.T.Ü:Hangi dönemler yoğun oluyorsunuz?
E.Ç.: Nisan- Mayıs aylarında budama dönemi olduğu için testere bilemede  yoğunluk yaşıyoruz. Bıçaklarda ise Kurban Bayramı'nda yoğun oluyoruz. Kurban Bayramı'na 5-6 gün kala işlerimiz çok yoğun oluyor. Erişte kesim dönemleri  olan Haziran-Temmuz aylarında bıçak bileme yoğun oluyor. Aynı zamanda koyun kırkma döneminde kırkma makasları bileriz.  İnşaat sezonunda ise testere, ot biçme döneminde makas, budama zamanı bağ makası ve testere bileniyor. Bayram üzeri, terziler ve berberler makaslarını biletiyorlar. Kullanılan malzemenin mevsimine göre bir yoğunluk yaşarız. 
 
H.T.Ü.: Bileme ömrü ne kadardır?
E.Ç.: Bilmeye ve kullanıma bağlıdır. Kimi var döner bıçağını 2 ayda bir bilemeye getiriyor,  kimi de var haftada 1 getiriyor. Evdeki bıçakta aynen öyle, evdeki bıçağın keskinliği hanımların kullanımına bağlıdır. 
 
H.T.Ü: Dükkanda pek çok bıçak ve anahtar da görüyorum.
E.Ç.: Evet, Sürmene Dövme Bıçak Sanayi yani Sürdövbısa marka bıçakların bayiliğini yapıyorum. Buna da şöyle başladım: Bu bıçaklardan 2 – 3 kutu aldım satmak için dediler satamazsın, bayiliğini almam lazım dediler. Bunun üzerine firmanın müdürü geldi onayladı ve öyle devam ediyorum şuan. Bu bıçaklar tamamen el yapımı, çok kaliteli. Onun dışında anahtar da yapıyorum, çilingirlikte. İstanbul çilingirlik odasına kayıtlıyım. İnternette Tekirdağ anahtarcım diye arattığınızda biz çıkıyoruz. Ev, buzhane kapıları, araba kapıları açıyorum sadece çelik kasa açmaya gidemiyorum onun da kursuna gideceğim yakında.
 
H.T.Ü.: Ne güzel, on parmakta on marifet. Bu işleri birilerine öğretiyor musunuz? Özellikle bileyicilik mesleğini.
E.Ç.: Elbette, öğretiyorum ve öğrenilsin de istiyorum. Çünkü kaybolsun istemiyorum bu mesleğin. Yanımda çalışan elemanıma, torunuma öğretiyorum. Bu işi yapmak isteyenlere şunu söyleyebilirim ki bilgi ve tecrübe şart. Dikkatli olmak lazım ayrıca. Çünkü bazen ellerimiz zarar görebiliyor ama gereken özen gösterilirse bir şey olmaz. 
 
H.T.Ü.: Ekrem bey çok teşekkür ederiz bize zaman ayırdığınız ve iyi çalışmalar dileriz.
Okunma Sayısı : 1821
Yapılan Yorumlar
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
 • Eşek sütü kansere iyi geliyor mu?
  Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, hem kanserden korunmak isteyenler, hem de kanser tedavisi görenler için doğru beslenmenin önemini vurguladı. Doğru beslenmenin, kanser açısından iki öneme sahip olduğunu kaydeden Urvay, ''Birincisi hastalıktan korunmak için, diğeri ise hastalıkla mücadelede'' dedi.
 • ERKEKLERE AĞRI KESİCİ UYARISI
  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yüksek dozda ve sık ağrı kesici
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 569
Dün : 7703
Toplam : 5933333

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri