belediyeler, çevre, sigorta

tekirdağ haberleri

BELEDİYELER İÇİN ÇEVRE SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


BELEDİYELER İÇİN ÇEVRE SİGORTASI


Çevre kirliliği, insanların doğaya verdikleri zararlar ve ekolojik denegelerin gittikçe kötüleşmesi, bugün her ülkenin sorunudur. Sorumsuzca doğaya saçılan atıklar, büyük bir ekolojik tahribat yaratmaktadır. Sanayi ve teknoloj alanında büyük ivme gösteren gelişmeler ile insanların ekonomik ve sosyal yönden gittikçe kalkınıyor olmaları, çevrenin korunma gereklerini de beraberinde getirmektedir. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak, çevre koruma bilincinin gelişmesine ve önem verilmesine bağlıdır. Gelecek nesillerin de bugün sahip olunan doğal kaynaklara ihtiyacı bulunmaktadır. Oysa bazen bilinçsiz şekilde bazen de sorumsuz davranışlar yüzünden doğa gitgide ölmektedir. Dünya üzerinde yaşayan herkesin, insan olsun, kurum ve kuruluşlar olsun, doğayı koruma ve hor kullanmama sorumlulukları var. Çevreyi korunmak, herkesin mutlaka birinci önceliği olmak zorundadır.

 

Doğanın korunması adına, belediyeler de ciddi bir çaba içindedir. Belediyeler, atıklarını sorumsuz ve dikkatsiz bir şekilde doğaya bırakan işletmeleri, büyük mali yaptırımlar ile karşı karşıya bırakmaktadır. Çevreyi kirletenler, bunun bedelini ödemek zorundadır. Ancak amaç, para cezaları ile bir kaynak yaratmak değil, bundan çok daha önemlisi, işletmelerin gerekli önlemleri alarak çevreye zarar vermeyecek faaliyet göstermelerini sağlamaktır.

 

İşletmeler elbette çevre bilinci ile hareket etmek zorundadırlar ama istenmeyen bir şekilde de olsa çevreye verdikleri zararlara karşı para cezası ödemek durumunda kaldıklarında, bu açıdan kendilerini günvencede hissetmek isterler. Diğer yandan belediyeler de bir işletmeye, çevre kirliliğine neden oldukları için para cezası uyguladıklarında, bunu tahsil etmek isterler.

 

Şimdi belediyeler, faaliyetleri sırasında çevreye zarar verecek işletmelerden çevre kirliliği mali sorumluluk sigortasının yaptırılmış olmasını istemektedir. Hazine Müsteşarlığı, 2011 yılında, sigorta şirketlerinin bu sigorta sözleşmelerini yaparken esas alacakları, Çevre Kirliliği Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’nı yayınlamıştır.

 

Çevre kirliliği mali sorumluluk sigortasını yapan bir sigorta şirketi, toprağın, yeraltı sularının, iç sular ve denizlerin ve havanın, yani kısaca doğanın, ani ve beklenmedik bir şekilde kirlenmesi veya kirlenme tehlikesi yüzünden, çevre ile ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde işletmeye yöneltilen ve yasal olarak ödenmek zorunda kalınan tazminat taleplerini güvence altına almaktadır.

 

Sigorta şirketleri, işletmelerin faaliyetleri yüzünden ortaya çıkan çevre kirlenmesinin neden olduğu maddi zararlar yanında, ölüm, sakat kalma veya yaralanma şeklindeki bedensel zararları da karşılamak durumundadır. Ayrıca, işletmelerin, kirlenme veya kirlenme tehlikesine karşı yaptıkları temizleme masrafları, toplanan atıkların taşınması ve yok edilmesi giderleri de, çevre ile ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde güvence altındadır.

 

Çevre kirliliği mali sorumluluk sigortası, poliçede gösterilen geçerlik süresi ile, yine poliçede gösterilen geriye dönük geçerlilik tarihinden sonra meydana gelen zararlar tazmin edilmektedir. İlk kez düzenlenen poliçelerde veya zamanında yenilemesi gerçekleştirilmemiş poliçelerde sigortanın başlangıç tarihi geriye dönük olarak belirlenebilir.

 

Genel şartlara göre, çevre kirliliği veya kirlenme tehlikesi yaratan bir olay meydana geldiğinde, bu olay ile ilgili bütün tazminat talepleri tek bir hasar olarak kabul edilir ve olay ilk hasarın meydana geldiği tarihte olmuş kabul edilir.

 

Çevre kirliliği mali sorumluluk sigortası, aynı zamanda işletmelerin olası haksız taleplere karşı savunmasını da güvence altına almaktadır.

 

Sigortanın kapsamına giren teminatlar şunlardır:

 • Ölüm teminatı
 • Sakatlık teminatı
 • Tedavi masrafları teminatı
 • Maddi hasar teminatı
 • Temizleme masrafları teminatı
 • Atıkların taşınması ve yok edilmesi teminatı


Okunma Sayısı : 686
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2405
Dün : 8487
Toplam : 8046807

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri