belediyeler, çevre, sigorta

tekirdağ haberleri

BELEDİYELER İÇİN ÇEVRE SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


BELEDİYELER İÇİN ÇEVRE SİGORTASI


Çevre kirliliği, insanların doğaya verdikleri zararlar ve ekolojik denegelerin gittikçe kötüleşmesi, bugün her ülkenin sorunudur. Sorumsuzca doğaya saçılan atıklar, büyük bir ekolojik tahribat yaratmaktadır. Sanayi ve teknoloj alanında büyük ivme gösteren gelişmeler ile insanların ekonomik ve sosyal yönden gittikçe kalkınıyor olmaları, çevrenin korunma gereklerini de beraberinde getirmektedir. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak, çevre koruma bilincinin gelişmesine ve önem verilmesine bağlıdır. Gelecek nesillerin de bugün sahip olunan doğal kaynaklara ihtiyacı bulunmaktadır. Oysa bazen bilinçsiz şekilde bazen de sorumsuz davranışlar yüzünden doğa gitgide ölmektedir. Dünya üzerinde yaşayan herkesin, insan olsun, kurum ve kuruluşlar olsun, doğayı koruma ve hor kullanmama sorumlulukları var. Çevreyi korunmak, herkesin mutlaka birinci önceliği olmak zorundadır.

 

Doğanın korunması adına, belediyeler de ciddi bir çaba içindedir. Belediyeler, atıklarını sorumsuz ve dikkatsiz bir şekilde doğaya bırakan işletmeleri, büyük mali yaptırımlar ile karşı karşıya bırakmaktadır. Çevreyi kirletenler, bunun bedelini ödemek zorundadır. Ancak amaç, para cezaları ile bir kaynak yaratmak değil, bundan çok daha önemlisi, işletmelerin gerekli önlemleri alarak çevreye zarar vermeyecek faaliyet göstermelerini sağlamaktır.

 

İşletmeler elbette çevre bilinci ile hareket etmek zorundadırlar ama istenmeyen bir şekilde de olsa çevreye verdikleri zararlara karşı para cezası ödemek durumunda kaldıklarında, bu açıdan kendilerini günvencede hissetmek isterler. Diğer yandan belediyeler de bir işletmeye, çevre kirliliğine neden oldukları için para cezası uyguladıklarında, bunu tahsil etmek isterler.

 

Şimdi belediyeler, faaliyetleri sırasında çevreye zarar verecek işletmelerden çevre kirliliği mali sorumluluk sigortasının yaptırılmış olmasını istemektedir. Hazine Müsteşarlığı, 2011 yılında, sigorta şirketlerinin bu sigorta sözleşmelerini yaparken esas alacakları, Çevre Kirliliği Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’nı yayınlamıştır.

 

Çevre kirliliği mali sorumluluk sigortasını yapan bir sigorta şirketi, toprağın, yeraltı sularının, iç sular ve denizlerin ve havanın, yani kısaca doğanın, ani ve beklenmedik bir şekilde kirlenmesi veya kirlenme tehlikesi yüzünden, çevre ile ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde işletmeye yöneltilen ve yasal olarak ödenmek zorunda kalınan tazminat taleplerini güvence altına almaktadır.

 

Sigorta şirketleri, işletmelerin faaliyetleri yüzünden ortaya çıkan çevre kirlenmesinin neden olduğu maddi zararlar yanında, ölüm, sakat kalma veya yaralanma şeklindeki bedensel zararları da karşılamak durumundadır. Ayrıca, işletmelerin, kirlenme veya kirlenme tehlikesine karşı yaptıkları temizleme masrafları, toplanan atıkların taşınması ve yok edilmesi giderleri de, çevre ile ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde güvence altındadır.

 

Çevre kirliliği mali sorumluluk sigortası, poliçede gösterilen geçerlik süresi ile, yine poliçede gösterilen geriye dönük geçerlilik tarihinden sonra meydana gelen zararlar tazmin edilmektedir. İlk kez düzenlenen poliçelerde veya zamanında yenilemesi gerçekleştirilmemiş poliçelerde sigortanın başlangıç tarihi geriye dönük olarak belirlenebilir.

 

Genel şartlara göre, çevre kirliliği veya kirlenme tehlikesi yaratan bir olay meydana geldiğinde, bu olay ile ilgili bütün tazminat talepleri tek bir hasar olarak kabul edilir ve olay ilk hasarın meydana geldiği tarihte olmuş kabul edilir.

 

Çevre kirliliği mali sorumluluk sigortası, aynı zamanda işletmelerin olası haksız taleplere karşı savunmasını da güvence altına almaktadır.

 

Sigortanın kapsamına giren teminatlar şunlardır:

 • Ölüm teminatı
 • Sakatlık teminatı
 • Tedavi masrafları teminatı
 • Maddi hasar teminatı
 • Temizleme masrafları teminatı
 • Atıkların taşınması ve yok edilmesi teminatı


Okunma Sayısı : 564
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2845
Dün : 6413
Toplam : 7422387

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri