hayvan mezarlığı, tekirdağ, belediyeler

tekirdağ haberleri

BELEDİYELERE ÖNERİMDİR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


BELEDİYELERE ÖNERİMDİR

 

Konuya nereden başlanır bilinmez ancak son zamanların kıyıda köşede kalmış konularından birisi de hiç şüphe yok ki hayvanlar ve hayvan sevgisi. Gündemimiz içinde zaman zaman gerek sosyal medyadan gerek se yazılı ve görsel medyadan hayvanlara yapılan eziyetleri veya bize keyif veren hayvanların marifetlerini görürüz. Üzülürüz, seviniriz ama bu sessiz dostlarımızın sonlarının nasıl olduğunu bir türlü konuşmak istemeyiz.

 

Tam da bu noktada belediyelere bir önerim olacak. Türkiye’de bazı belediyeler bunu yaptılar ve gayet de güzel işliyor. Bu işe ilk sahip çıkan da hiç kuşku yok ki hayvan severlerin büyük takdirini kazanacak.

HAYVAN MEZARLIĞI diyorum. Hani canlıların yaşamlarının sona erdiğinde toprakla buluştuğu alanlar. Hayvanlarımız yaşamlarını tamamladıklarında ne yapıyoruz? Ben söyleyeyim. Belediyeye haber veriyoruz. Onlarda geliyorlar bir araçla alıyorlar ve doğru şehir çöplüğüne. Peki bu hak mıdır? Bana göre imkânsızlık ve bilgisizlik içinde bir vicdansızlıktır.

 

Buradan hareketle önerimizi biraz daha genişletelim. Bazı illerde yapılan uygulamadan bahsedeyim. Hayvanları ölen insanlar belediyenin hayvan mezarlığına defin işlemini yapıyor. Yıllarca bir hayatı paylaşmış olan suskun dostunun öldükten sonra da nerede olduğunu biliyor. Gidip iki fatiha okumasın tabi ama, en azından yıllarca ona arkadaşlık yapmış bir canlının bundan sonra da nerede olduğunu bilsin. Bunu yapmak isteyen vatandaşlara belediye ise iki adet fidan veriyor ve sadece iki fidan karşılığında hayvanının gömmesi için yer gösteriyor. Yani bir tarafta suskun dostlarımıza öldükten sonra çöplüm muamelesi yapmıyoruz. Diğer taraftan da ülkemizin yeşillenmesine katkıda bulunuyoruz.

 

Dedik ya; bu önerimize ilk sahip çıkan belediye başkanı bir adım öde geçer. Benden söylemesi.


KONGRELER

Bu aralar Ak Parti ve CHP’de kongre sürece devam ediyor. Ak Parti önceden belli olan ve icazet alan ilçebaşkanlarını usulen yapılan kongrelerle yeniliyor. CHP’de ise delege seçimlerinin ardından yapılan kongrelerle başkanlarını belirliyor.

 

Ak Parti’nin kongreleri oldukça sakin geçerken, CHP’de ise iç hesaplaşma zaman zaman dışarı vuruyor. Herkes eteğindeki taşın bir kısmını döküyor. Kimileri ise gazını çıkarıyor. Ama görünen bir durum var ki; kim ne derse desin tabandan gelen sesin CHP’de olduğu nettir. CHP’de yanlış yok mudur? Vardır tabi ki, belki de Ak Parti’de olmadığı kadar. Ancak demokrasinin işlemesi ve belli bir süreç içinde yarışa ortak olunması halkın siyasete, dolayısıyla yönetimlerde söz sahibi olması da böyle bir şey.

 

CHP’deki büyükşehir başkan adayları ise bu süreçte kendini göstermeye başladı. İsimleri geçen milletvekillerinden tutun da, eski başkanlara, Ankara’da ‘abisi’ olanlara herkes kongrelerde kendini biraz daha fazla gösterme derdinde. Kadir Albayrak ise tüm bunları büyük bir sükûnet içinde izliyor ve ‘şimdilik’ hizmet ediyoruz sonrasına sonra bakacağız havasında. 2018 ile birlikte bizleri başka bir süreç bekliyor. Ne yalan söyleyeyim fallarımda bile öyle çıkıyor… 

Okunma Sayısı : 858
Yapılan Yorumlar
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2932
Dün : 5754
Toplam : 7428228

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri