tekirdağ, süleymanpaşa, asyaport

tekirdağ haberleri

SÜLEYMANPAŞA’DAN ASYAPORT’A CEVAP

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SÜLEYMANPAŞA’DAN ASYAPORT’A CEVAP

 

 

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, geçtiğimiz günlerde bir işadamı tarafından halka dağıtılan bildiride yer alan asılsız iddialara ilişkin açıklama yaptı.

 

Bildiride, bölge sahili ve kent ekolojisi için ciddi boyutlarda sorunlar teşkil eden Asyaport limanının uzatılması projesiyle hedeflenen ranta Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinin alet edilmesi il kamuoyundan da büyük tepki topladı.

 

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Asyaport logosu taşıyan bir broşürle halka dağıtılan ve kamuoyunu yanıltıcı iddialar içeren bildiri hakkında açıklama yaptı. Süleymanpaşa Belediyesi’nde yapılan detaylı açıklamada, Asyaport limanının uzatılması ve özel bir şahsa ait olan arsada istenen imar planı değişikliğinin Belediye Meclisi’nce uygun bulunmamasıyla yatırımlarının engellendiği ve bunun da Atatürkçülük zemininde eleştirilmeye çalışıldığı bildiride ileri sürülen iddialara açıklık getirildi.

 

‘PROJENİN YARATACAĞI SORUNLARA ÇÖZÜM ÖNERİLMİYOR’

Asyaport limanının uzatılması hakkında Belediye Meclisi’nin olumsuz görüşünün gerekçesinin belirtildiği açıklamada, Asyaport Dolgu limanının, Tekirdağ’ın ilk yerleşim yerlerinin yer aldığı tarihi bölgede bulunduğu ve mevcutta planlanmış olan ve yapımı için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin maddi kaynak sağladığı bağlantı yolu üzerinde tarihi dokuların ortaya çıkmasından dolayı yol güzergahının değiştirilmesi sebebiyle yol çalışmasının Merkezi Hükümet tarafından 4 yıldır tamamlanamadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: 

 

“Liman dolgu alanının büyütülmesi yönünde hazırlanmış olan plan değişikliği Süleymanpaşa Belediye Meclisi’nde görüşülmüş olup; liman bağlantı yolunun yıllardır tamamlanamamış olması, limanın giriş çıkışında bölge trafiğine olan olumsuz etkileri ile yeni yapılacak dolgu alanın çevreye etkilerinin (kaç ton yeni yük ve kaç araçlık ekstra yoğunluk vb.) tam olarak belirtilmemiş olması ve bunların açacağı sorunlara çözüm önerilerinin sunulmaması, mevcut limanın kıyı şeridinde yaptığı değişiklilerin bölgedeki tatil sitelerine, konut alanlarına ve donatı alanlarına ileride yaratacağı etkilerinin bile hesaplanmadan yapıldığı göz önüne alındığında ilave yapılacak dolgunun bölgede daha da olumsuz etkilere yol açabileceği düşünülmüştür. Açıklanan sebeplerden dolayı Meclisimizden olumsuz görüş verilmesi kararı çıkmıştır. Göz önüne alınan konular dikkate alınarak yeni bir görüş talep edildiğinde konu tekrar meclisimiz tarafından değerlendirilecektir.”

 

Bildiride yer alan diğer iddiaya ilişkin de açıklama yapan Süleymanpaşa Belediyesi, ilgili liman sahibinin, kendi çıkarları uğruna 4 yıl önce iş başvurusu yapanlar hatta hiç başvuru yapmayanlar da dahil olmak üzere binlerce Süleymanpaşalıya attığı mesaj ile "Belediye genişlememize izin vermediği için sizi işe alamıyoruz" algısı yaratmaya çalıştığını, yine aynı işletmenin yayınladığı bildiriyle  tamamen kendi çıkarları doğrultusunda Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi hakkında karalama kampanyasına devam etmeye çalıştığını vurguladı.

 

Bahsi geçen limanın sahibi şahıs tarafından yayınlanan bildiride, 100 dönümlük arsasında emsal 0.50 yoğunlukta depolama amaçlı imar planı değişikliği talebinde bulunduğunu, komşu arsada emsal 1.00 ve emsal 1.25 olmasına rağmen Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi'nin emsal 0.50'e izin vermeyerek yatırımının önünü kestiğini iddia ettiği olayın sürecinin Süleymanpaşa Belediyesi’nin kuruluşundan da önce başladığı ve gerçeklerin açıkça çarpıtıldığı vurgulanarak şöyle denildi:

 

“Bahsedilen imar planları 2007 yılında var olan imar planlarıdır. Bilim ve hukuktan önce bilgi sahibi olunması gerektiğinin altını çizerek hatırlatmak isteriz ki Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi 2014 yılında kurulan bir belediyedir. Belediyemiz 2016 yılında yaptığı imar planı değişikliğinde sadece emsali 1.05 'ten 1.00'a düşürmüş, küçük bir kısımda ise 1.25'e çıkarmış ancak inşaat alanının aynı kalmasını sağlamıştır. Liman sahibi şahsın belediyemizden talebi; emsal 0.40 yoğunluğundaki arazisinin emsalinin 0.50'e çıkarılıp yol alanının 23.472 metrekareden 12.098 metrekareye düşürülmesi, 56.908 metrekare konut alanının ortadan tamamen kaldırılarak depolama alanına çevrilmesidir. Bu, talep eden kişiye neredeyse %20 inşaat artışı hakkı vermek demektir. Süleymanpaşa Belediye Meclisimiz bu plan değişikliği önerisini reddetmiştir. Aynı alana ait plan değişikliği talebi 2009,2010 ve 2013 yıllarında Kumbağ Belediyesi tarafından  da reddedilmiştir.


Soruyoruz; yolu kendi arazisine katarak gasp etme talebinin adı ne zamandır hak aramak olmuştur?

Ayrıca Kamuoyunu yanıltmaya yönelik yapılan algı operasyonuna bazı basın mensupları da alet olurken elde hiçbir belge olmadan gazetecilik etiğine aykırı bir şekilde bahsedilen alanın yanındaki parselin rant elde etmek için alınmasını sağladığımız, kişileri zengin ettiğimiz karalamasında bulunulmuştur.  Söz konusu parselin satışının tamamlanma tarihi 30.03.2012'dir. Tekrar hatırlatmak gerekirse Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi 2014 yılında kurulmuş bir belediyedir. Bahsedilen alanda 2016 yılında yapılan imar planı değişikliğinde yol kaydırılıp genişletilmiş ve toplam inşaat alanında hiçbir değişiklik olmamıştır.

 

Sırf kendi çıkarları için kamuoyunu yanıltarak belediyemizi karalayan, yıllardır dönüş yapmadığı kendisine iş başvurusu yapan vatandaşlarımıza "Belediye genişlememize izin vermediği için sizi işe alamıyoruz" mesajları atacak kadar oyunlar kurgulayan, basın çalışanları aracılığı ile bizi yıpratmaya çalışarak yalan haberler yaptıran ve yerel seçim öncesi yaptığı bu karalama kampanyası ile bizi köşeye sıkıştıracağını düşünen liman sahibine tek bir sözümüz var:

 

Biz 5 yıldır kimsenin hakkını yemedik; kimseye de vatandaşımızın hakkını yedirmeyiz!”

 

 

 


Okunma Sayısı : 1048
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4302
Dün : 4946
Toplam : 8634748

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri