başkan, ekrem eşkinat

tekirdağ haberleri

Başkan Eşkinat’tan davete icabet

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Başkan Eşkinat’tan davete icabet


Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım “Başkan Eşkinat’ı mahalleme davet ediyorum” başlıklı yazımı okuyanlar bilir. Yazımda “Başkan beyin sosyal ve kültürel anlamdaki vizyonunu şahsen ben de beğeniyor olsam da Tekirdağ’ın içler acısı kentsel görüntüsüne baktığımız zaman en azından öncelikli olarak asli görevinin şu bitmek bilmeyen yol masalını sonlandırmak olması gerektiği kanaatindeyim.” deyip şu cümleleri de devamına eklemiştim: “…Her daim bozuk olmasının yanı sıra bir de yağmur yağmasının ardından neredeyse ayağımıza poşet bağlayıp çamur deryasını öyle geçeceğiz, sürekli şu kadar yol yaptım diyor öyleyse Devlet Hastanesi Emin Bey Sokak (şimdi ismi Kamera Sokak olmuş!) ve aynı sokağın sağına, soluna, önüne, arkasına gelmesini istiyor hatta birlikte turlamak için davet ediyorum. Aksi halde batıda olmakla övünen Tekirdağ’ı kendi haline bırakılmış, vatandaşın her şeyden önce yürüyecek yolu yok dedirten yer yer varoş bir sahil kasabası görüntüsünden öteye götüremeyeceksiniz…” Yazının bütününü merak edenler Pusula Gazetesi sitesinden okuyabilirler.

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a davet yazısı yayımlandıktan sonra tesadüfi bir şekilde kendisi ile çarşıda karşılaştım ve yazıyı okuduğunu en kısa zamanda da mahalleyi birlikte gezme davetime icabet edeceğini söyledi. Ardından gerçekten de bir araya gelerek sadece Eski Camii Mahallesi’ni değil Çiftlikönü, Çınarlı, Aydoğdu neredeyse tüm Tekirdağ’ı gezerek yol yapım çalışmalarını beraber inceledik.

 

Öncelikle şunun altını çizmek isterim ki Tekirdağ’ın Büyükşehir olmasıyla seçilen hem Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak hem de Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat enkaz diyebileceğimiz bir şehri teslim almışlar. Bunca zaman ne alt yapı ne üst yapı çalışması adına taş üstüne taş konulmamış bir kent Tekirdağ. Her iki başkan da çalışmalar yapım aşamasında iken eleştirilerin fazlasıyla gelecek olmasına rağmen Tekirdağ’ın sağlıklı bir alt yapı ve üst yapısı olması için kolları sıvamış vaziyetteler. Bu noktada bu kentin önceki dönem yöneticileri de ne yazık ki fazlasıyla eleştiriyi hak ediyorlar.  

    

Ekrem Eşkinat her seferinde yaptığı yol kilometresinin üzerine basıyordu. Gerçekten de çalışmanın tamamlandığı noktalarda insanların geç kalmış fakat haklı sevinçleri var. Örneğin Çiftlikönü’nde yıllarca evlerinin önünden tarla geçen insanlar ilk kez doğru düzgün bir yola kavuştuklarını ifade ediyorlar. Şuana kadar olan yaptığı yolun toplamı tam olarak 1.5 milyon metrekare. Çınarlı Mahallesi’nin önceki halini bilenler bilir. Vatandaş neredeyse her gün yol yüzünden çektiği sıkıntıları fotoğraflayıp mail kutumuza gönderiyorlardı. Evet, Çınarlı birkaç ara sokak haricinde yol yapım çalışmalarından nasibini alan mahalle niteliğine nihayet kavuşmuş durumda. Zafer Mahallesi henüz tam anlamıyla bitmiş mahallerden değil. Bazı sokakları çalışma yapılmasını bekliyor. Hürriyet ve 100. Yıl biraz daha şanslı yerlerden geniş yollara sahip olmasından ötürü yapım çalışmaları orada daha hızlı sonuç veriyor. Dolayısıyla da kentin cazibe merkezleri bu iki mahalle oluyor ister istemez. Değirmenaltı ve Altınoava’da çalışmaların tamamlandığı yerlerden. Başkan Eşkinat “bu saydığımız mahallelerden üzülerek başım önde geçiyordum fakat şimdi gayet mutluyum. İnsanların yıllarca beklediği kapılarının önlerinin düzgün olmasının memnuniyetine şahit olmak çok güzel” diyor.

 

Başkan Eşkinat eleştirilere her zaman sözde değil gerçek manada açık olduğunun altını her fırsatta çiziyor hatta ekliyor “eleştiri kaldıramayanların eleştirilerini de bana yapsınlar sıkıntı değil, ben yaptığım işi ve sonucunun güzel olacağından eminim” diyor.

 

 Başkan beyle inceleme yaptığımız diğer bir yer ise Tekirdağ ‘ın diğer bir yüzü denilen ve kentin dejavantajlı insanları olarak adlandırılan Roman vatandaşların ikamet noktası olan  Aydoğdu Mahalesi’ne. Evet, Başkan bey ile sokak sokak Aydoğdu’yu da gezdik. Daha mahalleden girer girmez farklı bir atmosfer kendini hissettiriyor. Hava soğuk olmasına rağmen mahalle nüfusunun çoğu sokaklarda, kapılarının önlerinde. Başkan beye ilgi bir hayli yoğundu. Kimisi selam vermek için kimisi çaya davet etmek için kimisi “başkan kurtar bizi bu çamurlu yollardan” demek için, kimisi sitemkar bir şekilde bizim mahalleye de gelir oldular demek için sardılar Eşkinat’ın etrafını. Ben ise bir taraftan gösterilen ilgiyi gözlemliyor diğer taraftan Başkan beyin nasıl karşılık vereceğine bakıyordum. Hani adı ‘Aristokrat, Havalı Başkan’ ya. Bakalım ne kadar samimi karşılık verecek beklentisindeyim. Kuvvetle muhtemel yanılan ben oldum zira Başkan Ekrem Eşkinat hepsi ile selamlaştı, konuştu, sorularını cevapladı. Öyle aristokrat, soğuk, havalı bir intiba da yaratmadı. Hatta mahalleye Roman çocukları için yapılan Sosyal Etkinlik Merkezi’nden çıkan çocuklar koşarak Eşkinat’ın etrafını sardılar ve söyledikleri ilk cümle “Hocam bize kemanları ne zaman getireceksin?” oldu. Demek ki bu çocuklardan bir şey olmaz, bunlar ne anlar dersten, etütten, kemandan, gitardan, yapboz etkinliğinden, okumazlar, yazmazlar diyerek ötelenen, hiçbir imkanın sunulmadığı çocuklara fırsat verildiğinde gözlerinin içi parlayarak öğrenme hevesi içine girdiklerini gördüm. Dahası onlara bu fırsatı veren kişiye minnetle saygı duyduklarını. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “ben eğer bu dejavantajlı denilen mahalleyi değiştirmek istiyorsam anne babalarla değil ama işte bu çocuklar ile el ele verip değiştireceğim. İlk başta ne olacaksın diye sorduğumda ‘mafya’ olacağım diyen çocuklar şimdi öğretmen, doktor, müzisyen olacağım diyorlar. Çocukları doğru yolda geliştirmek, bir tutam olsun ışık olabilmek, onlara yatırım yapmak bana göre en güzel çalışma, en güzel çaba, en güzel emek. Onlarında potansiyellerini görmek ayrıca mutluluk verici” diyor.

 

  Gelelim bizim mahalleye. En son Eski Camii Mahallesi’ni gezdik. Başkan bey sokakları inceledi. Özellikle yağmur sonrası çileye dönen ara sokakların halini, tamir edilmiş fakat göçen parke taşlarını gördü ve “bir yaz bir kış bu çalışma bitene kadar her mahalle sıkıntı yaşayacak. Burası da şuan o mahallerden biri. Ancak yapımı tamamlamış olduğumuz yerleri kendi gözlerinizle gördünüz. Elbette bu mahalle de yenilenecek. Artık sıra buraya geliyor. Ben tarih vermeyi çok sevmiyorum fakat bu yaz sonu yapılmamış yer kalmayacak diyebilirim. İnsanların haklı şikayetlerini de inanın anlıyorum. Fakat duyarsız kalmadığımız yaptığımız yollardan belli. Burada doğmuş, büyümüş, bu kentin ekmeğini yemiş biri olarak Tekirdağ’ı en iyi noktaya getirmek bizlerin en büyük arzusu. Bu doğrultuda emek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Böylece Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile yol yapım çalışmalarını yerinde incelemek gayet güzel oldu. Başkan bey büyük bir samimiyetle köşemde yazdığım yazıya istinaden bu şekilde olumlu bir karşılık verdi. Sadece bizim mahalleyi değil tüm mahalleleri de yerinde görmüş olduk. Keşke yapılan her eleştiriye herkes böyle bir tarz ile karşılık verebilse sanırım toplum olarak çok daha kaliteli bir iletişim içine girebiliriz.


Okunma Sayısı : 1592
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2017
Dün : 2856
Toplam : 6660952

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri