başkan, ekrem eşkinat

tekirdağ haberleri

Başkan Eşkinat’tan davete icabet

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Başkan Eşkinat’tan davete icabet


Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım “Başkan Eşkinat’ı mahalleme davet ediyorum” başlıklı yazımı okuyanlar bilir. Yazımda “Başkan beyin sosyal ve kültürel anlamdaki vizyonunu şahsen ben de beğeniyor olsam da Tekirdağ’ın içler acısı kentsel görüntüsüne baktığımız zaman en azından öncelikli olarak asli görevinin şu bitmek bilmeyen yol masalını sonlandırmak olması gerektiği kanaatindeyim.” deyip şu cümleleri de devamına eklemiştim: “…Her daim bozuk olmasının yanı sıra bir de yağmur yağmasının ardından neredeyse ayağımıza poşet bağlayıp çamur deryasını öyle geçeceğiz, sürekli şu kadar yol yaptım diyor öyleyse Devlet Hastanesi Emin Bey Sokak (şimdi ismi Kamera Sokak olmuş!) ve aynı sokağın sağına, soluna, önüne, arkasına gelmesini istiyor hatta birlikte turlamak için davet ediyorum. Aksi halde batıda olmakla övünen Tekirdağ’ı kendi haline bırakılmış, vatandaşın her şeyden önce yürüyecek yolu yok dedirten yer yer varoş bir sahil kasabası görüntüsünden öteye götüremeyeceksiniz…” Yazının bütününü merak edenler Pusula Gazetesi sitesinden okuyabilirler.

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a davet yazısı yayımlandıktan sonra tesadüfi bir şekilde kendisi ile çarşıda karşılaştım ve yazıyı okuduğunu en kısa zamanda da mahalleyi birlikte gezme davetime icabet edeceğini söyledi. Ardından gerçekten de bir araya gelerek sadece Eski Camii Mahallesi’ni değil Çiftlikönü, Çınarlı, Aydoğdu neredeyse tüm Tekirdağ’ı gezerek yol yapım çalışmalarını beraber inceledik.

 

Öncelikle şunun altını çizmek isterim ki Tekirdağ’ın Büyükşehir olmasıyla seçilen hem Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak hem de Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat enkaz diyebileceğimiz bir şehri teslim almışlar. Bunca zaman ne alt yapı ne üst yapı çalışması adına taş üstüne taş konulmamış bir kent Tekirdağ. Her iki başkan da çalışmalar yapım aşamasında iken eleştirilerin fazlasıyla gelecek olmasına rağmen Tekirdağ’ın sağlıklı bir alt yapı ve üst yapısı olması için kolları sıvamış vaziyetteler. Bu noktada bu kentin önceki dönem yöneticileri de ne yazık ki fazlasıyla eleştiriyi hak ediyorlar.  

    

Ekrem Eşkinat her seferinde yaptığı yol kilometresinin üzerine basıyordu. Gerçekten de çalışmanın tamamlandığı noktalarda insanların geç kalmış fakat haklı sevinçleri var. Örneğin Çiftlikönü’nde yıllarca evlerinin önünden tarla geçen insanlar ilk kez doğru düzgün bir yola kavuştuklarını ifade ediyorlar. Şuana kadar olan yaptığı yolun toplamı tam olarak 1.5 milyon metrekare. Çınarlı Mahallesi’nin önceki halini bilenler bilir. Vatandaş neredeyse her gün yol yüzünden çektiği sıkıntıları fotoğraflayıp mail kutumuza gönderiyorlardı. Evet, Çınarlı birkaç ara sokak haricinde yol yapım çalışmalarından nasibini alan mahalle niteliğine nihayet kavuşmuş durumda. Zafer Mahallesi henüz tam anlamıyla bitmiş mahallerden değil. Bazı sokakları çalışma yapılmasını bekliyor. Hürriyet ve 100. Yıl biraz daha şanslı yerlerden geniş yollara sahip olmasından ötürü yapım çalışmaları orada daha hızlı sonuç veriyor. Dolayısıyla da kentin cazibe merkezleri bu iki mahalle oluyor ister istemez. Değirmenaltı ve Altınoava’da çalışmaların tamamlandığı yerlerden. Başkan Eşkinat “bu saydığımız mahallelerden üzülerek başım önde geçiyordum fakat şimdi gayet mutluyum. İnsanların yıllarca beklediği kapılarının önlerinin düzgün olmasının memnuniyetine şahit olmak çok güzel” diyor.

 

Başkan Eşkinat eleştirilere her zaman sözde değil gerçek manada açık olduğunun altını her fırsatta çiziyor hatta ekliyor “eleştiri kaldıramayanların eleştirilerini de bana yapsınlar sıkıntı değil, ben yaptığım işi ve sonucunun güzel olacağından eminim” diyor.

 

 Başkan beyle inceleme yaptığımız diğer bir yer ise Tekirdağ ‘ın diğer bir yüzü denilen ve kentin dejavantajlı insanları olarak adlandırılan Roman vatandaşların ikamet noktası olan  Aydoğdu Mahalesi’ne. Evet, Başkan bey ile sokak sokak Aydoğdu’yu da gezdik. Daha mahalleden girer girmez farklı bir atmosfer kendini hissettiriyor. Hava soğuk olmasına rağmen mahalle nüfusunun çoğu sokaklarda, kapılarının önlerinde. Başkan beye ilgi bir hayli yoğundu. Kimisi selam vermek için kimisi çaya davet etmek için kimisi “başkan kurtar bizi bu çamurlu yollardan” demek için, kimisi sitemkar bir şekilde bizim mahalleye de gelir oldular demek için sardılar Eşkinat’ın etrafını. Ben ise bir taraftan gösterilen ilgiyi gözlemliyor diğer taraftan Başkan beyin nasıl karşılık vereceğine bakıyordum. Hani adı ‘Aristokrat, Havalı Başkan’ ya. Bakalım ne kadar samimi karşılık verecek beklentisindeyim. Kuvvetle muhtemel yanılan ben oldum zira Başkan Ekrem Eşkinat hepsi ile selamlaştı, konuştu, sorularını cevapladı. Öyle aristokrat, soğuk, havalı bir intiba da yaratmadı. Hatta mahalleye Roman çocukları için yapılan Sosyal Etkinlik Merkezi’nden çıkan çocuklar koşarak Eşkinat’ın etrafını sardılar ve söyledikleri ilk cümle “Hocam bize kemanları ne zaman getireceksin?” oldu. Demek ki bu çocuklardan bir şey olmaz, bunlar ne anlar dersten, etütten, kemandan, gitardan, yapboz etkinliğinden, okumazlar, yazmazlar diyerek ötelenen, hiçbir imkanın sunulmadığı çocuklara fırsat verildiğinde gözlerinin içi parlayarak öğrenme hevesi içine girdiklerini gördüm. Dahası onlara bu fırsatı veren kişiye minnetle saygı duyduklarını. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “ben eğer bu dejavantajlı denilen mahalleyi değiştirmek istiyorsam anne babalarla değil ama işte bu çocuklar ile el ele verip değiştireceğim. İlk başta ne olacaksın diye sorduğumda ‘mafya’ olacağım diyen çocuklar şimdi öğretmen, doktor, müzisyen olacağım diyorlar. Çocukları doğru yolda geliştirmek, bir tutam olsun ışık olabilmek, onlara yatırım yapmak bana göre en güzel çalışma, en güzel çaba, en güzel emek. Onlarında potansiyellerini görmek ayrıca mutluluk verici” diyor.

 

  Gelelim bizim mahalleye. En son Eski Camii Mahallesi’ni gezdik. Başkan bey sokakları inceledi. Özellikle yağmur sonrası çileye dönen ara sokakların halini, tamir edilmiş fakat göçen parke taşlarını gördü ve “bir yaz bir kış bu çalışma bitene kadar her mahalle sıkıntı yaşayacak. Burası da şuan o mahallerden biri. Ancak yapımı tamamlamış olduğumuz yerleri kendi gözlerinizle gördünüz. Elbette bu mahalle de yenilenecek. Artık sıra buraya geliyor. Ben tarih vermeyi çok sevmiyorum fakat bu yaz sonu yapılmamış yer kalmayacak diyebilirim. İnsanların haklı şikayetlerini de inanın anlıyorum. Fakat duyarsız kalmadığımız yaptığımız yollardan belli. Burada doğmuş, büyümüş, bu kentin ekmeğini yemiş biri olarak Tekirdağ’ı en iyi noktaya getirmek bizlerin en büyük arzusu. Bu doğrultuda emek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Böylece Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile yol yapım çalışmalarını yerinde incelemek gayet güzel oldu. Başkan bey büyük bir samimiyetle köşemde yazdığım yazıya istinaden bu şekilde olumlu bir karşılık verdi. Sadece bizim mahalleyi değil tüm mahalleleri de yerinde görmüş olduk. Keşke yapılan her eleştiriye herkes böyle bir tarz ile karşılık verebilse sanırım toplum olarak çok daha kaliteli bir iletişim içine girebiliriz.


Okunma Sayısı : 1912
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6269
Dün : 7231
Toplam : 8034064

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri