başkan, ekrem eşkinat

tekirdağ haberleri

Başkan Eşkinat’tan davete icabet

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Başkan Eşkinat’tan davete icabet


Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım “Başkan Eşkinat’ı mahalleme davet ediyorum” başlıklı yazımı okuyanlar bilir. Yazımda “Başkan beyin sosyal ve kültürel anlamdaki vizyonunu şahsen ben de beğeniyor olsam da Tekirdağ’ın içler acısı kentsel görüntüsüne baktığımız zaman en azından öncelikli olarak asli görevinin şu bitmek bilmeyen yol masalını sonlandırmak olması gerektiği kanaatindeyim.” deyip şu cümleleri de devamına eklemiştim: “…Her daim bozuk olmasının yanı sıra bir de yağmur yağmasının ardından neredeyse ayağımıza poşet bağlayıp çamur deryasını öyle geçeceğiz, sürekli şu kadar yol yaptım diyor öyleyse Devlet Hastanesi Emin Bey Sokak (şimdi ismi Kamera Sokak olmuş!) ve aynı sokağın sağına, soluna, önüne, arkasına gelmesini istiyor hatta birlikte turlamak için davet ediyorum. Aksi halde batıda olmakla övünen Tekirdağ’ı kendi haline bırakılmış, vatandaşın her şeyden önce yürüyecek yolu yok dedirten yer yer varoş bir sahil kasabası görüntüsünden öteye götüremeyeceksiniz…” Yazının bütününü merak edenler Pusula Gazetesi sitesinden okuyabilirler.

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a davet yazısı yayımlandıktan sonra tesadüfi bir şekilde kendisi ile çarşıda karşılaştım ve yazıyı okuduğunu en kısa zamanda da mahalleyi birlikte gezme davetime icabet edeceğini söyledi. Ardından gerçekten de bir araya gelerek sadece Eski Camii Mahallesi’ni değil Çiftlikönü, Çınarlı, Aydoğdu neredeyse tüm Tekirdağ’ı gezerek yol yapım çalışmalarını beraber inceledik.

 

Öncelikle şunun altını çizmek isterim ki Tekirdağ’ın Büyükşehir olmasıyla seçilen hem Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak hem de Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat enkaz diyebileceğimiz bir şehri teslim almışlar. Bunca zaman ne alt yapı ne üst yapı çalışması adına taş üstüne taş konulmamış bir kent Tekirdağ. Her iki başkan da çalışmalar yapım aşamasında iken eleştirilerin fazlasıyla gelecek olmasına rağmen Tekirdağ’ın sağlıklı bir alt yapı ve üst yapısı olması için kolları sıvamış vaziyetteler. Bu noktada bu kentin önceki dönem yöneticileri de ne yazık ki fazlasıyla eleştiriyi hak ediyorlar.  

    

Ekrem Eşkinat her seferinde yaptığı yol kilometresinin üzerine basıyordu. Gerçekten de çalışmanın tamamlandığı noktalarda insanların geç kalmış fakat haklı sevinçleri var. Örneğin Çiftlikönü’nde yıllarca evlerinin önünden tarla geçen insanlar ilk kez doğru düzgün bir yola kavuştuklarını ifade ediyorlar. Şuana kadar olan yaptığı yolun toplamı tam olarak 1.5 milyon metrekare. Çınarlı Mahallesi’nin önceki halini bilenler bilir. Vatandaş neredeyse her gün yol yüzünden çektiği sıkıntıları fotoğraflayıp mail kutumuza gönderiyorlardı. Evet, Çınarlı birkaç ara sokak haricinde yol yapım çalışmalarından nasibini alan mahalle niteliğine nihayet kavuşmuş durumda. Zafer Mahallesi henüz tam anlamıyla bitmiş mahallerden değil. Bazı sokakları çalışma yapılmasını bekliyor. Hürriyet ve 100. Yıl biraz daha şanslı yerlerden geniş yollara sahip olmasından ötürü yapım çalışmaları orada daha hızlı sonuç veriyor. Dolayısıyla da kentin cazibe merkezleri bu iki mahalle oluyor ister istemez. Değirmenaltı ve Altınoava’da çalışmaların tamamlandığı yerlerden. Başkan Eşkinat “bu saydığımız mahallelerden üzülerek başım önde geçiyordum fakat şimdi gayet mutluyum. İnsanların yıllarca beklediği kapılarının önlerinin düzgün olmasının memnuniyetine şahit olmak çok güzel” diyor.

 

Başkan Eşkinat eleştirilere her zaman sözde değil gerçek manada açık olduğunun altını her fırsatta çiziyor hatta ekliyor “eleştiri kaldıramayanların eleştirilerini de bana yapsınlar sıkıntı değil, ben yaptığım işi ve sonucunun güzel olacağından eminim” diyor.

 

 Başkan beyle inceleme yaptığımız diğer bir yer ise Tekirdağ ‘ın diğer bir yüzü denilen ve kentin dejavantajlı insanları olarak adlandırılan Roman vatandaşların ikamet noktası olan  Aydoğdu Mahalesi’ne. Evet, Başkan bey ile sokak sokak Aydoğdu’yu da gezdik. Daha mahalleden girer girmez farklı bir atmosfer kendini hissettiriyor. Hava soğuk olmasına rağmen mahalle nüfusunun çoğu sokaklarda, kapılarının önlerinde. Başkan beye ilgi bir hayli yoğundu. Kimisi selam vermek için kimisi çaya davet etmek için kimisi “başkan kurtar bizi bu çamurlu yollardan” demek için, kimisi sitemkar bir şekilde bizim mahalleye de gelir oldular demek için sardılar Eşkinat’ın etrafını. Ben ise bir taraftan gösterilen ilgiyi gözlemliyor diğer taraftan Başkan beyin nasıl karşılık vereceğine bakıyordum. Hani adı ‘Aristokrat, Havalı Başkan’ ya. Bakalım ne kadar samimi karşılık verecek beklentisindeyim. Kuvvetle muhtemel yanılan ben oldum zira Başkan Ekrem Eşkinat hepsi ile selamlaştı, konuştu, sorularını cevapladı. Öyle aristokrat, soğuk, havalı bir intiba da yaratmadı. Hatta mahalleye Roman çocukları için yapılan Sosyal Etkinlik Merkezi’nden çıkan çocuklar koşarak Eşkinat’ın etrafını sardılar ve söyledikleri ilk cümle “Hocam bize kemanları ne zaman getireceksin?” oldu. Demek ki bu çocuklardan bir şey olmaz, bunlar ne anlar dersten, etütten, kemandan, gitardan, yapboz etkinliğinden, okumazlar, yazmazlar diyerek ötelenen, hiçbir imkanın sunulmadığı çocuklara fırsat verildiğinde gözlerinin içi parlayarak öğrenme hevesi içine girdiklerini gördüm. Dahası onlara bu fırsatı veren kişiye minnetle saygı duyduklarını. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “ben eğer bu dejavantajlı denilen mahalleyi değiştirmek istiyorsam anne babalarla değil ama işte bu çocuklar ile el ele verip değiştireceğim. İlk başta ne olacaksın diye sorduğumda ‘mafya’ olacağım diyen çocuklar şimdi öğretmen, doktor, müzisyen olacağım diyorlar. Çocukları doğru yolda geliştirmek, bir tutam olsun ışık olabilmek, onlara yatırım yapmak bana göre en güzel çalışma, en güzel çaba, en güzel emek. Onlarında potansiyellerini görmek ayrıca mutluluk verici” diyor.

 

  Gelelim bizim mahalleye. En son Eski Camii Mahallesi’ni gezdik. Başkan bey sokakları inceledi. Özellikle yağmur sonrası çileye dönen ara sokakların halini, tamir edilmiş fakat göçen parke taşlarını gördü ve “bir yaz bir kış bu çalışma bitene kadar her mahalle sıkıntı yaşayacak. Burası da şuan o mahallerden biri. Ancak yapımı tamamlamış olduğumuz yerleri kendi gözlerinizle gördünüz. Elbette bu mahalle de yenilenecek. Artık sıra buraya geliyor. Ben tarih vermeyi çok sevmiyorum fakat bu yaz sonu yapılmamış yer kalmayacak diyebilirim. İnsanların haklı şikayetlerini de inanın anlıyorum. Fakat duyarsız kalmadığımız yaptığımız yollardan belli. Burada doğmuş, büyümüş, bu kentin ekmeğini yemiş biri olarak Tekirdağ’ı en iyi noktaya getirmek bizlerin en büyük arzusu. Bu doğrultuda emek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Böylece Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile yol yapım çalışmalarını yerinde incelemek gayet güzel oldu. Başkan bey büyük bir samimiyetle köşemde yazdığım yazıya istinaden bu şekilde olumlu bir karşılık verdi. Sadece bizim mahalleyi değil tüm mahalleleri de yerinde görmüş olduk. Keşke yapılan her eleştiriye herkes böyle bir tarz ile karşılık verebilse sanırım toplum olarak çok daha kaliteli bir iletişim içine girebiliriz.


Okunma Sayısı : 1276
Yapılan Yorumlar
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
 • Eşek sütü kansere iyi geliyor mu?
  Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, hem kanserden korunmak isteyenler, hem de kanser tedavisi görenler için doğru beslenmenin önemini vurguladı. Doğru beslenmenin, kanser açısından iki öneme sahip olduğunu kaydeden Urvay, ''Birincisi hastalıktan korunmak için, diğeri ise hastalıkla mücadelede'' dedi.
 • ERKEKLERE AĞRI KESİCİ UYARISI
  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yüksek dozda ve sık ağrı kesici
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 526
Dün : 7703
Toplam : 5933290

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri