başkan, ekrem eşkinat

tekirdağ haberleri

Başkan Eşkinat’tan davete icabet

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Başkan Eşkinat’tan davete icabet


Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım “Başkan Eşkinat’ı mahalleme davet ediyorum” başlıklı yazımı okuyanlar bilir. Yazımda “Başkan beyin sosyal ve kültürel anlamdaki vizyonunu şahsen ben de beğeniyor olsam da Tekirdağ’ın içler acısı kentsel görüntüsüne baktığımız zaman en azından öncelikli olarak asli görevinin şu bitmek bilmeyen yol masalını sonlandırmak olması gerektiği kanaatindeyim.” deyip şu cümleleri de devamına eklemiştim: “…Her daim bozuk olmasının yanı sıra bir de yağmur yağmasının ardından neredeyse ayağımıza poşet bağlayıp çamur deryasını öyle geçeceğiz, sürekli şu kadar yol yaptım diyor öyleyse Devlet Hastanesi Emin Bey Sokak (şimdi ismi Kamera Sokak olmuş!) ve aynı sokağın sağına, soluna, önüne, arkasına gelmesini istiyor hatta birlikte turlamak için davet ediyorum. Aksi halde batıda olmakla övünen Tekirdağ’ı kendi haline bırakılmış, vatandaşın her şeyden önce yürüyecek yolu yok dedirten yer yer varoş bir sahil kasabası görüntüsünden öteye götüremeyeceksiniz…” Yazının bütününü merak edenler Pusula Gazetesi sitesinden okuyabilirler.

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a davet yazısı yayımlandıktan sonra tesadüfi bir şekilde kendisi ile çarşıda karşılaştım ve yazıyı okuduğunu en kısa zamanda da mahalleyi birlikte gezme davetime icabet edeceğini söyledi. Ardından gerçekten de bir araya gelerek sadece Eski Camii Mahallesi’ni değil Çiftlikönü, Çınarlı, Aydoğdu neredeyse tüm Tekirdağ’ı gezerek yol yapım çalışmalarını beraber inceledik.

 

Öncelikle şunun altını çizmek isterim ki Tekirdağ’ın Büyükşehir olmasıyla seçilen hem Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak hem de Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat enkaz diyebileceğimiz bir şehri teslim almışlar. Bunca zaman ne alt yapı ne üst yapı çalışması adına taş üstüne taş konulmamış bir kent Tekirdağ. Her iki başkan da çalışmalar yapım aşamasında iken eleştirilerin fazlasıyla gelecek olmasına rağmen Tekirdağ’ın sağlıklı bir alt yapı ve üst yapısı olması için kolları sıvamış vaziyetteler. Bu noktada bu kentin önceki dönem yöneticileri de ne yazık ki fazlasıyla eleştiriyi hak ediyorlar.  

    

Ekrem Eşkinat her seferinde yaptığı yol kilometresinin üzerine basıyordu. Gerçekten de çalışmanın tamamlandığı noktalarda insanların geç kalmış fakat haklı sevinçleri var. Örneğin Çiftlikönü’nde yıllarca evlerinin önünden tarla geçen insanlar ilk kez doğru düzgün bir yola kavuştuklarını ifade ediyorlar. Şuana kadar olan yaptığı yolun toplamı tam olarak 1.5 milyon metrekare. Çınarlı Mahallesi’nin önceki halini bilenler bilir. Vatandaş neredeyse her gün yol yüzünden çektiği sıkıntıları fotoğraflayıp mail kutumuza gönderiyorlardı. Evet, Çınarlı birkaç ara sokak haricinde yol yapım çalışmalarından nasibini alan mahalle niteliğine nihayet kavuşmuş durumda. Zafer Mahallesi henüz tam anlamıyla bitmiş mahallerden değil. Bazı sokakları çalışma yapılmasını bekliyor. Hürriyet ve 100. Yıl biraz daha şanslı yerlerden geniş yollara sahip olmasından ötürü yapım çalışmaları orada daha hızlı sonuç veriyor. Dolayısıyla da kentin cazibe merkezleri bu iki mahalle oluyor ister istemez. Değirmenaltı ve Altınoava’da çalışmaların tamamlandığı yerlerden. Başkan Eşkinat “bu saydığımız mahallelerden üzülerek başım önde geçiyordum fakat şimdi gayet mutluyum. İnsanların yıllarca beklediği kapılarının önlerinin düzgün olmasının memnuniyetine şahit olmak çok güzel” diyor.

 

Başkan Eşkinat eleştirilere her zaman sözde değil gerçek manada açık olduğunun altını her fırsatta çiziyor hatta ekliyor “eleştiri kaldıramayanların eleştirilerini de bana yapsınlar sıkıntı değil, ben yaptığım işi ve sonucunun güzel olacağından eminim” diyor.

 

 Başkan beyle inceleme yaptığımız diğer bir yer ise Tekirdağ ‘ın diğer bir yüzü denilen ve kentin dejavantajlı insanları olarak adlandırılan Roman vatandaşların ikamet noktası olan  Aydoğdu Mahalesi’ne. Evet, Başkan bey ile sokak sokak Aydoğdu’yu da gezdik. Daha mahalleden girer girmez farklı bir atmosfer kendini hissettiriyor. Hava soğuk olmasına rağmen mahalle nüfusunun çoğu sokaklarda, kapılarının önlerinde. Başkan beye ilgi bir hayli yoğundu. Kimisi selam vermek için kimisi çaya davet etmek için kimisi “başkan kurtar bizi bu çamurlu yollardan” demek için, kimisi sitemkar bir şekilde bizim mahalleye de gelir oldular demek için sardılar Eşkinat’ın etrafını. Ben ise bir taraftan gösterilen ilgiyi gözlemliyor diğer taraftan Başkan beyin nasıl karşılık vereceğine bakıyordum. Hani adı ‘Aristokrat, Havalı Başkan’ ya. Bakalım ne kadar samimi karşılık verecek beklentisindeyim. Kuvvetle muhtemel yanılan ben oldum zira Başkan Ekrem Eşkinat hepsi ile selamlaştı, konuştu, sorularını cevapladı. Öyle aristokrat, soğuk, havalı bir intiba da yaratmadı. Hatta mahalleye Roman çocukları için yapılan Sosyal Etkinlik Merkezi’nden çıkan çocuklar koşarak Eşkinat’ın etrafını sardılar ve söyledikleri ilk cümle “Hocam bize kemanları ne zaman getireceksin?” oldu. Demek ki bu çocuklardan bir şey olmaz, bunlar ne anlar dersten, etütten, kemandan, gitardan, yapboz etkinliğinden, okumazlar, yazmazlar diyerek ötelenen, hiçbir imkanın sunulmadığı çocuklara fırsat verildiğinde gözlerinin içi parlayarak öğrenme hevesi içine girdiklerini gördüm. Dahası onlara bu fırsatı veren kişiye minnetle saygı duyduklarını. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “ben eğer bu dejavantajlı denilen mahalleyi değiştirmek istiyorsam anne babalarla değil ama işte bu çocuklar ile el ele verip değiştireceğim. İlk başta ne olacaksın diye sorduğumda ‘mafya’ olacağım diyen çocuklar şimdi öğretmen, doktor, müzisyen olacağım diyorlar. Çocukları doğru yolda geliştirmek, bir tutam olsun ışık olabilmek, onlara yatırım yapmak bana göre en güzel çalışma, en güzel çaba, en güzel emek. Onlarında potansiyellerini görmek ayrıca mutluluk verici” diyor.

 

  Gelelim bizim mahalleye. En son Eski Camii Mahallesi’ni gezdik. Başkan bey sokakları inceledi. Özellikle yağmur sonrası çileye dönen ara sokakların halini, tamir edilmiş fakat göçen parke taşlarını gördü ve “bir yaz bir kış bu çalışma bitene kadar her mahalle sıkıntı yaşayacak. Burası da şuan o mahallerden biri. Ancak yapımı tamamlamış olduğumuz yerleri kendi gözlerinizle gördünüz. Elbette bu mahalle de yenilenecek. Artık sıra buraya geliyor. Ben tarih vermeyi çok sevmiyorum fakat bu yaz sonu yapılmamış yer kalmayacak diyebilirim. İnsanların haklı şikayetlerini de inanın anlıyorum. Fakat duyarsız kalmadığımız yaptığımız yollardan belli. Burada doğmuş, büyümüş, bu kentin ekmeğini yemiş biri olarak Tekirdağ’ı en iyi noktaya getirmek bizlerin en büyük arzusu. Bu doğrultuda emek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Böylece Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile yol yapım çalışmalarını yerinde incelemek gayet güzel oldu. Başkan bey büyük bir samimiyetle köşemde yazdığım yazıya istinaden bu şekilde olumlu bir karşılık verdi. Sadece bizim mahalleyi değil tüm mahalleleri de yerinde görmüş olduk. Keşke yapılan her eleştiriye herkes böyle bir tarz ile karşılık verebilse sanırım toplum olarak çok daha kaliteli bir iletişim içine girebiliriz.


Okunma Sayısı : 1802
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5090
Dün : 9409
Toplam : 7467219

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri