balık istifi otobüsler, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Balık istifi halk otobüsleri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Balık istifi halk otobüsleri

     

İnsanoğlu yaradılışı gereği durduğu yerde duramayan illaki bir hareket içinde olan bir varlıktır. Hele ki günümüz şartlarında olduğun yerde öylece kalmak hiç mümkün değil. Hal böyle olunca da bir yerden bir yere gitmeyi kolaylaştıran ulaşım araçları da hayatımızın vazgeçilmezleri oluyorlar. İstatistiklere baktığımız zaman neredeyse insan nüfusuna yakın taşıt sayısı olduğunu görebiliyoruz. Bu taşıtların çoğu elbette hususi araçlar. Hatta bazı aileler birden fazla araca bile sahipler. Bu durum da ister istemez çevre ve trafik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle sabah ve akşam iş çıkış saatleri çoğumuz için işkenceye dönüşüyor.

 Şahsi araçların dışında her ne kadar içinde yaşadığımız şehirde bu anlamda geniş seçeneklere sahip olamasak da bir de şehir içi toplu taşıma araçlarımız var. Gönül isterdi ki hızlı ve kısa sürede gideceğimiz yere ulaştıran tramvay hatlarımız, metromuz olsaydı. Denizimiz var fakat bu anlamda yararlanabileceğimiz deniz taşıma aracımız yok. E bu durumda geriye otobüsler ve dolmuşlar kalıyor.

Ancak gel gelelim şehrimizdeki toplu taşıma araçları olan otobüsler ne yazık ki vatandaş için bir çileye dönüşmüş durumda. Konuyla ilgili gazetemize sürekli şikayet mailleri geliyor. Maillerden anlıyoruz ki durum içler acısı.

Ahmet S. adındaki vatandaşımız mailinde “şehir içi otobüsleri kullanmaya korkar olduk iyice. Otobüse binebilmek neredeyse kendi çapında bir savaş gerektiriyor. Binince yer bulmayı geçtik ayakta düzgünce dikilecek yer bulsak ona da dua edeceğiz. Nedir bu insanları üst üste götürme gayreti? Daha fazla kazanma arzusu mu merak ediyoruz.” diyor.

Yine gelen bir mailde Serap Hanım, “Otobüsler o kadar dolu ki buna rağmen şoför paranızı ön kapıdan verip arka kapıdan binin diyor. İnsanlar balık istifi gibi otobüsün arka kısmında üst üste gitmeye çalışıyorlar. Hele ki kucağınızda bebeğiniz veya bir bebek arabanız varsa yandınız demektir. Havalar ısınıyor, şoföre klimayı açmasını söylediğimiz zaman ise her seferinde henüz uygulama başlamadı diyerek isteğimizi ret ediyor. Herkesin özel aracı olmayabilir maalesef. Otobüsleri kullanmak bu kadar işkence haline dönüşmemeli. Buna bir çözüm bulunsun! Denetlemeler yapılmıyor mu bu şehirde?” 

Diğer bir mailde ise vatandaşımız kendisinin yürüme engelli olduğunu, elektrikli sandalyesi ile otobüslere binmek istediğini fakat her seferinde onu gören şoförlerin almamak için durmadığını, kimisinin engelli rampam bozuk dediğini, kimisinin ise bin bir nazla rampayı açtığını dile getiriyor ve haklı olarak ekliyor, “bu tavrı görünce ben ve benim gibi olanlar emin olun evden çıkmaya korkuyor, içe kapanıyor ve hayattan soyutlanmış oluyor. Engellilere kolay bir hayat sunamıyorsa bir şehir, gelişmişlik ve modernlikten asla bahsetmesin bile.”

Yukarıda okuduğunuz mailler konuyla ilgili gelen maillerden sadece bir kaçı. Toplu taşıma işletmecilerinin amacı; toplu ulaşımı çekici hale getirmek, hizmet kalitesini yükseltmek için yolcu memnuniyeti odaklı bir toplu ulaşım anlayışını benimsemek olmalıdır. Fakat görülen o ki otobüs şoförleri tek bir seferde daha fazla yolcu almak için aracın kapasitesini katbekat aşıyor. Klima açma zorunluluğu olmasına rağmen vatandaşı geçiştiriyor. Engelli vatandaşı ya görmezden geliyor ya da rampam bozuk diyerek almadan geçip gidiyor. Kurallara göre ön kapıdan yolcusunu alıp arka kapıdan indirmesi gerekirken parayı ön kapıdan alıp kişiyi arka kapıya yönlendiriyor. Toplu taşıma araçlarının yolcu güvenliği, emniyeti, konforu, dakikliği, güvenirliliği, aracın bakımlarının tam olması, erişebilirliği gibi uyması gereken noktaları vardır. Bunlardan biri veya bir kaçı ihlal ediliyorsa orada yanlış giden bir şeyler var demektir. Denetleme mekanizması yeterli gelmiyor demektir. Her şeyden önce yolcu hakları diye bir şey vardır ve kimsenin bunu çiğnemeye hakkı yoktur. Biz Pusula Gazetesi olarak konunun takipçisi olacağız, umarız en kısa zamanda gerekli denetlemeler yapılarak insanların rahatça otobüse inme binme hakları verilmiş olur.  

Okunma Sayısı : 659
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3138
Dün : 4961
Toplam : 6025110

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri